Fórum
Kategorie: Elektriky

CA M4 (ARS4-8.5)

CA M4 (ARS4-8.5)Možná to je jen další M4. Možná je to jen další M4 v moderním kabátě. A možná to je taky známka toho, že starý matador se vrací, aby ukázal, že ještě nepatří do starého železa.

Řeč je o Classic Army. Tato značka byla známá především na počátku nového tisíciletí. Jedna z prvních značek, která zákazníkům nabídla skutečně celokovové zbraně s mnoha detaily. Vrchol značky byla okolo let 2005 a 2006. Tehdy byly zbraně od Classic Army jedinou rozumnou alternativou ke zbraním Tokio Marui, pokud člověk chtěl celokovovou zbraň. ICS v té době teprve začínalo získávat důvěru zákazníků se svými dělenými mechaboxy a G&P byl dvakrát tak dražší než CA. A CA navíc dávalo ke svým zbraním točák, což v té době stále nebylo obvyklé.

Což dnes už asi nikdo nedocení, ale tehdy lidé točáky chtěli. A navíc jste ušetřili cca 1500 – 1800 korun za zásobník. Já sám jsem si zbraň od CA v té době koupil a točák jsem mnoha lidem půjčoval. On taky tlačný zásobník do většiny zbraní stál cca kolem 1000 - 1500 korun dle zbraně. Představa že za deset let budeme kupovat zásobníky 200 – 300 korun za kus působila jako sci-fi.

V nové dekádě se ale CA začalo vytrácet. Mohla za to nejen silná konkurence ale také nepřizpůsobivost Classic Army, které nedokázalo zaujmout zákazníky. Stručně řečeno, CA udělala v posledních letech několik špatných rozhodnutí, kvůli kterým přišla o zisky i zákazníky. V jednu chvíli to dokonce vypadalo že definitivně skončí. Nebylo ji moc vidět, mnoha vystav se neúčastnila. A objednat cokoliv od Classic Army bylo takřka nemožné. I jejich komunikace s obchodníky stála za vy víte co. To byl přelom roku 2011 a 2012.

Šuškalo se cosi o tom, že prezident firmy byl ve vězení (výroba airsoftových zbraní, znáte to), majitel firmy utekl a v kancelářích zůstali jen dva lidé, protože ostatní odešli, když jim neměl kdo platit. Pravda to samozřejmě nebyla a samotné Classic Army se v těch časech normálně objevilo na obou velkých výstavách (IWA a SHOTshow), byť pod hlavičkou Spartan Imports (jehož obchodní politika měla dle mého skormného názoru taky svůj vliv na situaci CA).

Ale poslední roky ukazují, že Classic Army nejen žije ale i plně funguje a vyvíjí. A v tom letošním roce říká jediné: „Classic Army je zpět!“.

Dle mého názoru je Classic Army stále tradiční airsoftovou firmou. Na jednu stranu je málo progresivní a inovativní (a to že to je jediná firma co vyrábí sériově minigun M134 se nepočítá), na stranu druhou, její léta zkušeností a praxe s výrobou airsoftových zbraní ji řadí mezi nejvýznamnější výrobce vůbec. Classic Army udala několik standardů především co se výrobních postupů týče, které v současnosti využívají i jiné velké značky.

Za takový zajímavý reprezentativní vzorek nových zbraní od Classic Army považuji modely řady CA M4 ARS4. ASR má znamenat Advanced Rail System s odkazem na keymod předpažbí. Ačkoliv pro svoje recenze obvykle volím ty nejdelší verze, říkal jsem si, že to chce změnu a tak jsem vybral naopak tu nejkratší. Pro tentokrát jsem tedy zvolil verzi s 8,5“ předpažbím.

Nebo je to označení pro hlaveň? No neměřil jsem to.

Ačkoliv to je pořád model pušky typu M4, jedná se o model zajímavý s moderním a trendy keymod předpažbím. Začneme tedy hezky od krabice.

Krabice je celobarevná, s převažující bílou barvou a šedým motivem na odklopném víku. Všude je mnoho nápisů „Classic Army“ nebo logo CA. V tomto ohledu ji není co vytknou. Možná jen to, že jsem byl zvyklý, že už na krabici bylo napsáno, co je uvnitř za zbraň a její miniatura.

Uvnitř krabice nalezneme pěnový výlisek, ve kterém jsou přesné výřezy pro zbraň a jeden zásobník. Dále je k balení přidán jednoduchý všeobecný obrázkový návod v angličtině, katalog CA pro rok 2016 a čistič hlavně. Co je pro mě zcela novou součástí balení, je obal na zbraň v černé barvě s bílým nápisem CA (údajně snad i nepromokavý). Je to sice jen jednoduchý vak se šňůrkou, ale pro potřeby přenášení zbraně stačí.

Mimochodem tento vak je teď už součástí snad všech zbraní od CA. K návodu jen dodám, že ač pro obsluhu zbraně dostačuje, je velmi strohý.

Na první pohled nepůsobí ARS4 příliš odlišně od klasické M4, pokud nepočítáme předpažbí. Ale když vezmete zbraň do ruky a podíváte se blíže, je vidět, že na této zbrani bylo provedeno mnoho drobných modifikací a klasickou M4 má společnou především siluetu. Při prvním držení musím ocenit skvělou ergonomii. Předpažbí se drží velmi pohodlně, pažbička přes klasický tvar dává pocit jistoty držení a lícení s crane výsuvnou pažbou nelze než pochválit. S délkou 71 – 80 cm a váhou 2,8 kg, je zbraň velmi dobře vyvážena. Nízká hmotnost přispívá k celkové pohodlnosti držení a i vzhled si udržuje vysoký standard.

Vyjma toho, že sem tam nějaké mazivo ulpí na těle zbraně a zanechá mastný flek, viz. fotografie.

Celá zbraň je dobře ovladatelná a musím říci, že se s ní míří úplně samo. Velkou devizou je také provedení zbraně vhodné jak pro praváky, tak leváky. Samozřejmě, že zbraň je celokovová. Koukneme tedy blíže.

Horní díl těla, tedy pouzdro závěru, je samozřejmě kovové a velmi hranaté, byť všechny hrany jsou zaoblené. Oproti klasické M4 je ARS4 plná úhlů a naopak je zde absence jakéhokoliv zaoblení. I zaoblení okolo páky dorážení závěru je hranaté. Celé to působí hrubě a futuristicky. Je to takový ten průmyslový design. Nicméně uspořádání zůstalo při starém. Výhozí okénko, aa horní části pouzdra závěru je R.I.S. lišta a nechybí ani natahovací páka závěru obvyklého tvaru. Natahovací pákou lze otevřít výhozí okénko a získat přístup k regulaci hop-up mechanismu.

Zde si postěžuji, že na můj vkus je natahovací páka velmi volná, má značnou vůli a pružina která ji vrací do původní polohy by klidně mohla být silnější.

Spodní díl těla je opět kovový a vcelku hranatý oproti klasické M4, byť už se pár oblých částí objevuje. Na zásobníkové šachtě je z obou stran krásně gravírované ražení, včetně sériového čísla nebo piktogramů u přepínače režimu střelby. To je vcelku netypické, protože aby bylo možné do těla takto hezky gravírovat, musí být materiál těla vcelku tvrdý. Většina výrobců proto dává přednost laserovému ražení. Netroufám si tvrdit nic určitého, ale musí být z velmi pevného materiálu. Jinak k tělu není mnoho co říci, protože kromě trochu jiného designu se taky nejedná o žádnou těžkou exotiku. Přesto něco za zmínku stojí. Oboustranné ovládací prvky jsou provedeny tak, že po levé i pravé straně je je pojistka zásobníku, stejně jako i přepínač režimu střelby. Přepínání jde na můj vkus docela obtížně a s odporem. Těžko říci proč.

V zadní části těla je ocelové oko na popruh umožňující uchytit popruh z obou stran. Oka jsou dostatečně veliká v podstatě pro jakýkoliv popruh. A samozřejmě ocelová.

Pažbení zbraně vezmu odzadu. Zde opět není nic neobvyklého. Crane výsuvná pažba nepotřebuje moc komentovat, každý to zná. 6 poloh, kovový rám pažby (trubka), samotná pažba je z plastu. Do pažby se dává i baterie, a to tu lze umístit buď do trubky pažby, nebo do bočního prostoru pažby. Prostoru je více než dost jak pro klasické Ni-Mh nebo štíhlé Li-Pol. Konektor pro připojení je malý Tamiya.

Pažbička je ergonomická, dobře se drží a nemá žádné modní výstupky. Jediné co na ní je, je zdrsnění jejího povrchu. Patka pažbičky je standardně kovová.

8,5 palcové předpažbí je asi nejatraktivnější část. Je z jednoho kusu a je to typické keymod předpažbí, jaké je dnes v módě. Krásný kus kovu je slušně obroben, byť se mi moc nelíbí stopy po frézování v části u těla, kde se CA snažilo odstranit ostrou hranu. Tohle nebylo moc povedené. Na vrchu předpažbí je standardní R.I.S. lišta. Velmi mě překvapila pevnost, s jakou je předpažbí k tělu připojené. Ať jsem páčil jak chtěl, předpažbí se vůči tělu nehlo.

Co mě velmi mrzí, je absence jakékoliv montážní lišty, kterou by mohl uživatel rovnou k předpažbí připevnit. V tomto ohledu by se CA mohlo učit od APS a rovnou do balení nějakou přidat.

Původně jsem očekával, že vnější kovová hlaveň je nějaký způsobem chycena v čelní části předpažbí, ale opak je pravdou. Hlaveň drží pevně jako skála, stále ale pouze v těle zbraně. Opět jsem zkusil různě páčit a tlačit, ale ani se nehnula. Jinak je vnější hlaveň taktéž z kovu a na konci se 14 mm levotočivým závitem, který je kryt obyčejným kovovým tlumičem výšlehu (pojištěn červíkem).

Pokud se podíváme na zbylé kovové detaily, určitě musím zmínit odnímatelné výklopné hledí a mušku. Ty jsou vyrobeny z kovu a jsou plně seřiditelné. Zde mě zde mě zaujalo, že zatímco muška je ve stylu zbraní AK, tak hledí naopak ve standardu NATO. Zajímavá kombinace.

Zásobník je obyčejný vysokokapacitní točák na 300 ran v kovovém provedení. Je to standardní zásobník pro M4. Natahování je plynulé a zásobník funguje bez problémů. Ve zbrani se trochu hýbe, ale podává zcela bez problémů.

Na druhou stranu, který zásobník se ve zbrani trochu nehýbe?

K vnějšku není již co říci, podíváme se na vnitřek.

Vnitřek ARS4 je aktualizovaný blowback mechabox verze 2 s rychlovýměnou pružiny. V tomto případě je však blowback nefunkční. Tato verze mechaboxu je z roku 2014. A má hned několik velmi výrazných změn oproti starým verzím z let 2004 a 2009. Předně mechabox má 9 mm kuličková ložiska. Rychlovýměnný trn je kovový s plastovým nosem a vybavený kuličkovým ložiskem. Co je velmi zajímavé, je vzduchotechnika typu bore-up. Nerezový válec s dírou je stejně jako další díly bore-up provedení. Součástí je samozřejmě bore-up kovová hlava pístu s ložiskem a kvalitní polykarbonátový píst v modré barvě s jedním kovovým zubem. Hlava válce je modrá kovová, tryska je taktéž modrá plastová. Mechabox je navíc opatřen nízkoodporovou kabeláží. Kola zůstala klasická zátěžová, stejně jako motorek.

Velmi zajímavý je kovový hop-up (tato verze je shodná s verzí blowback). Jeho regulace je ve stylu Pro-win komory, krásně přecvakává a dle mého názoru funguje dobře. Jen to regulování není úplně ono, protože přecvakávání samozřejmě klade odpor.

Nicméně to znamená, že jednou nastavená poloha se už během střelby nezmění.

Bronzová hlaveň má 278 mm na délku, průměr se mi určit nepodařilo.

Začínám vážně zvažovat pořízení mikrometru...

Výkon zbraně byl 123 m/s s 0,20g kuličkami. Takový ten klasický základ, který v současné době rozhodně neurazí. A úvážíme-li délku hlavně, je to velmi dobrý výkon.

Chvilku jsme přemýšlel jak hodnotit CA M4 (ARS4-8.5). Není to zbraň, ze které by se člověk posadil na zadek. Na stranu druhou, reprezentuje vcelku zavedenou a známou značku. Vzhledově je to moderní kousek, který ale bude vyhovovat i konzervativnějším příznivcům. Ačkoliv vnějšek není až tak úchvatný, jako třeba zbraně od King Arms či ICS, rozhodně není špatný. Vnitřní díly jsou dobře provedeny a přítomnost bore-up vzduchotechniky je zvláštním, ale o to příjemnějším překvapením. Tato krátká verze bude všestranně použitelná. Super přesná zbraň na sestřelování sniperů to asi nebude, ale kompaktnost ji předurčuje pro ty z vás, kteří se rádi hýbou a potřebují zbraň, kterou si hned nerozbijou při nějakém neopatrném pohybu. Konstrukční pevnost a bytelnost je podle mě její největší předností.

CA M4 (ARS4-8.5) lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 7.488 Kč ve standardní záruce nebo pak se slevou 500 Kč v rámci dekorační záruky. A pokud chcete větší délky, není problém a můžete si vybrat z 10“ a 13,5“ verze ZDE.


Vydáno: 21.7.2016 9:58 | 
Přečteno: 11381x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků