Už od dob zavedení pušky M16 bylo jasné, že tato metr dlouhá puška není zrovna univerzální zbraní. Postupné nahrazení pušky M16 kratší karabinou M4, dalo běžným vojákům do rukou zbraň sice o něco kompaktnější, ovšem stále tu bylo množství situací, ve kterých byla M4 příliš dlouhá a nepraktická. Především specializované útvary amerického námořnictva (ale i speciálních sil pozemní armády) stále poptávali zbraň spíše velikosti samopalu, která by byla vhodná nejen pro protiteroristické operace v prostředí CQB nebo pro výsadky na nepřátelské lodě, ale také pro ochranu osob či jako zbraně pro specializované pracovníky nasazené v bojových zónách. Nakonec přišlo námořnictvo na počátku nového milénia s pouzdrem závěru typu CQBR a později s jeho slavnější modifikací, puškou MK18. Nová puška měla na délku jen 68 – 76 cm, 10.3 palcovou hlaveň a přitom používala stejnou munici a zásobníky jako běžná puška M4. Nyní mělo námořnictvo to co potřebovalo.
MK18 se nakonec ukázala jako kvalitní a spolehlivá puška, kterou začali používat i jiné útvary amerických ozbrojených sil. Malé rozměry a dobré vyvážení zajišťovali bezproblémovou manipulaci při hbitých pohybech ve stísněných prostorech. Ideální pro agresivní vedení útočného boje na krátké a střední vzdálenosti. Předpažbí typu RIS II sice není tak lehké jako třeba moderní M-Lok či Keymod, ale zato vydrží téměř vše. MK18 je tak robustní bytelnou puškou.
Zkrácení hlavně ovšem vyžadovalo modifikaci plynového systému. Pozitivní je, že díky tomu si zbraň poradí i s méně výkonnou municí. Na druhou stranu, při použití výkonnější munice bylo znát, že hodně plynových zplodin neprojde plynovým ústrojím, ale zamíří spíše ven z výhozího okénka a do vašeho obličeje, což není úplně komfortní a také zpětný ráz je o něco silnější než u M4.
To ale není až tak velký problém, protože vojáci, zvláště ti od speciálních sil, nejsou z cukru.
Krátká hlaveň také změnila balistické vlastnosti střely. Zatímco do 300 metrů je MK18 až neskutečně přesnou zbraní se kterou téměř neminete, nad 300 metrů už prostě nestačí. Není ani tak problém v přesnosti zbraně, jako spíše ve výrazně nižší rychlosti projektilu, zhoršení balistické křivky a nižší ranivosti. Proto se MK18 stala miláčkem především útočných týmů které nepočítají s boji na takové vzdálenosti, nebo profesionálů, kteří na svoji ochranu nechtěli tahat rozměrné útočné pušky.
Nejsem expert na ostré, ani fanda M4, takže tyhle moudra mám samozřejmě z internetu. Bylo ale velmi zajímavé pátrat po tom, co všichni s tou MK18 mají a v čem je jiná než běžná M4.
Uvážíme-li o jak dobrou pušku se v ostré verzi jedná a kdo ji používá, není divu, že se MK18 stala velmi oblíbenou a žádanou zbraní mezi airsoftovými hráči. Výrobců této repliky bylo v průběhu let několik, ale obvykle nešlo o oficiálně licencovanou repliku (čest výjimkám). ICS se rozhodlo toto změnit a spojilo se s americkou značkou Daniel Defense, aby mohlo nabídnout svoji vlastní licencovanou hi-end repliku. Daniel Defense se původně etabloval jako výrobce taktických předpažbí pro speciální jednotky, později začal vyrábět za studena kované hlavně a dnes je to firma, která ročně vyrobí přes 50000 zbraní. MK18 je taktéž v nabídce Daniel Defense a tak vám dnes s radostí mohu ukázat výsledek této spolupráce. Dokonalou a přesnou repliku útočné pušky Daniel Defense MK18 od taiwanské značky ICS.
ICS nabízí tuto pušku ve čtyřech barevných úpravách, z toho tři z nich dorazili k nám na Bohemia Air Soft. Jako exkluzivní distributor má tedy BAS k dispozici klasickou pískovou variantu, dále futuristicky vyhlížející šedou a nakonec černou, která je trochu opomíjená díky obyčejnějšímu vzhledu.
Jistě, všichni víme, že MK18 je ikonická ve své pískové variantě a zcela jistě se po ní už v době vydání tohoto článku zaprášilo a je beznadějně vyprodaná, takže ti co ji nestihli pořídit budou moci zvážit, zda se nespokojí i s šedou či černou verzí, které jsou dle mého taky pěkné.
Začneme nejprve celkovým vizuálem. Jako obvykle není moc co vytknout modelářskému zpracování. ICS ví, jak se pěkné M4 vyrábí a jak udělat tělo v co nejlepší kvalitě. Celokovové provedení, jednolitý odstín barev, absence stop po nástrojích, to vše u ICS bereme už jako samozřejmost. Nikde se nic nehýbe, nevrže, vše sedí jak má. Pevně drží i spojení těla a pouzdra závěru, což je obvykle největší obava většiny lidí, kteří si poprvé kupují pušku s děleným mechaboxem. I díky tomu má ICS DD MK18 rozborku shodnou s originálem.
U hodnocení vnějšku ale ještě chvíli zůstanu. Jelikož jde o licencovanou replikou, nechybí na zbrani realistické ražení Daniel Defense. To můžeme vidět ve formě ražení do hloubky na levé straně spodního dílu těla, kde se skví velký nápis Daniel Defense a na stejné straně i laserované ražení. Máme tu značku MK18 a reálnou ráži 5,56 v obrázku střely. Laserované ražení najdeme i na RIS předpažbí. Vše 100% shodné s ostrou předlohou. Za mě moc pěkně udělané, i díky absenci viditelného airsoftového ražení ICS, které je šikovně ukryto na spodku lučíku, kde není vidět.
Nyní pár sušších dat. ICS DD MK18 má na délku 73 – 82 cm a váží 3,1 kg, což je o trochu více, než reálná předloha (minimálně dle popisku na oficiálním webu Daniel Defense). Ergonomicky přívětivá zbraň se v rukou velmi dobře drží a manipulace s touhle kráskou je tak přirozená, až máte pocit, že je to vaše prodloužená končetina. Puška se samozřejmě skládá z několika základních částí. Spodní díl těla, pouzdro závěru, předpažbí, pažba, pažbička a samozřejmě zásobník.
U těla zbraně není moc co říct. Spodní i vrchní díl pouzdra závěru jsou kovové, spojené jsou pomocí dvou čepů, které prochází i mechaboxem. Zadní část těla je osazena ocelovým okem na popruh a vrchní část má samozřejmě RIS lištu pro montáž zaměřovacích doplňků. Zmínit snad můžu oboustrannou natahovací páku a samozřejmě standardní přepínač režimu střelby na levé straně. Kouknu spíše na pažbení.
Tam hned zaujme licencovaná EMG ZETA pažba s pažbičkou. Oboje z plastu, ovšem s pogumovaným, protiskluzovým povrchem, tak jak to má originální předloha. Pažbička má snadno odnímatelnou patku, kdy stačí vysunout dva kovové čepy a můžete vyndat motorek.
Pažba slouží jako prostor pro baterii a má pár vychytávek. Lícnice se tvarově podobá Crane pažbě, takže se dovnitř vejde baterie o třech prutech. To asi majitele Li-Pol baterií nezajímá, ale ti co preferují Li-Ion nebo Ni-Mh baterie budou nadšeni (nicméně S3 elektronická jednotka je určena pro použití s 11,1V nebo 7,4V Li-Pol baterií). ICS navíc MK18 vybavila Dean-T konektorem. Mě se ale nejvíce líbí, že pro vložení baterie do pažby stačí jen odklopit patku pažby, aniž byste potřebovali nějaký nástroj. Stačí zatáhnout a pootočit o 90 stupňů. Jinak je to klasická výsuvná pažba s 6 polohami a okem pro QD popruh.
Když hovoříme o pažbení, nesmíme zapomínat ani na kovové RIS předpažbí, krásně vyrobené na CNC stroji a opatřené tvrdým eloxem. To zajišťuje lepší odolnost barvy a též celého povrchu. Předpažbí je samozřejmě také v licenci Daniel Defense a ke zbrani je upevněno za pomocí 6 šroubů. Garantuji vám, že hýbat se určitě nebude a hodně vydrží.
Vnější hlaveň je kovová, opatřena i imitací plynové trubice nad hlavní pro větší realističnost. Konec hlavně má klasicky 14 mm levotočivý závit a kovový tlumič výšlehu.
Posledními doplňky jsou ICS polymerová sklopná mířidla. Hledí je stranově seřiditelné, muška naopak výškově. Jednoduché, funkční, není co dodat.
Zásobník je u ICS nezvykle tlačný s kapacitou na 120 ran, jinak je to klasický plechový zásobník.
Zajímavostí je příslušenství dodávané se zbraní. Žádné prakticky není. Máme tu dvě rezervní nožové pojistky a pak samostatný Dean-T konektor na baterii, což mi přijde jako chytrá a užitečná věc.
ICS DD MK18 je sice hezká puška, ale to hlavní se dle mého ukrývá uvnitř. Zde totiž ICS využilo všech svých zkušeností a do MK18 doslova napumpovali to nejlepší co šlo. Samozřejmě, že celá puška stojí na děleném mechaboxu verze 2 s 8 mm ložisky, blowback mechanismem a rychlovýměnou pružiny (ocelový trn s ložiskem a čtyřmi středícími piny). Je to osvědčený mechabox, který je už léty prověřený.
Vnitřek mechaboxu stojí na hi-end dílech řady Master Mods, díky kterým už není nutné do zbraně dávat jakékoliv jiné upgrade díly. Považte sami, co vše je uvnitř. Hliníková hlava válce a pístu z hliníkové slitiny T6061 – odolná konstrukční duralová slitina s vysokou pevností určená pro velké zatížení. Hlava válce má dva těsnící kroužky a kónickou dopadovou gumu pro snížení hlučnosti, hlava pístu je naopak rovná protitlaká s kuličkovým ložiskem. Ze slitiny T6061 je také kovová tryska. Píst z exta tvrzeného polykarbonátu má plné ocelové ozubení. Kola jsou zátěžová s MIM kuželovým kolem a pastorkem. Zátěžový motorek EVO 1 je osazen silnými žáruvzdornými magnety a kuličkovým ložiskem. Je tak schopen dosáhnout vyšších otáček (35000 ot./min.) při současném menším namáhání a tření. Kovová hop-up komora je vybavená kovovým tvarovaným válečkem Master Mods a rotačním seřizováním. Jak vidíte, není tu moc prostoru na nějaké vylepšování. Nechybí navíc uvolnění pružiny při zajištění zbraně, což je vynikající pro zvýšení životnosti celé zbraně.
Ovšem nezapomínejme ani na pokročilou elektroniku! Mechabox byl vybaven nejnovější (už třetí) generací elektronické spouště od ICS, značenou jako SSS.III (Self-diagnostic Shooting System). Ta dovoluje nastavení omezené dávky o třech ranách, ochranu proti nízkému napětí baterie či zkratu a také umožňuje diagnostiku celé zbraně. Jednotka navíc zajišťuje přednatažení pístu, což v kombinaci s krátkým chodem spouště znamená neskutečně krátkou odezvu spouště a tedy bezprostřední výstřel po zmáčknutí spouště. Kadence při střelbě jednotlivými ranami je zkrátka úžasná. Zajímavým doplňkem je ještě tzv. Smart trigger. Ten funguje tak, že v případě nastavení tříranné dávky, pozná puška kdy chcete vystřelit jen tři rány a kdy naopak chcete střílet automatem.
Je to prosté. Lehké zmáčknutí spustí třírannou dávku, pokud ale spoušť zmáčknete a podržíte, spustí se rovnou klasický automat. Nejsem si sám jist, zda tahle „smart“ vychytávka bude reálně užitečná, ale zase proč ne. Třeba to někdo využije. Pravdou je, že nemusíte řešit, zda bude v nějaké situaci lepší omezená dávka nebo automat a můžete využívat obojí současně.
Dobře, všechno víme. Jak to tedy střílí? Tenhle konkrétní kousek recenzované ICS DD MK18 dává krásných a stabilních 133 m/s (0,20 g) s hlavní o délce 279 mm, což je ideální a univerzální výkon pro české podmínky.
Upřímně, s možností rychlovýměny pružiny a vnitřními díly Master Mods můžete mít výkon téměř jaký chcete.
Kdo to vše dočetl až sem, musí si říci, jaká je to úžasná puška. A upřímně, ona určitě je. Jistě, z mého pohledu to je jen další M4 na trhu, ale objektivně uznávám, že tenhle kousek má co nabídnout. Pomineme-li vysokou produkční kvalitu ICS, licenci Daniel Defense, vynikající vnitřní díly Master Mods, precizní vnější zpracování a dobré střelecké parametry, je nutno vyzdvihnout i fakt, že ICS nabízí k této zbrani podporu náhradních dílů a servis. To je věc o které si u levných čínských zbraní můžete nechat jen zdát. To je síla značkové produkce.
Nicméně pravdou je, že vše má svojí cenu a kvalitní zbraně extra. ICS s cenovkou této pušky zamířilo vysoko. Aktuální cena je 19211 Kč, což je zcela jistě nejdražší zbraň, jakou kdy ICS uvedlo na trh od dob PAR MK3 (dnes CXP-YAK) a navazující CXP-MARS. Jistě, něco z toho je asi cena za licenci Daniel Defence, ale velká část ceny se odvíjí od použitých dílů, kdy už není kam moc stoupat, protože ve zbrani je jen to nejlepší co může ICS nabídnout. Já jsem rád, že po dlouhé době se do toho ICS opřelo a prostě se kluci taiwanští trochu utrhli ze řetězu a představili svoji novou vlajkovou loď ICS Daniel Defense MK18 S3. Jak jsem zmínil na začátku, můžete ji mít hned v několika barevných variantách, které lze exkluzivně zakoupit na Bohemia Air Soft, který je výhradním distributor značky ICS pro Českou republiku.
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.