A tak se možná airsoftový průmysl v budoucnu transformuje a přejde z kopírování zbraní do vývoje specializovaných airsoftových modelů. Je otázkou zda to bude daleká a zářná budoucnost, nebo krátkodobá slepá odbočka od hlavní produkce.
A nebo půjde jen o ekonomický tah airsoftových firem, aby se ušetřilo za patenty reálných předloh.
Na trhu se tak v letech nedávných poprvé objevil i model zbraně, která sice působí nereálně (zde mám namysli vlastní design), ale z pohledu airsoftu má (teoreticky) ty nejvhodnější parametry a nabízí různá zajímavá řešení.
Asi první takovou zbraní bylo APS UAR z roku 2013, které se pokusilo najít cestu levné zbraně, která by kombinovala ty nejosvědčenější díly ze standardní produkce (mechabox V3, hop-up AK, zásobníky M4). Zde byl záměr jasně technického rázu. Naneštěstí, se jednalo o první pokus, který měl své vlastní dětské nemoci. Ale to se u prvních pokusů stává a aktuální verze už má většinu much vychytaných.
Což nemění nic na tom, že se dle mého jednalo o velmi dobrou zbraň již od začátku. Uvažte už jen tu cenu.
Teoreticky můžeme mezi takové čistě airsoftové modely počítat i přestavby jako je například ICS G33. I když jsou pouze modifikovanými reálnými modely s cílem vylepšit jejich airsoftové vlastnosti (v tomto případě použití mechaboxu V3 a zásobníků M4). Ale na pole vlastních modelů vstupují další značky. Jednou z nejnovějších zbraní bez reálné předlohy je i Cybergun GSG G-14.
Na začátek, bych chtěl upozornit, že skutečným výrobcem této zbraně je ARES, který tento model vyrábí přímo v licenci GSG. A GSG dále distribuuje právě firma Cybergun, pod jejíž hlavičkou je zbraň prodávána.
Pokud se podíváme na krabici, ve které je zbraň dodávána, nejedná se o nic neobvyklého. Bílá kartonová krabice s odklopným víkem, barevnými obrázky zbraně G-14 a nápisy v oranžové a černé barvě. V krabici je kromě zbraně a zásobníku pouze návod ke zbrani s čističem hlavně.
Co velmi oceňuji, je 4 jazyčné provedení návodu a v něm spoustu obrázků. Návod je navíc maximálně přehledný.
Zbraň je v krabici uložena v kartonovém výlisku, což je dle mého asi jedna z nejlepších variant uložení zbraně. Zbraň sice na první pohled nepůsobí tak robusně, ale po vyjmutí z krabice je jasné, že asi nejblíže má tato zbraň k pulzní pušce z vetřelce. Možná blíž než ke G36.
Není veliká, jen prostě jako veliká vypadá a působí.
CYBG GSG G-14 má na délku 68 – 76 cm a váží 2,8 kg. Takže se nejedná o těžkou zbraň a délkou také nevybočuje z průměru. Přeci jen, je to po technické stránce stále G36. Má zásobníky pro G36, má hop-up komoru pro G36, přepínač stylu G36 a samozřejmě mechabox V3 (blow-back). Ale co se designu týče, tak od G36 se výrazně liší. Je mnohem mohutnější, než G36. Z vnějšku je kompletně vyrobena z černého plastu s matným zdrsněným povrchem. Povrch působí velmi jednolitě a naleznete jen drobné stopy po výrobě. Podrobný pohled na jednotlivé díly, prozradí odlišnosti od G36.
Co zůstalo z G36 (byť také s drobnými úpravami) je pažbička s přepínačem režimu střelby. Ta je s výstupky pro lepší úchop. Mnohem zajímavější jsou ovšem jiné části zbraně. Zásobníková šachta je vizuálně jen drobně upravená z G36, ale technicky je řešená jinak, takže nelze použít komoru z klasické G36. Vrchní část těla je v podstatě rám celé zbraně vybavený R.I.S. lištou (ta funguje jako nosné ucho) a ozdobený ražením GSG G14. Na vrchní části se rám rozšiřuje, čímž opticky zvětšuje zbraň a dodává jí futuristický vzhled. Části pažbení se opět snaží vyvolat dojem co největší robusnosti. Především předpažbí je na airsoftové poměry veliké.
Ale o to lépe, vejde se tak do něj ještě větší baterie.
Předpažbí se sundavá stejně jako u G36, takže v rámu ho drží jeden čep, ale stejně jako u G36 i zde je předpažbí pevně ukotvené a nijak se nehýbe. Samotné předpažbí je, co do výšky i šířky ,skutečně veliké, se třemi řadami otvorů a vybaveno třemi plastovými R.I.S. lištami. Polohu R.I.S. liš na předpažbí lze samozřejmě změnit, nebo je úplně odstranit. Předpažbí funguje i jako prostor pro baterii.
Pažba je v podobném stylu, s pěti polohami (velmi pohodlně se vysouvá), pogumovanou patkou, fixovanou lícnicí a očkem na popruh (na obou stranách). Ke zbrani je pažba připevněna dvěma kovovými čepy, takže se jen lehce hýbe, ale při samotném použití si toho člověk nevšimne.
Kdybych si nevzpomněl to zkusit, ani bych to nepoznal, protože při lícení to prostě nebylo poznat a ani při další manipulaci se zbraní.
Vnější hlaveň zbraně je kovová a pevně uchycená v rámu zbraně. Na konci hlavně je 14mm pravotočivý závit. Na něm namontovaný tlumič výšlehu je taktéž kovový.
Pokud budeme hovořit o detailech, tak ty jsou všechny plastové (pojistka zásobníku, přepínač režimu střelby, pojistka pažby). Tedy, jedna výjimka se tu najde. Tou je páka závěru a závěr. Ty jsou kovové a páka závěru se navíc dá libovolně upravit pro praváka i leváka. Celý závěr je pak z jednoho kusu.
Mířidla jsou odnímatelná, sklopná a plastová. Hledí lze stranově seřídit a změnit lze také velikost průhledového otvoru.
Zásobník zbraně je klasický plastový pro G36 na 45 ran. Osobně se mi velmi líbí, protože je pěkně proveden. Je průhledný s imitacemi tlačné pružiny a patron.
Těžko říci, zda lze tvrdit, že zbraň má reálnou rozborku, když to není reálná zbraň...
Rozborka se mi osobně velmi líbí. Je skutečně lehká a intuitivní. Vytáhnete čtyři kovové čepy a zbraň se rozloží na 5 dílů, nepočítaje k tomu zásobník. A celá tato operace trvá jen pár sekund. Je to velmi užitečné při rozebírání mechaboxu.
Vnitřek zbraně je tak trochu specialitou, i když se nejedná v dnešní době o nic převratného. Blowback mechabox V3 se liší od klasického Mechaboxu V3 drážkou v horní části mechaboxu. Ta slouží jako mechanický blowback. Jak je zvykem, kvůli spotřebě výkonu nejsou píst a závěr pevně propojeny, což má za následek to, že při manipulaci se zbraní je slyšet, jak se ve zbrani stále něco hýbe (díl v mechaboxu, který pohybuje závěrem je volně uložen). Samotný blowback funguje bezchybně a má hezký zvuk. Co se vnitřku týče, nerozebírali jsme tento mechabox, ale vzhledem k výkonu očekáváme standardní základní díly typické pro ARES zbraně. Co potěší, je možnost rychlovýměny pružiny.
Poslední dobou se jedná o skutečně populární prvek.
Výkon je 125 m/s s 0,20g kuličkami, při bronzové hlavni o délce 260 mm.
Zbraň je vybavena čtyřmi režimy střelby, které jsou řízeny elektronicky. Přepínání jako takové je bezproblémové a přepínač krásně přecvakává. Kromě obvyklé polohy zajištěno, jednotlivá rána a automatická dávka, má zbraň ještě dvou-ranou dávku. Všechny režimy střelby jsou spínány elektronicky přes ECG (Electronic Gearbox Control) a zároveň má tak zbraň ochranu proti podvybití baterie. Co se dvojrané dávky týče i automatického režimu střelby, zbraň vždy vystřelí celý výstřel a píst se nikdy se nezastaví v mezipoloze, jako je tomu u klasického mechanického systému bez elektroniky. To ocení hlavně fanoušci blowback mechanismu.
Jak se zdá, ARES v poslední době už vybavuje elektronikou veškeré své zbraně a je to jen dobře.
K elektronice ještě dodatek, protože dle doporučení výrobce je zbraň stavěna na 7,4V Li-po baterie, což je vzhledem k výkonu dostačující.
Motor je ve zbrani krátký.
Když bych měl tedy shrnout celkový dojem ze zbraně, mám ze zbraně pocit, jako ze skutečného zabijáka vetřelců. Je to velká robusní zbraň, která s mohutnějším kolimátorem bude vypadat impozantně. Obvykle se podobný design objevuje spíše ve videohrách, o to víc potěší, když můžete něco podobného držet v rukou. Přitom je zbraň velmi dobře ovladatelná a není těžká. Jen snad lícnice mi přijde zbytečně vysoká, ale to je síla zvyku a faktem je, že při použití kolimátoru či optiky to bude možná i výhoda.
Cybergun GSG G-14 nabízí airsoftshop.cz ve dvou variantách, v černé a pískové barvě, přičemž cena se neliší. Obojí provedení je za 7.347 Kč. Samozřejmě lze obě zbraně zakoupit s dekorační slevou 400 Kč.
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.