Fórum
Kategorie: Elektriky

CYMA CM.041K

CYMA CM.041KKdyž nevíte co pod kabát.

Kompaktní samopaly jsou něco, co asi nikdy nezestárne. Nejeden hráč totiž netouží po nějaké dlouhé, těžké a nepraktické zbrani. Dokonce ani nevyžaduje vysoký výkon. Takový hráč se obvykle řadí mezi pravidelného návštěvníka airsoftových hřišť, kde vzdálenosti na střelbu nemusí být dlouhé, nebo naopak fanouška larpovějších akcí, kde se potřebujete malou a praktickou zbraň, která váží málo a nepřekáží, případně se dá dobře schovat. I když to vypadá, že v dnešní záplavě zbraní, jako například ARP9, PCC45, PDW9 nebo Nemesis X9, se jiné kompaktní zbraně pro tyto hráče nenajdou, je tu stále jedna klasika. Legendární MP5K. Klasika, která nezestárne, protože zvláště v airsoftu má stále mnoho co nabídnout a to i v případě levnějších zbraní třeba od Čínské značky Cyma.

Dvě kila váhy, 32 cm délky, to je CM.041K. Celkový první vizuální dojem není zlý. Repliky samopalů MP5 vyrábí už dlouho mnoho výrobců, takže víceméně všichni ví jak na to a je tu prostor k vylepšení nedostatků ostatních. Zpracování přesto působí trošku starším dojmem. Nemyslím to zle, ale nevím jak to přesněji popsat. Je to totiž pěkný samopal. Kov má obvyklou černou matnou barvu, použité černé plasty zase pěkně zdrsněný povrch. Neptejte se mě proč, ale mám podobný pocit jako bych držel nějaký deset let starý airsoftový kousek. Takhle na mě CM.041K působí.
Ovšem musím říci, že na mě působí výrazně lépe, než například velmi profláklá MP5K od Galaxy, která je sice slušnou zbraní, ale její provedení je podstatně lacinější, než v případě CM.041K od Cyma.

Tělo CM.041K je samozřejmě kovové s plastovým pažbením. Bytelnosti přispívá fakt, že v podstatě je zbraň složena ze tří hlavních dílů, které navzájem drží čepy. Kovového pouzdra závěru, jehož pevnou součástí je přední část s napínací pákou a zásobníková šachta a plastového spodního dílu těla s pažbičkou a samozřejmě plastové předpažbí s rukojetí. Můžete dělat psí kusy, ale nic se tu nemá jak hýbat či viklat. Vše drží pevně a zároveň to bude velmi odolné. A to je přesně to co od takového malého samopalu chcete. Abyste nemuseli řešit, kde ho máte zrovna uložen. Ideální jako záložní zbraň třeba k vaší odstřelovací pušce.
Je ovšem škoda, že výhozí okénko je nepohyblivé, což je věc, která mě na všech levných replikách MP5 dodnes rozčiluje.

Když se zběžně podíváme na pár dalších detailů, je tu oboustranný přepínač režimu střelby, který lze vcelku lehce přepínat a přitom má jasně definované polohy. Pojistka zásobníku je taktéž standardní MP5. Spoušť má plynulý, mírně delší chod. Napínací páka je pohyblivá, ale má čistě estetickou funkci, byť její pohyb vám pomůže vyndat baterii ze zbraně. K baterii se ještě dostaneme. Všechny zmínění díly jsou kovové, což je super.

Kovová mířidla jsou standardní MP5, ale Cyma poněkud pozměnila úhel náklonu hledí, takže při pohledu skrz je část otvoru na míření zakrytá hranou hledí, což je dost na prd. Nelíbí-li se vám pevná mířidla, lze samozřejmě koupit montáž s RIS a upevnit na zbraň nějaký kolimátor.
Nicméně si nebudeme lhát, tohle není samopal na nějakou přesnou střelbu. Tady úspěšnost zásahu zvyšujete počtem vystřelených nábojů, nikoliv přesnou muškou.

Zásobník je krátký kovový tlačák na 70 ran. Standardní pro MP5, nijak se ve zbrani nehýbe a skvěle v ní sedí. Nevyhovuje-li vám, nabízí Cyma hned několik dalších variant různých velikostí, kapacit a provedení, které můžete později dokoupit.

Baterie se vkládá do horní části zbraně. Kvůli tomu je ovšem nutné sejmout zadní část zbraně s okem na popruh držící na dvou čepech a také i předpažbí, jež drží jeden čep fungující taktéž jako oko na popruh. Pak lze do zbraně vložit dlouhou tyčovou baterku 9,6V, která je součástí balení. Předpažbí musíte sundat abyste mohli spojit konektory. Zároveň si tak odhalíte regulaci hop-up, který regulujete posouváním páčky.
Za mě je to ždibec nepraktické. Za prvé, sundaváte dva různé díly, navíc ty čepy jdou sundat velmi těžko, ale to se snad oběhá. Možná kdyby Cyma udělala pažbičku v předpažbí dutou, šlo by do ní vložit malou li-pol baterii a bylo by. To by mi přišlo jednodušší a elegantnější. Což mi připomíná i to, že regulace hop-up díky tomu taky není nejpřístupnější.

Vnitřek CM.041K stojí na osvědčeném a odolném mechaboxu verze 3 se standardními díly. Takže potenciál na upgrade tu je. Velkou výhodou je ovšem snadná rozborka, protože stačí vyndat pár čepů a zbraň máte na několik kusů.
V základu má samopal 95 m/s s 0,2g což na běžné CQB nebo nějaký kontaktnější airsoft stačí. Protože právě pro ten je CM.041K jako stvořená. Háček upgradu je v tom, že tenhle samopal má jen 100 mm hlaveň, takže je otázkou, co s tím. Můžete prodloužit hlaveň, dát pěkný tlumič a máte hned samopal, který už může mít výkon.
Ale přiznejte, že tenhle samopal si kupujete abyste měli automatickou zbraň do batohu nebo pod kabát a tak je prodlužování hlavně kapku proti filosofii této zbraně. To už si můžete koupit obyč. MP5 s výsuvnou pažbou. Ale tisíc lidí, tisíc chutí.

Za mě vynikající samopal, který přes svůj nádech starších časů a určitou neaktuálnost a nezajímavost zbraní MP5 mezi současnými hráči, má stále co nabídnout. Parametrově a praktičností dle mého překonává mnoho populárních zbraní na CQB či speed soft. A to i dostupností zásobníků, příslušenství a celkovou ovladatelností. Takže jestli máte rádi malé samopaly, je tohle přesně pro vás. Dobrý pro vás, vaši přítelkyni, dítě...nebo dvoumetrového kamaráda, v jehož rukou bude působit tak komicky, že rozesměje každého nepřítele.

Cyma CM.041 lze zakoupit na Bohemia Air Soft, kde seženete i náhradní zásobníky a montážní lištu na kolimátor.


Vydáno: 2.11.2021 14:05 | 
Přečteno: 2676x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků