Fórum
Kategorie: Elektriky

G&G GC16 BAMF Team

G&G GC16 BAMF TeamElektrika bez plastů, s moderním mechaboxem a bonusem navíc.

Před nějakým časem jsme tu měli recenzi na velmi pěknou elektrickou G&G TR16 MBR 308SR. Krásná airsoftová puška, která se jevila, díky svému mechaboxu G2, jako ideální platforma pro kvalitní a výkonnou elektriku. Nikterak proto nepřekvapí, že na stejné bázi je postavena i sportovnější verze s licencí americké značky Cobalt Kinetics. Puška BAMF Team je přesnou replikou ostré pušky TEAM z řady Competition od zmíněné Cobalt Kinetics. Je to typická sportovní puška, výrazného vzhledu, který ostře kontrastuje s běžným pojetím vojenských zbraní. Ač na první pohled působí elektrická replika od G&G trochu jednoduše, ukrývá spoustu zajímavých věcí, kvůli kterým stojí za povšimnutí a na které se dnes podíváme.
Měl jsem to štěstí, že tuhle potvoru jsem měl možnost vidět a držet ji v rukou už na konci roku 2018 před oficiálním vydáním. Tehdy ještě chybělo pár detailů, ale prakticky byla hotová. V daný moment na ní bylo zajímavé pouze to, že měla zvláštní barvu a zásobník co uměl sám od sebe vypadnout. Mě to tehdy moc nezaujalo. Proto jsem byl později velmi rád, když jsem zjistil, že ani na vnitřku zbraně G&G nezahálelo a tedy že v ní je víc, než je na první pohled vidět.

G&G GC16 BAMF Team je stylové balená v trochu jinak barevně laděné krabici, než je u G&G zvykem. Celá krabice je prakticky v šedé barvě, pouze s obrázkem siluety celé zbraně. Uvnitř je puška uložena v polystyrenovém výlisku, společně s čističem hlavně a archaickou trubičkovou plničkou. Nechybí samozřejmě plakátový katalog a přehledný obrázkový návod ke zbrani ve třech jazycích (angličtina, španělština, japonština).

Korona virus má asi vliv na moji sílu, protože jinak si nedovedu představit, že mi přijde BAMF tak těžká. Už po prvním vyjmutí z krabice se pokouším dopátrat celkovou váhu. Když vidím, že to je 3,8 kg, je mi jasné že virem to není. Váha je o totiž na airsoftovou útočnou pušku docela velká a dlouhé a těžké kovové předpažbí tomu příliš nepomáhá. Vždyť na délku má celá zbraň 95 cm, takže je váha dána i rozložením hmotnosti. Ačkoliv první pohled na pažbičku a prostor lučíku mě taky kapku překvapil, musím přiznat, že se drží dobře. Takový ten přirozený pocit, kdy pušku držíte, lícíte, míříte a nijak nad tím nepřemýšlíte. Už v ten moment bylo jasné, že tenhle design je skutečně určen pro ty, kteří potřebují obratnost a rychlost. Tohle je sportovní puška a nelze ji zcela hodnotit podle měřítek vojenských zbraní, natož ještě ovlivněných potřebami airsoftu. Proto si myslím, že si na tenhle typ pušky zvykne člověk velmi rychle.

Teď ale podrobněji. Na zbrani jsou dva nejvýraznější prvky. Barva a materiál. Né vážně, obojí je zajímavé. Barva má šedý odstín, s lehkou metalízou. Je to pěkný povrch s lehce drsnou strukturou, provedený zcela stejně na všech hlavních částech těla. Druhým prvkem je materiál. Celá puška je totiž vyrobena z kovu a navíc obrobená na CNC stroji, pomineme-li nějaký vnitřní díl a zásobník. Ano, na těle, předpažbí i pažbě, nenajdete žádný plast. Všechno je kovové, což zároveň vysvětluje tu hmotnost. Skutečně jsem byl překvapen. Říkal jsem si, že třeba lučík, mířidla, nebo ovládací prvky by mohli být plastové...ale ne. Žádný plast, jen samý kov.
Nevěřte mi, lžu. Krytka výhozího okénka je plastová. Což je pravý opak kovových okének, která jsou u jiných značek a jsou z kovu. Tomuhle skutečně nerozumím...

Pouzdro závěru má velmi jednoduchý a ladný tvar s mnoha ostrými úhly. Zajímavostí je, že BAMF nemá doražeč závěru. Na pravé straně je pouze výstupek za výhozím okénkem. Okénko je překvapivě docela velké, jako by měla být puška na nějaký větší náboj, než by odpovídal zásobník. Ale i okénko je velmi jednoduché. Otevřete ho klasicky natahovací pákou tím odhalíte přístup k hop-up. Závěr vám ovšem zůstane v zadní poloze a tak pro jeho uvolnění musíte využít funkční pojistky záchytu závěru na levé straně. Na pouzdru závěru tak prakticky nic víc, kromě vrchní RIS lišty, není.

Spodní díl těla je o něco zajímavější. Design krásně navazuje na vrchní díl. Mnoho ladných tvarů, především v přední části zásobníkové šachty. Ergonomické tvary, které přímo vyzývají, abyste pušku pohodlně drželi za zásobníkovou šachtu. To stejné platí i o pažbičce. Ta je nezvykle z kovu, aniž by měla jakékoliv zdrsnění. Pouze vzedmutá ploška po pravé i levé straně, jinak nic. Přesto se drží dobře. Od pažbičky k šachtě vede kovový lučík s kovovým magwellem. Spodní díl má také mnoho ražení a značek, takže kromě sériového čísla najdete i velké ražení Cobalt Kinetics a nenápadnější ražení G&G. Kovové ovládací prvky jsou vhodné pro praváka i leváka, protože přepínač režimu střelby i pojistka zásobníku jsou oboustranné, byť levákovi přijde vhod delší ukazováček. Přepínač režimu střelby má tři polohy a je shodný s G&G TR16 MBR. Jasně ukazuje, že uvnitř BAMFky tepe nový G2 mechabox od G&G, o kterém si promluvíme později. Spoušť je krásně eloxovaná ve žluté barvě a díky elektronické spoušti má krátký chod.

Předpažbí je přesně napojené na pouzdro závěru. Je opět kovové, obrobené na CNC s šedou metalízou. Je to 16 palců dlouhé M-Lok předpažbí, pevně upevněné šesti šrouby k pouzdru závěru a na jehož konci jsou dvě krátké RIS lišty a samozřejmě kovový odnímatelný tlumič výšlehu. Ten je naopak v modré barvě. Zpracování je precizní, a nelze mu nic vytknout. Hrany a otvory ostré, ale začištěné a bez otřepů.
V balení nejsou žádné další montážní lišty, které byste si mohli na pušku nasadit, což je trošku škoda. Ale na tuhle pušku se to nehodí.

Pažba je zvláštní. Je opět celá kovová, včetně modré eloxované trubky. V první moment jsem myslel, že to bude výsuvná pažba, ale nakonec je to pevná pažba. Přestože je z kovu, čekal jsme nějaké vroubkování či drážky na patce pažby, ale ta je pouze tvarovaná s hladkým povrchem. Uprostřed ní je imbus šroub, kterým můžete celou pažbu sundat, přesněji celou její šedou část. Zůstane vám jen modrá rámová trubka, která slouží jako prostor pro baterii. Pro výměnu baterie tak stačí vyšroubovat jediný šroub. Samotná trubka je pevně k tělu pušky upevněna šroubem. Pažba je jinak odlehčená jak jen to jde. Je pevná, dle konstrukce bude i odolná.

Nesmím zapomenout zmínit kovová sklopná mířidla upevněná na RIS liště. Ručně se vyklápí i sklápí a lze je plně seřídit. Pro jejich sundání z RIS lišty ale potřebujete plochý šroubovák.

Poslední částí je plastový zásobník na 90 ran v moderním stylu s žebry a zdrsněným povrchem. Vypadá velmi bytelně a po vzoru jiných zásobníků od G&G, i tento dokáže vystřelit poslední kuličku, díky prodlouženému jezdci, jež zasahuje až do hop-up komory. Zásobník s romantickým názvem ADAM, což je zkratka pro Auto Drop Advance Magazine, má velmi originální konstrukci a funkci. Je navržený především pro sportovní střelbu, protože jakmile vystřelíte s tímto zásobníkem poslední ránu, odjistí se a sám od sebe vypadne ze zbraně. Ano, slyšíte dobře. Dostřílíte a máte volnou šachtu pro další zásobník. Jak to funguje?

Zásobník má speciální pojistku se dvěma polohami. Tato pojistka zajišťuje vyhození zásobníku ze zásobníkové šachty, za pomocí jednoduchého mechanismu. Skvělé na tom je to, že nezáleží, ve které zbrani tento zásobník máte, protože tento mechanismus je na zbrani zcela nezávislý. Stejně tak je dobře, že lze tuto schopnost vyřadit a používat zásobník tak jak máte ve zvyku bez této vychytávky.
Taková funkce není při běžném boji v lese to něco o co asi stojíte, ale při sportovní střelbě to šetří drahocenné vteřiny a přemýšlení.

Vnitřek G&G GC16 BAMF Team je asi tím nejlepším, co aktuálně G&G do zbraní dává. Vylepšený mechabox G2 je podobný klasickému mechaboxu V2, se kterým má společné vnitřní díly. V praxi je mechabox G2 navržen odolnější a v přední části disponuje větší masou materiálu a má i širší profil, aby vydržel větší zatížení. Disponuje samozřejmě rychlovýměnou pružiny, používá 8 mm kuličková ložiska, má lépe utěsněnou vzduchotechniku a kovovu hlavu válce s dopadovou gumou, píst s celokovovým ozubením a další kvalitní díly. Vše standardu Marui. Nechybí ale ani pokročilá elektronika s mos-fet a ETU spouští, dovolující nastavení tří a pěti ranné dávky. Zároveň tato elektronika chrání zbraň proti náhlým problémům, jako je zkrat, porucha, vybitá baterie apod.
Doporučuji shlédnout na oficiální video o mechaboxu G2 ZDE a o BAMF ZDE.

Vniřní díly zahrnují i hop-up komoru ve stylu ProWin a 430 mm dlouhou hlaveň. Výsledný výkon je 125 m/s s 0,20g kuličkami, což je více než vhodné na takovou zbraň.

G&G GC16 BAMF Team je zajímavá puška. Celá z kovu, s barevnými prvky a sportovními vychytávkami. Těžko říci, jak vhodná puška to je do běžné polní přestřelky, ale na sportovní střelbu či hraní na nějakém hřišti to je určitě skvělá volba. G&G si dalo záležet na zpracování všech aspektů zbraně, vnějšku I vnitřku. Přestože i tak působí vizuálně velmi stroze, až asketicky, je to moderní puška se vším všudy.

G&G GC16 BAMF Team lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 15131 Kč ve standardní záruce, nebo s dekorační slevou 400 Kč.

FOTO: Ondra


Vydáno: 19.5.2020 17:05 | 
Přečteno: 6244x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků