Fórum
Kategorie: Elektriky

ICS CXP M.A.R.S. Carbine

ICS CXP M.A.R.S. CarbineJedna z nejočekávanějších novinek tohoto roku je tu!

A nutno říci, že to za to čekání zdálo. Samozřejmě, trochu člověka zamrzí, že je to přeci jen v zásadě „další em štyrka“, nicméně co mohlo být na této zbrani vylepšeno, to bylo upraveno téměř k dokonalosti. Najdeme tu prvky moderní elektroniky a samozřejmě veškeré nápady a vylepšení z předchozích generací zbraní ICS. To vše zabalené do designérsky slušivého kabátu. ICS tak dostálo svému jménu a přináší veškeré své osvědčené nápady a koncepce ve formě jedné, téměř dokonalé zbraně. Tedy pokud jste fanoušek elektrických pušek M4 nebo airsoftového pokroku, případně obojího. Jelikož ICS nabízí několik variant pušky CXP M.A.R.S., rozhodl jsem se pro variantu Carbine.

Ok, možná to s těmi superlativy přeháním, nicméně uznejte, když se okolo ní strhlo tolik povyku, rozhodně to nebylo proto, že by měla airsoftová komunita dlouhou chvíli a ICS hodně peněz na propagaci. Né vážně, je to fakt zajímavá puška, která stojí za podrobnější rozbor. A to i když fakt M4 nemusím.

Černá kartonová krabice s logem ICS však není ničím zajímavá, až na výraznou žlutou samolepku, na které je uvedeno, že tahle zbraň baští jen a pouze 11.1V Li-Pol baterie. Takže pozor děti, abyste zvolili správnou stravu pro vašeho mazlíčka...

Jestli na něčem ICS nešetří, je to obsah balení, které zákazníkovi dodává. Uvnitř krabice máme samozřejmě zbraň uloženou v plastovém výlisku, ke které dostanete jeden zásobník, vzorek kuliček, tři montážní lišty různých délek, klíč na utažení hlavně, dvě rezervní elektrické pojistky, čistič hlavně a samozřejmě návod. Tedy vlastně tři. Jeden k obsluze zbraně, další k obsluze elektronického SSS systému a nakonec návod na montáž lišt na předpažbí. Celkově tak máte ke zbrani tři samostatné návody. Drobný skládací katalog zbraní ICS ale taky potěší.

Jako vždy, klasický návod ke zbrani bude k dispozici i v češtině, ale pokud umíte čínsky, japonsky, španělsky, případně anglicky, vězte, že na vás od výrobce čeká velmi krásné čtení plné jasných a přehledných ilustrací.

Nyní ke zbrani samotné. Verze Carbine má délku 83 – 91 cm, váhu 3,1 kg. Přes svoji lehkou averzi vůči designům na bázi řady zbraní M4, musím ICS pochválit za skvělou ergonomii a pohodlné držení. Přestože jsem zvyklý na dlouhé pažby a mohutnější přepažbí, byl jsem překvapen, jak se i štíhlé keymod předpažbí pohodlně drželo. I pažbička sedla do ruky jako ulitá. Výrazný dojem ve mně zanechala váha, která byla pocitově velmi nízká, díky dobrému vyvážení. Velmi lehké keymod předpažbí totiž dovoluje přenést těžiště zbraně blíže ke střelci, což je velmi důležité při běžné manipulaci. Celkový vzhled je velmi precizní, bez nějakých výrazných nedokonalostí. Výrobce si dal na vzhledu a provedení velmi záležet. Nicméně koukněme na jednotlivé části.

Předem se omlouvám za poněkud světlejší fotky a šedivější odstín zbraně, ale chtěl jsem, aby byly dobře vidět detaily. Ve skutečnosti je CXP MARS černá jako válečník Zulu.

Samozřejmě, hlavní částí zbraně je samotné tělo, tedy spodní díl těla a pouzdro závěru. Jako vždy, nabízí ICS realistickou rozborku, takže tyto díly není problém po vyjmutí dvou čepů oddělit. Oba díly jsou vyrobeny z kovu, obrobeny na CNC a s matně černou povrchovou úpravou. Velmi charakteristickým znakem je množství žebrování a vybrání pro odlehčení. Spodní díl těla je vyroben z jednoho kusu a to včetně lučíku, což už se dnes moc nevidí. Většina výrobců dělá lučík výklopný nebo výměnný. Ne však v případě ICS CXP M.A.R.S. Aby prostor spouště byl zajímavější, je samotná spoušť kovová, rovného tvaru. Když už hovoříme o ovládacích prvcích, tak zbraň je dimenzována jak pro praváky, tak leváky. Ovládací prvky jsou po obou stranách těla. Jmenovitě tedy pojistka zásobníku a přepínač režimu střelby. Všechny tyto prvky jsou kovové a fungují plynule a bez problému.  Co se ražení týče, na levé straně těla máme ražení M.A.R.S. Na levé straně nechybí ani sériové číslo. Naopak na pravé straně je zase ražení samotného výrobce. Vše pečlivě provedeno laserem. Samozřejmě, okolo přepínače režimu střelby najdeme ražení přímo do těla zbraně ve formě piktogramů. Zadní část těla, které přechází v rám pažby, najdeme oboustranné ocelové oko na popruh, jako vždy s logem ICS. V rámci zbraně působí lehce hrubším dojmem, ale funkčně mu není co vytknout.

U realistické rozborky jako vždy pozor na pozice kol, až to budete dávat dohromady. Mimochodem, pokud ještě pořád netušíte, co znamená ta zkratka M.A.R.S., tak je to Modern Assault Rifle System. Pro jistotu je to napsané i na zbrani.

Horní část těla, pouzdro závěru, je též z jednoho kusu kovu. Opět matně černé barvy s žebrováním a vybráními. Na levé straně je do těla vyražena značka řady zbraní CXP. Na pravé straně je typické výhozí okénko, které lze otevřít natažením kovové páky závěru nebo se samo otevře po prvním výstřelu díky blowback mechanismu. Páka je provedena s rozšířením pro lepší úchop podobně jako má PAR Mk3. Výhozí okénko samozřejmě odkrývá přístup k regulaci hop-up mechanismu. Horní část pouzdra závěru tvoří R.I.S. lišta, na které je upevněno sklopné a odnímatelné hledí. To je samozřejmě seřiditelné. Celkově je pouzdro závěru velmi detailně provedené a působí bytelným a propracovaným dojmem. A pokud by vás zajímalo, jak dobře je závěr se spodním dílem těla spojen, tak jen řeknu, že velmi pevně. Nic se ani o píď nehýbe.

Přesuňme se nyní k pažbení. Pažbička, která je připevněna ke spodnímu dílu těla zbraně je vyrobena z černého, pevného plastu a má ergonomickou úpravu. Nicméně nepůsobí to jako klasická pažbička pro M4. Její vzhled je sportovnější. Nechybí nápis ICS airsoft na její levé straně. Držení je příjemné, žebrované zdrsnění plní svoji funkci také na výbornou.

Výsuvná pažba je vyrobena z plastu a upevněna na kovové trubkovém rámu pažby, který slouží jako prostor pro baterii. Provedení pažby je opět v moderním duchu lehkých taktických pažeb. Lze ji samozřejmě vysunout a využít kterékoliv z jejích šesti poloh. V praxi ale kvůli baterii a pojistce budete používat maximálně poloh pět. Abyste se nedostali do té poslední, a nepoškodili si elektrickou pojistku nebo baterii, má puška podobně jako jiné modely od ICS zarážku pažby. Tu si můžete dát na libovolnou pozici na trubkovém rámu pažby, v případě, že vám baterie kouká více než chcete. Je to velmi jednoduchý, ale efektivní bezpečnostní prvek. Po obou stranách pažby je možné upevnit QD úchytem oko popruhu. Jediná věc, co mi úplně nevyhovuje, je pojistka pažby. Jsem zvyklý na staré pojistky pažby typu M4. Ale to je jen detail. Pažba se sice lehce hýbe, asi jako je tomu u většiny výsuvných pažeb, ale odměnou je plynulé vysouvání a zasouvání. Rozhodně ale nemáte pocit, že by se vám pažba volně hýbala na všechny směry. Patka pažby je gumová s vroubkováním, takže se vám perfektně zapře při lícení do ramene.

Jen upozorním, že u ICS CXP M.A.R.S. se podle dané verze používají tři různé pažby. Nejvíce se mi zamlouvala pažba MTR-S1 u verze M.A.R.S. Komodo.

Nyní k předpažbí. Ke zbrani je upevněno čtyřmi šrouby. Vyrobeno je samozřejmě z kovu a opět precizně obrobeno na CNC. Černá barva si zachovává stejný odstín jako zbytek zbraně. Přední a zadní část má krátké R.I.S. lišty, ale jinak jsou po celé jeho délce na čtyřech stranách zámky pro uchycení keymod doplňků a lišt. Co je úplně nejlepší, v balení pro toto uchycení dostáváte sadu standardních R.I.S. lišt se šrouby, které můžete na keymod upevnit a používat obvyklé  R.I.S. doplňky. Lišty jako takové jsou také kovové. Konec předpažbí zdobí sklopná a odnímatelná muška, kterou lze příslušně seřídit.

Uvnitř předpažbí je vedena hlaveň, která je pak i výztuhou v předpažbí uchycena. Vnější hlaveň je kovová z jednoho kusu a na jejím konci najdeme velmi pěkný tlumič výšlehu, který ukrývá 14 mm levotočivý závit. Tlumič výšlehu je pojištěn imbus červíkem.

Rád bych se ještě zastavil u sklopných mířidel, tedy hledí a mušky. Jedná se o zcela nový model ICS mířidel. Přestože jsou z plastu a vyklápí se ručně, nikoliv na zmáčknutí, je jejich největší předností snadná seřiditelnost a nízká hmotnost. Rozhodně se nebojte, že by něco mířidla nevydržela. Ale ruku na srdce, na tuhle krásku patří kolimátor nebo jiný optický zaměřovač.

Poslední částí je zásobník. Plastový vysokokapacitní zásobník na 300 ran funguje zcela spolehlivě a ve zbrani se jen málo hýbe. Pasuje dokonale. Co se natahování týče, je zcela precizní a natahuje se jako hodinky, bez jakéhokoliv odporu. Velmi užitečný je průhledný průzor do vnitřku zásobníku, díky kterému víte, kolik vám zbývá munice. Celkově tento černý zásobník působí velmi moderně. Hlavní je, že skvěle podává. Tím bych asi uzavřel popis toho, co vidíte. Zmíním ještě vnitřek zbraně.

Vnitřek zbraně stojí na děleném blowback mechaboxu verze 2 od ICS s rychlovýměnou trnu a SSS kontrolní jednotkou a MOS-FET. Samotný mechabox je velmi bytelný. Horní díl je nám dobře znám od jiných modelů ICS. Najdeme v něm jen kvalitní díly od ICS. Základní tryska a hlava válce, mosazný válec, kovová ložiska, kvalitní POM píst s hlavou pro blowback zbraně ICS a samozřejmě výměnný kovový trn s ložiskem. Díly elektrickému blowback se vám pak ve výhozím okénku pohybuje při střelbě imitace závěru.

Málem bych zapomněl se zmínit i o funkci uvolnění kol. Stejně jako u PAR Mk3, kdykoliv zajistíte zbraň, uvolní se kola aby se pružina vaší zbraně zbytečně neopotřebovávala.

Spodní díl je speciální pro SSS verze zbraní ICS. Spodní díl má odolná zátěžová MIM kola a dlouhý motorek. Především je v něm ale uložena SSS jednotka. O té se vám nebudu příliš rozepisovat. Stačí když zmíním, že nabízí několik typů ochrany proti poškození zbraně a dovoluje vám nastavit střelbu omezené dávky o třech ranách. V rámci testování fungovala velmi spolehlivě, reagovala rychle a v módu omezené dávky nevynechala jedinou kuličku. Obsáhle popsané podrobnosti o SSS kontrolní jednotce najdete ve starším článku ZDE.

Hlavní je nezapomenout, že zbraň je určena pro 11.1V baterii typu Li-Pol. Což vzhledem k prostoru v pažbě není jen tak. V případě, že byste měli pušku ve verzi bez SSS jednotky, stačí pro pohon klasická 9,6V Ni-Mh/Ni-Cd baterie.

Každopádně, výsledný výkon je 139 m/s s 0,20 g kuličkami. Musím říci, že jsem byl velmi překvapen. To by odpovídalo pružině M130. Dostřel i přesnost jsou velmi dobré. To dělá především kovový hop-up s regulací ve stylu ProWin komory. Dovoluje jemné seřízení a zároveň je odolný. Délka hlavně je 375 mm a jako vždy se jedná o základní bronzovou hlaveň od ICS. Co mě trochu zaskočilo, byla vcelku nízká kadence i na Li-Pol baterii 11,1V. Nebo spíše, nikoliv nízká, ale prakticky stejná jako u běžné elektriky. Potěšující byla rychlá odezva spouště a její velmi krátký chod. V tomhle ohledu nemám co vytknout.

Mohl bych být škarohlíd, a jednoduše říct, že když tuto pušku vezmete do ruky, držíte jen další variaci na M4. Objektivně ale musím říci, že tato futurističtější koncepce se ICS přes všechnu mojí antipatii povedla. Nelze upřít snahu o moderní vzhled i funkci. To se povedlo na jedničku. U ICS je totiž vidět, že hlavním účelem jejich airsoftových zbraní je špičková funkce při zachování skvělého modelářského zpracování. Ano, vnějším vzhledem se asi nejedná o nic revolučního, protože podobně vypadající modely mají i jiné značky. Ale tento model se může pochlubit skvělým vnitřkem s vysokým výkonem. A to je to, co ho staví nad ostatní konkurenci a je hlavním důvodem pro jeho koupi. Samozřejmě že i i podpora náhradních dílů, či bohaté příslušenství od ICS, je velkou výhodou oproti konkurenci.

ICS CXP M.A.R.S. Carbine lze na Bohemia Air Soft zakoupit za 12223 Kč ve standardní záruce.

A pokud se vám tato verze nelíbí, je v nabídce několik dalších verzí, včetně jiných barev, délek a také modely bez SSS systému pro ty, kteří elektronice v airsoftu nevěří. Veškeré modely této řady najdete ZDE.


Vydáno: 28.11.2017 17:56 | 
Přečteno: 15367x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

, Ics Mars
Zdravim koukal jste i na tu ICS CXP/MARS SBR BK zajimalo by me jestli je rozdil v cene pouze ze je kratsi a nema elektroniku SSS a nebo jsou tam jine kola motor atd.?na rozdil od MARS CARBINE SSS?diky za info.
odpověděl(a)
Zbraně jsou totožné co se dílů týče, rozdíl je pouze že nemá SSS.
, -
No to si práve nemyslím.
Je tam napísané SSS usage attention a ten text čo som písal. img
V návode o obsluhe sss som to tiež našiel rovnako.
img
icon odpověděl(a)
Ano. A na stránkách výrobce se dočtete, že 7,4V je vhodná jen pro zbraně s pružinou M100. Zbraně dodávané do ČR mají pružinu M130. (15. stránka brožury).
https://www.icsbb.com/product/ics-300-cxp-mars-komodo/#
, pětiraná dávka
Myslím že je v recenzii pár chyb. Dnes mi prišla zbraň a o 5 ranej dávke ani zmienka. Čo sa týka polykania len 11.1V Li-Po tak to nie je úplne pravda. Na nálepke a aj v návode stojí "Only use 7.4V or 11.1V Li-PO battery in this product..."
icon odpověděl(a)
Moc se omlouvám, tohle je moje chyba. Když člověk nadšeně píše, myslí a srovnává to v hlavě s jinými zbraněmi a pak se občas zapomene. Pěti ranou dávku naneštěstí dělá jiná zbraň. Chybu jsem opravil.
Díky za upozornění. 1

Co se baterie týče. Tak na krabici to sice napsáno je, ale to je univerzální samolepka. MARS jsou totiž dodávány i ve verzi bez SSS. Ale i sám výrobce píše, že pro SSS verzi zbraně je nutné používat 11,1V. Pokud zbraň nemá SSS verzi, lze samozřejmě použít i 7,2V Li-Pol.
, noSSS to SSS
Dá sa jednoducho prerobiť verzia bez SSS na verziu s SSS? Napríklad len vymenením spodnej časti gearboxu, alebo sú iné obmedzenia prečo to nejde?
icon odpověděl(a)
Ano, v podstatě stačí vyměnit pouze celý spodní díl děleného mechaboxu. Nic více by k tomu zapotřebí být nemělo.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků