Fórum
Kategorie: Elektriky

Cybergun FN M249 AEG

Cybergun FN M249 AEGUltralehký kulomet od Cybergunu.

V dobách velmi dávných měli kulomet, podobně jako odstřelovací pušku, jen ti nejmovitější hráči a největší fandové našeho koníčku. Ani v jednom případě nebylo moc z čeho vybírat. Kulomety tehdy ještě zastupovali značky jako Asahi či Inokatsu a cenovky se točily v řádech desetitisíců. Později se objevili i výrobci z Hong Kongu, o kterých bude ještě řeč, ale stále existovalo jen pár modelů a všechno bylo velmi drahé. Pak přišel nástup čínských značek, které rychle nabídly levné kulomety. Zejména A&K a AGM zahltily trh těmito zbraněmi. Ještě před pár lety musel mít každý správný airsoftový tým alespoň jednoho či dva kulometčíky. Přeci jen, kulomety disponovaly zajímavým potenciálem na upgrade a jejich zásobníky pojaly několik tisíc kuliček. Navíc bylo jednodušší si v týmu postavit jeden upgradovaný kulomet s vyšším výkonem, než se snažit upgradovat všechny zbraně v týmu. Nejpopulárnější byly kulomety M249 a MG40. Postupně se objevují i kulomety RPK, PKM či M240. Jenže s příchodem čínských zbraní po čase přišla i éra levných upgradů do běžných elektrik a náhle jste nemuseli tahat rozměrný a neohrabaný kulomet, ale mohli jste ho nahradit klasickou M4 s točákem. Když jste pak pušku doplnili o buben či krabici, měli jste vlastně plnohodnotný kulomet s nižší váhou, snazší manipulací a lepší modularitou, byť né až tak vzhledně vypadající. Není nutné předstírat, že éra kulometů je už dávno pryč, stejně jako móda manuálního SVD. Pořád se ale najdou tací, co je používají, ač už jich zdaleka není na bojišti tolik, jako třeba před osmi lety. Airsoft má přeci jen vlastní pravidla a způsob fungování oproti reálnému boji. Přesto, co když byste chtěli mít také kulomet, ale nechcete být znevýhodněni oproti ostatním hráčům tím, že vy se taháte s těžkou zbraní a ostatní běhají s útočnými puškami? Nebo prostě víte, že nemáte sílu na to tahat klasický kulomet a přesto si ho chcete pořídit? A co když vás limitují pravidla nějaké konkrétní akce, kde točák může být u kulometu a pro vás je 140 ran v tlačáku u útočné pušky zoufale málo? Řešení by tu bylo…

Francouzský Cybergun se letos rozhodl uvést na trhu zcela novou verzi kulometu FN M249 PARA. Vzhledem k tomu, že Cybergun drží licenci belgické zbrojovky FN, není to pochopitelně jeho první kulomet. Ovšem u tohoto modelu se rozhodl pro vlastní a vcelku netypické provedení, které jsem už řadu let neviděl. Kulomet s tělem vyrobeným z nylonových vláken? Poslední podobný pokus si pamatuji s kulomety značky STAR, která se rozhodla jít stejnou cestou – tedy lehkého kulometu v lehkém plastovém těle z ABS, ovšem tehdy se jí nepodařilo přesvědčit hráče, že STAR polykarbonátové mechaboxy zvládnou to co kovové. Cybergun toto riskovat nechtěl, takže jeho kulomet má klasický kovový mechabox verze 2 a s rychlovýměnou pružiny. Jsem tedy sám zvědavý, na podrobnější prohlídku této novinky.

Cybergun FN M249 AEG je dodáván v zelenomodré kartonové krabici s velkým logem FN. Pouze na boku najdeme menší barevnou miniaturu zbraně s několika základními údaji. Uvnitř je polystyrenový výlisek, ve kterém je uložen kulomet s odmontovanou pažbou, jedním zásobníkem typu M4, nabíječkou, baterií NiMh 9,6V 1100 mAh a barevným návodem. V malém pytlíčku jsou ještě dva ocelové čepy, které slouží k připojení odmontované pažby.

 

Osobně mě při otevření hned zaujala odmontovaná pažba. Její upevnění je na chviličku, přestože oba ocelové čepy je potřeba zatlouci gumovým kladívkem, protože jsou skutečně tak tak na rozměr. To se mi osobně velmi líbí, protože to zaručuje že se pažba nebude nijak hýbat a bude pevně držet. Samozřejmě, po sestavení člověka skutečně ohromila nízká hmotnost, která je jen 3,9 kg. Pro představu, předchozí recenzované LCT LCK12 vážilo 4 kg. Tudíž tento kulomet váží tolik co obvyklá útočná puška. Na délku má 79 – 93 cm což jsou také standardní rozměry. Zběžný pohled neukazuje žádnou anomálii, co se ovládacích prvků a ergonomie týče. Celkový vzhled nepůsobí zle ale ani nepřekvapí. Vše je vyrobeno z černého nylonového vlákna, takže má zbraň matný povrch, na kterém jsou sem tam stopy po některých výrobních procesech. Pár otřepů se zkrátka najde.

Snad jen doporučím, vezměte nejdříve hadřík a pořádně setřete ze zbraně veškerý prach. Zbytky velmi jemného plastového prachu z výroby jsou totiž po celé zbrani. Nic hrozného, ale bylo pak znát podle otisků prstů, kde jste zrovna sáhli na zbraň a prostě není to příjemné. Přitom po očištění na samotném čistém nylonu nezůstávají stopy po prstech a držení, jako je tomu třeba u kovů či leštěného ABS plastu. V tom vidím velkou výhodu nylonu. Stejně tak má i mnohem větší pevnost. Kulomet se nijak nekroutí a při držení nepoznáte oproti kovové verzi žádný rozdíl, tedy až na váhu. Ale koukneme jako vždy blíže.

Cybergun FN M249 AEG má hlavní část těla kompletně z nylonového vlákna, které jsem zmínil už na začátku. Tento díl je vyroben z jednoho kusu a tvoří v podstatě celou spodní půlku zbraně. To dává kulometu velkou tuhost a odolnost. K tomuto spodnímu dílu je upevněna pažbička, spodní tři RIS lišty a šachta pro vložení standardního zásobníku stylu M4 nebo vývodky pro krabicový zásobník. V tom to spodním dílu je také usazen mechabox a najdeme na něm i všechny ovládací prvky potřebné při střelbě, tedy pojistku a spoušť. Obojí je z kovu. Levá strana je pak ozdobená velmi pěkným ražením.

Kryt závěru je odklopný a slouží jako přístup k mechaboxu a prostoru pro baterii. Je vyroben také z nylonu a osazen montážní lištou. K jeho odklopení stačí jen zmáčknout pojistku v zadní části. Horní část zdobí seřiditelné hledí s výškovou i stranovou korekcí. Pod krytem vidíte celý mechabox a také malý konektor pro připojení speciálně tvarované Ni-Mh baterie. Tu ovšem můžete nahradit nějakou menší Li-Pol baterií založenou do prostoru před pažbou, či do těla kolem mechaboxu. Odklopený závěr vám také odhalí regulaci hop-up mechanismu, takže si ho můžete pohodlně seřídit.

Tím narážíme ještě na výsuvnou pažbu. Ta má stejný tvar, jako je tomu u běžné pažby pro PARA verzi M249. Pažba je také nylonová, ale funguje přesně tak, jak jsme u tohoto kulometu zvyklí. Jde snadno vysunout i zasunout. Nechybí ovšem kovový drát pro lepší opření do ramene. Pažba drží v těle na dvou ocelových čepech a je perfektně slícovaná.

Přední část těla, kterou můžeme označit jako předpažbí, zdobí na spodku RIS lišty, které jsou taktéž vyrobeny z nylonu. Celý díl tvoří tři spojené lišty přišroubované velkými šrouby k tělu. Každá má délku 145 mm, přičemž na spodní je záchyt pro dvojnožku, který však můžete odstranit. Na přední části je pak také velká díra sloužící pro čep k montáži na lafetu. Nechybí samozřejmě zmíněné dvojnožky. Ty jsou také z nylonu a kromě sklopení je nelze nijak seřizovat.
Zde si troufnu tvrdit, že patky dvojnožky mohli být klidně kovové. Spodní část dvojnožky s patkou je totiž přišroubovaná dvěma šrouby, takže by nemusel být problém, aby se místo nylonového dílu namontoval kovový, který přeci jen ve styku s kameny či asfaltem vydří asi víc.

Horní část předpažbí zbraně zdobí kryt hlavně, který je na ní nacvaknutý za pomocí drátu a zaháknutý v předu na čepech. Klasické řešení, ale překvapilo mě, jak pevně drží a že se nehýbe. Přitom sundat jde snadno. Pod krytem už je pouze vnější kovová hlaveň. Ano, vnější hlaveň je vyrobena z jednoho kusu kovu, stejně jako kloub a držák nosné rukojeti. Také záchyt hlavně, který slouží pro její snadnou výměnu je kovový. Toto velmi chválím, protože tyto dva díly by podle mě určitě měli být z kovu. Přední část už zahrnuje jen neseřiditelnou mušku a tlumič výšlehu. Oba tyto díly jsou z nylonu. Tlumič výšlehu je nicméně namontován na 14 mm levotočivém závitu.

Zásobník, který je dodáván ke zbrani, je standardní plechový točák pro M4 na 300 ran. Je to úplně obyčejný, spolehlivě fungující zásobník, takže více k němu říkat netřeba. Zásobníková šachta nicméně pojme krabicové zásobníky a jejich koncovky standardu A&K.

Cybergun FN M249 AEG má srdce postavené na standardním mechaboxu verze 2 s 8 mm ložisky a rychlovýměnou pružiny. Mechabox má pár drobných specifik. Nemá například kulisu přepínače, protože kulomet umí střílet pouze automaticky. Je vybaven i speciálně tvarovanou zpožďovací vačkou pro lepší cyklus automatické střelby. Kola by měla být 20:1. Pak už jsou to jen velmi standardní díly. Trn pružiny je s kovovým jádrem a plastovým nosem. Dále eloxovaný hliníkový válec, polykarbonátový píst s celokovovým ozubením, plastová protitlak hlava pístu a samozřejmě plastová hlava válce s kovovým nosem. Dlouhá tryska je též polykarbonátová. Motorek by měl být zátěžový.
Samotná rychlovýměna pružiny může být s trochou šikovnosti realizována i bez odepnuté pažby, pouze z otevřeným krytem závěru. chce to ovšem cvik. S odmontovanou pažbou se to ale dělá snáze a mechabox při ní nemusíte nijak vyjímat ze zbraně.

Hop up komora je vyrobena z plastu, ale její jednoduchá konstrukce zaručuje vysokou odolnost. Regulace hop up je za pomocí prstence okolo komory. V komoře je pak uložena mosazná hlaveň o délce 420 mm. Kulomet má v základu výkon 95 m/s s 0,20g kuličkami.
Myslím, že potenciál pro upgrade této zbraně je jasný. Jednak věřím tomu, že na vyšší výkon stačí vyměnit pružinu za M120 a vše v pořádku poběží, jednak případný vyšší upgrade se nabízí díky standardnímu dvojkovému mechaboxu a jeho dílům. Dovedu si představit, že by tu klidně mohl být nějaký pěkný hliníkový mechabox a pokud vám nevyhovuje jen plně automatický režim střelby, tak i nějaká pokročilá elektronika.

Jak shrnout výsledný dojem? Myšlenka ultralehkého kulometu určitě není špatná. Mnoha lidem bude vyhovovat. Trochu mě mrzí, že si výrobce nedal více práce s detaily. Vizuálně nepůsobí kulomet plastově, to určitě ne, ale modelářsky by mohl být zpracován ještě o trochu lépe, jako třeba zmíněné starší kousky od STAR. Postavit vnitřek na standardním mechaboxu verze 2 zní sice zvláštně, ale hodně to usnadní práci případným upgradům, nemluvě o velmi snadném vyjmutí mechaboxu ze zbraně. Rychlovýměna pružiny se mi velmi líbí. Oceňuji, že výrobce se rozhodl vnější hlaveň a její mechanismus uchycení, včetně nosné rukojeti, nechat celý z kovu. Za mě, velmi zajímavý počin, který ocení třeba mladší hráči, kteří by třeba kulomet neunesli, nebo ti, kdož se zkrátka nechtějí tahat s těžkou obludou. Navíc i cena je slušná. Jediné co mě u zbraně skutečně mrzí, je absence krabicového zásobníku. Na druhou stranu jeho obsah by přidal k váze zbraně další téměř kilo v plastu (kuličky).

Cybergun FN M249 AEG lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 6734 Kč ve standardní záruce nebo s dekorační slevou 400 Kč.

 

GALERIE:
013.JPG 041.JPG 020.JPG 009.JPG 051.JPG 024.JPG 008.JPG 032.JPG 012.JPG 019.JPG 014.JPG 042.JPG 007.JPG 004.JPG 049.JPG 017.JPG 011.JPG 028.JPG 022.JPG 006.JPG 044.JPG 030.JPG 046.JPG 036.JPG 035.JPG 052.JPG 002.JPG 005.JPG 029.JPG 055.JPG 037.JPG 010.JPG

FOTO: Ondra


Vydáno: 13.11.2019 8:31 | 
Přečteno: 6881x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

, Dotaz
je možné používat ammo box?
icon odpověděl(a)
Ano, na tomto kulometu lze používat i klasickou krabici pro M249. 1

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků