Fórum
Kategorie: Elektriky

CA105A1 Steel version

CA105A1 Steel versionClassic Army byla první firma, která přišla na trh s AK74. V tehdejší době se jednalo o velmi dobře provedenou zbraň a tak nebylo divu, že CA na ní založilo celou řadu zbraní, kterou později vydatně vylepšilo. Stálo by tedy za to se podívat na jedno z těchto AK blíže.

Classic Army je starší značka, která se po několika letech vrací plná sil a nadšení. Kromě nepřeberného množství nových modifikací pušek M4 (na tu nejnovější řadu od CA jsem psal recenzi ZDE) má ve své nabídce i kousky mnohem zajímavější. Různé verze zbraní G36, G3 nebo MP5. Velmi zajímavou sérií je podle mě řada zbraní AK. Ta spatřila světlo světa v roce 2005 prvním modelem SLR105 A1 (licencovaný značkou Arsenal), který byl celokovový, s plastovým pažbením v modernizované verzi. Classic Army tak představila trhu absolutní novinku, protože do té doby žádná značka AK74 nevyráběla.

Ačkoliv ICS a VFC své modely představili velmi brzy po té, následováni trochu opožděně velmi nepodařeným a né moc úspěšným modelem od Tokio Marui. Koho by jinak zajímala historie airsoftových AK, najde ji ZDE.

V roce 2006 byla tato první vlaštovka následována vylepšenou verzí s tělem z lisované oceli a s dřevěným pažbením. Tato první verze ještě nebyla úplně dokonalá, protože zpočátku byl ke zbrani dodáván plechový zásobník ve stylu AK47 a pažbení bylo velmi světlé a nevypadalo úplně ideálně. Takže zbraň působila spíše jako AKM, než AK74. Velmi rychle ale Classic Army toto opravila, stejně jako další drobnosti a tak se záhy mohla chlubit velmi pěknou a věrnou replikou AK74. O několik let později přichází Classic Army s novou verzí, vylepšenými detaily a novým mechaboxem. Jak se jim to povedlo, se dozvíte níže.

CA 105 A1 Steel version je dodávána v jednoduché krabici skládající se z polystyrenového výlisku a kartonového víka. Puška je tedy bezpečně uložena a nemělo by teoreticky hrozit žádné poškození. Společně se zbraní vám dorazí samozřejmě jeden zásobník, čistič hlavně, klíč na seřízení mušky, návod, aktuální katalog CA pro rok 2016 a nově dodávaný nepromokavý obal na zbraň, který je součástí všech zbraní od Classic Army.

Jelikož se jedná o značkového výrobce, neočekávejte ani baterii, ani nabíječku. Ty je nutné dokoupit Zvlášť.

Vždy když držím v ruce jakékoliv AK74, a mám ho popsat jedním slovem, přirovnávám ho k šídlu. Úzké, hubené a dlouhé 98 cm. Zvláště když nemáte vložený zásobník, přijde mi, že oproti zbraním typu M4 je mnohem menší. S vloženým zásobníkem najednou celá zbraň trochu nabude, ale nic jí to neubírá na kráse. Přes to vše, má zbraň příjemnou váhu. 3,5 kg není až tak neobvyklá váha na útočnou pušku, ale je znát. Zbraně typu AK se velmi pohodlně se drží, lící se s nimi jako s kteroukoliv puškou. Na AK je ale vše je takové intuitivní. První pohled na zbraň odhaluje trochu hrubší provedení, zapříčiněné velkým počtem lisovaných nebo litých ocelových dílů, které na zbrani jsou. Dílů které nejsou z oceli je na zbrani velmi málo. Důležité ale je, že na první omak se nic neviklá a nehýbe, takže první dojem dobrý. I to mě potěšilo, protože dřevěné pažbení nikdy nedrží úplně dokonale. Koukneme na to trochu podrobněji.

Tělo zbraně je v černé barvě a jeho zpracování působí velmi čistě. To je dáno dobře zpracovanou lisovanou ocelí. Nemá nikde ostré hrany či otřepy. Velmi bytelně působí středový díl, který je taktéž ocelový a je na něm laserem vypálené sériové číslo. Blok ke kterému je středový díl uchycen je zanýtován v těle zbraně, takže nehrozí že by vám povolil. Celé tělo je poseto nýty, ať už funkčními, nebo pouhými imitacemi.

Velmi mě překvapila absence ražení firmy Arsenal, na které jsem byl zvyklý z předchozích modelů, či starích sérií. Na druhou stranu, pro vzhled zbraně to je jen dobře.

Vrchní část těla zakrývá kryt závěru z ocelového plechu. Pasuje moc pěkně a téměř se neviklá, což není úplně běžný jev u zbraní typu AK. Natahovací páka je jedním z velmi mála dílů, které nejsou ocelové, ale u ní to nijak nevadí. Jak je tomu běžné, zatažením za páku závěru odhalíte přístup k regulaci hop-up mechanismu.

Pod krytem závěru je umístěna kovová trubka. To není nic neobvyklého, i jiní výrobci ji tam mají. Právě díky této trubce se ani závěr, ani páka závěru nijak neviklají. Samozřejmě k provozu zbraně tato trubka nutná není, ale nic neváží, ničemu nepřekáží, takže ani nedí důvod ji dávat pryč.

Na levé straně těla je montážní lišta pro AK. Na tuto lištu lze nasadit každý běžný optický doplněk pro zbraně sovětské výroby. Od replik kolimátorů Kobra, přes optiky PSO až po obyčejné montážní lišty. Co mě trochu překvapilo je fakt, že tato boční lišta je uchycena jen dvěma imbus šrouby ze tří. CA totiž dalo přednost ponechání nýtu na posledním šroubu a tak ho lišta jen překrýva.

Na pravé straně je ocelový přepínač režimu střelby. Funguje stejně jako u jiných výrobců. Spodní poloha jednotlivé rány, střední automatická dávka a v horní poloze je zbraň zajištěna. Je uchycena jedním šroubem s pojistnou podložkou. Velkým pozitivem je, že je to klasický imbus šroub, takže ho lze snadno dotáhnout, pokud by se vám někdy náhodou povolil.

Z mých zkušeností se vám časem na těle zbraně vybrousí lehká drážka, jak budete přepínačem hýbat.

Zůstaneme ještě u ocelových dílů. Celá vnější hlaveň je samozřejmě kovová a v těle zbraně dobře upevněná. Co se mě hodně nadchlo, je fakt, že jak plynová trubice, tak blok mušky i tlumič výšlehu jsou ocelové. Prostě vše co souvisí s hlavní je pevné a ocelové. Blok mušky má sice trochu zdrsněný povrch, ale ničemu to nevadí. Hlavní je, že mušku lze seřídit. Tlumič výšlehu je krásně opracovaný a po jeho odšroubování najdete klasický 14 mm levotočivý závit.

Nechybí samozřejmě ani drážky na upevnění bodáku pro AK.

Když se zaměříme na pažbení, všimneme si velmi pěkné barvy dřeva. Působí moc pěkně a na omak je dřevo velmi dobře opracované a lakované. Dřevěné předpažbí je perfektně spasované a drží pevně jako skála. Skutečně mě překvapilo, jak vše do sebe dobře zapadá, že i díl s ocelovým okem na popruh přesně lícuje se dřevem a zároveň se ani jedno z toho nehne.

Pažba zbraně je také hezky provedena a krásně tvarována, včetně zaoblení u patky pažby. Ta je mimochodem kovová a odnímá se po odšroubování dvou šroubů. Na pažbě je i ocelové oko popruhu. Pažba slouží ale také jako prostor pro baterii. Ve zbrani je velký konektor. Není divu, protože do pažby se vejde velká baterie typu LP 8,4V. Na velkou 9,6V baterii bohužel už místo nezbývá.

Samozřejmě stylová pažbička v plastovém provedení se zdrsněním v tmavě hnědé barvě nemůže chybět. Ještě si něco řekneme k detailům zbraně. Lučík je samozřejmě ocelový, spoušť je ovšem pouze kovová. Pojistka zásobníku je taktéž ocelová a CA zvolilo pro její upevnění nýt, takže už se nemusíte bát, že vám vypadne čep a pojistka odpadne.

Zásobník je oranžové barvy, je na 500 ran a je vyroben z plastu (má samozřejmě kovovou patku). Jedná se samozřejmě o vysokokapacitní zásobník, tedy točák. Funkce zásobníku je špičková, natahuje se plynule a bez odporu a dobře podává. Jeho provedení je taktéž podobné jako u jiných výrobců ,takže žádné velké překvapení.

Hledí zbraně je ocelové, ale podle mě né úplně dobře modelářsky provedené, protože při minimální poloze se hledí nachází pod úrovní středového dílu, takže s ním nejde mířit.

Každopádně, pokud mám hodnotit vnějšek, Classic Army se zaměřilo především na bytelnost zbraně, což byla vždy přednost zbraní od této značky. Koukneme ale trochu dovnitř.

Celá zbraň stojí na vylepšeném mechaboxu verze 3 s rychlovýměnou pružiny. Tento typ mechaboxu dává nyní Classic Army do všech svých zbraní od roku 2014 a ani řada AK se mu nevyhnula. CA se rozhodla i vylepšit vnitřní díly, díky kterým je zbraň v podstatě připravena na upgrade, byť ho podle mě až tolik nepotřebuje.

Mechabox má 9mm kuličková ložiska, Klasický polykarbonátový píst s jedním kovovým zubem, protitlakou hlavu pístu, kovovou hlavu válce a plastovou trysku. Trn je zde výměnný, kovový s ložiskem. Kola ocelová zátěžová. Hlaveň má délku 463 mm, je bronzová s průměrem 6,03 mm. Hop-up je plastový z jednoho kusu, s obvyklou regulací pro zbraně AK. Výsledný výkon je 113 m/s s 0,20g kuličkami. Což není vůbec špatné.

Takže jak si tedy Classic Army vede se svými AK? Určitě lépe než standardní konkurence. Když uvážíme velmi zajímavou cenu, fakt že se jedná o zavedeného výrobce a také, že zbraň je převážně ocelového vnějšího provedení, máme tu horkého kandidáta na špičkové AK. Cena CA 105A1 Steel version je totiž 6746 Kč ve standardní záruce, nebo s dekorační slevou 400 Kč. A pokud máte pocit, že je tato verze příliš dlouhá, není problém pořídit i verzi se sklopnou pažbou, nebo jinou z řady AK od Classic Army ZDE za stejnou pořizovací cenu.


Vydáno: 6.9.2016 14:50 | 
Přečteno: 9568x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků