Fórum
Kategorie: Elektriky

CYBG G&G Colt M4A1 T. kov blow back AEG

CYBG G&G Colt M4A1 T. kov blow back AEG Pušky typu M4 jsou v současné době asi nejrozšířenější platformou airsoftových zbraní. Snadno dostupné zásobníky, příslušenství a především široký sortiment, jsou hlavními důvody oblíbenosti napříč všemi hráči. I proto většina současného vývoje airsoftových zbraní probíhá v rámci pušek řady M4.

Když se na trhu objevila první zbraň s elektrickým blowback systémem, jistě nikdo nečekal, že záhy bude mít každá airsoftová značka vlastní řadu zbraní s takovým mechanismem. Ačkoliv vám takové elektrické zbraně nedají nijak zásadní pocit zpětného rázu (až na drobné výjimky), působí takové zbraně efektně a ve světě po nich je stále poptávka. Principů pro pohyb výhozího okénka vzniklo všakvíce a jeden z těch zajímavějších má na svědomí Taiwanská G&G. A proto se dnes rozepíši o G&G Colt M4A1 Tactical kov blow back AEG, vyráběné v licenci pro Cybergun.

G&G obvykle disponuje hezkým obalem (krabicí), ale v tomto případě nečekejte něco zajímavého. Olivově zelená krabice s nápisy G&G a jedním barevným obrázkem zbraně nijak nezaujme. Vnitřek krabice je z tvarovaného průhledného plastu, ve kterém je uložena zbraň s jedním zásobníkem, plastová taktická R.I.S. rukojeť, dvě krytky na R.I.S. lišty, čistič hlavně, klíč na seřízení mušky a samozřejmě anglický návod.

Návod je zde od francouzského Cybergunu. Z neznámého důvodu chybí klasická plnobarevná brožura přímo od G&G, která je plná obrázků a je velmi přehledná. Manuál od Cybergunu sice svůj účel splní také, jen to není ono a jednoduše není tak pěkný.

Cybergun G&G Colt M4A1 Tactical (v označení G&G je zbraň vedena jako TR16 R4) je puška M16 s krátkou hlavní. Je to tedy karabina, byť s celkovou délkou zbraně 88 cm by se o tom dalo mírně polemizovat. Váha je ovšem překvapivě nízká, protože ačkoliv je zbraň celokovová, váží pouhých 2,7 kg. A to už karabině skutečně odpovídá.

Stejně váží například mnohem menší airsoftová G36C nebo čínská AK-Beta v plastovém provedení.

Při bližším zkoumání vnímám velmi pozitivně barvu celé zbraně. Ta je černá a její odstín je nachlup stejný na všech dílech zbraně. Je jedno zda se jedná o kov či plast, odstín sedí. Samozřejmě vyjma pár ovládacích prvků.

A to není úplně obvyklé u všech výrobců. Často se u některých výrobců liší třeba celé bloky mušky, lišty, či výraznější díly. Kdo pamatuje třeba první číny, ví o čem je řeč.

Navíc celá zbraň vypadá věrohodněji i díky matné úpravě veškerých povrchů. Záležet si G&G dalo nejen s povrchovou úpravou, ale i modelářským provedením. Podíváme se tedy na jednotlivé části detailně.

Tělo zbraně je kovové, s matně černou barvou a zdrsněným povrchem. Celé tělo bylo velmi dobře zaleštěno a poté přelakováno, takže nenajdete ani jedinou, byť sebenepatrnější stopu po lití či obráběcích procesech. V tomto ohledu G&G dohnalo i značku ICS, která je svojí precizností v této fázi výroby známá.

Kdo viděl poslední modely ICS a G&G, dá mi jistě za pravdu.

Celkově jsou horní i spodní díl provedeny velmi pěkně. K pěknému vzhledu přispívá i ražení Colt, včetně loga Colt, příslušných popisků a sériového čísla. To by bez licence značky Cybergun nebylo možné. A zatímco toto ražení je na zbrani udělané laserem, režimy střelby jsou do těla vyraženy natvrdo. Horní část celého závěru má pak montážní R.I.S. lištu, která je pevnou součástí horního dílu. Takže nehrozí její poškození, nebo nechtěný pohyb po té, co na ni uchytíte nějaký kolimátor či puškohled.

Pažbení zbraně není nic neobvyklého. Plastová pažba pušky M16 s plastovou patkou. Samozřejmě, že pažba slouží jako úložný prostor pro velkou baterii s velkým konektorem Tamiya. Patka má klasické otevírací okénko, kterým se baterie vkládá dovnitř, takže ta nejpohodlnější možná varianta uložení. Nechybí ani kovový kroužek pro uchycení popruhu.

Pistolová pažbička má tvarovaný výstupek a zdrsnění. Je samozřejmě také plastová, což není nic neobvyklého. Jednoduše klasická pažbička pro pušky typu M4.

Předpažbí je naopak celokovové. Stejně jako u jiných modelů M4 i zde se předpažbí opírá o plechový prstenec před muškou a je fixováno pojistným delta ringem (prstencem) u těla zbraně. Předpažbí je ze dvou dílů, majících dohromady čtyři R.I.S. lišty. Tři lišty přísluší hornímu dílu, který je také pevně přišroubován a nelze ho sejmout jen pouhým povolením delta ringu. Spodní kovový díl se čtvrtou lištou lze naopak snadno sejmout. K tomuto dílu je navíc upevněn ohnutý plech, který slouží jako další upevňující element spodního dílu v horním díle. Spodní díl je tak pojištěn nejen v krajních prstencích, ale je i dobře zacvaknut pomocí plechu v horním dílu pažbení.

V podstatě spodní díl drží po celém obvodu, nikoliv jen na dvou koncích, jak je tomu obvyklé jinde. Je proto nezvykle pevný. Ideální pro upevnění taktické rukojeti, která je součástí zbraně, ale ještě vhodnější třeba pro svítilnu, granátomet, brokovnici...

Když už jsme u předpažbí, měl bych zmínit i vnější hlaveň a mušku s hledím. Do mušky vede z hlavně kovová imitace plynové trubice, která však slouží jako další výstuha pro hlaveň a předpažbí, jak bylo řečeno výše. Celý předek zbraně je prostě bytelný a tuhý. Blok mušky je taktéž kovový osazen seřiditelnou muškou a kovovým kroužkem na popruh. Na hlavni drží celý blok mušky za pomocí dvou čepů, stejně jako originál. Vnější hlaveň je kovová z jednoho kusu. Na konci hlavně najdete i pěkný tlumič výšlehu, který ukrývá 14mm levotočivý závit.

Hledí je kovové, plně seřiditelné a odnímatelné. Pokud vám tedy nevyhovuje, dejte ho pryč a nahraďte nějakým stylovým kolimátorem či puškohledem.

Když se zaměříme na detaily a ovládací prvky, lze vše jednoduše shrnout, že jsou všechny z kovu a ve světlejším, matně šedém odstínu. Kovový přepínač režimu střelby velmi dobře přecvakává mezi jednotlivými polohami a není nutné si hlídat, jakou polohu má. Rozhodně vám v žádné mezipoloze nezůstane. Pojistka zásobníku, odnímatelný lučík, či záchyt závěru jsou stejné barvy a funkčně jim není co vytknout.

Poslední částí je kovový zásobník. Vysokokapacitní zásobník (točák) je na 450 ran a je díky tomu i o trochu vyšší než klasické zásobníky. Má matně šedou barvu s ražením 5.56mm x 45. Jinak je zbraň kompatibilní se standardními zásobníky pro M4 ať už se jedná o tyto vyšší ve stylu ICS nebo klasické na 300 ran. Teď se trochu podíváme na vnitřek této záležitosti.

Jak jste se dozvěděli na začátku, Cybergun G&G Colt M4A1 Tactical je elektrika s blowback mechanismem. Narozdíl od jiných zbraní, zde není klasické mechanické uspořádání blowback mechanismu, ale pneumatický blowback.

Pro bližší popis tohoto mechanismu využiji odstavec ze staršího článku, kde jsme upgradovali M4A1 od G&G. Koho zajímá více podrobností o pneumatickém blowback mechanismu, nebo rovnou celý článek o upgradu zbraně s pneumatickým blowback mechanismem (z ledna 2014) najde ho ZDE.

Pneumatický blowback funguje na principu odběru vzduchu z válce, který pak pohání samotnou imitaci závěru (tedy plech ve výhozím okénku zbraně). Ve válci je malá díra, která je vedena k miniaturnímu válci závěru (blowbacku). Při pohybu pístu vpřed se vzduch opírá do kuličky a stlačuje se. Současně s tím však vniká i do blowback válce, který ihned natahuje závěr. V koncové poloze nataženého závěru se dokončí i pohyb hlavního pístu ve zbrani, tlak vzduchu se zvýší na maximum a ten pak vytlačí (vystřelí) kuličku. Blowback válec se posléze vrátí zpět - tažený pružinou závěru. Aby tedy blowback fungoval, musí být ve zbrani kulička. Pokud kulička ve zbrani není, veškerý vzduch unikne standardně tryskou a závěr se ani nepohne. Ve své podstatě je mechanismus shodný s mechanismem odběrů plynů z hlavně u ostrých zbraní.

Je to šikovný systém, na kterém toho není moc co zkazit a přitom přináší realistický pocit z pohybu závěru. Ještě drobný pohled na samotný vnitřek mechaboxu.

G&G blowback mechabox verze 2 je stejný jako kterýkoliv jiný mechabox, pouze je opatřen malým kanálkem k blowbackovému válci v horní části mechaboxu. Bronzový válec vzduchotechniky je plný, taktéž opatřen malým otvorem pro blowback. Standardní kovová kola G&G, plastový píst s jedním kovovým zubem, plastový trn s ložiskem, plastová tryska s těsněním, plastová hlava válce s bronzovým nosem a dopadovou gumou, plastová hlava pístu protitlaká s ložiskem. A samozřejmě 8mm kuličková ložiska. Bohužel pružina není uváděná, ale dle výkonu (cca 100 m/s s 0,20g kuličkami) půjde zhruba o pružinu M100.

Přesnost zbraně také nevybočuje ze standardu díky použití kvalitní bronzové hlavně o délce 357 mm. Velmi dobře funguje i plastový hop-up mechanismus, který lze velmi jemně a precizně seřídit.

Ve své podstatě uvnitř zbraně nacházíme takový ten průměr, který dovoluje zbrani dobrou funkci a životnost. Samozřejmě, že ti co lační po upgradech budou muset nějaký ten díl vyměnit.

Takže shrnutí na závěr. Je to M16 s krátkou hlavní. Je dostatečně kompaktní pro všestranné použití, vhodná pro začátečníky a nebo pokročilé hráče, jež zvažují upgrade a hledají pěkné tělo za dobrou cenu. Příslušenství ve formě krytek RIS lišt či taktická rukojeť asi nebudou ten důvod, kvůli kterému stojí za to si tuto zbraň koupit, ale pevné a bytelné celokovové provedení už ano.

Cena Cybergun G&G Colt M4A1 Tactical je 6.476 Kč ve standardní záruce, nebo pak se slevou 400 Kč v záruce dekorační na eshopu airsoftshop.cz.


Vydáno: 26.11.2015 17:31 | 
Přečteno: 12335x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

, -
Nejen ze bych si radsi koupil xm177e2 sle blowback u seg a jeste k tomu na m4 kde se hybe jen pist vevnitr a strelec ho nevidi je hovadina nejvetsi nejen ze nevydrzi ani 7000ran ale neni ani sehrany pri strelbe full auto jednou je vic vepredu a jednou vic vzadu u zbrani tohoto typu se vyhnete a u aeg vlast e vubec blowback nebrat jsou to vyhozene penize a kdyz ho clovek ani nevidi tak se bez nej obejde
icon odpověděl(a)
Tak zda mít v AEG zbrani blowback či ne, to je samozřejmě věc vkusu. Ano, u M4 není blowback tak efektní, jako třeba u AK, kde se hýbe celá natahovací páka, zatímco M4 se hýbe jen plech ve výhozím okénku.
Co se funkce týče, předpokládám, že to co popisujete je pohyb plechu v blowback mechanismu. U tohoto mechanismu se nestává že je jednou více vpředu, jednou více vzadu. Zde vždy vykoná pohyb vpřed a vzad a skončí vždy až na doraz, právě díky pneumatickému systému, který není tolik vázaný na polohu pístu, jak je tomu u mechanických blowback mechanismů.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků