Fórum
Kategorie: Elektriky

CYBG (E&L) Kalashnikov AK47 dřevo

CYBG (E&L) Kalashnikov AK47 dřevoRumunské AKM v ocelové verzi opět na scéně!

Před nějakým časem se v nabídce Bohemia Air Soft objevila pod licencí Cybergun i značka Emei-Landarms, známější pod zkratkou E&L. Tato čínská značka se prezentuje především jako výrobce ocelových zbraní, které jsou (údajně) vyráběny ve stejné továrně, která vyrábí i zbraně ostré. Z toho důvodu je mnoho dílů na zbrani ze stejných materiálů, které jsou použity na ostrých zbraních, tedy především z oceli. Některé z nich, například pažbení či drobné ovládací prvky, jsou pak prý totožné s díly ostrých zbraní. Jestli je to pravda, těžko říci. Pravdou ovšem je, že zbraně této značky jsou vyrobeny skutečně bytelně a je to znát jak na hrubosti jejich provedení, tak na materiálech. Ocel totiž dominuje prakticky všem modelům této značky. Na českém trhu se o této značce v posledních letech hodně mluví, takže jsem si jednu z nich vzal do ruky, abych zhodnotil, jestli je tak úžasná, jak se o ní říká.

Vybral jsem si airsoftovou repliku modelu, který by mohl být rumunskou, nebo východo-německou, verzí ruského AKM. Obojí má tento typ pažby. Nicméně zatímco pažba se spínačem poukazuje na rumunskou verzi, tak předpažbí odpovídá té německé. Nakonec ražení na zbrani prozradilo, že by to asi měla být asi spíše replika Rumunské verze. Tu, kterou známe pod označením AIMS (název exportní verze).
Nezastírám, že absence spodní pažbičky na předpažbí je přeci jen zvláštní, takže spojení „rumunská verze“ berte s rezervou. Výrobce patrně chtěl svojí modelovou řadu zbraní AIM rozšířit i o další model s klasickým předpažbím, aniž by měnil zbytek výrobního procesu. Jinak plný název rumunské pušky je Pistol Mitralieră model 1963/1965. Čistě pro zajímavost.

Vnější obal na mě moc dojmu neudělal. Tvrdá kartonová krabice s jedinou samolepkou na víku. O to více jsem byl potěšen vnitřkem. Puška byla obalena v igelitu a stahovacími pásky připevněna ke krabici tak, aby se při přepravě nepohybovala a nepoškodila. Stahovací pásky lze uvolnit bez nutnosti použití násilí. Stejně zabalen a upevněn je i zásobník. Vypadá to zajímavě a působí to velmi pečlivě. V balení je pak už jen návod k použití a nic víc.

Po vybalení zbraně na vás dýchne odér směsice oleje a vazelíny. Podobnou vůni jsem cítil třeba u LCT. Samozřejmě i v tomto případě musí být ocelové díly na konzervovány. Nedivte se proto zbytkům oleje a vazelíny po celé zbrani. Po vybalení doporučuji vnějšek zbraně důkladně otřít hadrem. Když konečně vezmete zbraň pořádně do ruky, máte skutečný pocit ostré zbraně. Je těžká a působí masivně. Při manipulaci cítíte ten pocit, když má zbraň setrvačnost díky vlastní váze, což se vám u běžných verzí nestává. Celková váha je 3,8 kg. To je sakra hodně na běžnou airsoftovou pušku. Délka je 71 – 91 cm podle vyklopení pažby, takže standardní délka. Celkový dojem je velmi dobrý. Ocel i dřevo jsou hezky spasované, nic se nikde nehýbe ani nevrže a barevné odstíny jsou jednolité. Koukneme jako vždy trochu blíže.

Tělo zbraně je z jednoho kusu lisovaného plechu. Ten je velmi dobře naohýbán a vytvarován. Na jeho povrchu najdeme několik prolisů, ale také nýty, které pevně drží středový díl zbraně. To zaručuje velmi dobrou pevnost. Nýtování je ovšem použito na mnoha místech zbraně. Někdy funkčně, jako třeba u pojistky zbraně a lučíku, jindy čistě na ozdobu. Pouzdro závěru má hladký povrch a slušně zaoblené hrany s občasnými stopami po ručním broušení. Na pravé straně je ocelový přepínač režimu střelby s rumunským ražením jednotlivých poloh, tedy S – FA- FF. Přepínání jde tak akorát. Musíte vynaložit trochu síly, ale zase se pákou zbytečně neperete. Pouzdro kryje shora kryt závěru, taktéž vyroben z ocelového plechu. Natahovací páka je taktéž ocelová a natáhnout jí můžete skutečně až do realistické zadní polohy, stejně jako tomu je u ostrého AK. To se mě osobně velmi líbí. Že i lučík je ocelový, není asi nutné zmiňovat. Středový díl je osazen hledím se stupnicí a opět s rumunskou značkou. Na levém boku najdeme i rumunské ražení s airsoftovým sériovým číslem.
Trochu mi vadí jemné stopy po výrobě a občasné škrábance, ale není to něco, co bych u čínských výrobců nikdy neviděl, či neočekával. Některé škrábance na povrchu se objeví prakticky ihned, například přepínání režimu střelby. Na funkci to vliv nemá a pravdou je, že si jich všímám hlavně proto, že je hledám.

K pouzdru závěru je samozřejmě upevněna i klasická pažbička pro AK. Plastová s vroubkováním má jinak hladký tvar a není ničím výrazná. Naopak u pažby je tomu zcela obráceně.

Sklopná pažba je vyrobena z oceli, konkrétně z jednoho kusu drátu, který má na konci i zdrsněnou ramenní opěrku. Kloub je pak z frézovaného ocelového bloku. Sklopit se dá za pomocí zmáčknutí knoflíku na zadní části, což je řešení né úplně běžné. Mnoho pažeb tohoto typu totiž mělo sklápění za pomocí odjišťovací páčky. Sklápění nicméně funguje skvěle. Na levé straně kloubu je oko na popruh.

Předpažbí je dřevěné a zcela totožné s klasickým AKM. Ostatně i celá hlaveň, muška a tlumič výšlehu jsou převzaty z AKM. Dřevo je velmi hezky lakované, dobře upevněné a nehýbe se. Možná i dáky nenápadnému čepu, který je ve spodním dřevěném dílu. Horní nadpažbí je pojištěno pojistkou ve středovém dílu. Vnější hlaveň i plynová trubice jsou ocelové a stejně tak blok mušky a tlumič výšlehu. Pod tlumičem se nachází klasický 14 mm levotočivý závit.

Zásobník je tlačný na 120 ran, vyrobený samozřejmě taktéž z ocelového plechu. Ve zbrani se nijak nehýbe a drží pevně. Podobně jako u LCT, i zde je nutné dávat pozor na správné vložení zásobníku do zbraně.

Vnitřek zbraně jsem popravdě tak moc nekoumal. Přeci jen, je to mechabox verze 3, což je osvědčený základ s dobrým předpokladem pro životnost i upgrade. Mechabox má rychlovýměnu pružiny, byť jako vždy nejde o rychlou, ale spíše snadnou výměnu, protože není nutné rozebírat mechabox. I tak ale mechabox musíte uvolnit z těla zbraně. Jinak je mechabox je vybaven 7 mm ložisky a víceméně základními díly s pružinou M120. Nechybí ani kovová hop-up komora a mosazná základní hlaveň o délce 450 mm. Výsledný výkon osciluje mezi 115 – 120 m/s.

Jak tedy shrnout celkové dojmy a poznatky? E&Lmožná nedělá to nejhezčí AK, minimálně mě nijak neohromilo, ale působí asi nejbytelněji. Těžká ocel vám dodá skutečně nezaměnitelný pocit, stejně jako vůně maziv a konzervantů na zbrani. Vše se hýbe tak jak má a co se nemá hýbat se ani nehne. Výkon i vnitřní díly patří mezi průměr. Je otázkou, kolik fandů airsoftu hledá přesně tento model s touto zajímavou, charakteristickou sklopnou pažbou. Funkčně je skvělá, lepší než třeba pažby sklápějící se dolů. Celkově je to ale pořád staré dobré airsoftové AK, která vás pravděpodobně nikdy nezradí.

CYBG Kalashnikov AK47 dřevo (E&L) lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 8129 Kč ve standardní záruce, nebo pak s dekorační slevou 300 Kč.


Vydáno: 11.12.2018 17:21 | 
Přečteno: 7105x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

, -
Tuto pažbu používali jak Aims tak mpikms. Pažbení bohužel neodpovídá ani jedné variantě. NVA verze měla atyp pistol grip a nadpažbí bylo bakelitové v hnědé barvě a podbažbí buď dřevěné nebo bakelit ve světle či tmavé hnědé. Ale i tak krásná zbraň

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků