Fórum
Kategorie: Elektriky

CYBG FA-MAS EVO

CYBG FA-MAS EVOZbraň, jejíž střelecké parametry si můžete přizpůsobit podle sebe.

Jednou z prvních bullpup zbraní, která se prosadila u nějaké velké armády, byl francouzský FA-MAS. A že na svojí dobu to byla zbraň skutečně nevídaná. Vždyť její vývoj probíhal v druhé polovině 60. let. V době, kdy se na bojišti rozšiřovaly první útočné pušky a mnoho armád na světe bylo otevřeno novým nápadů. A právě FA-MAS patřil mezi jeden takový úspěšný nápad. Francie se samozřejmě chtěla zařadit mezi země vyzbrojené tehdy moderními a progresivními zbraněmi jako bylo AK47 nebo M16. Nutně potřebovala vyměnit zastaralé pušky MAS-49 a samopaly MAT-49. Ty byly ještě silně ovlivněni druhoválečnou konstrukční školou, která se během konfliktů v 60. letech projevila jako notně zastaralá. Budoucnost už tou dobou ležela v útočných puškách. Ačkoliv Francie nejprve přemýšlela o licenční výrobě pušky G3, vlastní pušce FA-MAS Typ 62 nebo pušce HK33. Velení přesto nebylo stále spokojené s parametry těchto zbraní. Nakonec bylo rozhodnuto, že se půjde tou nejvíce progresivní cestou zcela nové zbraně. Vývoj nové zbraně probíhal mezi lety 1967 – 1971, přestože se Francouzi designem bullpup zbraní zabývali prakticky už od konce druhé světové války. V roce 1978 byl proto do výzbroje slavnostně zaveden futuristicky vyhlížející FA-MAS F1.

Co se historie airsoftové verze pušky FA-MAS týče, není příliš obsáhlá, ale není ani bezvýznamná. Vždyť právě první elektrická zbraň od Tokio Marui s mechaboxem verze 1 byl právě FA-MAS z roku 1991. Komerčně neúspěšná novinka na čas upadla do zapomnění, přestože její mechabox se stal na dlouhou dobu základem elektrické L85A1 od korejské Academy. Elektrický FA-MAS v airsoftu se znovu ve vylepšené podobě objevil až díky francouzské značce Cybergun. Ta jej posledních několik let obohacuje o různé drobné vychytávky, které vyústili v nejnovější verzi FA-MAS EVO, o kterém si budeme povídat dnes.
Tato nejnovější verze je tuším už v pořadí snad třetí či čtvrtá, vyrobená Hong Kongskou značkou J.G.Works přímo pro Cybergun. Je to až neuvěřitelné, jak vytrvalý Cybergun je. Jeho poslední verze byla z konce roku 2016. Už verze z roku 2016 ponechala původní konstrukci, ale nahradila abs plast nylonem, který je pevnější a odolnější. Tato nejnovější verze z počátku letošního roku si kladla za cíl zlepšit především vnitřek zbraně.

Cybergun svoji nejnovější verzi elektriky FA-MAS EVO přináší v pěkné, černé kartonové krabici, na které je hezky nakreslena silueta zbraně a několik nejnutnějších popisků, vyzdvihujících přednosti zbraně. Puška je uložena v pěnovém výlisku, včetně veškerého příslušenství. Uvnitř balení najdeme pušku s jedním zásobníkem, taktickou rukojeť na R.I.S., sadu imbus klíčů, čistič hlavně a baterii (8,4V/1100mAh) s nabíječkou a samozřejmě návod.
Návod je na můj vkus strohý a né moc pěkný, ale základní ovládáním zbraně vám bez problémů vysvětlí. Cybergunu by ale neškodilo dát si s návody trochu více práce.

Už na první pohled působí tato puška jinak, než její předchozí verze jak si je pamatuji. Sice je to pořád trochu nevzhledná zbraň, ale nyní na mě působí kvalitnějším dojmem. Materiál plastů vypadal lépe, stejně tak provedení bylo čistší. Méně otřepů, stop po výrobě, škrábanců atd. Všechno zkrátka působilo trochu pečlivěji. Vnější provedení je plastové, stejně jako originální předloha. Samozřejmě, že některé klíčové části jsou kovové. Díky kvalitním plastům si ale FA-MAS zachovává krásnou jednolitou matně černou barvu, stejně jako ostrá předloha.

Když jsem FA-MAS potěžkal v rukou, musel jsem uznat, že ergonomie by si zasloužila pár vylepšení. Né že by to byla se svými 2,9 kilogramy těžká zbraň. I délka 76 cm je přijatelná. Problém je spíše to, že FA-MAS je neuvěřitelně zvláštně tvarovaná zbraň, jako nějaký polotovar zbraně v prototypu. Jako by tomu ještě něco chybělo. Možná právě pro to později vznikl pro reálnou verzi návrh zamýšlené verze G1 a nakonec do praxe uvedená nejnovější verze G2, která byla ergonomicky přívětivější a má množství vylepšení. Bohudík, jako u většiny zbraní bullpup konstrukce, si na to člověk brzo zvykne a po chvíli mu to ani nepřijde, vyjma pár momentů při manipulaci. Opět musíme brát v potaz, že to byla první rozšířenější zbraň bullpup konstrukce. Ale zaměřme se na detaily.
Pro zajímavost, Francouzské námořnictvo zavedlo verzi G2 z roku 1994 prakticky ihned, zatímco pozemní armáda se rozhodla ponechat starší F1. V současnosti jsou ale FA-MAS F1 a G2 nahrazovány puškou německé výroby HK416F, která byla zvolena jako nová standardní zbraň Francouzské armády.

Tělo zbraně, jak už bylo řečeno výše, je vyrobeno kompletně z plastu. Výrobce se chlubí, že by se mělo jednat o velmi kvalitní a odolný zesílený nylon. Nylon zní sice vznešeně, ale jestli jsem si něco za ty roky v airsoftu ověřil, tak pokud je už samotná konstrukce reálné předlohy vymyšlená dobře, tak na materiálu těla skutečně nezáleží. Naštěstí, zde je to ten případ, že přes svůj exotický vzhled tato zbraň snese hodně. Stejně jako třeba Steyr-AUG nebo L85, i zde se nebojte o odolnost zbraně. Tělo je totiž sestaveno z několika robustních dílů. Pouzdro závěru je ze dvou částí, horní a spodní, a je v něm uložen mechabox. Zbytek zbraně tvoří horní rám těla s nosnou rukojetí a pak odnímatelné předpažbí. Všechny díly jsou silné, pevné a navzájem sešroubované. Nijak se nehýbají a drží velmi pevně. To je asi největší přednost oproti starším verzím. Svojí konstrukcí je FA-MAS dimenzován jak pro praváky, tak leváky. V praxi stačí jen přehodit krytku výhozího okénka.
Doplním, že nylon vypadá skutečně o moc lépe než předchozí laciné plasty a také i více vydrží, ale k vzhledu skelného vlákna ostré zbraně má stále ještě daleko.

Horní rám těla je hlavní část zbraně, vyrobený z pevného nylonu. K rámu je upevněna vnější hlaveň, která je vyrobena z jednoho kusu kovu, což je změna oproti staré verzi, kdy byla hlaveň z více dílů. Konec hlavně zdobí kovový tlumič výšlehu, který je našroubován na 14 mm levotočivém závitu a pojištěn červíkem. Posuvný kroužek za tlumičem výšlehu slouží jako imitace nástavce pro puškové granáty.

Rám těla je dále osazen dvojnožkou. Jednotlivé její nohy se sice lehce hýbou, ale jinak drží svojí pozici. Lze je pouze vyklopit a sklopit, ale nelze nastavit jejich výšku. Trochu škoda, ale je to pochopitelné, protože co jsem koukal, hlavní úlohou bylo podepření při mířené střelbě puškových granátů.

Další částí jsou stavitelná mířidla. Hledí lze seřídit na výšku, muška je naopak seřiditelná stranově. Oproti originálu chybí výklopný zaměřovač pro mířenou střelbu puškových granátů. V nosném uchu je dále otvor, který slouží pro uchycení montážní lišty, která však není součástí balení.

Pod nosným uchem je pohyblivá natahovací páka závěru, která je ale pouze na okrasu a k ničemu neslouží. Před natahovací pákou je další páka, o jejím účelu bych vás mohl nechat dlouho spekulovat, ale jedná se opět o další mířidlo, tentokrát pro nepřímou střelbu puškových granátů.

Pod rámem zbraně je předpažbí. Je také plastové, ale má jinou strukturu povrchu a jakous takous ergonomii pro držení, ale terno to není. Na spodní části předpažbí je proto montážní lišta pro příslušenství, na které asi nejvíce oceníte namontovanou taktickou rukojeť, která je součástí balení. To je moc dobře. Uvnitř předpažbí najdeme prostor pro 8,4V baterii typu SP s malým konektorem. Místa není mnoho, ale když sundáte pěnovou vložku, nějaké to místo navíc se uvolní. Málem jsem zapomněl zmínit, že předpažbí lze sundat za pomoci odjištění pojistky spouště před lučíkem.

Tím se dostáváme ke spoušti a lučíku. Kovová spoušť má před sebou plastovou pojistku, kterou pro odjištění stačí vyklopit na stranu. Lučík je též kovový a v případě že používáte silné rukavice, je možné ho vyklopit na stranu, aby nepřekážel. Pažbička za lučíkem je plastová, velmi dobře ergonomicky tvarovaná. Zcela nesmyslně je v ní sice uděláno úložné místo, včetně záklopky, ale nic do ní dát nemůžete, protože záklopka nemá žádné jištění, aby se neotevřela.
Tady někdo asi málo přemýšlel.

Zadní část zbraně tvoří zásobníková šachta s pojistkou před zásobníkem. Zde mě příliš nezaujal systém zandavání zásobníku. Zásobník se totiž nezasouvá, jako u L85 nebo Steyr-AUG, ale zachytne se v zadní části a pak zaklopí. Stejně jako zásobníky od AK, jen obráceně. U klasické konstrukce by to bylo fuk, ale u bullpup zbraně mi to přišlo nepraktické.

Nad zásobníkovou šachtou máme imitaci výhozího okénka. Přes něj je zaklesnuta krytka, kterou si můžete přehodit vždy v pravo nebo vlevo, dle toho, zda jste pravá či levák. Co jste asi nečekali, tak to, že pod krytkou je schována regulace hop-up mechanismu. Přiznám se, chvilku jsem jí taky hledal.
Samotná regulace je jednoduchá a pohodlná, ale fakt, že musíte pokaždé odstranit krytku výhozího okénka dělá z této činnosti věc trochu nepraktickou, pokud byste ji museli provádět pod palbou. Štěstí, že to se často neděje.

Za zásobníkem, na spodní části zbraně, najdeme regulaci režimu střelby. Samozřejmě má tři polohy, tedy zajištěno, jednotlivé rány a automat. Přepínání jde bez problému a krásně přecvakává, takže není nutné si hlídat, zda máte navolenu správnou pozici. To je u takové zbraně důležité a je dobře, že si s přepínačem dal výrobce záležet.
K tomu jak tato puška umí i dávku o třech ranách se ještě dostaneme.

Další částí zbraně je patka pažby. Je z pogumovaného plastu a ke zbrani je přišroubována. Její další funkcí je držení kovových ok na popruh, která jsou po obou stranách. Patka má kromě pogumovaného povrchu i špunty proti skluzu. Pozornému oku jistě neunikl jeden velký a druhý menší otvor v této patce. Je to jednoduché. Malý otvor dovoluje regulovat přítlak motorku. Což pro vás znamená, abyste na něj pokud možno nesahali, protože neopatrným seřízením si zbraň snadno rozbijete. Velký otvor zase dovolí regulovat výkon zbraně. To je ale trošku složitější, tak počkejte na část s mechaboxem, kde vám vše osvětlím.
Mimochodem na celém těle zbraně jsem marně hledal nějaké pořádné ražení, ale kromě nápisu „FA-MAS 6mm F1“ a sériového čísla na zásobníkové šachtě, není na zbrani nic. Je to velká škoda, když už je tohle několikátá verze, mohlo se na tom zapracovat.

Poslední částí je zásobník. Ten je vysokokapacitní na 300 ran. Vnější tělo je samozřejmě kovové, jak je tomu i dobrých zásobníků zvykem. Co je důležité zmínit, ve zbrani nelze použít jiný zásobník, než ten krátký, určený do FA-MAS. Bohužel, vaše M4 tlačáky si musíte nechat na jindy.
Naštěstí, Cybergun nabízí tlačný zásobník na 60 ran a nebo pak speciální tlačný zásobník, jehož kapacitu si můžete regulovat. Konkrétně si můžete na zásobníku nastavit kapacitu 30, 60 nebo 120 ran. Je to velmi zajímavé a chytré řešení, které vám dovolí přizpůsobit vaší pušku aktuálním potřebám hry.

FA-MAS je ale zajímavou zbraní i co se týče vnitřních dílů. Je asi všem velmi dobře známo, že vše stojí na mírně upraveném mechaboxu verze 1. To byl úprně první elektrický mechabox v histori. Ač hezky a vcelku bytelně vyrobený, byl tento mechabox znám tím, že ho nebylo možné příliš dobře upgradovat, protože původní verze od Marui obsahovala zmenšený motorek EG560, tedy motorek menší, než dnešní klasický motorek pro AEG. A ten prostě nic silnějšího nezvládl, než cca pružinu M90.

Cybergun se toho ovšem nebál a tak nám do svého FA-MAS EVO nechal namontvat upravený mechabox V1 s rychlovýměnou pružiny, běžným krátkým motorkem a MOS-FET. Ale popořadě.
Jedna z hlavních změn nové verze FA-MAS od Cybergunu je motorek. Nová verze už používá klasický krátký motorek, byť mám podezření, že osička je ještě o kapku zkrácená, než je zvykem. Ale neměřil jsem to. Toto bylo ale vylepšení už u staré verze zbraně z roku 2016.

Skutečně novým vylepšením je ale přítomnost systému rychlovýměny pružiny, někdy označované jako QSC (Quick Change Spring). Nicméně já bych to osobně neoznačoval jako rychlou výměnu pružiny, ale spíše jako regulaci výkonu. Trn je našroubován do závitu a vy jeho posouváním regulujete přítlak na pružinu. Skvělé je, že trn je z jednoho kusu a kovový, takže se o jeho zlomení bát nemusíte. Samotný závit je vyříznut do speciální vložky, která je pevně v mechaboxu uložena. Méně skvělé je, že výrobce nedal na trn ani ložisko pod pružinu, které by se podle mě velmi hodilo. Nicméně aby byla jistota, že se trn nebude po závitu pohybovat či viklat, máte možnost do závitu namontovat pojistný šroub. Na tuto regulaci jsou samozřejmě v balení dva imbus klíče. Budeme-li hovořit o výkonu, jaký si můžete nastavit, tak se pohybujeme v rozmezí 90 – 115 m/s s 0,20g kuličkami.

Podíváme-li se na vnitřní díly, jsou adekvátní výkonu zbraně. Ostatně základní díly od J.G.Works s těmito výkony problém nemají. Plastový píst s jedním kovovým zubem, černá protitlaká plastová hlava pístu a bílá hlava válce verze 7, vše uložené v bronzovém plném válci. Na tom není co pokazit. Základní ocelová kola podle mého snesou určitě i o řád silnější pružinu. Kola jsou uložena v 6 mm kovových kluzných ložiscích. Zapomněl jsem zmínit základní hlaveň. Ta má délku 475 mm, je vyrobená z mosazi a její vnitřní průměr je 6,08 mm. Uložena je v plastové hop-up komoře.

Poslední novinkou je integrovaný MOS-FET, který najdeme na levé straně vně mechaboxu, ke které je připojený. Přítomnost MOS-FET dovoluje použití Li-Pol baterií, šetří spoušťové kontakty a díky vnitřnímu programování umožňuje střelbu omezenou dávkou, v tomto případě o třech ranách. Jak funguje? Velmi jednoduše. Když přepnete spoušť na automat a podržíte ji cca půl vteřiny, puška vystřelí tři rány. Když spoušť ale při zmáčknutí podržíte, vystřelí zbraň tři rány aby pak se zpožděním asi půl vteřiny pokračovala ve střelbě automatem. Velmi zajímavé řešení, při kterém nemusíte nic nastavovat. A to je vlastně vše co bych mohl k vnitřku zbraně říci.

A máme tu opět konec. Tentokrát to bylo delší, ale já si myslím, že nový FA-MAS EVO si pozornost zaslouží. Vždyť už jde do výslužby a tak je to možná poslední verze této zbraně. Netypická zbraň je moderním odkazem na počátky elektrického airsoftu. Po technické stránce to je zajímavý kousek do sbírky, který už konečně svým provedením nedělá reálné předloze ostudu. Uznávám, že FA-MAS se nemusí svým vzhledem každému líbit, ale stále je to zbraň jedněch z nejdrsnějších vojáků na světě, Francouzské Cizinecké Legie. Pokud mě ale něco mile potěšilo, je to jeho modifikovatelnost a funkčnost. Můžete si nastavit výkon, můžete už používat různé typy baterií, je tam určitý prostoro pro upgrade (byť asi nepůjde o nic snadného) a nakonec si můžete dokoupit i zásobník u kterého si můžete nastavit i kapacitu. FA-MAS EVO je pevná a bytelná puška, vybavená moderními prvky, které jsou u mnoha dnešních zbraní standardem. A přitom odstřílí to co jiné zbraně. Třešničkou na dortu je i jeho velmi příznivá cena, která je na poměry elektrických zbraní velmi slušná.

Cybergun FA-MAS EVO lze na Bohemia Air Soft pořídit již za 4823 Kč ve standardní záruce, nebo i s dekorační slevou 300 Kč.
Pokud ale chcete být skuteční fajnšmekři, pak je tu pro vás i verze Cybergun FA-MAS F1 Militarized AEG, která má několik zajímavých vylepšení a používá ji k vojenskému výcviku francouzská armáda. Za 6608 Kč může být vaše.


Vydáno: 27.4.2018 16:03 | 
Přečteno: 10461x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků