Fórum
Kategorie: Elektriky

ICS Galil GRM

ICS Galil GRMVelmi často platí, že pokud se nějaká zbraňová koncepce osvědči, velmi brzo bude kopírována nebo vylepšena. Stejně se tomu stalo i v případě AK-47. Právě na základě upraveného klonu AK, finského RK62, vznikla izraelská puška Galil. Ta měla nahradit do té doby nevyhovující pušky FN FAL. Naneštěstí, ačkoliv se jednalo o tu nejlepší kombinaci AK-47 a FN FAL, nakonec se Galil ve výzbroji izraelské armády nerozšířil tak moc, jak by si zasloužil.

Američané totiž na přelomu 60. a 70. let začali do Izraele dodávat skutečně velké množství pušek M16 a CAR-15 za velmi výhodnou cenu i s municí. A v té době se jednalo o pušky vcelku moderní. Galil tak byl k vidění relativně zřídka a do výzbroje se dostával jen pomalu a pozvolna, protože hlavní zbraní armády se stala právě M16. Galil se tedy objevoval spíše u příslušníků obrněných jednotek, dělostřelectva a některých jednotek letectva. Co ovšem tratil na trhu domácím, dohnal na exportu. Z Galila se stal dobrý vývozní artikl, který se buď vyvážel přímo do mnoha zemí po celém světě, nebo se začal v licenci vyrábět jinde (Jihoafrická republika, Vietnam). Ačkoliv je Galil velmi kvalitní zbraní, jeho výroba je relativně drahá a složitá.

Mimochodem věděli jste, že modernizovaná verze Galila bude standardní zbraní Vietnamské lidové armády? A že IWI postavila ve Vietnamu továrnu kde se budou vyrábět?

Vás, které zajímá trochu té airsoftové historie, si mohou přečíst článek Airsoftový Galil. Pro ty ostatní jen shrnu, že úplně první airsoftový Galil je z roku 1990 a ten, o kterém si budeme povídat dnes byl představen v roce 2009 značkou ICS. Konkrétně šlo o verze ARM a AR. A já si pro recenzi vybral o kapku modernější a zajímavější verzi, tedy verzi s označením GRM – ta vychází z verze ARM.

Taiwanské ICS platí za jednu z top značek na poli elektrik. Není proto divu, že se od jejích výrobků očekává výborné technické i modelářské provedení a samozřejmě dobrá spolehlivost a výkon. A ani elektrickým Galilem si ICS neudělalo ostudu.

Až na skutečně velmi malé drobnosti. A to mohu říci i jako člověk, který má s touto airsoftovou zbraní relativně dost praktických zkušeností.

ICS Galil (v nabídce ICS značena jako série ICAR) dorazí, stejně jako jiné zbraně od ICS, v kartonové krabici. Ta je velmi pěkně provedená, s mnoha barevnými obrázky a popisky. Navíc je vybavena nosným uchem, takže lze zbraň v krabici přepravovat jako v kufru. Ale to je už u ICS standard.

Pokud se podíváme na obsah krabice, i zde nás čeká bohaté příslušenství. Kromě samotné zbraně jsou v balení dva kovové vysokokapacitní zásobníky, vzorek kuliček 0,2 g, klíč na seřizování mušky, manuál v angličtině i s obrázky, propagační CD a čistič hlavně.

Nic co by nás u ICS překvapilo.

Nyní k provedení samotné zbraně. ICS Galil je samozřejmě celokovová zbraň, vzdáleně se svým vzhledem podobající AK. Délka je 98 cm a váha 3,6 kg není nijak neobvyklá. Díky sklopení pažby se pak délka zkrátí na 76 cm. To co máme tedy před sebou není nic až tak revolučního, co se uspořádání zbraně týče. Podrobnější pohled na jednotlivé části zbraně nám ale odhalí důmyslnou konstrukci této krásky.

Galil přinesl řadu vylepšení, co se ovládacích prvků týče, srovnáme-li ho s AK. Proto bude asi nejvhodnější srovnání právě s AK.

Tělo zbraně je samozřejmě kovové, vyrobené z jednoho dílu. Odstín těla je pak matně černý. Tělo je hladké a nerovnosti jsou způsobeny pouze černou barvou. Je znát, že celé tělo bylo po povrchu nějakým způsobem broušeno, či vyhlazováno. Velmi pěkně je provedeno ražení v hebrejštině, kdy jsou hebrejsky i značky na přepínači režimu střelby. Na obou. Nechybí také laserem vyrobené unikátní sériové číslo zbraně. Na těle si můžeme povšimnout hned několika vychytávek.

Tou první nejvýraznější je asi ocelová natahovací páka. Ta je prodloužená směrem nahoru, aby přečnívala přes horní kryt závěru. Její konec je navíc opatřen koncovkou se zdrsněním. Pro střelce to znamená, že není nutné zbraň nijak zvlášť naklápět, jako je tomu například u AK. Střelec je tak schopen zbraň natáhnout i když má zalíceno, nebo se zbraní někam míří. Zdá se to jako drobnost, ale ve skutečném boji to má svůj význam. V rámci airsoftu je pro vás ovšem tato funkce nezajímavá, protože pod natahovací pákou je samozřejmě ukryto seřizování hop-up ve stylu AK.

Nicméně tato páka má své nevýhody. V airsoftové verzi totiž nelze páku v podstatě natáhnout, pokud máte sklopenou pažbu. Pažba se totiž u Galila sklápí doprava, nikoliv doleva, jak tomu je u AK. Pažba tak po sklopení páce překáží. V originále je totiž pažba mírně sklopená aby nepřekážela, nicméně ICS tento drobný detail opomnělo. Takže pro seřízení hop-up mechanismu je nutné mít pažbu rozloženou.

Další výrazným vylepšením je samozřejmě oboustranný přepínač režimu střelby. Ten je dodnes pouze u ICS plně funkční. Na pravé straně zbraně nalezneme přepínač téměř shodný s přepínačem pro AK, na levé straně je pak u pažbičky mnohem menší páčka určená jen na palec. Sice se na levé straně nepřepíná režim střelby tak snadno (jde to trochu ztuha, ale chce to jen cvik) ale funguje dobře. V tomto ohledu je to dobrá věc, protože sklápění pažby doprava zamezuje přístupu k přepínání režimu střelby.

Asi poslední drobnost nás čeká u ocelového lučíku a pojistky zásobníku. Ta funguje obdobně jako u AK, pouze s tím rozdílem, že páčka pojistky je prodloužená doprava a to umožňuje uvolnit zásobník ukazováčkem nikoliv pouze palcem.

Tento systém má stejné výhody, jako pojistka u zbraní M4, kdy jedním zmáčknutím uvolníte zásobník (který sám vypadne) a ihned nasazujete další, zatímco u klasického AK musíte prázdný zásobník uchopit, uvolnit pojistku palcem, zahodit a poté nasadit další. Nepočítám mezi to samozřejmě zkušené tacticool borce, kteří pojistku povolují novým zásobníkem.

Ale aby to nebylo tak krásné jak to zní. Pokud nemáte příliš dlouhé prsty/velké ruce (třeba jako já) jednoduše na pojistku nedosáhnete, takže z této výhody nic nemáte.

Nad tělem je samozřejmě kryt závěru. Ten je z lisované ocele. Kryt závěru se lehce hýbe a není úplně 100% pevný. Samozřejmě vám neupadne. Pojistka závěru je totiž řešena stejně jako u AK. Sejmutím závěru se dostanete k přístupu pro zapojení baterie a elektrické pojistce. Na závěru je pak upevněno ocelové hledí.

Naneštěstí toto řešení mířidel není nejšťastnější, ale o tom až za chvíli.

Vnější hlaveň je také kovová, složena ovšem ze dvou dílů. Černá barva je absolutně hladké hlavni trochu lesklejší než zbytek zbraně, ale nepůsobí to nijak rušivě. Na hlavni je upevněn ocelový blok mušky a samozřejmě duralový tlumič výšlehu, který ukrývá 14mm levotočivý závit.

Tlumič výšlehu je skutečně jen našroubován a nedrží ho žádný červík. K jeho sejmutí proto nejsou potřeba nástroje.

Když už hovoříme o hlavni, je nutné se zmínit i o plynové trubici nad ní. U verze GRM je plynová trubice vyrobena z jednoho kusu, osazena standardní montážní R.I.S. lištou. Celá trubice je vyrobena z kvalitního duralu obrobeného na CNC. Plynová trubice u verze GRM slouží zároveň jako prostor pro baterii. Celá trubice je upevněna mezi blokem mušky a tělem zbraně.

U starších verzí byla trubice příliš úzká a tak velmi rychle ICS začalo dodávat dodatečně o něco širší trubici, aby se klasické Ni-Mh baterie vešli dovnitř. Do té doby byly jinak baterie stejně jako u airsoftového AK schovány pod závěrem, což ale nebylo příliš praktické a velmi limitující (vhodné jen pro baterie 8,4V).

Zatím jsme si nic neřekli k pažbení zbraně. Naneštěstí toho není zase tolik co říci. Jak už víme, pažba je sklopná na pravou stranu. Je vyrobena z kovu. Zajímavostí je to, že kloub pažby je vyroben z ocele, takže nehrozí jeho poškození. Na tomto kloubu je po levé straně i ocelové oko na popruh. Pažba se ani v jedné z pozic nijak nehýbe a drží pevně. Velmi mě potěšilo snadné sklápění. Pojistka není tak tuhá, jako je tomu u jiných zbraní s podobným systémem.

Mimochodem víte, že tento typ sklopné pažby je často hodnocen jako jeden z nejlepších typů sklopných pažeb u střelných zbraní vůbec?

Předpažbí je vyrobeno ze dřeva. Dřevo je ze dvou částí, které drží po hromadě na ocelovém rámu. Ten je tvořený dvěma ocelovými díly ve tvaru písmene „U“. Zatímco přední ocelový díl upevňuje předpažbí mezi tělem a muškou (podobně jako u AK), zadní díl slouží jako záchyt pro sklopenou dvojnožku a drží na něm též ocelová nosná rukojeť. Celkově působí předpažbí velmi pěkně a realisticky.

Bohužel, přes veškerou snahu, pasování dřevěných dílů na ocelové je vždy trochu náročné, takže se u některých kousků přeci jen předpažbí trochu hýbe.

K pažbičce mohu říci jen to, že je to pěkně vyrobená plastová pažbička, docela rovná a hladká. Neshledal jsem na ní nic zajímavého. Prostě funkční prvek, aby jste měli zbraň za co držet.

Tím jsme asi shrnuli hlavní díly zbraně, teď něco ještě k těm ostatním doplňkům a drobnostem. Všechny vás asi zajíma dvojnožka. Ta je ocelová a sklápí se do výřezu v předpažbí. Což má výhodu v tom, že nijak nepřekáží, pokud ji nepotřebujete, ani se nehýbe či jinak viklá. Je velmi bytelná, funkční, její nožičky mají i zdrsnění na patkách. ICS se navíc chlubí i její reálnou funkcí, tedy že může fungovat nejen jako nůžky na drát, ale také jako otvírák na lahve. Skutečně velmi důmyslné.

Zatímco pár lahví jsme s bratrovým Galilem otevřeli, drát jsme nikdy stříhat nezkoušeli ani jeden...takže jestli to jde i s airsoftovou verzí, těžko říci. Ale dvojnožka je skutečně ocelová, tedy by to mohly vydržet. Kdyby vás zajímalo jak teoreticky na to, tak je nutné mít dvojnožku nasazenou na zbrani. Zaháknete drát do drážky v kloubu dvojnožky, pak už jen uchopit obě nožičky a zabrat směrem dopředu, jako byste je chtěli vyklopit. A drát by měli nožičky sami přecvaknout. Znovu ale zdůrazňuji, nezkoušeli jsme to, takže vám tuto funkci, na rozdíl od otvírání lahví, nepotvrdím.

Ale jako všechno krásné, i tato dvojnožka má jeden drobný nedostatek. Ačkoliv jde dvojnožka vcelku snadno demontovat (pootočíte čepem, poté jej vysunete a dvojnožka je dole), může se občas stát, že se vám čep povolí sám a vlivem pružiny se i vysune/povysune. To se ale děje pouze když jsou nožičky vysunuté. To může mít ve výjimečných případech za následek kompletní uvolnění dvojnožky. Výhodou zase je, že čep je v nožičkách zabudovaný tak, že ho neztratíte.

Ale za ta léta se nám to stalo jen jednou, abych byl upřímný. No lepší je dávat si pozor...

Další zajímavou částí jsou mířidla. Jsou opět ocelová. Co se mušky týče, není jí co vytknout. Celý blok mušky je pevný, jeho součástí je také ocelové oko na popruh. Muška je plně seřiditelná. Horší už to je ale u hledí. To je neštastně upevněno na závěru (na rozdíl od AK kde je hledí až na středovém dílu těla). Nešťastně proto, že závěr na Galilu není nikdy 100% usazený a pevný. Vždy se trochu hýbe, ostatně jako mnoho závěrů u AK. Je tedy jasné, že přestože je i hledí ocelové a seřiditelné, může lehce měnit svojí pozici dle toho jak se zrovna pohne závěr. A to není úplně ideální. Naneštěstí, verze GRM má R.I.S. lištu na plynové trubici a tedy není problém namontovat nějaký typ kolimátoru.

Tohle je dle mého jediná výrazná slabina. Nebýt možnosti na montážní lištu vpředu namontovat nějaký kolimátor, mohlo by být v některých chvílích míření velmi problematické.

Jak hledí tak muška mají ale další zajímavou vychytávku a tou je možnost vyklopení mířidel pro zhoršené světelné podmínky (v originále fosforeskující). Máme ozkoušeno, že ještě v silném šeru fungují více než spolehlivě. To je velmi užitečný doplněk, neb v noci klasická mířidla od běžných pušek nedovolují v podstatě žádnou přesnější střelbu v šeru či noci a tohle je velká výhoda.

A jinak není už nic co by stálo za zmínku, pouze něco málo k zásobníku. Ten je opět standardně celokovový na 430 ran. Kvalitně vyrobený zásobník má i kovový záchyt, ale i přesto se lehce hýbe do stran. Na druhou stranu se u této zbraně záchyty nijak neopotřebovávají. Natáčení tohoto zásobníku jde samozřejmě bez problémů a na jedno natočení by měl být schopen vystřílet celý svůj obsah.

Nakonec to asi nejdůležitější pro mnoho hráčů. Vnitřek samotné zbraně. Ten je postaven na ICS mechaboxu verze 3, který je velmi bytelný. ICS se nicméně nepokouší nás nijak překvapit. Uvnitř tohoto mechaboxu nalezneme základní sestavu od ICS, tedy plný bronzový válec, kovová kluzná ložiska, základní kola, plastový píst s jedním kovovým zubem, protitlakou hlavu pístu, rovnou hlavu válce s kovovým nosem a základní trysku. Trn je plastový a pružina je síly M120. Hop-up komora je stylu AK, hlaveň pak o délce 510 mm. To vše dává zbrani výkon 125 – 130 m/s s 0,20g kuličkami. A to je dle mého názoru velmi dobrý výkon na základní zbraň, přestože nějaký ten vylepšený díl by zbrani neuškodil.

Jak tedy závěrečně zhodnotit Galila od ICS? Je to krásná a zajímavá zbraň, na kterou nenarazíte moc často. Má dobrý výkon, spoustu ocelových dílů a v určitých ohledech lze tuto zbraň považovat za dotaženou verzi AK. Na druhou stranu, má tato zbraň určité nedostatky. Některé přejdete bez povšimnutí, jiné už nikoliv. Jenže pokud chcete Galil, není moc jiných možností. Takže proč ho nezkusit? Jestli mohu z vlastních zkušeností říci, Galil byl pro náš tým vždy spolehlivou zbraní, která fungovala za jakýchkoliv podmínek a vždy podávala dobré výkony. Navíc do něho lze použít některé typy zásobníků AK, což jsme ocenili ve chvíli, kdy jsme na zbraň upevnili bunový zásobník, aby svoji funkci lehkého kulometu mohl plnit mnohem lépe.

ICS Galil GRM pořídíte na Bohemia Air Soft za 8.869 Kč ve standardní záruce, nebo se slevou 500 Kč v rámci dekorační záruky. A pokud se vám nelíbila tato verze Galila, můžete si vybrat z dalších verzí pušky ICS Galil, jež ICS nababízí.

 


Vydáno: 31.12.2015 10:48 | 
Přečteno: 11592x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků