Fórum
Kategorie: Elektriky

Cybergun FN P90 Tactical

Cybergun FN P90 TacticalV roce 1989 vydalo NATO požadavek na novou zbraň osobní ochrany, určenou pro boj ve městech a pro osádky vozidel. Připravena by měla být do roku 2000 s tím, že bude používat náboje schopné průniku neprůstřelnou vestou. Díky velkému úsilí firmy Fabrique Nationale de Herstal se však P90 (Project 90) dostala do služby již v roce 1994.

Samotná P90 se neřadí mezi samopaly, ale mezi zbraně PDW, tedy Personal Defence Weapon (zbraň osobní ochrany). V současnosti tuto zbraň používají především různé speciální jednotky. A jelikož v airsoftu je po zajímavých zbraních velká poptávka, přináší nám firma Cybergun licencovanou verzi této zbraně.Kdo nikdy neviděl P90 živě, bude jistě překvapen, jejími malými rozměry. Ač se to nezdá, jedná se o velmi sofistikovaně řešenou zbraň, která je určená přímo do bojů ve městech. A co se airsoftu týče, i v tomto ohledu platí, že P90 je hlavně pro CQB. Úchop je velmi pohodlný a zbraň je dokonale řešena pro bojové použití. Celé tělo zbraně je z plastu. Na rozdíl od jiných výrobců, zde je tělo z matného plastu a zbraň se tak nikterak neleskne. Tělo působí hodně robusně a rozhodně bych se nebál o jeho odolnost. I v reálné verzi je zbraň víceméně celoplastová a není problém s její odolností.Přední díl, tedy hledí s muškou, R.I.S. lišta a předek obklopující hlaveň, je z kovu. Ten je vcelku hezky zpracován a i jeho odstín je zvolen tak, aby ke zbrani ladil. Zbraň má hledí a mušku integrovanou do horní, odmontovatelné R.I.S. lišty, která má standardní rozměr a není problém na ni upnout obvyklé zaměřovací příslušenství, tedy puškohled či kolimátor. Osobně si ale myslím, že kolimátor bude mnohem lepší volba. Na boku předního dílu jsou navíc krátké lišty na montáž dalšího příslušenství.Natahovací páka je kovová, spoušť a přepínač střelby jsou plastové.Samotný přepínač střelby má tři polohy (zajištěno, jednotlivé a automat) a je umístěn pod spouští, aby byl snadno v dosahu ukazováčku. Není tedy problém celou zbraň ovládat jednou rukou. Navíc při zalícení, nepřesahuje samotná zbraň nijak výrazně siluetu střelce a je tak velmi kompaktní. Do budov je to asi ta nejvíce praktická zbraň, nemluvě o tom, že je vhodná jak pro leváka a praváka. Nošení je ideální na jednobodovém popruhu. V tomto ohledu je to velmi pohodlná zbraň, která při nošení nikterak nepřekáží. P90 je opatřena klasickým 14mm levotočivým závitem. To vám dává možnost buď montáže tlumiče, nebo prodloužené vnější hlavně. Samotná zbraň má kovový tlumič výšlehu. Baterie se do zbraně vkládá zezadu, po sundání plastové patky, která má velmi dobře řešenou pojistku uvolnění.Tvarově se do zbraně vejde 9,6V SP baterie. Co je na zbrani také zajímavé, je provedení zásobníku. Zásobník je v horizontální poloze na vrchu zbraně a vyroben celý z plastu, jako jeho ostrá předloha. A teď něco k parametrům.Celá zbraň má na délku 51 cm a na výšku 19 cm bez kolimátoru. Váha celé zbraně je pouze 2,1 kg. Zásobník je točák na 300 ran s délkou 27,5 cm. Trochu netypicky, je dotáčení zásobníku schováno na dolní straně zásobníku a nelze ho tedy během střelby dotáčet.
P90 má vnitřní bronzovou hlaveň o délce 247 mm. Hop-up komora je plastová a regulace hop-up je umístěna na spodku středu zbraně pod krycím okénkem. Výkon je slušných 115 m/s s 0,20g kuličkami.Takže by teoreticky neměl být potřebný ani další upgrade. Zbytek vnitřních dílů bych zařadil spíše k tomu lepšímu základu. Kluzná 7mm ložiska, zesílený píst s protitlakou hlavou, kovový trn, dlouhý základní motorek a plastová tryska. U mechaboxu je pouze nutné myslet na to, že se jedná o verzi VI (stejný mechabox, jako má Thompson). Tyto mechaboxy mají slušnou odolnost, takže bych se nebál o jeho životnost. Tím bych víceméně mohl říci, že po parametrové stránce není potřeba říkat více. Délka hlavně je samozřejmě kratší a proto myslete na základní určení zbraně. Je to zbraň do budov. Není problém namontovat prodloužení hlavně a delší vnitřní hlaveň, ale rázem se ztratí její kompaktnost.
K samotné zbrani jinak dostanete 9,6V Ni-Mh 1100mAh baterii typu SP, jednoduchou nabíječku a výtěrák hlavně. Samotná krabice se zbraní není nijak výrazná. Mimochodem jen takový drobný poznatek. P90 mi při střelbě přišla relativně tichá, málo hlučná, minimálně né tak, jako třeba MP5 či AK. Především v zalícené pozici se její zvuk stával hlubší a tižší. Ale to je pouze můj osobní názor.Ale teď k nevýhodám téhle hezké zbraně. Hlavní nedostatek u P90 je vždy točný zásobník. Díky horizontální poloze kuličky nepadají gravitací k podavači, ale jsou tlačeny pružinou. Bohužel mají tendenci se zasekávat v ústí a zapříčinit tak prázdné protočení zásobníku. Zásobník tak musíte vyjmout, protřepat (nemíchat) a znova natočit. A na to v boji rozhodně není čas. Variantou je tedy tlačný zásobník, který se dá sehnat ve verzi na 150 ran a cca 60 ran. Vzhledem ke všeobecně známému zasekávání vysokokapacitních tlačných zásobníků mohu z praxe doporučit spíše nízkokapacitní zásobníky na 60 ran. Samozřejmě můžete také pořídit více točných zásobníků a v případě zaseknutí zásobníku jen vyměnit za jiný točák. To je pak také varianta. Ani vkládání a vyjímání zásobníku není zrovna nejlepší. Na jednu stranu je velmi jednoduché, kdy vám na uchopení a uvolnění zásobníku stačí jedna ruka, ale né vždy to jde tak plynule a zvláště při vkládání zásobníku je pro mnoho lidí snadnější do zásobníku ze shora bouchnout, než ho docvaknout za pomocí pojistky (le i při zacvaknutí přes pojistku je nutné do zásobníku shora trochu klepnout. Jenže pojistka i zásobník se tak postupně opotřebovávají. Je nutné myslet také na vhodné sumky na zásobníky, vzhledem k délce zásobníku.Další neduh vidím na trochu hůře dostupné regulaci hop-up. Špatně se k němu na můj vkus dostává a je takřka nemožné ho regulovat při zalícení zbraně. Míření bez kolimátoru je také trochu nepraktické, navíc si myslím, že kolimátor nějakého hranatějšího tvaru si tato zbraň rozhodě zaslouží.Takže když si toto vše shrneme. Skvělá zbraň do budov, s dobrým základním výkonem, malými rozměry. Velmi pohodlná pro bojové nošení. Trochu nepraktická vzhledem k výše zmíněným problémům se zásobníkem. Na druhou stranu, v současné době se šíří trend používání tlačných zásobníků, nehledě na to, že při bojích v budovách často nespotřebujete tolik munice, jako například v lese. Je to také dobrá záložní zbraň na akce, kterou snadno dáte do batohu, nebo dokonce můžete nosit u sebe. Prodloužení hlavně vám dovoluje si pak zbraň případně poladit pro lepší použití na delší vzdálenosti. Podle mě ale bude P90 především královna bojů v budovách a nikoliv v lesích.

Foto a text - Petr a Alfred


Vydáno: 11.4.2012 12:20 | 
Přečteno: 21548x

Autor: AirSoft.cz
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků