Fórum
Kategorie: Elektriky

Cybergun KA WT-11 (VSS Vintorez)

Cybergun KA WT-11 (VSS Vintorez)Na konci 80. let představuje Ústřední vědecko-technický ústav přesného strojírenství novou odstřelovací pušku s integrovaným tlumičem. Zbraň je určená pro přesnou střelbu na vzdálenosti kolem 300 – 400 metrů, je malých rozměrů a díky integrovanému tlumiči a speciální munici bude vhodná především pro jednotky zvláštního určení. Tou puškou byl VSS Vintorez a z něho odvozená verze AS-VAL

Jsem rád, že se mi do rukou dostala tato zbraň, protože airsoftový model ocení i lidé od ostrých zbraní. Ptáte se proč? Jednoduše proto, že tento kousek se do rukou obyčejnému civilistovi v ostré verzi asi nikdy nedostane. Je to vojenská zbraň pro jednotky zvláštního určení jakými jsou výsadkáři, nebo známé jednotky Spetsnatz, MVD, FSB a jiných ruských složek a agentur. Není to něco, co nejdete někde na střelnici a budete si s tím moc hrát. Je pravděpodobné, že i řada profesionálů se k podobné zbrani nikdy nedostane, na rozdíl od všech možných variant západních zbraní. V tomto ohledu přinese tento model zajímavý zážitek úplně každému. A přesně kvůli takovým zbraním je airsoft stále zajímavou záležitostí.

Když se trochu rozpomenu, tak na tento kousek se čekalo delší čas. Pro zajímavost opět trochu airsoftové historie.

Asi první možností mít Vintoreze, bylo díky konverznímu kitu ruské firmy NPO z roku 2012. V podstatě se jednalo o tělo, do kterého už bylo potřeba dát jen vnitřní díly z AK (mechabox V3, 455 mm hlaveň a hop-up). Jak bylo zvykem u konverzních kitů, cena byla i na airsoft astronomická.

V dnešní době tento vnější kit seženete za "pouhých" 1000 USD. Firma NPO stále funguje.

To ale mluvíme spíše o kusové výrobě. Prvním sériově vyráběným Vintorezem, který se měl v airsoftu objevit, měl být od činské firmy Zeta Lab. Záměrně říkám "měl být". Na konci roku 2012 ohlásila Zeta Lab konečně vydání svého VSS Vintorez a oznámila, že v brzku bude posílat první zbraně svým partnerským obchodníkům a zákazníkům, kteří si zbraň předobjednali a zaplatili. Naneštěstí, už v lednu roku 2013 Zeta Lab náhle přerušila činnost a přestala komunikovat jak se zákazníky tak se svými obchodními partnery. Zůstaly po ní jen sklady se zbožím a nikde nikdo. Firma prostě přestala existovat, ze dne na den.

Když jeden z partnerů Zeta Lab pátral co se stalo, donesla se mu informace, že ředitel Zeta Lab byl v Číně dokonce zatčen na útěku. Tuto zprávu se ale nepodařilo potvrdit. Faktem nicmeně zůstalo to, že prezident nebyl k nalezení a zmizel neznámo kam.

Proč se tak stalo, to se nikdo asi nikdy nedozví. Vzhledem k tomu, že vývoj zbraně se protahoval přes tři roky, několikrát se měnilo datum vydání, nelze dodnes říci, zda byl finální produkt vůbec hotov či ne, přestože na internetu jsme mohli vidět propagační videa a fotky. Asi nejvíce na tom tratil japonský Gunsmith Baton, který do Zeta Labs investoval velké množství peněz a lidé, jež si zbraň předobjednali u různých prodejců. Ale nebyl všem dnům konec. Čas VSS Vintoreze měl teprve přijít.

Na počátku roku 2013, ohlásili Taiwanské značky G&G a LCT vývoj vlastní verze této zbraně, zatím bez uvedení data vydání. Během roku totéž učinili i Hong Kongské značky S&T a King Arms. se to nezdá, začali závody ve výrobě VSS Vintorez.

První verze se objevila z dílny Hong Kongské značky S&T na přelomu roku 2013/14. No nebylo to ještě to pravé ořechové. Modelářské provedení nebylo sice nejhorší, ale přeci jen měl tento model rezervy (ke zklamání některých lidí to je celoplastová verze, byť s dobrými a tvrdými ABS plasty to na první pohled není poznat). Na druhou stranu, cena modelů od S&T byla a je více než příznivá. Zbraň za takovou cenu nevypadala vůbec špatně.

Model S&T stojí cca 40% ceny značkového modelu od King Arms a nestřílí nijak špatně.

V únoru 2014 vydává King Arms svoji verzi VSS a nasazuje laťku velmi vysoko. Modelářské zpracování je skvělé, střelecké parametry taktéž. V dubnu navíc následovalo LCT a jejich AS-VAL (vlastní VSS vydali až v srpnu). Ten byl také velmi podařený. Až do léta se tyto dvě značky prali o přízeň fanoušků, než jako poslední, v létě 2014, představilo G&G svoji verzi VSS (značenou jako GSS).Verze od G&G ovšem sklidila mírně negativní reakce, kvůli uložení vnitřní hlavně mimo osu tlumiče a tří ranné dávce.

Přestože díky tomuto řešení mohlo G&G dodržet realistický rozměr zbraně a podařilo se jí i mít na zbrani snadno odnímatelnou pažbu.

V současnosti můžete tedy koupit repliku zbraní VSS od čtyř různých výrobců (nepočítám konverzní kit od NPO). A já se dnes zaměřím na ten od King Arms. No nebylo to ve stručnosti, ale už se v klidu můžeme vrhnout na samotnou recenzi.

Cybergun KA WT-11 (VSS Vintorez) byl vyroben firmou King Arms v licenci francouzské značky Cybergun.

King Arms nepřekvapí, co se krabice týče. Jako vždy vám zbraň dojde v černo-červené krabici s nápisem King Arms a miniaturní siluetou zbraně v pravém dolním rohu. Zbraň je pak uvnitř uložena v pěnových výřezech, takže jako vždy nehrozí žádné poškození při přepravě. V krabici naleznete zbraň a zásobník, barevný návod v angličtině, čistič hlavně a kovový trojúhelníkový držák pro lepší upevnění li-pol baterie v hlavni.

V této části obvykle hodnotím první dojmy a je jasné, že hlavní dojem bude vizuální. Zbraň je na už první pohled hezká a jestli se při každé recenzi rozplývám nad modelářským zpracováním zbraní od King Arms, bude tomu stejně i zde. Prostě nádhera a pocit, že koukáte na něco skutečně speciálního. Při samotném držení zbraně je hlavním podnětem překvapivě robusní pažbička zbraně, dlouhá pažba a pohodlné držení krátkého předpažbí.

Možná to nejkratší předpažbí co jste kdy drželi. A musím přiznat, pažbička je skutečně robusní a hranatá. Není to nejpohodlnější držení. Jinak je VSS Vintorez King Arms zařazen do série zbraní Elite. To je označení King Arms pro jejich hi-end modelů a je to na zbrani znát.

VSS Vintorez je vyroben v celokovové verzi, takže tam kde mají být kovy, jsou kovy, kde plast, najdete plast a k tomu dřevěná pažba. Celková délka je 91 cm a váha je 2,6 kg. Při podrobnějším zkoumání nikde nenaleznete stopy po výrobě, či výrazné otřepy z forem. Tělo je kovové, kryt závěru taktéž. Je znát kvalitní obráběcí proces i skvělá povrchová úprava v matně černé barvě. Kryt závěru je samozřejmě vylisován z jednoho kusu ocele. Podobně jako u zbraní typu AK se mírně hýbe, ale to nemá pro funkci žádný vliv. Na levé straně těla je také montážní lišta pro montáž typických ruských puškohledů a jiných zaměřovacích/pozorovacích modulů.

Když se podíváme na předpažbí, je standardně plastové (Nylonové vlákno) v šedé barvě se zdrsněním. Díky tomu je na omak plast velmi příjemný a nijak neklouže. Ač je zespodu hranatější, příjemně se drží.

Narozdíl od dřevěné pažbičky.

Vnější hlaveň tlumiče zbraně je vyrobena z kvalitní pevné slitiny hliníku 6061.

Neplést prosím s bláto-hliníkem 6060.

Tlumič má krásně zpracovaný tvar, je dokonale hladký, lesklý a má rádlované vroubkování na hlavni, stejně jako originál. Tlumič lze ze zbraně snadno sejmout pouhým zmáčknutím pojistky na spodku hlavně, jako. To co naleznete po po vysunutí tlumiče je skutečná vnější hlaveň zbraně, ve které je uložena vnitřní hlaveň. Samotná vnější hlaveň dosahuje až téměř ke konci ústí tlumiče. Takže nečekejte, že sejmete tlumič a složíte zbraň do batohu, jako ostrou verzi.

Což je ale trochu škoda. Ale velmi příjemné bylo zjištění, že tlumič má jen minimální vůli na náboji, na kterém je uložen, takže pevně drží a nehýbe se.

Bylo by ještě dobré zmínit, že právě do hlavně se ukládá baterie a to 2 – 3 článková li-pol. Nutno aby každý plátek baterie byl samostatně.

Pažba zbraně je dřevěná, krásně nalakovaná a s gumovou patkou. Zde je trochu škoda, že také není odnímatelná jako u ostré verze, pouze přes pojistku. Na vršku pažby je pojistka pro sundání, ale ta nemá reálnou funkci okamžitého sejmutí pažby, byť ji můžete zmáčknout. Abyste mohli pažbu sundat, je nutné nejprve odšroubovat spodní šroub, který přišroubován ke kleci mechaboxu. A teprve pak zmáčknout horní pojistku a pažbu sundat. Samotné modelářské provedení pažby je moc pěkné a gumová patka je taktéž provedena moc dobře, včetně vroubkování. Pažba se nijak nehýbe a neviklá. Drží skutečně pevně.

Velmi dobře jsou na zbrani provedeny veškeré detaily. Muška a hledí jsou vyrobené z oceli a k hlavni jsou přišroubovány. Obojí lze samozřejmě seřídit.

Míření přes pevná mířidla je na této zbrani velmi pohodlné, snad ještě více než na klasické AK.

Pojistná páčka, natahovací páka i spoušť jsou taktéž kovové. Zajímavostí je kovový přepínač režimu střelby, který je schovaný za spouští.

Oka na popruh jsou dvě. Jedno na levé straně pažby, druhé na levé straně předku předpažbí.

Zásobník zbraně je vyrobený z tvrdého plastu a imituje 20ti ranný zásobník. Zásobník je vysokokapacitní na cca 380 ran s podáváním. Musím říci, že zásobník se velmi povedl. Do zbraně jde nasadit hladce, ještě více, než třeba u běžného AK a natočení pružiny zásobníku za pomocí kolečka jde neuvěřitelně zlehka. Zásobník je opravdu velmi dobré kvality a pevně ve zbrani drží a dobře podává.

Standardně by se ve zbrani měl používat 10ti raný zásobník, ale vojáci běžně používají i tento 20ti raný (který je primárně určen pro verzi AS-VAL).

Jak je na tom vnitřek zbraně? Mechabox ve zbrani je King Arms upravený mechabox verze 3 se 7mm kuličkovými ložisky.Tedy je v patřičné úpravě pro tělo a ovládací prvky VSS. Uvnitř mechaboxu ale najdete zátěžové díly shodné se standardem mechaboxu verze 3. Polykarbonátový píst s jedním kovovým zubem, velmi dobře zpracovanou protitlakou plastovou hlavu pístu, plastovou hlavu válce s plastovou tryskou, bronzový plný válec. Ačkoliv je ve zbrani pružina M120, je překvapivě vodící trn ve standardním provedení z polykarbonátu. Samozřejmě, že ostatní díly se mohou mírně lišit. Motorek je ve zbrani krátký.

Hop-up mechanismus je plastový typu AK, samozřejmě seřiditelný. Hlaveň je bronzová 420 mm.

Měla by dokonce mít průměr 6,03 mm ale to se mi nepodařilo spolehlivě potvrdit a nejsem schopen to změřit. Věřím že to bude „pouze“ kvalitní 6,04 bronzová hlaveň, jakou naleznete třeba ve zbraních STAR – ARES.

Výsledný výkon má zbraň 125 m/s s 0,20 g kuličkami. A to je dle mého moc hezký výkon na základní zbraň. Navíc je výkon konstantní při každém výstřelu. Odchylky jsou minimální. Je tedy znát, že aktuální konfigurace zbraně je dobře vyladěná.

Takže co tu nakonec máme? Repliku jedné z nejzajímavějších ruských zbraní, kterou používají jen ti nejlepší z nejlepších. Tato airsoftová replika je nejen pro fanoušky zvláštních jednotek ruské federace, ale i pro sběratele, chtějící pěkný model do sbírky. King Arms VSS Vintorez je totiž krásným modelářským kouskem, který je ale stejně tak funkční. Je trochu škoda, že na zbrani není žádné ražení a také rukojeť pažbičky je velmi nepohodlná. Jednoduše moc robusní a hranatá. Tenhle kousek bude obdivovat každý. A pokud zbraň osadíte replikou nějaké ruské optiky či kolimátoru, jen těžko už v budoucnu budete mít v rukou něco, co vypadá takhle dobře.

CYBG KA WT-11 (VSS Vintorez) koupíte na airsoftshop.cz za 9.992 Kč se standardní zárukou, nebo se slevou 400 Kč v rámci dekorační záruky.

A pokud si nejste jisti, zda chcete investovat tolik peněz do této zajímavosti, je tu ještě alternativa.

Pokud patříte mezi ty, jež od zbraně očekávají funkci, rozumný výkon a nemusí mít nutně zbraň vyladěnou do každého detailu, lze zakoupit za 4.862 Kč levnější variantu tohoto modelu od S&T a to START WT-11 (VSS Vintorez) nebo START WT-11 (AS Val).

Oba modely zpracováním sice nedosahují kvalit modelu od King Arms, a nemají krásnou dřevěnou pažbu, ale funkčně poslouží také dobře.


Vydáno: 2.7.2015 11:09 | 
Přečteno: 16667x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

, -
moc pěkná recenze, díky
icon odpověděl(a)
Díky moc. Jsem rád, že se líbí.
Samozřejmě se nebráním podnětům a tipům na další recenze, či jiná zajímavá témata týkající se airsoftu.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků