Fórum
Kategorie: Elektriky

ICS Hera Arms CQR – SSS

ICS Hera Arms CQR – SSSJedna z nejnovějších zbraní z dílny ICS.

Poslední dobou mám pocit, že se výrobci zase začínají pomalu zabývat vývojem replik reálných zbraní. Není divu, protože mnoho fanoušků airsoftu po celém světě chce mít pocit, že mají v rukou, něco skutečného. ICS tak před časem uvedla na trh třeba svoji licencovanou pistoli Korth. Dalším takovým příkladem je Hera Arms CQR. Abych to uvedl hned na začátku, na pravou míru. Zbraň vyrábí ICS, ovšem vznikla ve spolupráci s ASG, které získala nejen licencí německé firmy Hera Arms, ale též její kompletní dokumentaci, pro vytvoření co nejvěrnější repliky. Nakonec z toho vznikla velmi zajímavá zbraň. Není to můj šálek čaje a v podstatě se mi vůbec nelíbí, ale možná i to je důvod, proč mi přišla Hera Arms CQR zajímavá a proč stojí za to se na ní podívat podrobněji.
Německá Hera Arms vznikla v roce 2008 a zabývá se především konverzemi a výrobou příslušenství pro ostré zbraně. Zároveň však vyhoví i zákazníkům se specifickými požadavky na malosériovou zakázkovou výrobu speciálních doplňků.

ICS Hera Arms CQR je dodávána v kartonové krabici s plastovým výliskem uvnitř, tak jak je typické pro ICS. Puška je bezpečně uložena a mezi příslušenstvím nechybí ani čistič hlavně a dvě elektrické pojistky. Přiložen je i návod ke zbrani, který je vícejazyčný, obsáhlý a vševysvětlující.

ICS Hera Arms CQR je blowback elektrika s děleným mechaboxem a SSS elektronikou 2. generace. Ač je vzhled skutečně exotický, je držení HERY v ruce docela příjemné. Takový trochu pocit jako když držíte P90, což zapříčiňuje především taktická rukojeť na předpažbí. První zevrubná prohlídka nám totiž ukáže, že Hera je v podstatě karabina M4 s pevnou pažbou stylu SL8, doplněnou o ergonomickou rukojeť na předpažbí. Není to špatné. Na délku 71 cm a váha 3,2 kg. Standardní parametry na kratší karabinu. Přestože tenhle styl zbraně není můj šálek čaje, našel jsem tu pár zajímavostí a až na jeden nedostatek to není špatná zbraň.

Tělo Hery je klasicky složenou ze spodního dílu těla a vrchního dílu pouzdra závěru. Oba dva díly jsou vyrobeny z kovu, krásně opracovány a nalakovány. Jednolitá barva, žádné stopy po nástroji, či nedokonalém lakování. Zkrátka vysoká kvalita zpracování tak jak jsem u ICS zvyklý. Po obou stranách najdeme laserové ražení značek ASG, ICS a Hera Arms. Nechybí samozřejmě ani sériové číslo. Ovládací prvky jsou v tomto případě zastoupeny jen ve formě přepínače režimu střelby na levé straně, doražečem závěru a pojistky zásobníku na straně pravé, klasické spoušti a rozšířené napínací páky závěru. Vše samozřejmě kovové a plně funkční. Vrchní část těla zdobí standardní RIS lišta. Zkrátka, vše moc pěkně a kvalitně provedeno, jak jsem od ICS očekával.

Speciální 7 palcové RIS předpažbí je vyrobeno z duralu a je tvrdě eloxováno černou barvou. Obrobeno je samozřejmě na CNC a na rozdíl od jiných výrobců, i zde je krásně vidět precizní výroba. RIS lišty mají krásně ostré hrany, žádné otřepy, či stopy po nástroji. Navíc je krásně vyražený nápis Hera na pravé straně předpažbí a po obou stranách nechybí QD otvory pro popruh. Předpažbí disponuje čtyřmi RIS lištami.

Vnější hlaveň je z jednoho kusu a v předpažbí je krásně centrována kovovou centrážní vložkou, takže se hlaveň nemůže nijak hýbat. Konec hlavně zdobí stylový tlumič výšlehu se 14 mm levotočivým závitem. Do této chvíle tu ale máme stále jen obyčejnou M4 a nic víc. Zajímavosti začínají ale právě teď.

Tím hlavním lákadlem na Heře je totiž futuristické pažbení, které je licencováno právě německou Hera Arms, která ho taktéž navrhla. V zásadě to je pažba a předpažbí pro RIS. Pažba je ve stylu SL8, jak bylo řečeno výše. Takže pažbička je přímo spojená s pažbou, což dává pažbě velkou odolnost a velmi unikátní ergonomii. Vyrobena je z kvalitního polymeru, spojena šrouby a je u ní myšleno téměř na vše. Po obou stranách máme QD otvory pro upevnění karabin, ale též několik ok na provlečení popruhu.

Výrobce přemýšlel a tyto průvleky udělal tak, aby se dali odšroubovat a tak snáze popruh uchytit a nedělat si starost, jak provléknete třeba větší karabinu. Nechybí dokonce pogumovaný povrch na pažbičce, který má i protiskluzový vzorek. Opomenout nemohu také na množství ražených nápisů a log na celé pažbě.

Patka pažby je pogumovaná, takže dobře sedí. Pokud jí sundáte, dostanete se do prostoru pro baterii, kterou lze připojit na malý konektor.

 

Celkově pažba není špatná, přesto to není úplně ono a dle mého má dva nedostatky, z toho jeden kritický. Předně, její délka je tak na půl cesty mezi úplně vysunutou a zasunutou běžnou pažbou. Osobně bych bral delší pažbu, ale to už je o zvyku/vkusu, tudíž to neberu jako zásadní nedostatek. Také jsem si říkal, že by takové pažbě slušela seřiditelná lícnice, ale tu bohužel nemá.
Nepříjemnější ovšem je, že tvar a úhel pažbičky omezuje přepínání režimů střelby a to velmi výrazně. Pokud máte zajištěnou zbraň, tak vám garantuji, že ji nezajistíte, pokud si nějak nevykloubíte palec i se zápěstím. Což o to, přepínač funguje skvěle, né že ne, ale já mám štíhlou ruku, vcelku dlouhé prsty, přesto nejsem schopen přepínač dostat z polohy Auto do Safe a ani obráceně. Nedokázal jsem to ani jednou. Žádným způsobem. Prostě jsem musel použít druhou ruku. V případě, že máte zajištěno, tak ani palcem nedosáhnete na přepínač. Přepnout i z polohy automat na jednotlivé také není jednoduchý úkon. Zpět je to pak ještě horší. Zde vidím kritický nedostatek v ovladatelnosti zbraně, který nejen že vyžaduje obě ruce, ale také se na něj musíte velmi soustředit. Jakkoliv je celkové držení zbraně intuitivní a pohodlné, tak tohle celý dojem zničilo.
Tohle už není o zvyku, ale o špatně vymyšlené pažbě a ne zcela doladěnému přepínači, který by měl být větší. Netuším jak to soudruzi z NDR měli vymyšlené, nebo zda se při dokumentaci mezi ASG, ICS a Hera Arms nestala nějaká chyba, ale tohle prostě nemohlo nikdy fungovat.

Přední část pažbení je určitou formou taktického gripu a je upevněna na RIS liště na předpažbí. Vyrobena je ze stejného materiálu jako pažba, ovšem tentokrát je povrch v přední části taktické rukojeti pouze zdrsněný a už není pogumovaný, což by mu podle mě slušelo. Nicméně drží se perfektně, sedne krásně do ruky, jelikož má podobný tvar, jako přední část P90. A pokud by vám nesedla, tak si ji sundejte a dejte jiný grip. Ovšem myslím, že by to byla škoda, protože tento ničemu nepřekáží a je velmi praktický. Po obou stranách najdeme opět QD otvory pro oka na popruh a mnoho nápisů a ražení.

Předposlední částí jsou mířidla. Jednoduchá sklopná plastová mířidla. Seřiditelné hledí i muška, aniž byste potřebovali nástroj. Vyklápění funguje dobře a pro běžné použití dostačují. Ovšem v tomto případě si opět myslím, že by na takové zbrani měl být nějaký stylový kolimátor, nebo krátký puškohled. Pokud by se vám mířidla nelíbila, lze je z RIS lišty sundat.

Poslední částí je zásobník. Standardní točák na 300 ran. Je to novější typ plastového zásobníku od ICS je chytře vymyšlený. Je bytelný, mechanismus funguje hladce a díky průhledné drážce vidíte, kolik v něm máte ještě kuliček. Ve zbrani skvěle sedí a bezchybně podává.
Líbí se mi tyto nové zásobníky od ICS. Mají pěkný design. Ale k Heře bych klidně přiložil tlačák.

Ale zanechme vnějších popisů a podívejme se do nitra této zajímavé zbraně. ICS Hera Arms CQR SSS stojí na základech řady ICS CXP. Přesněji tedy děleném mechaboxu verze 2 s elektrickým blowback mechanismem a rychlovýměnou trnu pružiny. Jako vždy vás čeká snadná rozborka zbraně ale též možnost uvolnění pružiny doražečem závěru. Aby toho nebylo málo, má tento mechabox funkci přednatažení pístu a druhou generaci pokročilé elektroniky SSS, která plní i funkci elektronické brzdy a samozřejmě MOS-FET. Výrobce doporučuje použití 11.1V baterie.
Druhá generace elektroniky SSS zvládá to co ta první (popisoval jsem jí ZDE), ale díky novému motorku, který dává elektronice zpětnou vazbu, a také detekci pozice kol, zvládá Hera vše lépe.
Nový dlouhý EVO motorek je vybavený silnějšími magnety a kuličkovými ložisky. ICS uvádí, že má lepší parametry než ostatní motorky, spotřebuje méně energie a dosahuje vyšších otáček, při zachování zátěžových charakteristik. Přesná čísla výrobce neuvádí, ovšem EVO motorek má zvládat až pružiny M150.

Stručně zmíním, že SSS elektronika nabízí několik typů ochrany proti poškození zbraně (mechanické i elektrické) a dovoluje vám nastavit střelbu omezené dávky o třech ranách. V rámci testování fungovala velmi spolehlivě, reagovala rychle a v módu omezené dávky nevynechala jedinou kuličku. Lze si nově nastavit automatické přednatažení pístu a spouštět diagnostiku zbraně. Samozřejmostí je hlídání podvybití baterie. Zbraň s vámi komunikuje především skrz vibrace a barevná světla. Všechny kroky těchto operací jsou popsány v návodu. Zkrátka, co se elektroniky týče, je to špička.

Po mechanické stránce to je klasický vyšší základ od ICS. Základní tryska a hlava válce, mosazný válec, kovová ložiska, kvalitní POM píst s hlavou pro blowback zbraně ICS a samozřejmě výměnný kovový trn s ložiskem. Díly elektrickému blowback se vám pak ve výhozím okénku pohybuje při střelbě imitace závěru. Spodní díl pak obsahuje kromě elektroniky i zátěžová MIM kola. Věřte mi, jsou to velmi dobré díly.

Výsledný výkon celé této sestavy je díky 215 mm dlouhé hlavni a kovové hop-up komoře, hezkých 110 m/s s 0,20g kuličkami. To není na základní zbraň s krátkou hlavní vůbec zlé. Samozřejmě, že potenciál tu je mnohem vyšší, ale to už nechám na vás.

No a jsme na konci. Jak si tedy ICS Hera Arms CQR SSS vedla? Přiznám se, pokud pominu krkolomné přepínání režimu střelby, tak je tahle kráska skutečně futuristickou zbraní. Jestli hledáte něco, co by se vzdáleně podobalo P90, máte možnost! Běžně dostupné náhradní díly, pokročilá elektronika a vysoká kvalita výroby ICS jsou přednostmi pro běžného hráče. Fajnšmekři ocení především zajímavý design, ergonomičnost a možnost používat stále obyčejné zásobníky pro M4. Pokud nejste fanda elektronických vychytávek a podobně jako já tvrdíte, že v jednoduchosti je krása, je k dispozici verze bez SSS elektroniky, pouze vybavená MOS-FETem.

ICS Hera Arms CQR SSS lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 9990 Kč.
A kdybyste chtěli verzi v jiné barvě, nebo bez pokročilé elektroniky, najdete je ZDE.

FOTO: Ondra


Vydáno: 24.4.2020 19:14 | 
Přečteno: 5839x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků