Fórum
Kategorie: Elektriky

G&G RK74-CQB

G&G RK74-CQBModernizovaných AK74 není nikdy dost!

A je to pravda. V současné době se totiž objevuje čím dál víc hráčů, kteří se rozhodli nekopírovat západní trendy výzbroje a hledají zase něco trochu jiného. Ke slovu se tak opět dostávají stará dobrá AK. Nicméně termín „stará“ není na místě. Nejen v airsoftovém světě si totiž řada zbraní AK prochází dalším vývojem a současné verze jsou stejně moderní a sofistikované, jako jejich západní protějšky. Nejen v airsoftu se proto můžeme poslední roky setkat už nikoliv jen s klasickým AK74 s R.I.S. lištami, ale objevují se designy zcela nové. Designy s moderními výsuvnými rámovými pažbami, progresivní tlumiče výšlehů, nové typy předpažbí a krytů závěru, které dovolují instalaci rozličných doplňků. Nechybí ani experimenty s mírně odlišnými tvary těl a oboustrannými ovládacími prvky. Modely, které by tyto nové trendy skvěle reprezentovali, bychom našli hned u několika firem, ale asi nejvýraznější modifikace zbraní AK nabízí dvě velké značky a to konkrétně LCT a G&G. Druhá jmenovaná značka nám dorazila v posledním kontejneru, takže byť fandím LCT, rozhodl jsem se tentokrát podívat na zoubek zbrani RK74-CQB od G&G.
Mimochodem, pár zajímavých modifikací má v nabídce i čínská CYMA, kterou máme taktéž v nabídce a jejíž další kontejner je na cestě.

Zmiňovat, že G&G skutečněví, jak udělat pěknou krabici na zbraň asi nemá cenu. Spousta barev, jasné označení na krabici, stručné popisky a i barevný obrázek samotné zbraně. O velmi užitečném nosném uchu ani nemluvě. Prostě paráda. Vnitřek krabice tvoří polystyrenový výlisek, do kterého zbraň přesně zapadne a zároveň je jištěna proti poškození.

Obsah samotné krabice je relativně bohatý. Kromě zbraně a jednoho zásobníku, najdeme také čistič hlavně, trubičkovou plničku, klíč k seřízení mušky, čtyřjazyčný obrázkový návod, skládací katalog a nakonec samolepky s imitacemi nábojů na zásobník.
Návody od G&G řadím k těm nejlepší, jaké se v airsoftu dělají. Jsou stručné, přehledné, vševysvětlující a přitom hezky graficky udělané. Marketing zkrátka G&G umí.

Nyní ale k recenzované zbrani. G&G RK74-CQB je v zásadě upravené krátké AKS-74U. Váží 3 kg a na délku má 69 – 78 cm. Je to pořád dostatečně kompaktní zbraň, přestože pocitově člověku přijde, že váží přeci jen více. Zběžná manipulace nenaznačuje nic neobvyklého. Stále držím v ruce poctivé AK, byť v moderním kabátě. Ergonomie je na běžné držení ideální, v případě zalícení bych ale ocenil, kdyby pažba byla posazena výše. Možná i nějaká lícnice by byla fajn. Míření přes mechanická mířidla totiž není zrovna pohodlné, za což může nejen pažba, ale i provedení samotných mířidel. Těžko říci, jak bude míření pohodlné v případě pořízení kolimátoru. Celkově mám ale z celého RK74 dobrý pocit. Působí solidně a pevně jak člověk od AK očekává.
Jinak nesmím opomenout cedulku připnutou na lučíku, díky které máte možnost vyhrát výlet na Taiwan a jiné ceny, které G&G pravidelně losuje.

Detailnější pohled na hlavní části zbraně je také zajímavý. Tělo zbraně je z jednoho kusu kovu, který má velmi pěknou, zdrsněnou povrchovou úpravu. Působí vcelku precizně, nicméně tvarově jde stále o klasické tělo pro AKM, byť má určité úpravy s ohledem na pažbu a předpažbí. Nechybí samozřejmě standardní ovládací prvky, na které jsme u každého AK zvyklí, nicméně je fakt, že u této verze je každý z nich modernizovaný. Přepínač režimu střelby je například modifikován tak, aby šel ovládat ukazováčkem pravé ruky (jste-li samozřejmě pravák). Zároveň v zajištěné poloze s ním můžete zachytit natahovací páku závěru. Když mluvíme o páce závěru, tak ta je oboustranná. Najdete ji jak na levé, tak pravé straně závěru. Stejně tak pojistka zásobníku je udělená tak, abyste ji mohli ovládat ukazováčkem ruky. Není nutné říkat, že veškeré ovládací prvky, stejně tak lučík se spouští jsou kovové. Kromě ražení režimů střelby a sériového čísla ale už na samotném těle nenajdeme nic zajímavého.
Tedy kromě tři otvorů se závitem, které slouží pro namontování boční lišty, která je u tohoto modelu zcela zbytečná.

Kryt závěru je klasicky plechový a oproti jiným modelům, je na něm R.I.S. lišta pro montáž zaměřovacích doplňků. Obvykle to není moc dobrý nápad, protože kryt závěru není moc pevný a hýbe se, což znamená, že seřídit si jakýkoliv kolimátor či optiku je nemožné. Jenže G&G v tomto případě myslelo na vše a tak je závěr vpředu uchycen na výklopném kloubu a zadní část je velmi dobře jištěna pojistkou krytu. Vše je slícováno skvěle a kryt závěru drží pevně jako skála. Pod závěrem je prostor pro baterii s připojením na malý konektor. Díky výklopnému závěru se vše provádí velmi snadno a pohodlně.

Jestli si ale budu v této části na něco stěžovat, jsou to mířidla. Osobně mi moc nevyhovují. Drážka v hledí mi přijde příliš úzká. Není zdaleka tak široká, jak je člověk u mířidel AK zvyklý. V kombinaci s nepohodlným lícením musím říci, že mířit s touto zbraní není komfortní. Nicméně věřím, že člověk by si asi zvykl. Muška je samozřejmě seřiditelná.

Plynule se přesuneme k modernímu předpažbí. Samozřejmě je vyrobené z kovu a je kombinací klasických R.I.S. lišt na vrchní a spodní části a keymod montáže na bocích. Vypadá to celé elegantně a je to funkční. Předpažbí je ze dvou dílů. Ten spodní je k tělu zbraně pevně uchycen šrouby a horní díl...vůbec netuším jak je upevněn, ale drží jak židovská víra. Vnější hlaveň a blok mušky jsou také kovové.

Nakonec tu máme masivní kovový tlumič výšlehu. Zbraň s ním má zajímavý zvuk, protože vnitřek má trychtýřovitý tvar s drážkami. Samozřejmě je uchycen na 14 mm levotočivém závitu a pojištěn červíkem.

Vrátíme se ještě k zadní části zbraně, kde jsem úplně zapomněli na pažbu a ergonomickou pažbičku. K pažbičce asi řeknu jen to, že je snad až přehnaně robustní, jinak je provedená pěkně. Tvarově sedí v ruce, byť to chce asi o něco větší ruku než mám já, stejně tak zpracování je špičkové.

Pažba je klasického rámového typu, tak jak ji známe od zbraní M4. V současné době se jedná o tak populární a funkční typ pažby, že i ty nejmodernější klasické zbraně, jako je AK, G3, FN FAL a mnoho dalších, tento typ pažby používají. Pažba u RK74 má pět poloh, rám, tedy vodící trubka, je kovový, zbytek pažby je vyroben z plastu. Působí velmi moderně, je možnost zvolenou polohu pevně zafixovat, čímž se pažba zcela přestane viklat a nechybí ani ocelové oko na popruh. Spodní část má pak schránku na rezervní baterie do příslušenství. Botka pažby je samozřejmě pogumovaná. Vše je pak ozdobeno mnoha logy a nápisy značky G&G. Co mě potěšilo, je způsob, jakým je celá pažba přišroubována k tělu. Je to rozhodně bytelnější provedení, než u jiných výrobců.
V pažbě je mimochodem ukryta i kontrolní řídící jednotka.

Poslední částí, kterou jsem nezmínil, je samozřejmě zásobník. Je to tlačák na 115 ran. Vyrobený je z plastu a G&G vám dokonce nabízí, že si ho můžete vyzdobit barevnými samolepkami s imitací nábojů. Stačí zásobník rozebrat, samolepky nalepit a je to. Můžu zaručit, že přes průhledné vnější tělo nepoznáte, že to jsou samolepky. Zajímovstí je také jezdec v šachtě zásobníku, který se může vysunout tak, že kouká až do hop-up komory a tak zajistí, aby váš zásobník podal i poslední kuličku.

Rád bych řekl, že uvnitř mechaboxu verze 3 s 8 mm kuličkovými ložisky, najdete něco speciálního, ale v zásadě se jedná o standardní vnitřek pro G&G. Zátěžová kola, kovový trn, kovová hlava válce, bronzový válec, píst s celokovovým ozubením a protitlakou plastovou hlavou. Tryska je plastová, hop-up komora naopak kovová. Zajímavostí ovšem je, že zbraň je vybavena i pokročilou elektronikou. Kromě standardního mos-fet nechybí ani elektronická kontrolní jednotka E.T.U., která je uložena v pažbě. Spínání zbraně je tedy plně elektronické.
Finální výkon, s ohledem na 233 mm hlaveň, je 123 m/s což není na krátkou zbraň vůbec špatné.

Takže, nakonec co tu máme? Kompaktní CQB zbraň na bázi AK, která ovšem disponuje veškerým komfortem, na jaký jsou zvyklí třeba majitelé zbraní M4. Velmi užitečný je tlačný zásobník na 115 ran a možnost oboustranného ovládání. Modelově jde o zbraň pěknou a ať už jde o dobře zpracované kovy a jejich povrchy nebo kvalitně odlité plasty. Je to bytelná zbraň, se kterou se určitě nebude muset bát sem tam o něco zavadit. Celkově má zpracování od G&G velmi dobrou kvalitu.

G&G RK74-CQB lze zakoupit na airsoftshop.cz za 8901 Kč ve standardní záruce, nebo pak s dekorační slevou 400 Kč.


Vydáno: 26.4.2019 15:24 | 
Přečteno: 6745x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

, Typ zbraně
Jenom věcná poznámka:RK-74 nevychází z AKS-74U, nýbrž z AK-105.

Rozdíl je ten, že zatímco AKS-74U má specifický zkrácený plynový blok (mezi nadpažbím a tělem), který zároveň mění i rozborku předpažbí a uchycení krytu závěru (a hledí, které musí být u AKS-74U přidělané ke krytu).

AK-105 (a oba zkrácené typy RK-74 od G&G) mají klasický blok i kryt závěru. Kdyby nebyla mířidla na RK-74 nahrazena pantem pro kryt, byla by tam úplně stejná, jako na klasickém AK.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků