Fórum
Kategorie: Elektriky

CA Nemesis HEX

CA Nemesis HEXVšichni výrobci se v posledních letech pokouší na trh uvést vlastní modely AEG zbraní vybavené pokročilou elektronikou. V březnu letošního roku uvedlo Classic Army na trh ten svůj.

A nelze říci, že by to byl model špatný. Sice se nejedná o žádnou designovou novinku, protože modifikací M4 tu už bylo mnoho, ale na stranu druhou, špetku originálního vzhledu nemohu zbrani zcela upřít. Naštěstí, to nejzajímavější zbraň ukrývá uvnitř. Podívejte se se mnou blíže na elektriku CA Nemesis HEX (Hybrid Elite Xtreme) vybavenou ECS (Electronic Control System).

Nemesis HEX zabalilo Classic Army do bílé krabice s odklopným víkem, na kterém je pěkný barevný obrázek loga CA. Nic moc více z venku neuvidíte. Uvnitř je zbraň uložena v šedém pěnovém výlisku, který by měl zabránit jakémukoliv poškození. Obsah balení nepůsobí nijak bohatě, ale zaujme. Kromě zbraně s jedním zásobníkem a čističem hlavně, tu máme i aktuální barevný katalog CA Vol.1, dále tu je stručný, ale přehledný návod ke zbrani a samozřejmě i černý nepromokavý obal na zbraň s logem Classic Army, který je v současnosti standardní součástí všech zbraní od Classic Army.

Trochu mě překvapilo, jak moc nekvalitní jsou v návodu obrázky. To skutečně nemá výrobce na pořádné fotografie zbraně? Nicméně pokud umíte anglicky, najdete v něm vše potřebné, včetně ovládání ECS.

Z krabice vyjmete karabinu dlouhou 72 – 82 cm a vážící 3,1 kg. Na útočnou pušku standard, který nijak neohromí. Ale jestli jsem pocítil něco nestandardního, byl to úchop. Štíhlé předpažbí mi moc na držení nevyhovuje a jediné místo, kde se mi zbraň dobře držela byla přední část s R.I.S. lištami. Jenže to už je na mě moc daleko.

Pro „Chris Costa“ styl držení zbraně je to ale zcela ideální.

Nicméně pažbička, to bylo něco jiného, ta se držela skvěle. Překvapivě celkové vyvážení zbraně, s ohledem na fakt, že pažba je jen výsuvná, bylo slušné. Člověk si na držení a míření brzo zvykl a to je dobře. Celkově však zbraň v rukou působila lehce, přesto bytelně.

Vnější vzhled na první zaslouží trochu pozornosti. Celá Nemesis je relativně hezky zpracovaná a nejsou na ní vidět žádné zásadní výrobní nedokonalosti Přesto mě občas překvapili určité stopy na povrchu, které poukazují na lehce hrubší výrobu. Jednolitý matný, tmavě šedý odstín celé zbraně působí skvěle a to i včetně plastového zásobníku. Sofistikovanost a futurističnost celé zbraně podtrhuje hranatý design pouzdra závěru a samozřejmě výrazně odlehčené štíhlé předpažbí.

Tělo zbraně je vyrobeno z kovu a samozřejmě se skládá ze dvou dílů. Spodního dílu těla a pouzdra závěru. Spodní díl je velmi ergonomicky přivětivý a je bez jakýchkoliv známek po výrobě. Naopak má mistrně zaoblenou většinu hran a úhlů, které podtrhují dobrou ergonomii. Co se ovládacích prvků týče, je zbraň určena pro leváky i praváky, takže přepínač režimu střelby je po bou stranách, stejně jako pojistka zásobníku. Spodní díl po obou stranách obdařen krásným ražením přímo do těla zbraně. Na levé straně najdeme podobiznu smrtky se dvěma kosami, názvem zbraně a sériovým číslem. Po obou stranách jsou ještě piktogramy znázorňující jednotlivé režimy střelby a nechybí ani vyražený název značky Classic Army a místo výroby zbraně, tedy Hong Kong. Lučík je součástí těla zbraně a možná zbytečně široký. Jediným nefunkčním prvkem zbraně je imitace záchytu závěru.

Horní část těla, tedy kovové pouzdro závěru, je hranatého tvaru, trochu na způsob závěru SR25. Na vrchu najdeme R.I.S. lištu pro montáž příslušenství. Pravá strana má samozřejmě výhozí okénko a doražeč závěru. Jedinou ozdobou je laserem vypálená americká vlajka a označení reálné ráže na vnitřní straně okénka. Zmiňovat natahovací páku závěru asi nemá u zbraně z řady M4 význam.

Pažbení je asi nejzajímavější částí celé zbraně, protože na rozdíl od těla je velmi neobvykle provedeno. Plastová pažbička má na poměry zbraní M4 velmi oblý tvar a její úchop pocitově hodně připomíná EVO3. Pěkně provedené je i její zdrsnění. Co mě ovšem zaujalo nejvíce, je její patka, která není přišroubována, ale dá se odklopit. Skutečně, jen odsunete západku, vyklopíte patku a máte snadný přístup k motorku. Nevím jak moc je to dobře či špatně, ale je to zajímavé řešení.

Výsuvná pažba drží v kovovém kloubu a její pojistka je velmi odolná a masivní. Tří-polohová pažba má dvě kovové vodící lišty zaručují odolnost přišroubované ke kovové patkou. To mě velmi zaujalo, protože jsem očekával, že patka bude plastová. Není z nejpohodlnějších, ale svůj účel splní.

Snad jen pro lidi s dlouhýma rukama bude pažba přeci jen krátká i po maximálním vysunutí.

Chytře je i řešen prostor pro baterii, který je těsně za tělem mezi vodícími lištami. Stačí odšroubovat a můžete dát Li-Pol baterii, která ovšem musí být velmi malá. Připojení přes Dean-T konektory jsem ale vůbec neočekával a nevybavuji si, že by je nějaká zbraň měla v základu. Ještě zajímavější je fakt, že skrz prostor pro baterii můžete vyměnit pružinu. Ale o tom později.

Plovoucí předpažbí je velmi výraznou částí. Je kovové, velmi lehké a určené pro upevnění lišt systému M-LOK. Jak vidíte na obrázcích, z materiálu zůstalo jen pár žeber a dlouhá R.I.S. lišta na vrchu. Další tři krátké lišty zdobí přední část pažbení, ale pokud máte v plánu je ze zbraně sundat, zklamu vás, protože tyto lišty jsou součástí předpažbí. Jsou společně s předpažbím z jednoho kusu. V zadní části najdeme po obou stranách pažbení otvor pro upevnění QD ok na popruh.

Je zajímavé, že na zbrani není žádné oko na popruh.

Vnější hlaveň se nijak pažbení nedotýká a tedy, podobně jako je tomu u jiných obdobných řešení, bez opory visí ve vzduchu. Zato je ovšem upevněna pevně a nijak se nehýbe. Je opět kovová a zakončena klasicky tlumičem výšlehu pro M4 vyrobeném z kovu. Tlumič výšlehu ukrývá 14 mm levotočivý závit.

Mířidla má zbraň ve formě odnímatelné kovové sklopné mušky a seřiditelného hledí. Není to nic světoborného, ale svůj účel splní.

Poslední částí je zásobník. Plastový, vysokokapacitní zásobník na 300 ran nijak nevyčnívá z ostatní produkce a zkrátka slouží ke svému účelu.

Pokud jste zvědavy na vnitřek, tak vás potěším. Uvnitř upraveného a zesíleného mechaboxu verze 2 nás čekají samé pěkné věci. Začneme mechanickými díly. Mechabox má samozřejmě systém rychlovýměny pružiny, který už je dnes téměř povinností. Navíc díky snadnému přístupu k trnu přes prostor pro baterii je výměna pružiny otázkou pár vteřin. Trn je kovový s ložiskem, válec s kvalitně provedenou duralovou hlavou válce, polykarbonátový píst s kovovým ozubením s duralovou hlavou pístu. Nechybí ani plastová tryska. Dlouhý zátěžový motorek vypadá trochu odlišně než původní motorky od Classic Army, ale těžko říci zda je v praxi lepší či horší. Nicméně nové motorky jsou ve zbrani pravděpodobně z důvodů nové elektroniky, která je ve zbrani použitá.

Hlaveň má délku 345 mm a průměr 6,03 mm. Nemesis používá velmi kvalitní kovovou hop-up komoru ve stylu ProWin komor. Tedy s otočným prstencem, obdobně jako tomu je třeba u G36. To dovoluje velmi jemné a přesné seřízení. Výsledný výkon 119 m/s s 0,20g kuličkami je dostačující na základní zbraň.

Ale řada Nemesis není zajímavá jen kvůli dobrým vnitřním dílům či slušnému výkonu. Její hlavní předností je její ECS, tedy elektronická kontrolní jednotka. Ta snímá pohyb kol za pomoci Hallovy sondy a magnetu v pístovém kole. Díky tomu, je Nemesis schopna střílet nejen jednotlivými ranami, ale také plně automaticky a dávkou o třech nebo pěti ranách. Podle návodu si pak jednoduchým způsobem můžete nastavit jeden z pěti přednastavených programů, kdy se přeprogramují jednotlivé režimy střelby. Chcete místo automatu střílet tříranou dávkou? Není problém. Chcete si zachovat možnost střelbu automatem a místo jednotlivých ran střílet třeba pětiranou dávku? I to je možné! Stačí si vše za pomoci zvukových signálů nastavit. V praxi podržíte pár sekund spoušť a už si můžete vybírat z několika variant.

Aby toho nebylo málo, tak ECS má ochranu proti podvybití. Pokud baterie začne ztrácet výkon, tak ji ECS v určité chvíli odpojí a dokud nevyměníte baterii, zbraň střílet nebude. To ocení majitelé Li-Pol baterií, kteří si je už nebudou muset tolik hlídat. Navíc elektronika chrání i před mechanickým poškozením snímáním samotného motorku. Systém v případě poruchy v určité chvíli opět vypne proud a zabrání dalším škodám. Samozřejmě, že součástí elektroniky je i FET.

Pro pochopení, FET je MOS-FET, jen jeho jiná varianta.

Takže sečteno a podtrženo, Nemesis je vlajková loď Classic Army. Je to asi to nejlepší, společně se sérii Scarab, co CA nabízí. Těžko říci, zda dokáže Classic Army znovu získat ztracenou pozici nejen u nás, ale i v zahraničí. Jisté však je, že Classic Army se svojí Nemesis ještě nepatří do starého železa. Celokovová AEG s téměř úplnou absencí plastů a pokročilou elektronikou je prostě skvělou kombinací, která nemůže zklamat.

CA M4 Carbine Nemesis lze na airsoftshop.cz zakoupit za 10531 Kč ve standardní záruce, nebo pak se slevou 400 Kč v rámci dekorační slevy.


Vydáno: 5.9.2017 17:22 | 
Přečteno: 9300x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků