Fórum
Kategorie: Elektriky

G&G GC16 Wild Hog 13,5"

G&G GC16 Wild Hog 13,5"Současný airsoftový trh je plný modifikací zbraní M4. Každá velká airsoftová značka pravidelně přichází se „zcela novým“ modelem M4, který jste nikdy předtím „neviděli“ a který prostě „musíte mít a nemůžete bez něho žít“. Na druhou stranu, když pomineme tuto ironii, je pravdou, že občas se prostě objeví sice obyčejná M4, ale za to v pěkném kabátě. A to je případ dnešní recenzované zbraně.

Mým odporem ke zbraním typu M4 a jejím derivátům netajím. Je to čistě proto, že jich je moc. Nic víc v tom ani není. Ale i mě se občas některé takové kousky zalíbí, byť né natolik, abych si je koupil. Na letošní IWA jsem viděl spousty modifikací pušek M4 a byla by věčná škoda nepodívat se na nějakou zajímavou, kterou již máme skladem. Minulý rok v září totiž G&G vydalo sérii GC16 Wild Hog – tedy M4 v moderním kabátu s keymod předpažbím. Nabízeny jsou s hlavněmi o délkách 7“, 9“, 12“, 13,5“. A jelikož mám rád klasiku, tak si pro recenzi vyberu právě nejdelší 13,5 palcovou verzi.

A možná jsem si jí vybral i kvůli pokročilé elektronice, která je uvniř. A jako vždy dodám, že puškohled, AN-PEQ, taktická rukojeť a dvojnožka nejsou součástí balení.

Myslím, že krabici G&G jsem tu už několikrát popisoval, takže to pro tentokrát nebudu prožívat. Plnobarevná krabice ukrývá samozřejmě zbraň, zásobník, čistič hlavně a odnímatelnou seřiditelnou mušku – protože odnímatelné hledí je již namontované. Nechybí ani aktuální minikatalog a krásný, podrobný, barevný obrázkový návod v angličtině, španělštině, francouzštině a japonštině. Ale zahazujeme krabici a jdeme přímo na zbraň.

Nebudu lhát, na první pohled zbraň vypadá moc pěkně. Oproti klasické hranaté M4 je tahle zbraň plná záhybů a různých tvarů. Což asi není ideální na čištění, ale určitě to je atraktivní na pohled. Je to samozřejmě celokovová kráska, takže po stránce modelářské jí nelze mnoho vytknout. Když jsem vzal Wild Hoga do ruky, překvapila mě celková váha a dobrá vyváženost. Zbraň je neuvěřitelně lehká. Na to, že má na délku 83 – 92 cm, váží jen 2,8 kg. Což je na dlouhou útočnou pušku vcelku málo. Ergonomie zbraně je velmi příjemná. Pažbička dobře sedne do ruky a kulaté hladké předpažbí je taktéž pohodlně, přestože osobně mám raději robusnější tvary předpažbí. Hlavní devizou celé zbraně je ale možnost pohodlného ovládání jak levákem, tak pravákem. Ale koukneme na to celé trochu blíže.

Hlavní částí celé zbraně bude samozřejmě celokovové tělo. Horní i spodní díl těla jsou kovové, a nutno říci, že oba díly jsou skutečně špičkově zpracované. Byl jsem mile překvapen, když jsem nenašel žádné otřepy, či stopy po lití. Skutečně se jedná o velmi kvalitní práci. Také se nevyskytly žádné nedokonalosti, s ohledem na vcelku složité tvary horního i spodního dílu. G&G má o trochu hrubší povrchovou úpravu. Oproti jiným značkám je totiž povrch trochu hrubší, ale mnoho lidí má tento drsnější povrch raději, protože to působí věrohodněji. Ale abych někoho nemátl, povrch je sice drsnější, ale je stále jednolitý, krásně černý bez jakýchkoliv výrobních stop. Nicméně pokud se oprostíme od tvarů těla zbraně a jeho povrchu, nutně nás musí zaujmout laserové ražení na zbrani. To samozřejmě dává zbrani ten správný „značkový“ zjev. Zatímco na horním dílu nenaleznete nic, na spodním dílu už je samozřejmě ražení G&G Armament, s modelovým označením a sériovým číslem. Po obou stranách spodního dílu pak nechybí u přepínače režimu střelby i lisované ražení přímo na těle zbraně. A pokud jsem vás trochu zmátl, ano, model Wild Hog má přepínač režimu střelby na levé i pravé straně. Stejně tak má na obou stranách i pojistku zásobníku. Na pravé straně nechybí imitace doražeče závěru a samozřejmě výhozí okénko pro regulaci hop-up mechanismu.

Zde si ovšem dovolím podotknout, že okénko je zaklapnuto dost "nasladko". Natažením páky závěru se okénko otevře, ale mám obavu, že nebude trvat dlouho a pojistka se oběhá. Ale těžko soudit takhle dopředu a na funkci zbraně to vliv přeci jen nemá.

Natahovací páka závěru je s širokým úchopem pro oba prsty. A když už jsme u páky natahování závěru, je nutno zmínit, že na horní části těla je R.I.S. lišta, která pokračuje k předpažbí. A v tuto chvíli se můžeme blíže podívat na předpažbí.

Předpažbí je, a nikoho to nepřekvapí, celokovové. Je to tzv. KeyMod předpažbí. To je v současnosti velmi populární na mnoha zbraních, díky vcelku štíhlému profilu celého pažbení a pohodlnosti úchopu. Je velmi pěkně vyrobené a mě osobně se moc líbí způsob upevnění předpažbí na zbrani. V přední části těla totiž drží na osmi šroubech, což dává předpažbí velkou pevnost. Vnitřní kovová hlaveň je pak za prostřední části předpažbí pevně k předpažbí uchycena a tedy i hlaveň má pevnou oporu. Dle mého několikanásobně pevnější uchycení, než u klasickým modelů M4 s běžnými typy předpažbí.

A tady bychom si mohli udělat krátké vzdělávací okénko. KeyMod vyvinul Eric Kincel pracující pro americkou VLTOR Weapons Systems v letech 2011 – 2012. Kincel také vymyslel název KeyMod - „Mod“ má znamenat modulární a „Key“ je narážka na tvar otvorů v lištách, tj. tvar klíčové dírky. Tento standardizovaný systém má za cíl jednak poskytnout platformu pro upevnění libovolného příslušenství a zároveň nabídnout lepší ergonomii a nižší váhu oproti klasickému systému R.I.S. lišt (pro hnidopichy lišty typu MIL-STD-1913). A v tomto ohledu je jeho velká síla, protože si KeyMod systém hlídá, aby rozteče a rozměry otvorů byly shodné s rozvržením klasických R.I.S. lišt a tedy dovolovali použít již existující příslušenství. Není nutné rozepisovat jak to celé funguje a jak se příslušenství upevňuje, na to je na internetu mnoho videí. Jen dodám, že velkou zajímavostí je to, že v roce 2012 byly zveřejněny podrobné nákresy a plány tohoto systému. Tyto nákresy pak byly nabídnuty jako open source – tedy volně k použití a úpravám (samozřejmě s drobnými omezeními).

Když už jsme se dostali k vnější hlavni, jak jsem zmínil, je kovová. na svém konci je samozřejmě opatřena 14 mm levotočivým závitem. Ale pozor, kovový tlumič výšlehu plamene je pojištěn malým červíkem, tedy ho nezapomeňte povolit.

Přesuneme-li se na druhou stranu zbraně, uvidíme velmi zajímavě řešenou pažbu. Ta na první pohled připomíná Crane typ pažby. Je vyrobena z moc pěkného černého plastu, je pevná a překvapivě se na kovové vodící trubce nijak nahýbe do stran či neviklá. Rozšíření v horní části pažby funguje jako lícnice, proto má zdrsněný povrch. Patka pažby je pogumovaná a při zalícení pohodlná. Nicméně tato je pažba přeci jen trochu odlišná a má několik vychytávek. Celý design je samozřejmě trochu modernější,než tomu je u klasické crane pažby. Pažba funguje jako prostor pro baterii. K tomu se dostanete tak, že zmáčknete na patce pažby pojistku a pak patku jen vyklopíte do strany. Žádné šroubování, sundavání patky či tak něco se nekoná. Je to rychlé, jednoduché a praktické. Dovnitř se pak vejde baterie o dvou prutech s délkou 13 cm a průměrem 12 mm. Baterii lze samozřejmě připojit za pomocí malého Tamiya konektoru. Kromě tohoto úložného prostoru je po odjištění spodní pojistky na pažbě ještě prostor při nějakou drobnost, asi pro tužkovou baterii, dvě CR123 baterie atd.

Nicméně není všechno tak úžasné jak to vypadá. Pažba je krásná a má 6 poloh, ale problém je v pojistce pro posunutí. Funguje na stejném principu jako u běžné pažby, ale pojistka nabízí i možnost zajištění, aby nešla zmáčknout. A to je bohužel velmi potřebné, protože jen pouhé zacvaknutí pojistky nestačí, protože po zabrání za pažbu prostě povolí. Je tak nutné si pojistku zajisti proti posunutí.

Bohužel nedokáži identifikovat, zda to je všechno záměr, nebo to prostě nefunguje ideálně. Na druhou stranu, pažba se nijak nehýbe ani neviklá.

Poslední částí je asi ergonomická pažbička, které není co vytknout. Dobrý materiál, pěkná barva, zdrsněný povrch, nehýbe se a pevně drží. Není moc co komentovat, snad jen že patka přitlačující motorek má standardní rozměr.

Blížíme se k závěru popisu vnějšku zbraně, takže jen shrnu, že zbraň je v základu opatřena kovovými sklopnými mířidly a na kovové trubce rámu pažby jsou samozřejmě kovové úchyty na popruh – na obou stranách.

Poslední částí zbraně je totiž zásobník. Ten je celoplastový, vysokokapacitní na 300 ran. Velmi zajímavé je ergonomické pogumování, které přímo vyzývá, aby jste zbraň drželi za zásobník. Na pohled je to pěkné, a dobře to i funguje s ohledem na to, že se zásobník v šachtě téměř nehne. Ale problém podle mě nastane při použití v sumkách, kdy bude gumový ergonomický povrch bránit pohodlnému vysunutí či zasunutí. Také kolečko podávacího mechanismu mi přišlo na můj vkus příliš utopené v zásobníku a nebál bych se ho trochu vysunout ven. Ale jinak samotný mechanismu funguje skvelě, bez odporu a podává více než spolehlivě.

Co ale ukrývá tato pěkná zbraň uvnitř? Samozřejmě jádrem zbraně je kovový mechabox verze 2 s 8 mm kuličkovými ložisky. Ten ukrývá povětšinou základní díly G&G. Bronzový válec, plastovou hlavu válce, plastovou hlavu pístku, polykarbonátový píst s jedním kovovým zubem atd. Co je ale skutečně zajímavé, je elektronika. Wild Hog je totiž vybaven nejen MOS-FET, ukrytým v trubce pažby, ale také ETU – tedy Electronic Trigger Unit. Tedy elektronickou jednotkou na spoušti. To dovoluje dvě věci. Jednak velmi rychlou odezvu spouště, ale především možnost nastavení tří ranné dávky. Ano, to co si jinde dokupujete za drahé peníze, zde je standardem. Stačí přepnout na jednotlivé rány, podržet 10 sekund spoušť a náhle zbraň při nastavení režimu „auto“ střílí pouze tří rannou dávkou. Chcete-li zpět automatický režim, stačí opět přepnout na jednotlivé, znovu chvíli podržet spoušť a zbraň opět střílí automatem.

Je to dobré, funkční a není tomu co vytknout. Tohle bych dal klidně jako standard do všech zbraní.

Samozřejmě, je nutné zmínit hlaveň, než se dostaneme k výkonu. Zbraň je opatřena plastovým hop-up mechanismem od G&G a bronzovou hlavní o délce 350 mm. Výsledný výkon je pak s 0,20g kuličkami 125 m/s. A to je moc pěkný výkon na základní zbraň.

A jsme na konci. Co říci více? G&G GC16 Wild Hog 13,5“ je moc pěkná zbraň, která nabízí nejen zajímavý vzhled, ale díky pokročilé elektronice i velmi sofistikovanou funkci a vysoký výkon s dlouhou hlavní ji předurčuje pro boje na delší vzdálenosti. Není snad důležité zmiňovat, že tato puška má i dobrý upgrade potenciál. Rozhodně bych se nebál investovat do této zajímavé zbraně, i když je to „Jen další M4“. Přeci jen, když už mít taky M4, proč by měla vypadat stejně, jako kamarádova?

G&G GC16 Wild Hog 13,5“ zakoupíte na Bohemia Air Soft za 9.074 Kč a nebo s dekorační slevou 400 Kč.


Vydáno: 31.3.2016 15:32 | 
Přečteno: 14318x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

, GC16 wild hog 13.5
Tak koupeno před měsícem hned po tydnu jsem musel vymenit HopUp gumicku protože se mi kuličky zasekavali v hlavni. Po této trosku neprijemnosti maximalni spokojenost. Kov je příjemný a perfektně zmaknuty. Funkce výstřelu trech kulicek taky super a clovek si na to hodne rychle zvykne. Trochu jsem mel honky abych nasel dostatecne vykonou baterii a pritom velikostne aby se vesla do pazby, nakonec jsem koupil 9.4 1600kW nimh a jsem spokojeny. Pri delsich salvach

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků