Fórum
Kategorie: Elektriky

Classic Army CA15A1

Classic Army CA15A1Válka ve Vietnamu. Konflikt dnes již vcelku opomíjený, který má však na poli airsoftu stále dost potenciálu. A podle mě se stále čeká, až někdo tohoto potenciálu využije a začne organizovat pěkné namové střílečky.

Asi nejvíce ikonickou zbraní války ve Vietnamu byla americká útočná puška M16A1, Vietcongem přezdívaná též „Černá puška“. Moderní štíhlá zbraň, vyrobená především z plastů a slitin hliníku, obsahovala jen málo ocelových dílů. Paradoxně ve Vietnamu jí byly dříve vyzbrojeny jednotky Jihovietnamské armády, než se dostala do regulérní výzbroje Americké armády. Ale to už byla Vietnamská válka v plném proudu. Hlavní předností M16A1 byla nízká hmotnost, snadná ovladatelnost, dobrá přesnost a nový typ lehčí munice v ráži 5,56 mm. Naopak velmi nelichotivě se o ní hovořilo v souvislostí se spolehlivostí a odolností v extrémních podmínkách, jež ve vietnamské džungli panovaly. Nicméně už na konci 60. let lze říci, že většina největších neduhů byla vyřešena a vojáci si pušku oblíbili. Výrobce navíc neusnul na vavřínech a pušku v následujících letech dále vylepšoval, ale to už je jiný příběh, který ovšem pokračuje dodnes.

Tenhle typ oldschool útočných pušek mám hrozně rád. Je to totiž ještě zbraň, která se musela smířit s přítomností „bojových pušek“ v ráži 7,62 mm, jako byly M14, G3 a FN FAL.

V éře neexistujících čínských elektrik, byl „namový“ airsoft velmi rozšířený. V té době jste mohli mít repliku M16A1 od tří značek: Tokyo Marui - působila hodně plastově a fakticky to byl model starý mnoho let. Byla těžká na předek a oplývala i nižším výkonem. G&P - sice krásná, kovová a v základu s pružinu M120, ale také stála dvakrát tolik co verze od Marui a ještě se špatně sháněla. Nejlepší volbou té doby proto byla verze od Classic Army. Celokovová, silnější než Marui, realisticky působící, s vysokokapacitním zásobníkem a za cenu jen o něco vyšší než Marui. Po mnoho let se model od CA používal a vlastně nikdy nezestárnul. Většině lidem, včetně mě, slouží dodnes. Já tu proto dnes mám nejnovější verzi od Classic Army, model CA15A1 Vietnam.

Už barevná krabice jasně říká, že CA drží standard. Najdeme v ní nezbytné minimum ve formě zbraně s jedním zásobníkem, čističe hlavně, velmi jednoduchého návodu k obsluze, katalogu pro rok 2016 a nepromokavý obal na zbraň s logem CA, který se mi osobně hrozně líbí. Vše uloženo v polystyrenovém výlisku.

Jestli jste fanoušky „bojových pušek“ jako já, moc dobře víte, že pocit z držení klasické útočné pušky je trochu jiný než u "bojové pušky". Nejinak je tomu i v tomto případě. Může za to nízká váha i v poměru k airsoftovým protějškům – rovné 3 kg. To je o půl kila méně než většina jiných útočných airsoftových pušek. Navíc je celá zbraň dobře vyvážena. O to více překvapí celková délka 101 cm. Na takovou délku je zbraň skutečně lehká. Po ergonomické stránce neurazí ani klasický tvar pažbičky, ani hladké předpažbí trojúhelníkového profilu. Nicméně koukneme blíže.

Tělo zbraně je samozřejmě kovové rozdělené standardně na horní a spodní díl. V tomto ohledu není moc co vytknout. Tělo je v matně šedé barvě, ovšem s černými ovládacími prvky. Horní díl pouzdra závěru je z jednoho kusu a zdobí ho velmi charakteristické nosné ucho, ve kterém je zabudováno seřiditelné hledí.

Mnoho lidí to neví, ale na nosné ucho lze pořídit montážní R.I.S. lištu a použít tak nějaký puškohled či kolimátor. Osobně ale doporučuji spíše puškohled, protože kolimátor bude už dost nad osou hlavně.

V zadní části je natahovací páka závěru a první verze doražeče závěru. Doražeč je nefunkční, ale zmáčknout ho lze. Natažením páky se pak otevírá výhozí okénko na pravé straně. To ukrývá přístup k seřízení hop-up mechanismu.

Ačkoliv výrobce tvrdí, že záchyt závěru je funkční, tak bych to opravil, že aby fungoval, musíte natáhnout páku závěru a záchyt zmáčknout. Pak skutečně závěr zachytí, vy můžete pohodlně seřídit hop-up a po opětovném zmáčknutí se závěr povolí.

Spodní díl těla se snaží držet předlohy. Tělo tedy působí trochu jednodušeji oproti současným puškám typu M4. Je to dáno absencí několika moderních prvků a detailů, jako třeba žebrování okolo pojistky zásobníku, které ale není nutné dopodrobna jmenovat. Hlavní je, že nechybí žádný z ovládacích prvků, na které jsme zvyklí.

Na pravé straně je pojistka zásobníku a ražení Classic Army, společně s pozicemi přepínače režimu střelby. Na levé straně je pak ražení samotné zbraně včetně ráže ostré předlohy a sériového čísla. Absence jakékoliv značky ve stylu 6mm je velmi potěšující. Z prvků tu pak je jen přepínač režimu střelby, který funguje bezchybně. Spoušť s lučíkem už asi zmiňovat nemusím.

Koukneme na pažbení a to rovnou na pažbičku. Ta je starého stylu, bez jakýchkoliv ergonomických prvků, pouze s vroubkováním pro lepší úchop.

Pažba i předpažbí jsou ze stejného typu plastu. Černá barva a příjemný zdrsněný povrch působí velmi realisticky a lépe, než třeba verze od J.G.Works, kterou potkávám na bojištích také často. Co se pažby týče, tam CA zvolilo systém odnímatelné patky vycvaknutím směrem dolu. To podle mě není moc šťastné, ale budiž. Patka má povrch z gumy stejně jako originál. Uvnitř pažby pak najdeme konektory pro připojení baterie. Výrobce potěšil možností připojit zbraně jak malým, tak velkým Tamiya konektorem. Ano, zbraň má oba dva. Dovnitř tak dostanete i velkou Ni-Cd 9,6V baterii. Takže místa v pažbě je opravdu hodně. Délka pažby je jinak plně vyhovující a nechybí ani oko na popruh.

Předpažbí je složeno ze dvou polovin spojených k sobě. Drží se velmi pohodlně a působí realisticky. Přestože je z plastu, nijak nevrže, nehýbe se. V pevném sevření ho drží klasický oválný „delta ring“ tedy kroužek mezi pouzdrem závěru a předpažbím. Oválný kroužek se používal u starých verzí M16 a později byl nahrazen typickým kónickým kroužkem, jak ho známe od M4 karabin. Velmi mě ovšem překvapila tuhost předpažbí a vůbec celé hlavně.

 

 

Hlaveň je samozřejmě kovová a kromě předpažbí na ní drží i blok mušky. Muška se seřiditelná za pomocí speciálního klíče. Spodní část zdobí oko na popruh.

 

Předposledním prvkem zbraně je kovový tlumič výšlehu. Je to první typ, který byl později nahrazen klasickým „birdcage“ tlumičem výšlehu. Tento má ovšem tři zuby a na hlavni drží ve 14 mm levotočivém závitu. Je pouze našroubovaný, bez jakéhokoliv pojištění, nicméně drží dobře.

Zásobník jako vždy nakonec. Tento typ zásobníku byl na 20 ran a vojáci do něj nabíjeli často jen 18 ran, protože nekvalitní pružiny způsobovaly jeho zasekávání. Krátký plechový zásobník vypadá velmi věrohodně a stylově. Je to vysokokapacitní točák na 190 ran. Podávání i natahování je vynikající a je to přesně ten typ airsoftového zásobníku, co vám bude fungovat navždy.

Vnitřek zbraně stojí samozřejmě na kovovém mechaboxu verze 2 s rychlovýměnou trnu. Mechabox disponuje 8 mm kuličkovými ložisky. Vnitřní díly jsou v nejnovější konfiguraci, tedy verze 2015. Takže Tu máme Classic Army bore up set obsahující chromovaný plný válec, žlutý plastový píst s kovovou hlavou pístu i modrou kovovou hlavu válce. Plastová tryska je taktéž modré barvy. Pružina o síle M120 se vine na kovovém trnu s ložiskem. Kola najdeme základní, stejně jako dlouhý motor. Velkou zajímavostí je kovová kulisa přepínače a fakt, že výrobce upozorňuje na možnost použití Li-Pol baterie, na níž už je kabeláž stavěna.

Hop-up komora je taktéž z kovu. Hlaveň je bronzová o délce 510 mm s průměrem 6,03 mm. Výkon je pak velmi pěkných 125 m/s s 0,20g kuličkami.

A tím jsme opět u konce. Ano, klasika mezi zbraněmi. To je tato puška. Ale zároveň je CA15A1 Vietnam i klasikou v airsoftu. České hráče provází už řadu let a za tu dobu si získala velkou reputaci. Nyní, když je na trhu vylepšená verze, je jasné, že své příznivce si bude nacházet i nadále. Nízká hmotnost a dobrý výkon dělají z této pušky skvělou zbraň nejen pro fandy Vietnamské války.

CA15A1 lze na Bohemia Air Soft zakoupit za 6318 Kč ve standardní záruce, nebo se slevou 400 Kč v rámci dekorační slevy.

A pokud byste měli zájem spíše o verzi útočné karabiny, přečtěte si recenzi na repliku XM177E2 taktéž od Classic Army.


Vydáno: 16.3.2017 17:39 | 
Přečteno: 12458x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:



Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků