Značka DYTAC z Hong Kongu už je nějaký pátek v nabídce Bohemia Air Soft. V této výjimečně krátké recenzi bych se chtěl podívat na její řadu SLR AK, která má velmi zajímavý a moderní design. Já si vybral model „Krink“, který je variací na velmi kompaktní AKS-74U. Model, který je oblíbený pro svoji bytelnost, malé rozměry a dobré střelecké parametry.
To mě přivádí k tomu, že jsem dlouho přemýšlel, proč se vlastně říká krátkému AK „Krinkov“. Jako vždy, je to označení co začali používat až v Americe. Původ tohoto označení je přesto trochu nejasný. Některé zdroje tvrdí, že to bylo jméno ruského důstojníka, který byl v Afgánistánu (80. léta) s s touto zbraní zadržen, jinde se uvádí, že toto označení pochází od paštunů, bojujících proti sovětům. Kde je pravda, těžko říci.
DYTAC SLR AK Krink má na délku 51 – 71 cm a váží rovné 3 kg. Kompaktní a obratná puška o rozměrech samopalu je ideální do budov, jako druhá zbraň k vaší hlavní zbrani nebo je též ideální pro osádku nějakého vozidla. Ergonomie se celkově neliší od běžného AK, takže zde revoluci nečekejte, přesto toto AK potěší několika vylepšenými prvky.
Na první pohled je jasné, že z vnějšku je tohle AK výrazně upravené. Standardní ocelové tělo AK z lisovaného plechu s kovovým krytem závěru doplnila kovová sklopná pažba typu SLR a 5.4“ kovové SLR RIS předpažbí. Baterie se samozřejmě dává pod kryt závěru. Ideální je tyčová 9,6V Ni-Mh/Ni-Cd baterie nebo 11,1V Li-po baterie.
Zajímavý je i pěkný ocelový kompenzátor výšlehu plamene na 14 mm levotočivém závitu a upravený přepínač režimu střelby. Svým způsobem to jsou jednoduché kosmetické změny, které však mají velký vliv na využitelnost zbraně. Zvláště přepínání režimu střelby funguje velmi pěkně a není problém přepínat skutečně jen ukazováčkem ruky, což obvykle u jiných modelů nejde moc dobře.
Tlumič výšlehu je pěkný, ale osobně mám rád tlumiče PBS pro AK, který jsem musel vyzkoušet i na tomhle modelu. Takže jsem použil PBS-1.
DYTAC SLR AK Krink působí skutečně moderně a vcelku svěže. Pažba i předpažbí jsou velmi pevné a bytelné, stejně jako plastová pažbička. Předpažbí disponuje 4 montážními lištami. Není problém namontovat taktikou rukojeť či grip a samozřejmě nějakou svítilnu.
Já zvolil svítilnu Umarex Walther.
Mířidla jsou jednoduchá, tak jak jsme u AKS-74U zvyklí, tudíž bez stranové korekce, ale to vás netrápí, protože si budete chtít dát na předpažbí kolimátor. Pro představu jsem použil velmi pěkný reflexní kolimátor 1x24.
Pokud by vám nevyhovovala montáž na předpažbí, tak máte smůlu, protože zde není klasická boční montáž pro AK. Ta by totiž bránila sklápění pažby.
Zásobník je standardní plastový točák pro AK74 v černé barvě s kapacitou 500 ran, což velmi bohatě dostačuje na pořádné kropení.
Vnějšek pěkný, nesmíme však opomíjet to, co je uvnitř tohoto modelu a já si myslím, že ani vnitřek nezklame. DYTAC SLR AK Krink používá běžný, ale velmi bytelný mechabox verze 3 s 8 mm ložisky a rychlovýměnou pružiny. To je samo o sobě velmi dobré pro upgrade potenciál, ale Krink má už v základu dobré díly. Výměnný trn má ocelové jádro a POM špičku, POM píst má celoocelové ozubení, měděný válec a kola 18:1 se standardním ozubením.
Hop-up komora je vyrobená z kovu a 6,03 mm měděná hlaveň má délku 275 mm. Přesto nelze říci, že výkon by měl Krink malý. 125 m/s s 0,2g kuličkami dle mého názoru dostačuje na všechny myslitelné situace, pokud zohledníme délku hlavně, která naznačuje, že tohle nebude úplně ostrostřelecká zbraň.
DYTAC SLR AK Krink lze na Bohemia Air Soft pořídit za 6990 Kč, případně si můžete vybrat z jiných delších variant.
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.