Fórum
Kategorie: Elektriky

Classic Army DT-4 Double Barrel

Classic Army DT-4 Double BarrelZbraň, kterou nikdo nechtěl, ale přesto byla vyrobena.

Vždycky říkám, že jsem moc rád, když se nějaký výrobce rozhodne, že vyrobí nějakou pěknou a zajímavou zbraň. Takové zbraně jsou potřeba, protože ředí šeď běžných modelů. Nicméně občas zjistím i já, že i když je zbraň originální, není to úplně to, o co bych i já sám stál. A právě tohle je případ dnešní recenzované Classic Army DT-4 Double Barrel. Něco takového, jsme v airsoftu skutečně nikdy neviděl a i po třech letech od vydání této zbraně stále nechápu proč, se Classic Army rozhodlo stvořit tuhle podivnost. Karabina M4 se dvěma hlavněmi? Proč?

Nechápejte mě zle. Nemám v plánu následující řádky věnovat hanění téhle pušky. Vždyť tahle obludnost, resp. jí podobné existují i ve skutečnosti. Ale i tam se podivuji tomu, proč někdo chce vyrábět dvouhlavňovou automatickou útočnou pušku?
Překvapivě je tenhle koncept docela starý. Jeho počátky sahají už k 50. a 60. letům, kdy byla snaha vyvinout zbraně, které vystřelí více projektilů současně v jedné dávce. Zkoušelo se ledascos, včetně experimentů s vícehlavňovými zbraněmi či s tzv. Salvo weapons, tedy zbraněmi, které stříleli množství projektilů současně s několika malých hlavní. To vše ale skončilo v propadlišti dějin a nikdy nepřekročilo fázi prototypu. Až izraelská firma Silver Shadow uvedla někdy v roce 2012 na trh svoji dvouhlavňovou M4 Gilboa Snake Double AR-15. První dvouhlavňovou pušku, která tak vstoupila do sériové produkce aby...vůbec netuším co. Nějak mě nenapadá, jaké má využití a pro koho byla vymýšlena. Pravdou ovšem je, že jsem po tom zas tolik nepátral. Izraelci byli vždycky zvláštní, když šlo o zbraně. Vždyť vynalezli pušku co střílí za roh. A taky Desert Eagle. I tak si ale právě v tomto případě nedovedu představit k čemu konkrétně dvouhlavňová útočná puška může být užitečná. Ale rád si poslechnu váš názor v komentářích pod recenzí. Jak známo, já se vždy zajímal více o airsoft, než reálné zbraně.
Je vám tedy jasné, že v roce 2018 jsem byl samozřejmě překvapen, když Classic Army s pýchou uvedlo na trh model dvouhlavňové elektriky ze své řady Nemesis. Nu a možná právě proto, že jsem si na tuhle podivnost nedávno vzpomněl, jsem se rozhodl, že napíšu i nějakou krátkou recenzi.

Classic Army DT-4 Double Barrel je v rámci airsoftu víceméně standardní M4. Na váhu má 3,8 kg a na délku 74 – 82 cm. Už na první pohled to je mohutná zbraň a to nejen díky dvěma hlavním, ale především díky rozšířenému pouzdru závěru a zásobníkové šachtě se dvěma zásobníky. Rozložení dílů je ale standardní. Máme tu spodní díl těla s pažbičkou, pouzdro závěru a pažbení s hlavní. Koukneme-li ale blíže, leccos zajímavého uvidíme.

Začneme spodním dílem těla. Ten je vyroben z kovu a pouze pažbička je plastová. Pažbička je víceméně standardní pro M4 a vyrobená z plastu. Není nijak ergonomická, má jednoduchý rovný tvar, nicméně i tak se drží pohodlně.

Zásobníková šachta je samozřejmě rozšířená a pojímá dva zásobníky. Každý z nich má vlastní šachtu, ale oba dva jsou zajištěné jednou pojistkou. Tudíž pokud pojistku zásobníku zmáčknete, vypadnou vám oba. Přebíjení chce tedy kapku zručnosti. Ovládací prvky všeobecně funguji shodně jako u běžných M4. Přepínání režimu střelby je oboustranné, pojistka záchytu závěru je na levé straně a záchyt zásobníku na pravé. Spoušť je sportovní rovná. Ke spodnímu dílu těla je pak namontován rám trubkové pažby s ocelovým okem na popruh, tak jak je zvykem u ostatních. Za zmínku stojí pěkné ražení na zbrani.

Vrchní část, pouzdro závěru zbraně, už je ale skutečně zcela přepracovaná. Je rozšířená do stran, aby pojala dvě hlavně a i proto musí být vyrobena z kovu, aby vše udržela pohromadě. Máme tu na každé straně jedno výhozí okénko, které se otevírá společnou natahovací pákou. Ta je dimenzována jako oboustranná a je vyrobena z kovu. Pod výhozími okénky se seřizování regulace hop-up mechanismus a to zvlášť pro každou hlaveň. Celkově je ale tvar pouzdra závěru jednoduchý. Vrchní část zdobí RIS lišta, na které je namontováno seřiditelné sklopné hledí.

Pažba je u modelu DT-4 stejného systému jako u jiných M4. Kovová trubka, plastová posuvná pažba s šesti polohami. Pažba jako taková má zajímavý a moderní tvar. Je robustnější a je v ní i hodně prostoru pro baterii. Patka pažby je jemně pogumovaná a snadno se dá sundat, díky pojistce na spodku pažby. Lícení s ní je velmi pohodlné.

Kovové předpažbí typu M-Lok je samozřejmě kvůli dvěma hlavním extra široké. Je vyrobeno na CNC a čtyřmi šrouby připevněno k pouzdru závěru. Na předpažbí je RIS lišta, která navazuje na lištu pouzdra závěru. Na jejím konci pak najdeme sklopnou mušku. Vnější hlavně jsou obě kovové a jsou upevněné v kovovém bloku, který je upevněn v předpažbí. Měli by tak být velmi bytelné. Aby se nijak nehýbali, je konec předpažbí osazen centráží pro každou z obou hlavní. Každá hlaveň má 14 mm levotočivý závit, na jehož konci je ocelový tlumič výšlehu.

Poslední částí je zásobník. Tedy dva zásobník. Oba dva jsou plastové stylu magpul. Každý je vysokokapacitní na 300 ran. Víc k nim není co říci.

Jestli vnějšek působí exoticky, tak vnitřek zbraně je skutečný atyp. Kvůli dvěma hlavním, je vnitřní ústrojí vzduchotechniky zdvojeno. Všechny „dvojité“ díly jsou k sobě spojeny, ať už se jedná o válec, píst, trn nebo hlavu válce. A tuhle dvojitou nálož, kdy je každý píst tlačen vlastní pružinou, pohání jediná kola a jediný motorek. Kola a motorek by ale měli být standardního typu. Upgrade této zbraně je tak dle mého názoru komplikovanou záležitostí, byť asi né nemožnou. V základu se ale musíte spokojit s výkonem 110 m/s s 0,2 g kuličkami při 255 mm hlavni. Nebo spíše hlavních. Na boj na hřišti to je však plně dostačující. Pravdou zůstává, že v jeden moment vystřelíte dvě kuličky naráz, tudíž dokážete bojiště zahltit mnoha kuličkami.

Aby toho ale nebylo málo, je tahle krásky vybavena i elektronickou kontrolní jednotkou s mosfetem a můžete si tedy nastavit dávky nejen o třech ranách, ale i o pěti ranách. V ten moment by se skoro dalo říci, že budeme mít ze zbraně takovou „skoro brokovnici“. Na dávku o pěti ranách totiž vystřelíte deset kuliček a to už je velmi dobrá šance zásahu. Elektronika zároveň chrání zbraň proti podvybití baterie.

Celkově musím říci, že ani po podrobnějším zkoumání si nejsem jist, na koho tato zbraň cílí. Snad možná na hráče, kteří mají rádi extravagantní zbraně. Také hráči, jež preferují hry na menších uzavřených hřištích mohou být z DT-4 nadšeni. Faktem je, že střílíte dvojitou porci kuliček a to se při intenzivních přestřelkách skutečně hodí. Jestli i vás zaujala tahle zajímavost, tak Classic Army DT-4 Double Barrel můžete zakoupit na Bohemia Air Soft a zkusit s ní dobýt vaše bojiště.

Foto: Ondra


Vydáno: 20.5.2021 12:12 | 
Přečteno: 4998x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:



Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků