Ačkoliv první patent pušky konstrukce bullpup pochází z roku 1901 z Anglie, přineslo toto inovativní technické řešení své plody až během 40tých let minulého století. Právě v tomto období začínají totiž konstrukční kanceláře v SSSR, Belgii, USA a Velké Británii přicházet s prvními funkčními zbraněmi bullpup koncepce a armády je testují jako potenciální hlavní zbraň pro nadcházející studenou válku. Prvním státem, který se rozhodl riskovat zavedení tohoto nového konceptu do výzbroje, byla Francie, která v 60tých letech vybavila svoji armádu zbraněmi FA-MAS. V letech 70tých učinilo Rakousko totéž s puškou Steyer AUG a koncem 80tých let bylo následováno Velkou Británií, jež do výzbroje zavedla pušku L85. V devadesátých letech minulého století se pak díky tomu stal bullpup koncept populárním a moderním. Nejedna konstrukční firma se proto vrhla vstříc vývoji svého vlastního modelu, aby uspěla na světovém trhu.
Jednou z nich byla i belgická firma FN Herstal, která již v 80tých a 90tých letech minulého století hledala nový koncept útočné pušky. V roce 2001 u FN představili velmi futuristicky vyhlížející pušku F2000.
Mimochodem od stejného výrobce pochází taktéž známá P90, určená k osobní ochraně osádek a specialistů na bojišti, která byla představena o deset let dříve než F2000. Jak je vidět, v Belgii se nebojí použít progresivní futuristický design svých zbraní.
S puškou F2000 posléze slaví FN dobré obchodní výsledky a v roce 2006 se zbraň dokonce stává hlavní zbraní slovinské armády. Jedná se na dnešní dobu o velmi moderní zbraň s poněkud futuristickým designem, kterou kromě již zmíněného Slovinska používá i mnoho speciálních sil po celém světě. A jelikož o zajímavé a moderní zbraně je dnes v airsoftu nouze, bylo by chybou neříci si něco blíže o airsoftové replice této zbraně, kterou exkluzivně pod licencí CyberGun vyrábí firma G&G na Taiwanu.
Na tuhle krásku jsem se docela těšil. Především proto, že v současné době, kdy je na trhu převaha variant pušky M4, je každá taková zbraň vítaným zpestřením nabídky. Podle mě je trochu škoda, že výrobci se posledních pár let více nezaměřují i na atypické modely zbraní, jako je třeba zde zmíněná F2000, ale produkují převážně jen běžné zbraně v mnoha vzhledových klonech. Bohužel to platí i o výběru zbraní samotnými hráči.
Cybergun FN F-2000 vyrobená firmou G&G vám dorazí zabalená v kartonové krabici. G&G je známo svým skvělým PR, plným barev, fotek a informací. Krabice proto působí stejně - pěkná plně barevná fotka zbraně na obalu, v pozadí barevný obrázek vojáka a zbytek krabice potištěn logy FN, G&G a mnoha popisky a informacemi o zbrani. Nemusíte ani krabici otevírat a více, co bude uvnitř. V krabici je vylisována plastová výplň, do které při transportu zapadá zbraň i zásobník. Pod zbraní samotnou je schovaný ještě čistič hlavně. Více ke zbrani není dodáváno.
Ač je zbraň na pohled celá plastová a váží skoro čtyři kila (3,8kg), nedokázal jsem určit, co je na té zbrani tak těžké. Mechabox, další vnitřní díly? Těžko říci. Ale to beru jako plus, protože váha tak odpovídá reálné předloze.
Celá zbraň má vnější tělo plastové, vytvořené ze dvou půlek sešroubovaných k sobě. Zde chválím G&G, že nešetřilo a šroubky jsou našroubovány do kovových pojistných matiček se silonovými vložkami. Takže nehrozí povolení nebo ani opotřebení při případné demontáži těla, která ale není nutná, jak se dozvíte dále. Tělo jako celek je kompaktní, pevné a vyrobené ze silného plastu. Povrch je zdrsněný v matně šedé barvě, ozdobený ražením FN. Závěrová část, kde je uložena hlaveň, je taktéž z vnějšku plastová, ale uvnitř je uložena kovová vnější hlaveň se 14mm levotočivým závitem. Na hlavni je ocelový tlumič výšlehu. Pod horním odnímatelným plastovým krytem naleznete RIS lištu, na které je usazen puškohled. Zde ještě připomenu, že po odstranění krytu puškohledu lze samotný puškohled seřídit, nebo i odejmout, ale pak nemá zbraň žádné mířidlo, protože kromě vestavěných pevných mířidel na krytu puškohledu nemá zbraň žádnou mušku či hledí. Puškohled je tedy v takovém případě nutné nahradit libovolným zaměřovačem dle vašeho vkusu.
Zásobník je standardně točný (vysokokapacitní) na 450 ran s kovovým tělem. Provedení je kompatibilní se zásobníky STANAG pro M4 – pochopitelně v jejich airsoftové verzi na kuličky.
Pokud to shrnu - stručně řečeno, co má být na zbrani kovové, to je kovové. Zbytek je velmi kvalitní a bytelný plast. Mohu s jistotou říci, že se jedná o skvělou repliku, která má rozměry, váhu a provedení skutečně 1:1 k originálu.
I když natahovací páka je originálně kovová s plastovou koncovkou, ale to je drobnost pro puntičkáře.
Uvnitř zbraně nás čekají mnohé zajímavosti. Tou první je lehce modifikovaný mechabox verze 6. Opět dnes ne zcela běžný mechabox, který používají například zbraně typu Thompson nebo P90. Tento má však jednu vychytávku a tou je seřiditelný přítlak trnu pružiny, tedy možnost nastavitelného výkonu v rozpětí zhruba10 %. Pro seřízení není nutné zbraň nijak zásadně rozebírat, stačí pouze odejmout gumovou patku zbraně a za pomoci imbusového klíče seřídit pozici trnu. V praxi lze regulovat výsledný výkon v rozmezí cca 15-20 m/s.
Velmi jemně seřiditelný hop-up je vyroben z plastu a přístup k němu je skrze záklopku na horní části těla před puškohledem. Po jejím odklopení lze hop-up snadno seřídit. Na první pohled se může zdát, že je to standardní hop-up typu M4, ale zdání klame. Má trochu jiný tvar ze strany, kde doléhá na mechabox a také kratší šachtu k zásobníku oproti M4. Vnitřní hlaveň dlouhá 430 mm je bronzová a má již z výroby velmi slušný vnitřní jmenovitý průměr 6,04 mm.
Vnitřek osazení mechaboxu je víceméně standard pro značkové výrobce. Vše kvalitní, dobře slícované bez nutnosti nějakých zásahů pokud neuvažujete o silném upgradu. Ve zbrani najdeme 8mm kuličková ložiska, černá ocelová kola s klasickým ozubením, kovový trn pružiny s ložiskem, polykarbonátový píst s jedním kovovým zubem a polykarbonátovou protitlakou hlavou, válec je plný bronzový a tryska plastová. Vše pohání dlouhý zátěžový motorek. Prostě to, co od značkového výrobce čekáte při výkonu zbraně v základu nad 120 m/s s 0,20 g kuličkami.
Co se celkového pocitu při střelbě týče, musím konstatovat, že ergonomie zbraně je skutečně skvělá, ač někomu bullpup koncept nesedí. Celá zbraň je dobře vyvážena, skvěle se s ní míří a je to přesně ten typ zbraně, s kterou když zacílíte, tak máte pocit, že vám přirostla k tělu a nemůžete minout cíl. Míření skrz puškohled je také bezproblémové, protože obraz je ostrý se zvětšením 3,5x.
Je zajímavé, že na zbrani v podstatě nejsou žádné ovládací prvky. Na bocích těla nenaleznete žádné páčky, spínače, knoflíky. Prostě nic, pouze jediný čep pro demontáž, u závěru a pak natahovací páku.
To znamená jediné - méně věcí, které se dají zničit při nešikovné manipulaci.
Přepínač střelby je po vzoru P90 uložen pod spouští a lze s ním snadno a bez odporu přepínat. Pojistka zásobníku je na spodku zbraně. Zbraň je od počátku koncipovaná pro praváky i leváky, takže tomu odpovídá i styl držení. Věřím, že v tomto ohledu bude pohodlné držení každému střelci.
Samozřejmě jeden zápor tato zbraň má a tím je příslušenství. Kromě výměny optiky (po sejmutí krytu puškohledu) nemůžete u této zbraně nic moc modifikovat. Navíc, pro ostrou verzi je k dispozici laserem a počítačem řízený granátomet, nebo podpažbí, vybavené svítilnou či RIS lištou. Těžko říci, jestli by však tyto doplňky pasovaly i na tuto airsoftovou verzi.
Ale na druhou stranu, tahle zbraň vypadá nejlépe ve standardním provedení. Má takové skoro až rybí tvary. Proto jí u BASu žertem přezdívají „Delfín“.
Musím říci, že tato zbraň je povedená. Sice to není mainstream, po kterém bude toužit každý hráč airsoftu, ale ten, kdo bude chtít mít něco trochu jiného než ostatní, její koupí rozhodně neprohloupí. Cybergun G&G FN F-2000 Standard je skutečně funkční puškou, která vás nezklame. A určitě to bude jedna z těch zbraní, kterou bude chtít každý váš známý půjčit alespoň na chvíli do ruky.
Cena na www.airsoftshop.cz je 10.060 Kč. Samozřejmě s možností dekorační slevy 500 Kč.
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.