Fórum
Kategorie: Elektriky

Evolution Recon

Evolution ReconŘada elektrik s ideálním poměrem cena/výkon?

Italská značka Evolution airsoft disponuje hned několika zajímavými řadami zbraní. V jedné z předchozích recenzích jsme se věnovali řadě LR-300. Nyní se podíváme na další zajímavou řadu, konkrétně řadu Recon.

Řada Recon je reprezentována širokou škálou modelů, které se liší délkou hlavně (8“ až 14.5“), systémem montážních lišt (RIS, M-LOK a Keymod), kovovým tlumičem výšlehu (kompenzátor m4 nebo tlumič) a samozřejmě barvou (černá, písková a jejich kombinace). Všechny bez rozdílu jsou vybavené štíhlejší verzí výsuvné pažby typu crane s gumovou patkou. Také jsou všechny vybavené sklopnými, seřiditelnými mířidly. Celkem najdete nějakých 34 kombinací. Přijít by si tak měl každý na své. V nabídce Bohemia Air Soft najdete zhruba třetinu modelů řady Recon ze zmíněných 34 a k tomu další množství zbraní od Evolution.

Po technické stránce jsou všechny zbraně řady Recon stejné. Samozřejmě, vždyť se jedná o platformu AR, tedy jsou to vše zbraně typu M4 v různých variacích. Každá zbraň má sice své unikátní sériové číslo, ale vnitřek je prakticky shodný. Stojí na zesíleném mechaboxu verze 2 s rychlovýměnou pružiny a 8 mm ložisky. Ocelová zesílená kola se zpožďovací vačkou, píst s ocelovými zuby a plastovou hlavou, hlava válce s kovovým nosem, plastová tryska, zátěžový motor se snadným přístupem, plastová hop-up komora ve stylu ProWin a nechybí ani 6,01 mm hlaveň. Ačkoliv jsou pušky v základu dodávány s namontovanou pružinou M90, najdete v balení i pružinu M120, se kterou zbraně dosahují výkonu 125 – 130 m/s, aniž by bylo nutné měnit jiné díly.

Rozdíly mezi mechaboxem verze Carbontech a klasického celokovu jsou jen minimální. Za prvé je to barva mechaboxu, která je u Carbontech černá, na rozdíl od šedé barvy mechaboxu celokovové verze. Celokovová verze má na výměnném trnu ložisko a používá v mechaboxu kuličková ložiska oproti kluzným u verze Carbontech. Carbontech také používá černý válec, zatímco celokovová má chromovaný. Nakonec celokovová verze používá jednodílnou vnější hlaveň, zatímco Carbontech verze ji má ze dvou dílů. Toho si ale na první pohled jen těžko všimnete.

Musím ještě zmínit zajímavé vychytávky, které z výše uvedeného popisu nejsou hned zřejmé. Především celá řada Recon disponuje skutečnou rychlovýměnou pružiny. Stačí sundat pažbu, odšroubovat trubku pažby dlouhým šroubovákem, za pomocí imbus klíče vyjmout trn, vyměnit pružinu, vrátit trn, našroubovat trubku pažby, nasadit pažbu a je to! Celá výměna vám zabere zhruba minutu, jak ostatně ilustruje i video přímo od Evolution airsoft.

Stejně tak snadno můžete vyměnit motorek, umístěný v pažbičce. Stačí odklopit krytku, odpojit kontakty a vyměnit motor. Nepotřebujete žádný nástroj. Zvláště v situacích, kdy vám třeba upadne kontakt na motorku, je tohle užitečná vlastnost. Navíc, výrobce myslel na to, že v případě výměny pružiny je nutné občas vyměnit i adekvátní motor. Na slabší třeba vysokorychlostní, na silnější pružinu naopak zátěžový. Motor lze nyní v případě potřeby snadno vyměnit. Opět i toto si můžete prohlédnout v oficiálním videu.

Řada Recon je cenově velmi příznivá, protože zahrnuje jak celokovové modely, tak čistě plastové verze a též jejich kombinace. Všechny modely se pohybují od ceny 3300 Kč až po cca 5000 Kč. Abych mohl dobře popsat rozdíly, popíšu hned tři zbraně najednou, které dobře ilustrují celkovou variabilitu řady Recon. Samozřejmě počítejte s tím, že další modely v rámci jednotlivých řad se mohou různě lišit, takže tři níže uvedené příklady berte jako ilustrační. Všechny zbraně řady Recon v nabídce Bohemia Air Soft najdete.

Základním a nejlevnějším typem z řady Recon jsou zbraně typu Carbontech Recon S. Tělo Carbontech je vyrobeno z odolného průmyslového polymeru, který vyniká vysokou odolností při velkém zatížení. Z tohoto polymeru je zhotoveno i celé pažbení, včetně předpažbí a montážních lišt. Výrobce mu dal i vzletný název Superlite Carbontech Rail System.

Na začátek jsem pro představu vybral model Carbontech Recon S 14.5“ v černo-pískové barvě. Samotného mě překvapilo, jak je celá zbraň bytelná a přitom lehká. Váží totiž 2,5 kg při délce 79 – 88 cm. Ergonomicky pohodlná, díky příjemně tvarované pažbičce a keymod předpažbí, které je osazeno čtyřmi montážními lištami. Potěšilo mě ocelové oko na popruh, které je u karabin M4 neocenitelné. Ovládací prvky fungují skvěle, ať už se bavíme o přepínači režimu střelby, spušti nebo napínací páce. Stejně tak hop-up se pohodlně reguluje.
Přesto nemohu zastřít fakt, že je puška přeci jen vyráběná s ohledem na cenu. Zatímco polymerové keymod předpažbí vypadá skutečně skvěle, stejně jako RIS lišty, které na něm jsou, tak tělo už tak pěkné není. Jistě, neurazí, svoji funkci splní, ale osobně se mi nelíbí, když povrch na zbrani není jednolitý, jako je tomu v tomto případě. Na první pohled to působí jako malé škrábance, ale je to pouze povaha materiálu. Na všech dílech zbraně občas naleznete nějaký ten otřep a ne úplně 100% slícování. Na funkci zbraně to vůbec nemá vliv a možná si toho ani nevšimnete, ale máte-li rádi pěkně vypadající zbraně jako já, všimnete si toho hned. Cena 3394 Kč je dle mého názoru více než příjemná, přestože v balení není ani baterie, ani nabíječka.

Nespokojíte-li se se základním typem z Carbontech Recon S, který možná působí až moc jednodušše, je tu o ždibec lepší verze „Carbontech Recon UX“, která se liší v podstatě jen tím, že předpažbí je vyrobeno z hliníku na CNC stroji a totéž platí pro montážní lišty, které jsou k němu upevněné. Takový je třeba model Recon UX4 9“, vybavený keymod předpažbím. Tento krátký model má 66 – 74 cm na délku a jen 2,4 kg na váhu. Přesto pocitově nepůsobí, že by nic nevážil. Narozdíl od zbraní Recon S má tato zbraň už i kovové ovládací prvky, jako například natahovací páku závěru, nebo přepínač režimu střelby. Od levnější verze si ovšem nechal stejný typ těla a pouzdra závěru. Znovu opět vidíme povrchové nedokonalosti a stopy po výrobě. Nezahlazené otřepy či hrany jsou malým detailem, který někoho nebude trápit, ovšem absence ocelového oka na popruh už ano. To je hlavní nedostatek zbraně. Oka na popruh na zbrani nejsou, pouze v pažbě jsou otvory pro uchycení QD doplňků. Vnitřek je shodný s verzí Carbon Recon S, takže zde není nutné se obávat. Pokud nemáte problém s plastovým tělem, ale chcete mít předpažbí ve vysoké kvalitě a v kovu, pak můžete pořídit model Recon UX4 9“ za 4576 Kč, bez dalšího příslušenství.

Stále nestačí? V tom případě můžeme přejít k celokovové řadě Recon. Jak bylo zmíněno výše, zde se jedná o plnohodnotný celokov, který má v balení i moderní plastový tlačný zásobník stylu magpul. Už to je obvykle známka toho, že daná zbraň má reprezentovat něco víc, protože tlačné zásobníky používají spíše fajnšmekři. Skvěle to reprezentuje model Recon UX8 (M-LOK). Tento model obsahuje mírně vylepšený mechabox oproti verzím Carbontech, také má vnější kovovu hlaveň z jednoho kusu, ražení přímo do těla (nikoliv jen laser). M-LOK předpažbí je samozřejmě obrobené na CNC stroji a uděláno z kvalitní slitiny hliníku. Nechybí ocelové oko na popruh. Zajímavostí je i kovová sportovní rovná spoušť s krátkým chodem a tvarovaný kovový lučík. Zatímco modely Carbontech nemají moc vzhledný povrch těla, zde je tomu naopak. Krásná, matně černá barva, na které se vaše mastné prsty budou vyjímat, pokud si nebudete poctivě mýt ruce (což bych v současné situaci okolo corona viru nepodceňoval) nebo mít rukavice. Skutečně se mi moc líbí. Zajímavým doplňkem je ale i kovová taktická rukojeť, nebo spíše handstop, který je na předpažbí upevněn. Jediným nedostatkem je fakt, že kromě vrchní RIS lišty, není už na zbrani žádná další RIS lišta, takže si případně musíte koupit lištu s upevněním na M-LOK, chcete-li použít doplňky pro RIS, nebo daný doplněk přímo s montáží na M-LOK. Recon UX8 (M-LOK) vychází ze všech tří modelů nejdráže, konkrétně 5047 Kč. To je ovšem pořád velmi zajímavá cena. Nepřekvapí, že i tento model je dodáván bez nabíječky a baterie.


Vydáno: 23.6.2020 16:36 | 
Přečteno: 4141x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků