Fórum
Kategorie: Elektriky

G&G ARP-9

G&G ARP-9Příchod nových trendů je vždy vítaným zpestřením.

Je to tak. Zdá se, že výrobci elektrických zbraní pomalu zkouší hledat cestu z labyrintu nazvaného M4. Nebojte se, to není jen problém výrobců airsoftových zbraní, ale také výrobců zbraní ostrých. Nicméně výrobci airsoftových zbraní se v poslední době čím dál tím častěji vrhají do nových koncepcí zbraní, které na trhu ještě nejsou a já to hodnotím jen pozitivně.
A který trend mám konkrétně na mysli? V tomto případě repliky kompaktních 9 mm samopalů. Vše začal ASG Scorpion EVO 3. Velmi krátce se na trhu objevil dříve ohlášený Krytac Kriss Vector, následovaný G&G ARP-9 a Classic Army Nemesis X9. Ale to jsou prakticky stejné zbraně. Letos ohlásil i King Arms svoji repliku PDW SBR. To všechno jsou repliky skutečných 9 mm samopalů, které jsou v poslední době velmi oblíbené především v USA. No a jelikož nám čerstvě dorazila nová dodávka od G&G, bylo jasné, že ARP-9 bude první recenzovaná zbraň z této várky.

Přes svůj velmi exotický zjev, je ARP-9 replikou skutečné zbraně. Konkrétně UDP-9 AR Pistol, která je vyráběna společností The Angstadt Arms (překvapivě Severní Karolína, USA). Filosofií této zbraně je jeden zásobník, dvě zbraně. V tomto případě se jedná o zásobník pro pistole Glock, který se ve zbrani používá. Kromě toho, je celá zbraň postavena na platformě pušek řady AR, modifikované pro zásobník v ráži 9 mm. S touto platformou je většina střelců seznámená a ví jak s ní zacházet. Navíc je zbraň lehká a kompaktní a odolná. Zkrátka, moderní koncepce tzv. PDW – Personal Defence Weapon. A všechny tyto vlastnosti má i její airsoftová replika od G&G.

G&G ARP-9 je dodáváno ve velmi pěkné barevné krabici. G&G ví, jak dělat správný marketing. Je to znát na krabici, na návodech i na jejich propagačních materiálech. Nicméně uznávám, že jejich zbraně jsou dodávány prakticky bez jakéhokoliv příslušenství. V tomto případě je v plastovém výlisku uvnitř krabice uložena jen zbraň s jedním zásobníkem, vícejazyčný obrázkový návod a čistič hlavně. To je vše.

Už od pohledu je jasné, že tenhle kousek je rozeným vládcem CQB. Kompaktní rozměr 50 – 59 cm a velmi nízká hmotnost. Pouhé 2 kg váhy si jasně říkají o to, že tuhle krásku vezmete do budov, do auta, nebo kamkoliv, kde potřebujete krátkou, lehkou a obratnou zbraň, se kterou se bude bez problémů manipulovat. A to i v případě, že byste z ní museli střílet jednou rukou. K tomu je ARP-9 absolutně ideální. Samozřejmě, aby bylo dosaženo takhle nízké váhy, nestačí jen kompaktní rozměry. Tělo zbraně je maximálně odlehčeno a na celé zbrani jsou použity převážně kvalitní tvrdé plasty. Možná to tak nevypadá, ale v ruce držíte sakra bytelnou mršku. Ale jako obvykle, vezmeme to popořadě.

Tělo zbraně je v principu provedeno stejně jako je tomu u M4. Horní díl pouzdra závěru, ve kterém je upevněna hlaveň, spodní díl, ke kterému je upevněna pažba a pažbička. Oba díly jsou vyrobeny z velmi odolného polymeru, který má pěknou povrchovou úpravu. Celý komplet je navíc pevný, nijak se nevyklá ani nekroutí. Spodní díl je přes veškeré úpravy jen variací na díl M4 překomorovaný na pistolový zásobník. Na pravé straně tohoto dílu nenajdeme nic zajímavého. Na levé straně je krásně provedené ražení přímo do zbraně, dále vylaserované sériové číslo a nakonec přepínač režimu střelby. Ten funguje naprosto precizně, krásně drží polohu a při přepínání jasně víte, jakou polohu jste zvolili, aniž byste na něj museli koukat. S ovládacími prvky jsem ale neskončil.

Spoušť je tématem sama pro sebe. Má extrémně krátký chod a tedy i velmi rychlou odezvu, což je pro CQB zásadní. I na jednotlivé rány střílíte velmi rychle. Je netypicky rovná, což je znak spíše sportovnějších zbraní. Vzhledem ke tvaru spouště nedokážu soudit, jak moc bude z dlouhodobého hlediska odolná. Lučík je také kovový. Ale jestli vidím malý nedostatek, je to pojistka zásobníku. Jednak je umístěna ve stylu zbraní AK/MP5, což je trochu škoda, protože by se hodila i pojistka, kterou zmáčknete prstem, stejně jako u M4. Za druhé, aby pojistka zacvakla, musíte skutečně pořádně zarazit zásobník do šachty. Je ovšem fakt, že po zacvaknutí se zásobník v šachtě nehne ani o milimetr.

Pažbička má obvyklý tvar a je trochu zdrsněná pro lepší úchop. Působí značně zastarale, ale svojí jednoduchostí k této zbrani sedí. Na spodku pažbičky opět nechybí logo G&G.

Když už jsme u pažbičky, nemůžeme opomenout výsuvnou pažbu. Dle mého názoru jediná část na zbrani, která je dle mého skutečně ne zcela ideálně provedena. Hned osvětlím proč. Pažba je udělaná bytelně, na to nelze říci křivého slova. Ke tělu zbraně je upevněna poctivě. Logicky také slouží jako prostor pro baterii. Chválím, že přístup do prostoru pro baterii je velmi příjemný a jednoduchý. Žádné šroubování, stačí jen zmáčknout pojistku čelního víčka a odklopit ho. Velmi šikovné. Ovšem tady začíná i první problém. Prostoru pro baterii je zoufale málo. Nejen kvůli dostupnému prostoru, ale též faktu, že do prostoru s baterií ještě musíte poskládat obsáhlou kabeláž, která zahrnuje nejen obvyklou nožovou pojistku, ale také ETU, tedy samotnou elektroniku zbraně (k té se ještě dostaneme). Samotná ETU jednotka zabere dost prostoru, takže nepočítejte, že do téhle krásky dáte nějakou vysokokapacitní baterii.
Bohudík, že Li-Pol baterií se dělá tolik druhů. Bude to asi boj vybrat tu správnou, ale určitě ji najdete.

Plastová patka pažby může být až o 9 cm vysunutá, ale má jen dvě polohy. V tomto případě to však ničemu nevadí. Je upevněna na dvou ocelových drátech, takže nehrozí její zlomení. Blok pažby je navíc z jednoho kusu a oddělené patky. Na spodní části je i oko pro popruh. Co mě však velmi rozčilovalo, bylo vysouvání a zasouvání pažby. Když zmáčknete pojistku pažby, hodilo by se, aby pažba nějak poskočila, nebo tak něco. Místo toho ji musíte složitě za použití vcelku velké síly vysunovat, protože přítlak pojistky na vodících dráty je tak silný, že pro vysunutí musíte mít ideálně pojistku stále povolenou a jen jednou rukou s ní málem nepohnete. A přitom věřím, že by určitě bylo možné udělat pažbu vyskakovací, na pružinu. Představa, že si v boji potřebuji rychle rozložit pažbu a nejde to, mě děsí.
Podobné je to při sklápění, kde musím říci, že už při rozumném použití síly stačí jen odjistit pojistku a pak prostě zatlačit na pažbu. Ale je otázkou, zda až se vodící lišty trochu oběhají, zda tento problém nezmizí. Je fakt, že ARP-9 je tak lehká zbraň, že jde použít i jako pistole a pažba je možná skoro zbytečný prvek.

Vrátíme se ale k pouzdru závěru, konkrétně k vrchnímu dílu. Ten je vyroben z jednoho kusu plastu, což je příjemné a zlepšuje to jeho pevnost. Stejně jako u ostré předlohy, i zde je celé pouzdro závěru, tedy horní díl těla, upevněn ke spodnímu za pomocí dvou čepů. Vrchní část pouzdra zdobí 21 mm RIS lišta. Široká natahovací páka slouží k otvírání výhozího okénka. To je na pravé straně zbraně a ukrývá přístup k hop-up.

Předpažbí je téměř jedinou kovovou částí zbraně, bavíme-li se o vnějších dílech zbraně. Opět z jednoho kusu kovu, krásně nalakované a pevně uchycené k pouzdru závěru. Ani zde nechybí na vrchní části montážní RIS lišta, na ostatních místech je možnost montáže M-LOK montážních lišt. Ty bohužel nejsou součástí balení, ale naštěstí se dají dokoupit. Celé předpažbí je skutečně kraťoučké, ale výrobce nabízí i delší verze předpažbí a to i včetně delší hlavně. Podle mého, by ale ARP-9 měl zůstat krátkou zbraní. Nesmím opomenout ani vnější kovovou hlaveň, která je krátká jako mé šortky a samozřejmě efektní tlumič výšlehu na 14 mm levotočivém závitu, který ovšem funguje spíše jako „hlučnič“.
Zbraň totiž vydává neskutečný hluk při střelbě, což může mít především v budovách výrazných psychologický efekt. Ve váš prospěch samozřejmě.

Součástí zbraně jsou i sklopná mířidla, které lze snadno seřídit. Jsou to standardní NATO mířidla, jaké znáte z karabin M4. Pokud jde o zalícení a míření skrz ně, nemohu si stěžovat. Maximálně bych uvítal spíše větší otvor průhledu v hledí, ale to je osobní preference. Věřím, že většina hráčů si na ARP-9 pořídí kolimátor a pevná mířidla nechá sklopená.

Zásobník je vyroben z plastu a imituje dlouhý zásobník pro pisotli Glock. Jeho hrdlo se hodně podobá hrdlu od zásobníku do MP5 nebo UMP. Je to vysokokapacitní zásobník na 300 ran, takže se logicky jedná o točák. Nemusíte se ovšem bát. G&G nabízí tento dlouhý zásobník i jako tlačný na 60 ran, nebo krátký tlačný na 30 ran a nakonec buben na 1500 ran. Musím uznat, že s tím bubnem má ARP-9 správnou příchuť olověné stříkačky.
Zásobník se tváří jako zásobník do Glocka, ale rozhodně není kompatibilní s žádným obvyklým pistolovým zásobníkem ani do plynovky, ani do elektriky. Lze použít jen zásobníky přímo určené do ARP-9.

 

O vnějšku zbraně jsme si řekli dost, podíváme se dovnitř. Jádrem ARP-9 je na čele zesílený mechabox verze 2 s 8 mm ložisky. Mechabox je zesílen ve spodní a horní části těla, tedy v místech, kde obvykle dochází k lomům mechaboxu. Vcelku zajímavou drobností je, že šroubky mechaboxu se montují na levé straně, což je opačně, než jak je obvyklé. Vnitřek mechaboxu není tak špatný a drží se standardů mechaboxu verze 2. Modrý válec, základní hlava válce, píst s jedním kovovým zubem a velmi pěkně provedená protitlaká hlava pístu. Zátěžová ocelová kola pohání dlouhý zátěžový motorek IFRIT 25K s oranžovou koncovkou. Tento motorek reprezentuje střední třídu v zátěžových motorcích od G&G. Má vcelku silné magnety a zvládne určitě o něco více, než jen základní pružinu, která je ve zbrani.
Další motorky od G&G je červený Titan 35K a extra zátěžový zelený The Hulk 17K. Číslo za motorkem udává samozřejmě počet otáček.

Vzduchotechnika ústí do velmi krátké 128 mm hliníkové hlavně, která je uložena ve velmi precizně provedené hop-up komoře, vyrobené z plastu. Musím říci, že se reguluje velmi snadno.
V článku jsem zmiňoval i elektroniku. Ta je ve zbrani přítomná a to ve formě MOSFET a ETU jednotky – Electronic Trigger Unit. Elektronická jednotka nejlépe funguje s Li-Pol baterií a dovoluje snadné nastavení dávky o třech ranách. Změna z automatické dávky na omezenou dávku o třech ranách uděláte jednoduše. Stačí vystřelit jednotlivou ránu, držet deset sekund spoušť a pokud pak přepnete na režim automatické střelby, bude zbraň střílet jen po třech ranách. Baterii doporučuji s ohledem na výkon zbraně obyčejnou dvoučlánkovou Li-Pol 7,4V.
Jednoduché a šikovné. Reset této funkce buď provedete opakováním postupu, nebo vyjmutím baterie. Takhle si představuji snadnou obsluhu. Tříranná dávka funguje velmi spolehlivě. Ale chtělo by to nějakou indikaci, že se vám systém na dávku přepnul. Zavrnění motorku, nebo písknutí. Já si musel v duchu počítat do deseti, ale stačilo to.

Úplně jsem zapomněl napsat, jaký má ARP-9 výkon. S 0,20 g kuličkami je to základních 103 m/s. Není to moc, ale na takhle krátkou hlaveň není ani důvod, aby byl výkon přehnaně vyšší. Motorek zajišťuje velmi slušnou kadenci (kterou jsem samozřejmě zapomněl změřit, ale subjektivně mi přijde průměrná, možná o něco vyšší než je standard). Jinak musím říci, že kuličky lítají vcelku přesně, byť na větší dálku už se rozptyl zvyšuje. Hluk ze střelby je ovšem neuvěřitelný. Takhle hlasitou zbraň jsem dlouho neslyšel. Jak jsem již předtím řekl, při bojích budově to ale dle mého bude psychologická výhoda. Tohle není odstřelovací puška, tohle je „spray and pray“ samopal!

Mé celkové hodnocení? Po čase tu je originální model zajímavé koncepce, který je i přes svůj exotický vzhled replikou existující zbraně. Malé rozměry, nízká hmotnost a dobrá ovladatelnost se projeví při použití v budovách, autě, nebo pokud potřebujete lehkou záložní zbraň s vysokou palebnou silou. Vždyť ostatně i ostrá předloha je hodnocena jako ideální „Truck gun“, tedy zbraň, kterou můžete pořád vozit v autě, aniž by překážela. Nezapomínejme ani na ženy, které tuto krásku také ocení díky hmontnosti a rozměrům. Vnější provedení je na špičkové úrovni a G&G opět dokazuje, že patří mezi kvalitní výrobce. Vnitřní díly jsou sice spíše základní, ale přesto kvalitní a dostačující. Hluk zbraně vás hodně překvapí, stejně jako rázy při střelbě. Hlavním nedostatkem je malý prostor pro baterii a trochu méně praktické vysouvání pažby. Hledáte-li lehký a kompaktní airsoftový samopal, už nehledejte! Tohle je to, na co jste čekali!

G&G ARP-9 lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 5892 Kč ve standardní záruce, nebo pak s dekorační slevou 400 Kč.
A pokud chcete, aby váše ARP-9 byl více originální, lze zakoupit i další verze ARP-9 s různými barevnými modifikacemi.


Vydáno: 12.10.2018 17:09 | 
Přečteno: 9421x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků