Fórum
Kategorie: Elektriky

Cybergun SIG MCX

Cybergun SIG MCXKompaktní airsoftová karabina s nastavitelným výkonem a třemi pružinami v balení.

Jednu z novějších útočných pušek na trhu má na svědomí i značka SIG. Ta představila v roce 2015 karabinu MCX, která svým mechanismem vychází ze samopalu SIG MPX. Puška klasického uspořádání, ale velmi zajímavého vzhledu, zaujala nejen majitele ostrých zbraní. Vždyť tato puška (přímo v recenzované konfiguraci) je hlavní zbraní třeba policejních protiteroristických jednotek Hercules, které od srpna 2016 hlídají významná místa v Londýně. Tyto jednotky jsou připraveny reagovat na jakoukoliv hrozbu po celém Londýně i díky tomu, že jsou vybaveny množstvím motorek, pro rychlejší přepravu v zaplněné metropoli. Firma Cybergun předpokládá, že i zájemci z řad fanoušků kuličkových zbraní by po takové zbrani mohli toužit. Mají pravdu nebo se pletou? To se dozvíte v této recenzi.
Mimochodem doporučuji si najít pár fotek těch protiteroristických jednotek. Vypadají fakt dobře.

Značka Cybergun se snaží ze svých licencí vytěžit maximum a nejinak je to i v případě karabiny MCX. Ač se jedná vzhledově o velmi netypickou zbraň, byla by škoda nezkusit hráčům nabídnout zase něco trochu jiného, než na co jsou zvyklí. Takže po modernizované útočné pušce FA-MAS EVO tu máme elektrickou airsoftovou repliku SIG MCX, kterou pro Cybergun vyrobilo taiwanské VFC.
Hned na úvod musím říci, že je mi na jednu stranu líto, že recenzuji pušku, která až nápadně připomíná obyčejné M4 karabiny, na stranu druhou musím pochválit Cybergun, že se odhodlal investovat do výroby ne až tak známé útočné pušky, která byť připomíná pušku M4, nemá s ní v realitě nic společného (pomineme-li zásobník a ráži) a v rámci airsoftu se může pochlubit velmi originálním designem a spolehlivou funkcí.

Nerad dávám na první dojmy, ale Cybergun v tomto ohledu ví jak na zákazníky. Krabice je jako vždy velmi pěkná, šedá s bílou siluetou zbraně a logem SIG a Cybergun, nemluvě o pár nápisech. Uvnitř najdeme velmi bezpečně uloženou pušku v pěnovém výřezu. K ní je samozřejmě jeden tlačný zásobník a vícejazyčný návod k použití včetně pár obrázků. Co mě však překvapilo, byly tři pružiny s označením M100, M110 a M120, které byly součástí balení. V samotné zbrani je namontována pružina síly cca M90.
Velmi mě pobavil výrobce dodaný návod, který uvádí, že u zbraně je vysokokapacitní zásobník na 250 ran, což je nesmysl. Jinak je návod přehledný a i jen podle obrázků zvládnete zbraň bez problémů obsluhovat.

Hned po vyjmutí z krabice vás zaujme matně černá barva celé zbraně a již avizovaná podobnost pouzdra závěru s klasickou karabinou M4. Prakticky veškeré ovládací prvky jsou shodné s puškami typu M4 a mají i stejné umístění na zbraní. Je to samozřejmě dobře, protože nový uživatel nebude mít problém s ovládáním zbraně. Samozřejmě design těla i ovládacích prvků je velmi odlišný od klasických M4 karabin.
Nebudu zapírat, čekal jsem spíše závěr podobný klasickému SIG 556 nalepený na spodní díl M4.

Vzhled ale není jediné, co vás může zaujmout. Velmi zajímavým aspektem je dobrá ergonomie. Pažbička SIG MCX totiž do ruky sedla jako ulitá a keymod předpažbí se drželo překvapivě pohodlně. Pocitově jsem si přišel, jako bych v ruce měl spíše MP5. A může za to i nízká váha 2,8 kg a samozřejmě malé rozměry. To není na celokovovou elektriku vůbec špatné. Karabina má totiž na délku 59 – 68 cm. Takže do budov nebo auta je to ideální volba. Ostatně jak bylo řečeno na začátku, tahle verze této pušky je určená pro boj ve městě. Tomu odpovídá i velmi dobrá bytelnost celé pušky. Nic se nehýbe a vše je vyrobeno pevně a odolně. Takže koukneme detailněji na jednotlivé části zbraně.

Tentokrát začneme odspoda. Spodní díl těla je vyroben z kovu a jeho součástí je samozřejmě i zásobníková šachta. Má krásnou černou matnou barvu a je na něm různé žebrování a vybrání. Tělo má ale veškeré hrany krásně zkosené, nebo zaoblené. Působí mnohem jemněji, než klasické vojenské zbraně. Pěkně provedené ovládací prvky, vyrobené z kovu, přidávají zbrani moderní vzhled. A zatímco přepínač režimu střelby i pojistka zásobníku jsou oboustranné, pojistka záchytu závěru je pouze na levé straně. Přepínač režimu střelby se také na pravé straně lehce hýbe, ale to je vcelku obvyklá věc. Hlavní je, že spolehlivě funguje. Spoušť je také z kovu a lučík je součástí spodního dílu těla.

Zásobníková šachta je určena pro zásobníky typu M4. Na levé straně zásobníkové šachty je provedeno ražení loga výrobce ostré předlohy, tedy logo SIG a před přepínačem režimu střelby je vyražený další text, včetně sériového čísla. Moc krásně provedené jsou i piktogramy u režimu střelby. Nechybí ani otvory pro QD oka na popruh. Velmi nadšený jsem byl také z pažbičky. Ta je vyrobena z plastu a má na bocích zdrsněný povrch a skvěle padne do ruky.
Zkutečně musím říci, že ergonomie pažbičky je zvládnuta na jedničku a i v jedné ruce se SIG MCX drží velmi pohodlně.

Horní díl těla, tedy pouzdro závěru, je také matně černé, kovové a plynule přechází až do předpažbí, tvořící tak horní rám předpažbí. Tělo je samozřejmě z jednoho kusu a tvarově se už tolik nepodobá klasickým tvarům, které známe od M4. Snad jen s výjimkou rozmístění ovládacích prvků. Těmi jsou doražeč závěru na pravé straně a vzadu nahoře též rozšířená natahovací páka závěru. Celkově působí horní díl velmi bytelně. Vrchní část zdobí montážní lišta, která přechází až do předpažbí.

Na liště jsou upevněná odnímatelná sklopná mířidla. Hledí i muška jsou plně seřiditelná, což není u sklopných mířidel zcela obvyklé.

V zadní části je k tělu připojena výsuvná drátová pažba. Zde si ale musím postěžovat. Pažba se sice dá snadno vysunout a její pojistka neklade příliš velký odpor, ale dle mého názoru je pažba příliš krátká. Při maximálním vysunutí je její délka srovnatelná se zasunutou pažbou M4. Navíc tato drátová pažba má jen dvě polohy. Jsem rád, že výrobce udělal alespoň poctivou gumovou botku na pažbě a celkové provedení pažby, včetně kovových vodících lišt, působí velmi bytelně a odolně. Ač je kloup pažby vyroben z tvrzeného plastu, nemám o jeho odolnosti pochyb.
Co mě ovšem překvapilo, je vysouvací gumová patka zbraně. Proč je možné ji vysunout netuším, ale jde to. Škoda že výrobce nedal do balení nějaký jiný tvar, nebo neudělal v pažbě místo, aby mělo sundavání patky smysl.

V pažbě najdeme otvor QD oko na popruh po obou stranách, stejně tak klasické ocelové očko na popruh na kloubu pažby. Samotný kloub lze pak sejmout a odkryje nám přístup k výměně pružiny.

Předpažbí je velmi moderního stylu. Je to na cnc obráběné keymod pažbení. Je velmi pevné, lehké a pohodlné na držení. Trochu mě zaskočil nedostatek místa v předpažbí, protože právě do něj se ukládá baterie, připojená na malý konektor. Výrobce doporučuje dvouplátkovou Li-Pol baterii. Mě ovšem vadí to, že baterka je v předpažbí vidět. Asi bych se jí pokusil zakrýt nějakými montážními lištami.
Vnější hlaveň je samozřejmě kovová, stejného odstínu jako předpažbí. Na jejím konci nechybí pěkný tlumič výšlehu našroubovaný na 14 mm levotočivý závit.

Poslední částí je tlačný zásobník na 120 ran. Je to klasický M4 zásobník s kovovým tělem a ne moc pěknou barvou. Zásobník má totiž lehkou stříbrnou metalízu a působí moc lacině. Mám raději jednoduchý šedý vzhled. Po stránce funkce mu ale není co vytknout. Musím ale uznat, že jakmile zásobník vložíte do zbraně, tak se nepohne ani o milimetr žádným směrem. Prostě pevně drží.
Zásobník vidím jako jedinou slabinu vzhledu této zbraně.

Vnitřek zbraně vezmeme jen zevrubně. VFC používá lehce upravený elektrický mechabox verze 2, který je ale kompatibilní se standardními díly pro AEG. Mechabox je opatřen kuličkovými ložisky a rychlovýměnou pružiny. Trn pružiny je kovový. Uvnitř najdeme pak zátěžová kola, plastovou trysku, kovovou rovnou protitlakou hlavu pístu i válce. Samotný píst je plastový se sedmi kovovými zuby. SIG MCX používá k pohonu dlouhý motorek a místo klasických spoušťových kontaktů najdeme elektronické spínání.
Takže teoreticky by mělo jít o MOS-FET.

Ve zbrani je pak 240 mm dlouhá bronzová hlaveň a průměru 6,04 a plastový hop-up. Výkon je u zbraně v základu 92 m/s ale výrobce k balení přibalil ještě pružiny M100, M110 a M120, takže jestli je vám to málo, není problém si výkon zvýšit. Otvor pro výměnu trnu je schován pod kloubem pažby a je hezky zamaskován, aby krásně seděl v R.I.S. liště. Samotná výměna pružiny je pak skutečně jednoduchou záležitostí, nicméně potřebujete k ní mít imbus klíč.

A je tu konec! Prohlédli jsme si krásně provedenou zbraň a jak VFC, tak Cybergun se nemají za co stydět. Kompaktní karabina SIG MCX je skvělou ukázkou kooperace mezi majitelem licence a výrobcem. Celá zbraň je provedena velmi precizně a je znát, že si výrobce dal záležet. Nízká hmotnost, malé rozměry, to vše se jeví ve správném poměru vůči možnosti zvýšení výkonu přiloženými pružinami, velmi dobře regulovatelným hop-up mechanismem a snadnou obsluhou. Ať už si hrajete na policisty, nebo chcete zbraň pro imitaci nějaké zvláštní jednotky, je elektrický SIG MCX skvělou volbou. Tato celková kvalita a licence SIG se ovšem musí trochu projevit na ceně, která je jedinou drobnou vadou na této krásce.

Cybergun SIG MCX můžete na Bohemia Air Soft pořídit za 11593 Kč ve standardní záruce, nebo pak se slevou 300 Kč v rámci dekorační záruky.


Vydáno: 14.6.2018 17:30 | 
Přečteno: 9175x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků