Fórum
Kategorie: Elektriky

Evolution LR-300 AXL

Evolution LR-300 AXLElektrická M4 se sklopnou pažbou a zpětným rázem? Proč ne!

Italská značka Evolution patří už delší dobu mezi významné airsoftové značky. Z počátku pouhý obchod a ladičská firma zaměřená na upgrady se v určité chvíli rozhodl, že by stálo za to zkusit prorazit s vlastními zbraněmi. Aby takové zbraně měly na dnešním trhu úspěch, chtělo to, aby se skutečně odlišovaly. První věcí bylo získat atraktivní licenci, která by zajistila zajímavý model. Tou druhou pak bylo zajistit, aby nová replika nebyla jen další zbraní, kterou si někdo nechá v Asii vyrobit, přebalí ji do své krabice a pošle do světa. Evolution Airsoft dokázal splnit obě podmínky. Začneme hned tou první.

Když se v roce 2000 objevila nová útočná puška LR-300 (teď mluvím o ostré předloze), disponovala tím, čím běžná karabina M4 ne. Sklopnou pažbou. Cílem LR-300 (LR jako Light Rifle a 300 jako efektivní dostřel v metrech, pro nějž byla dimenzována) bylo nabídnout taktickou a kompaktní útočnou pušku pro policejní sbory a jednotky předurčené pro zvláštní operace. Právě to byl hlavní rozdíl, oproti běžným karabinám M4, které musely mít pevnou či výsuvnou pažbu, protože v ní byla uložena vratná pružina závěru. Americká firma Z-M Weapons ovšem tuto vratnou pružinu umístila do předpažbí, lehce celý mechanismus zbraně poladila a karabina M4 náhle mohla mít nejen běžnou výsuvnou, ale i sklopnou pažbu. V mnoha situacích je totiž možnost sklopení pažby neocenitelnou a praktickou záležitostí. Navíc byla LR-300 vybavena vrchní RIS lištou v celé délce zbraně, což do té doby také neexistovalo. To mimochodem zaujalo potenciální uživatele už na prototypu zbraně z roku 1994, kdy rozhodně nebylo běžné mít na zbraních montážní lišty. Tento neobvyklý model si proto v Evolution Airsoft zalíbili natolik, že zakoupili jeho licenci a ve výše zmíněné podobě se ho rozhodli vyrábět. Tolik k ostré zbrani a licenci.

Druhou zmíněnou věcí, byla samotná výroba airsoftové zbraně, která neměla spadnout do nudné šedi ostatních produktů. Airsoftový design a převedení ostré zbraně do airsoftové podoby si proto vzal na starost přímo tým z Evolution Airsoft. Okolo výroby bylo jasné, že vyrábět celé zbraně v Itálii by nebylo ani jednoduché, ani ekonomicky udržitelné. Zároveň však byla snaha udržet určitý „evropský“ standard kvality, jakým se může pochlubit třeba ASG Scorpion EVO3. Nakonec se přišlo se zajímavým řešením. Díly se nechaly vyrobit v Hong Kongu a dovézt do Itálie, kde byly všechny zbraně následně sestaveny, přímo zaměstnanci Evolution Airsoft. Tím se dosáhlo nadstandardní úrovně výstupní kontroly, jež chybí levným či rebrandovaným značkám z Číny. Pochopitelně uživatel tak dostane do ruky zbraň výrazně vyšší kvality a spolehlivosti při udržení konkurenceschopné ceny. Evolution Airsoft si dal ovšem záležet nejen na vnějším vzhledu zbraně, ale taktéž na vnitřku, který nabízí velmi kvalitní díly. Svojí novinkou se Evolution Airsoft pochlubil už v roce 2010, aby v roce 2016 přišel s novou verzí s lepšími vnitřními díly a funkcemi.
Samozřejmě LR-300 si Evolution Airsoft nevšiml jako jediný. A&K svoji verzi uvedlo v roce 2012 a G&G dokonce v roce 2010. Licence ovšem G&G vypršela a tak se již tento model nevyrábí.

Evolution LR-300 AXL je dodávána v pěkné barevné kartonové krabici. Na krabici je umělecky ztvárněná zbraň, velké logo Evolution Airsoft, Z-M Weapons a samozřejmě upozornění, že zbraň byla navržena a sestavena v Itálii. Puška je uložena v pěnovém výřezu, tudíž je velmi dobře chráněna proti poškození při dopravě. V krabici je zbraň s jedním zásobníkem, plastový červený a šedý ocelový tlumič výšlehu, imbus klíč pro povolení předpažbí a snad nejpraktičtější návod, jaký jsem v poslední době viděl. Jednak se v návodu dočtete informace o veškeré potřebné obsluze, jednak je tam velmi pěkné úvodní povídání o samotné zbrani, jejím vzniku a také příklady, kde jste si LR-300 mohli všimnout. Osobně mi přišlo, že takové povídání o zbrani je to, co člověku přeci jen pomůže vytvořit si k ní nějaký osobnější vztah.

Když jsem mohl konečně třímat v rukou samotnou pušku, nemohu říci, že bych měl nějaký speciální dojem. Zkrátka karabina M4, snad jen mi pocitově přišla trochu těží, možná jinak vyvážená. Přesto v tomto ohledu nijak nevybočovala ze standardu. Délka 90 cm, při sklopené pažbě jen 71 cm, naopak pokud pažbu po vyklopení ještě vysunete, má zbraň až 98 cm. Váha je 3,4 kg. Celkový první dojem je dobrý. Provedení je čisté, stopy po výrobě najdeme jen minimálně, všechny díly taktéž dobře lícují, nic se nehýbe, nevrže, vše je barevně sladěné, jak má být. Na první pohled je to víceméně slušně vyrobená klasická elektrická M4 s blowback mechanismem. Jistě, má sklopnou pažbu, ale pro airsoft to nepředstavuje oproti ostré M4 nijak složitou záležitost. Nicméně výrobce se chlubí několika technickými zajímavostmi a originálními prvky, takže se podíváme postupně, co si pro nás Evolution Airsoft připravil.

Tělo LR-300 AXL je podobně, jako u jiných značek, vyrobeno ze dvou hlavních částí, tedy horního pouzdra závěru a spodního dílu těla s pažbičkou. Oba díly jsou kovové a drží pohromadě za pomocí čepů. Spojení je pevné, ovšem při pokusu o rozborku jsem ocenil, že čepy jsou pojištěny proti vypadnutí, což je detail běžný u ostrých zbraní, ale na který hodně airsoftových značek nemyslí. Tělo je pěkně nalakováno matnou černou barvou. Bohužel je to ten typ barvy, na které bude vidět každý váš mastný otisk prstu, což se ale dá přežít a není to až tak neobvyklé. Hodně se mi líbilo realistické ražení po obou stranách těla. Na levé straně máme logo Z-M Weapons a adresu výrobce, na straně pravé je úřední ražení a velmi malý a nenápadný nápis Evolution Airsoft. Ovládací prvky jsou shodné s běžnými karabinami M4, takže pojistku zásobníku, přepínač režimu střelby, spoušť a záchyt závěru najdete tam kde jste zvyklí a kde zkrátka mají být. Vše ve standardním tvaru. A všechny tyto prvky jsou funkční, včetně záchytu závěru. Krytka výhozího okénka a imitace závěru v samotném okénku, jsou vyrobeny z ocelového plechu. Zvláště vnitřní plech, zakrývající regulaci hop-up, mě zaujal, protože na rozdíl od jiných výrobců není z nějakého tenkého plíšku, ale z 1 mm silného plechu, který působí velmi realisticky. Příjemným překvapením byla i natahovací páka závěru, která se perfektně vracela do své polohy a kladla slušný odpor. Proč tomu tak je, popíši záhy. Vrchní část těla je opatřena RIS lištou, která je souvisle protažena až přes předpažbí. Spodní díl těla pak zdobí klasická pažbička stylu M4 s vroubkováním. Na můj vkus ale provedena velmi hrubě, bez jakéhokoliv začištění otřepů po výrobě.

Tím se dostáváme k pažbení. Koukneme nejdříve na pažbu. Sklopná pažba byla hlavní inovací ostré verze – konkrétně pažba RDS (Rapid Deployment Stock). Přesto se může LR-300 pochlubit velmi zajímavým modelem pažby, kterou lze sklopit i měnit její délku. Je to zajímavé řešení, ale v airsoftu nic co by bylo těžko řešitelné i u ostatních M4. Evolution Airsoft má samozřejmě v nabídce i jednoduché drátové sklopné pažby, ale osobně se mi líbí spíše tato. Je vyrobena z kovu, má pět poloh a při vyklopení není nutné nikde nic odjišťovat, jen prostě vyklopit. Po vyklopení drží pevně a pro opětovné zaklopení je nutné ji odjistit nadzvednutím nad pojistku. Styl pojistky je tedy stejný, jako tomu bylo u zbraní FN FAL nebo Galil. Pouze patka pažby je plastová. Na boku pažby je malé oko na popruh...které mi přijde úplně k ničemu a zbraň by si zasloužila třeba QD uchycení, nebo už integrované ocelové oko. Zkrátka řešení poplatné době vzniku ostré předlohy.

Kovové RIS předpažbí je z jednoho kusu frézovaného CNC duralu. Je to skutečně jeden kus a to včetně tří, ze čtyř lišt. Lišty tedy nelze nijak oddělit. Celé předpažbí drží na osmi zapuštěných imbus šroubech. Je to podstatná informace, protože prostor pro baterii je právě v tomto předpažbí a pro jeho sundání musíte odmontovat těch osm šroubů, což je dost nepraktické. Místa není v předpažbí příliš mnoho, a tak počítejte raději s nějakou plátkovou, dělenou Li-Pol baterií nebo RIS boxem na liště. Dobrou zprávou je, že malý konektor lze snadno protáhnout skrz drážky v předpažbí. Předpažbí je k tělu zbraně upevněno přes samostatný díl, který je k tělu pevně přišroubován. Druhý konec předpažbí je upevněn k vložce, která centruje předpažbí a je upevněna na vnější hlavni. Když jsem hovořil o pevných lištách, je tu čtvrtá, vrchní lišta, kterou lze sundat. Stačí dle návodu povolit čep a lištu vysunout. Pod ní se schovává, stejně jako u ostré zbraně, vratná pružina závěru, vinutá okolo plynová trubice. Je to imitace DIGS systému (Direct Impingement Gas System) z ostré zbraně, který dovolil zbavit se rámové trubky pažby, stejně jako to je u zbraní typu AK. Právě tato pružina má za následek silnější odpor natahovací páky závěru, než na jaký je člověk u běžné elektriky zvyklý. Tato pružina má také na svědomí zpětný ráz zbraně, o kterém ale až o kousek níže.

Vnější hlaveň je samozřejmě kovová, s několika žebry na jejím konci. Na zbrani je původně červený plastový tlumič výšlehu, ale v balení je dodán i klasický ocelový tlumič výšlehu, který na zbrani dobře vypadá. Nasazuje se na 14 mm levotočivý závit, jak je dnes standardem. Tlumič výšlehu nicméně není nijak pojištěn a drží jen tak, jak pevně ho utáhnete...tak to moc nepřežeňte, ať nestrhnete závit.

Na zbrani jsou nasazená kovová sklopná mířidla. Jsou plně seřiditelná a není k nim moc co dodat.

To už se ovšem nedá říci o zásobníku. Ten se totiž drží reálného rozměru. Tudíž je o kousek větší, než jak je zvykem u běžných AEG. Podobně větší plechové zásobníky má třeba ICS. Na jednu stranu má takový zásobník skutečný rozměr a vypadá tak velmi dobře v sumkách, na stranu druhou člověk má pak pocit, že ze zbraně kouká více než by měl. Je to drobný detail, který ovšem znamená, že se do vašeho zásobníku vejde více ran, v tomto případě 460 ran, dle údajů výrobce. Natahování zásobníku je plynulé, podávání taky a ve zbrani se navíc nijak zvlášť neviklá. Pochopitelně jde použít i běžné M4 zásobníky od jiných výrobců.

Vnitřek LR-300 je překvapivě velmi dobrý. Už z vnějšího pohledu máte pocit pěkně provedeného mechaboxu verze 2 s úpravou pro blowback mechanismus. Je vybaven nerezovými 9 mm kuličkovými ložisky, nerezovou kulisou přepínače a také rychlovýměnou pružiny. Viditelná je i pěkná silikonová kabeláž. Vnitřní díly jsou už od pohledu také pěkně zpracovány, nemluvě o jejich vhodném výběru. Zkrátka původně ladičská firma se nezapře. Uvnitř najdeme kovový trn pružiny s kuličkovým ložiskem, eloxovanou hliníkovou CNC hlavu válce, ocelový válec s dírou. Potěšil mě i polykarbonátový píst s plným ocelovým ozubením a kovovou protitlakou hlavou pístu. Zajímavá je i polymerová tryska, vyrobená na CNC stroji a vybavená těsnícím kroužkem. Zmiňovat ocelová kola či zátěžový motorek už je víceméně zbytečné zmiňovat, neb to je dnes téměř standard. Celá sestava vykazuje velmi dobré utěsnění a dobrou stabilitu úsťové rychlosti při střelbě. A aby seznam byl kompletní, máme ve zbrani i kovovou hop-up komoru ve stylu ProWin (tj. podobně jako to má G36).

Ačkoliv Evolution nabízí u mnoha svých zbraní integrovanou elektroniku, zde tomu tak není. Zbraň nemá ani Mosfet, ani jinou elektroniku. Přesto je dle výrobce dimenzována LR-300 pro použití 9,6V Ni-Mh baterie a samozřejmě Li-Pol baterií.

Základní výkon zbraně s ohledem na italské zákony jen 95 m/s, nebál bych se do zbraně jen tak, bez výměny jiných dílů, dát pružinu M120. Například s běžnou M120 od SHS dosahují běžně „evolušny“ s obdobnou délkou hlavně již v továrním sestavení řádově 130 m/s. Vnitřní díly jsou na takovou zátěž dimenzovány. Je ovšem nutné myslet na to, že se pořád jedná o zbraň s mechaboxem verze 2 a tedy že tento má své limity, co se odolnosti týče. Abyste věděli, že si nevymýšlím, že ke zbrani v balení přiložena i výměnná pružina M120, kterou můžete rovnou ve zbrani vyměnit.

O nějaký ten odstavec výše jsem zmínil i blowback a zpětný ráz. Blowback funguje podobně, jako je tomu u jiných výrobců, tedy že skrz drážku v mechaboxu, zachytává píst plech závěru, který se pak vrací do původní polohy díky vratné pružině. V tomto případě díky pružině v předpažbí. Zpětný ráz je pak vytvářen tím, že celý plech závěru je zesílen a opatřen menším závažím, takže jeho pohyb a náraz přenáší energii i do těla zbraně a vy tak máte dojem zpětného rázu. Skvělé je, že vratná pružina má sílu a plech tloušťku, takže po dopadu do koncové polohy není slyšet typický zvonivý zvuk, jaký dělaly třeba elektriky od APS. Systém navíc dovoluje nastavit dvojí sílu zpětného rázu. Při té nižší jen cítíte spíše vibrace, při té vyšší už je to už znatelnější, přesto to není třeba tak silné, jako u značky BOLT. Stále ale máte pocit určité zpětné vazby, protože zbraň přeci jen něco při střelbě dělá. Pocit ze střelby je zkrátka trochu jiný, než kdyby zbraň nedělala nic. Samotný Evolution Airsoft to demonstruje na svém videu ZDE.

Celkově je Evolution LR-300 AXL jen další M4 na trhu. Nelze ovšem popřít fakt, že výrobce se snažil tento model udělat tak zajímavým, jak jen to šlo a i v konkurenci jiných značkových výrobců, má tato puška co nabídnout. Hezký vnitřek i vnějšek, sklopná pažba i systém zpětného rázu a nakonec vysokokapacitní zásobník na 460 ran. K dospozici je navíc tato řada v různých délkách a provedeních, takže si každý přijde na své.

Evolution LR-300 AXL lze na Bohemia Air Soft zakoupit za 7107 Kč ve standardní záruce, nebo pak s dekorační slevou 300 Kč

FOTO: Ondra


Vydáno: 13.12.2019 16:39 | 
Přečteno: 6072x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:



Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků