Fórum
Kategorie: Elektriky

ICS CES-P A5 S3

ICS CES-P  A5 S3Třetí generace MP5 od ICS je konečně taková, jakou jsme ji vždycky chtěli!

MP5 už možná není královna mezi samopaly, jako tomu bylo před dvaceti lety, ale přesto nepatří do starého železa. Soudě podle trendu rozmáhajících se PDW zbraní, bude mít MP5 ještě co říci. A snad možná i proto se ICS rozhodlo uvést novou, přepracovanou verzi své MP5. Vždyť je to jeden z nejstarších modelů, který ICS uvedla v roce 2000, jako svoji první kovovou zbraň. ICS MP5 patřila mezi nejspolehlivější zbraně na trhu. Klasická elektrika s mechaboxem verze 2, nabízená v mnoha modelových variacích. V roce 2010 ovšem přišla druhá generace, nesoucí označení MX5. Ta už v sobě měla dělený mechabox a první jednoduchou elektroniku s možností střelby tří-ranou dávkou. Nutno podotknout, že přes nesporné kvality, to nebylo ještě ono. Kombinace elektroniky s mechanickou regulací vyžadovala přeci jen zkušeného uživatele. Zkrátka model pro náročné, nikoliv obyčejné hráče. Nyní je ale rok 2020! ICS uvedla na trh svojí třetí generaci MP5 pod označením CES-P, která kromě děleného mechaboxu a krásného modelového zpracování, nabízí i moderní a ověřenou elektroniku SSS, jež je intuitivní a přívětivá i k začátečníkům. Tento model je dle mého názoru konečně airsoftová MP5 na svém technickém vrcholu a nevěřím, že by kdy nějaký výrobce toto provedení překonal. V této recenzi vám řeknu proč.

ICS CES-P A5 S3 je dodána v běžné barevné krabici od ICS. Uvnitř toho mnoho nečekejte. Zbraň s jedním zásobníkem a návod k použití v angličtině. Ano, je to opravdu vše. Žádný druhý zásobník, jak jsme byli u ICS zvyklí, žádný vzorek kuliček a dokonce ani čistič hlavně. Zbraň je jinak bezpečně uložena v plastovém výlisku, takže při přepravě jí nic nehrozí.

Celý vnějšek působí už v krabici solidně. Po vyjmutí však zjistíte, že CES-P je překvapivě těžká. Neobvyklých 2,7 kg je výrazně více, než je člověk u MP5 zvyklý. Přeci jen, běžná MP5 od jiných výrobců má obvykle okolo 2 kg. Při držení tak máte pocit solidní zbraně a cítíte, že tenhle samopal něco vydrží. S CES-P se manipuluje skutečně dobře. Přes svoji váhu vám přijde jako velmi mrštná a obratná zbraň. To i díky výsuvné pažbě. Délka je 50 cm, s vysunutou pažbou 65 cm. Celkové vizuální provedení je na nejvyšší úrovni, jak jsme u ICS zvyklí. Krásné kovové díly bez stop po nástrojích, precizně odlité plastové díly, které mají absolutní minimum stop po výrobě a krásný povrch.

Tělo CES-P se skládá ze dvou hlavních částí. Pouzdra závěru s plynovou trubicí a spodní část pažbičky s přepínačem. Vše je samozřejmě v černé barvě. Důležité je, že zbraň dovoluje realistickou rozborku, protože spodní i horní díl jsou k sobě upevněny čepy, stejně jako ostrá předloha.

Pouzdro závěru je vyrobeno z jednoho kusu. Je to krásný ocelový výlisek, ke kterému je přivařena nejen plynová trubice, ale i hledí či základna pro montážní lištu. Tento pěkný jednolitý kus byl vyroben identickým způsobem, jako ostrá předloha. Pouzdro závěru má tak velmi reálný vzhled a zároveň vysokou odolnost, vycházející ze samotné konstrukce reálné zbraně. Na tomto dílu najdeme samozřejmě i nějaké to ražení. Na levé straně ražení ostré ráže, na pravé pak airsoftové ražení ICS včetně unikátního sériového čísla.

Na pravé straně je i výhozí okénko, které dříve u ICS nebylo funkční. Nyní lze toto okénko natahovací pákou otevřít a získáte tak přístup k regulaci hop-up, která je velmi pohodlná.

Spodní díl těla je vyroben opět z jednoho kusu, tentokrát však z odolného polymeru. Nejvýraznějším prvkem je oboustranný kovový přepínač režimu střelby se čtyřmi polohami – zajištěno, jednotlivé rány, tří raná dávka, automat. Polohy jsou krásně vyraženy do těla a zvýrazněné barvou. Spoušť je také kovová, stejně jako pojistka zásobníku. Všechny tyto prvky, společně s provedením povrchové úpravy, dávají tomuto dílu velmi realistický vzhled. Asi jeden z nejrealističtějších, co jsem kdy viděl. Popisovat funkční ergonomii pažbičky nemá asi význam, protože to je nadčasový design, který vyhoví všem.

Pažbení je neméně výrazná část. Je vyrobeno ze stejného polymeru, jako spodní díl těla. Má i stejně zdrsněný povrch, který se tak příjemně drží. V přední části je upevněno čepem, v zadní části je zapřené v drážkách. Co mě překvapilo, byl fakt, že předpažbí je překvapivě pevné a ani trochu se nehýbe, ani nekroutí. Je to tvrdý a pevný plast, s dobrým uchycením na zbrani. Zároveň slouží jako prostor pro baterii, zároveň zakrývá vnější hlaveň. Počítejte, že prostoru pro baterii není mnoho, ale běžnou li-pol baterii kvádrovitého rozměru tam dostanete.

Vnější kovová hlaveň jde souběžně pod plynovou trubicí. Na jejím konci je kovový blok mušky. V bloku je i ocelové oko na popruh. Konec hlavně zdobí upínání na tlumič. Zde vás musím zklamat, ale tahle MP5 nemá žádný závit na tlumič.

Výsuvná pažba je udělaná podobně bytelně. Drží v ocelovo-plastovém bloku, na kterém je přivařené i oko na popruh. Celý blok je čepem upevněn k pouzdru závěru. Provedení prakticky znemožňuje poškození tohoto dílu, skrz který prochází dvě vodící lišty výsuvné pažby. Pažba má celkem tři polohy. Konec pažby je osazen plastovou patkou pažby, která má vroubkovaný povrch. Vysunutí a zasunutí pažby jde bez problému a není zatuhlé, jako je tomu i levnějších výrobců.

Zásobník je zcela obyčejný kovový vysokokapacitní pro MP5 na 230 ran. Ve zbrani se lehce hýbe, stejně jako u jiných MP5, ale ničemu to nevadí. Funguje skvěle. Natahování je velmi plynulé, plnící okénko se snadno odklápí. Podávání je bez problémů.

Největším vylepšením této nové ICS CES-P A5 S3 jsou vnitřní díly, v čele s děleným mechaboxem verze 2 a vylepšenou elektronickou SSS V2 spouští, navrženou přímo pro řadu CES-P.

Zde hned na začátek zmíním rozborku, která je extrémně jednoduchá. Stačí vyndat dva čepy a prakticky můžete rozebrat celou zbraň, jak lze vidět na přiloženém obrázku. Rozborka se tak stává nejen rychlou, ale také jednoduchou. Dělený mechabox snadno vyjmete ze zbraně (jen pozor na ramínko podavače) a i jeho údržba je snadná. Design rozborky také odstranil problémy s kabeláží, která při rozborce překáží. Kabeláž vrchního a spodního dílu je spojena dotekovými kontakty, takže to rozborku ještě zjednodušuje. Samotný mechabox je už pak klasikou od ICS.

Všeobecně se ICS pokusilo udělat vnitřek tak dobrý, jak jen to šlo. Zmíněný dělený mechabox verze 2 je osazen 8 mm kluznými ložisky, najdeme tu ICS píst s pěknou protitlakou hlavou a zkrátka všechny další obvyklé díly od ICS, jež dovolují udržet dobrý výkon i životnost. To není samozřejmě vše. Elektronika SSS V2 totiž zajišťuje nejen tři režimy střelby, ale také přednatažení pístu a tím extrémně rychlou odezvu spouště. Umožňuje také bezpečné použití Li-Pol baterií. Samozřejmě nechybí ani množství diagnostických funkcí, jako detekce poruchy, ochrana proti zkratu, podvybití baterie a tak dále. Je toho dost, takže doporučuji kouknout na starší článek o SSS jednotce ZDE. Nechybí ani funkce uvolnění pružiny, kterou ICS do zbraní rádo dává.

Kovový hop a 230 mm dlouhá vnitřní hlaveň dávají této samopalové krásce krásných 130 m/s s 0,2g kuličkami. Co více si přát?

ICS CES-P A5 S3 je krásnou ukázkou toho, že i u takové klasiky, jako je MP5, bylo kam dál jít. Teprve nyní bych si troufl říci, že tento model dosáhl svého maximálního potenciálu. Odolné ocelové vnější tělo, kvalitní plasty, bytelná konstrukce, kvalitní provedení, špičkové vnitřní díly, hi-end elektronika a samozřejmě vysoký výkon. Co víc si prostě přát? Už není kam dál jít. Maximálně by mohlo přibýt více modelů, ale to je asi vše. ICS dotáhlo svoji nejspolehlivější řadu zbraní do absolutního technologického a funkčního vrcholu a jen těžko už samo sebe v budoucnu překoná.

ICS CES-P A5 S3 je možné zakoupit na Bohemia air Soft.


Vydáno: 2.6.2020 11:20 | 
Přečteno: 5341x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků