Fórum
Kategorie: Elektriky

Cybergun Colt M4A1 Carbine celokov

Cybergun Colt M4A1 Carbine celokovNejlevnější celokovová M4 na trhu!

Představovat karabinu M4A1 asi nemá význam. Počátky této zbraně lze hledat už ve Vietnamské válce. Zde se totiž poprvé zavedly pušky typu CAR-15, přesněji puška M16 a souběžně s ní i karabina XM177 commando. XM177 měla být alternativou k dlouhé M16. Přestože šlo prakticky jen krátkou M16, její užitečnost by se dala srovnávat spíše s klasickým samopalem, především kvůli krátké hlavni. Začaly proto práce na pušce XM4, které vyústili v dnes nám dobře známou karabinu M4. K jejímu plošnému rozšíření došlo až na přelomu tisíciletí, kdy postupně vyřadila starší pušky M16. Kromě toho, že se stala M4 hlavní zbraní všech jednotek, nahradila také téměř veškeré samopaly v Americké armádě. V roce 2015 pak tuto karabinu přijalo i Americké námořnictvo a tím byla výzbroj napříč všemi útvary americké armády standardizovaná. O tom, že byla M4 hojně exportována do celého světa už není nutné hovořit, protože ji používají prakticky veškeré armády a policie po světě, ať už jako hlavní zbraň, nebo jako výzbroj speciálních a zásahových jednotek.

Airsoft je v současné době plný replik pušky M4 a mnoha dalších variací, z nichž některé kopírují vojenské či policejní verze, jiné zase pušky z civilního trhu. Stále to je ale stará dobrá karabina M4. Je to nejpopulárnější řada modelů a to se hned tak nezmění. Pořídit lze jak super drahé hi-end modely tak i levnější alternativy, které v současné době nabízí i slušnou kvalitu. Ačkoliv obvykle rád recenzuji ty dražší zbraně a značky, tentokrát udělám výjimku a podívám se na opačnou stranu spektra. Dnes totiž budu recenzovat ten nejzákladnější model, repliku M4A1 od Cybergunu. Zrecenzuji ho především proto, že se jedná o nejlevnější celokovovou M4 na trhu. Takže mě velmi zajímá, jak je na tom s kvalitou a provedením.

Jako obvykle se podíváme na to, v čem a s čím vším, vám puška dorazí. Modro-fialová krabice s nápisem COLT má pouze několik popisků na boku. Uvnitř je zbraň se zásobníkem, NiMh baterie 9,6V 1100 mAh, plně automatická nabíječka s indikací a nakonec nezbytný návod. Vše je uloženo v pěnových výřezech, takže se nemůže nic rozbít.
Automatická nabíječka s nezbytnými ochranami proti poškození baterie a automatickým vypnutím i s indikací, to je něco, co bych u levných airsoftových zbraní nečekal. Stejně tak dvoudílná tyčová baterie, je mnohem pohodlnější pro vkládání do předpažbí, než obvyklé malé aku bloky, které se ke zbraním dodávají. Obsah balení za mě má velmi pozitivní hodnocení.

Na první pohled Cybergun Colt M4A1 Carbine nijak neohromí. Provedení není vizuálně zcela 100%. Sem tam lesklá odřenina na funkčních dílech, plasty nemají úplně jednolitý odstín, ovšem to mi tolik nevadí. Zkrátka je vidět, že tahle puška si na nic nehraje. Běžná Čína, nic speciálního, co se zjevu týče. Přesto, když ji vezmete do rukou, působí solidně. Samozřejmě, předpažbí i pažba se mírně viklají, stejně jako kterékoliv jiné pušky typu M4. Opět nic zásadního. Musím pochválit za barvu kovů, která si hlídá odstín, přestože hrany mají občas stopu po odření, což je dáno stylem výroby. První dojem je tedy spíše neutrální. Značkové zbraně vypadají vizuálně mnohem lépe, ale stejně tak znám hromadu hůře vypadajících zbraní z levné produkce. Plus je to základní verze M4, tedy nemá žádnou zvláštnost.

Jako jiné, celokovové pušky, má Cybergun Colt M4A1 Carbine tělo sestavené ze dvou částí. Vrchní i spodní díl jsou kovové. Hrany hezky zaoblené, žádné stopy po výrobě, ani odřeniny či otřepy. Velmi hezky zpracované díly. Naopak ovládací prvky, vyrobené z oceli, jsou sice velmi hezky černě nalakované, ale mají sem tam nějakou tu hranu odřenou. Žádná tragédie. Ovládací prvky fungují velmi dobře a především přepínač režimu střelby krásně přecvakává a má jasně definované pozice, které zajišťují spolehlivou funkci. Záchyt závěru moc nefunguje, spoušť má vcelku krátký chod. Natahovací páka je taktéž kovová a samozřejmě otvírá přístup k seřízení hop-up mechanismu. Nevrací se úplně do původní polohy a tak je nutné těch posledních pár milimetrů dorazit ručně. Na levé straně zbraně je originální ražení COLT včetně sériového čísla.

Horní část těla zdobí odnímatelné nosné ucho se seřiditelným hledím. Samotné ucho zakrývá montážní R.I.S. lištu. Na M4A1 tak dáte jakýkoliv běžný doplněk.

Pažbení není nutné dlouze popisovat, protože ho asi většina z vás zná. Pažbu tvoří kovová trubka, na které je plastová posuvná pažba. Ta má šest poloh. Kromě vroubkování na patce a oka na popruh nehledejte nic zajímavého.

Předpažbí je vyrobeno z pevného plastu a zakrývá vnější kovovou hlaveň. Do předpažbí se zároveň ukládá baterie s malým konektorem. Předpažbí lze sundat po povolení delta ringu, který je na vcelku silné pružině a tak to chce trochu cvik. Baterie se tam ale vejde dobře.
Trochu mě ovšem zarazila absence jakékoliv elektrické pojistky.

Hlaveň je jednodílná a tedy velmi pevná a odolná. Na ní je taky upevněná seřiditelná muška a oko na popruh. Konec hlavně zdobí kovový tlumič výšlehu a pod ním i 14 mm levotočivý závit. Zajímavé je, že tlumič výšlehu není pojištěn žádným červíkem proti pootočení, ale pouze tlačen pružinou. Tak jako tak drží pevně.

Zásobník je vysokokapacitní na 300 ran. Je to standardní kovový točák. Funguje spolehlivě a nijak zásadně se ve zbrani neviklá.

Vnitřek zbraně je postaven na mechaboxu verze 2 s 8 mm kuličkovými ložisky a rychlovýměnou pružiny. Na výměnu pružiny stačí odšroubovat trubku zbraně a pak jen vyndat trn. To je podle mě velmi praktické a někteří výrobci by si z toho mohli vzít příklad. Mechabox je to moc pěkně provedený a připomíná značkové mechaboxy od CA. Materál i zpracování působí kvalitně. Vnitřní díly také nejsou vůbec špatné. Základní ocelová zátěžová kola byla hezky vyrobena bez otřepů. Dále jsem nalezl niklovaný válec bez díry, Plastovou hlavu válce s dopadovou gumou a mosazným nosem a samozřejmě plastová tryska. Píst je plastový s celokovovým ozubením. Hlava pístu je plastová, rovná, protitlaká. Trn pružiny má kovový střed, na kterém je nasazen plastový nos. Navíc disponuje kuličkovými ložisky. Ho-up komora byla plastová ve stylu ProWin komory.
Musím říci, že tato komora fungovala lépe, než standardní hop-up komory. Ovšem to je můj subjektivní názor. Seřizování bylo snazší i citlivější.

Celkově jsem byl velmi překvapen kvalitou vnitřních dílů. I když výkon atakoval jen "pouhých" 106 m/s na mosazné základní hlavni o délce 365 mm, tak si myslím, že i tahle puška by měla jít bez problémů upgradovat, nebude-li to někomu dostačovat.

Musím přiznat, čekal jsem, že s ohledem na cenu bude Cybergun Colt M4A1 Carbine celokov typickou ukázkou rýžování peněz na nějaké licenci. Nakonec se ale ukázalo, že je to velmi slušně sestavená zbraň, která má hodně potenciálu. I když je to jen standardní provedení airsoftové M4A1, tak to je vážně bomba. Vnější zpracování sice nedosahuje kvalit hi-end zbraní za troj nebo čtyřnásobnou cenu, nicméně rozhodně o pár řádů překonává běžnou čínskou produkci. Vnitřek je kvalitní jak už jsem řekl. S ohledem na obsah balení, kde je automatická nabíječka i 9,6V baterie, musím i přes svůj odpor k puškám typu M4 její koupi doporučit. Jestli začínáte a chcete první pušku, nebo hrajete déle a potřebujete na akci slušnou záložní zbraň za pár korun, tak zde byste neměli prohloupit. Nakonec, pořád je tu řeč o ceně. Ta je až směšně nízká.

Cybergun Colt M4A1 Carbine celokov lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 3378 Kč ve standardní záruce, nebo pak s dekorační slevou 300 Kč. Zkrátka plnohodnotná elektrika z nejžádanější řady airsoftových zbraní za pouhé tři tisíce, to je něco, co nikde jinde, než na BASu nenajdete!


Vydáno: 27.6.2019 14:27 | 
Přečteno: 7400x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků