Fórum
Kategorie: Elektriky

LCT LCK-47 Limited Edition

LCT LCK-47 Limited EditionKdyž očekáváte jen předraženou zbraň a místo toho dostanete špičkovou repliku z limitované edice.

Alespoň tak bych shrnul mé dojmy ze zbraně, kterou vám chci dnes představit. Zhruba před týdnem dorazila do Bohemia Air Soft zásilka od Taiwanského výrobce LCT. Primárně aby se doplnili vyprodané zásoby AK a G3, dodatečně též pro rozšíření sortimentu o pušky typu VSS Vintorez, AS VAL, Vichr apod. V záplavě těchto pušek jsem ovšem zahlédl, že se též zcela nelogicky nechali dovést repliky pušek AK47 a AK47S. Přišlo mi to jako hloupost, protože tyto modely nabízí snad každý výrobce a přeci jen už to nejsou zrovna trendy zbraně. Jaké pak bylo mé zděšení, když jsem se dozvěděl, že odhadovaná prodejní cena bude okolo 15000 Kč?!? Proč?
Samozřejmě mi to vše vrtalo hlavou, takže jsem trochu zapátral. Nakonec jsem zjistil důvod, proč byla tato zbraň dovezena a také proč stojí dvakrát tolik, co jiné zbraně od LCT.
No...proč stojí dvakrát tolik se dozvíte v textu. Proč byla dovezena? To si v tu chvíli nikdo nemohl vzpomenout, protože objednávka se dělala před dvěma měsíci, možná déle. Ale jsem rád, že se zase objevilo něco zajímavého.

Zbraň, kterou budu dnes recenzovat, nechalo LCT v roce 2017 vyrobit na počest 70. výročí vzniku slavné zbraně AK47, která se proslavila asi nejvíce ve válce ve Vietnamu. Na Taiwanu se v té době rozhodli udělat co nejvěrnější repliku původní a první verze AK47. Nikoliv AKM, které vyrábí řada výrobců (včetně LCT) a vydává ho za AK47, ale skutečné AK47 se vším všudy, co k němu patří. Celá vyrobená série má nakonec pouhých 500 exemplářů s tím, že se nebude vyrábět po několik dalších let, aby se udržela jeho sběratelská hodnota. LCT navíc slibuje, že jejich AK47 je vyrobeno stejným způsobem jako ostrá verze, tak aby působilo co nejvěrohodněji. Povedlo se? Podle mě ano. Je to zbraň jen pro sběratele? Určitě ne! V následujících řádcích se dozvíte více.
Zde bych doporučil si pro zajímavost přečíst nějaký článek o vývoji AK47 a jeho nástupců, abyste pochopili rozdíl mezi AK47 a jeho nástupci. Ač to tak nevypadá, tak AK47 je výrazně odlišné, než vylepšené verze, které přišli po něm, tedy AKM a AK74. Velmi zajímavý článek je třeba ZDE.

Zbraň je dodávána v podobné krabici, jako všechny ostatní zbraně od LCT. Šedá, barevná krabice má na sobě velké logo LCT, na boku pak samolepku s miniaturou zbraně a její označení. Mezi krabicemi jiných zbraní od LCT tak AK47 snadno přehlédnete. Uvnitř je v pěnovém výlisku uložena samotná puška a k ní jeden zásobník. Kromě aktuálního katalogu LCT a jednoduché brožurky s popisem zbraně už v krabici není zhola nic. Dokonce ani návod.
Absenci návodu vidím u takové zbraně jako velké mínus, přestože já sám bych ho asi nepotřeboval. Ale zase uznávám, v brožurce je popis parametrů zbraně, včetně popisu vnitřních dílů, což jsem snad nikdy neviděl.

Hrozně rád popisuji první dojem po otevření krabice s novou zbraní. V tomhle případě to byla vůně. Vůně oleje, chladící kapaliny a ocele. Směs zápachů a vůní, které znám osobně z dílny, a které jsou jasnou stopou toho, že je přede mnou hromada železa...
Tedy oceli, protože ze železa se nic nevyrábí.

Tahle puška jednoduše voní jako starší ostrá zbraň co ležela dlouho ve skladu. Je těžké to popsat, ale u airsoftové zbraně tohle obvykle necítíte. Ale jestli jste v rukou měli alespoň nějakou starou znehodnocenou zbraň, třeba náš Vz.58, tak tu vůni určitě znáte. Že se nemýlím, jsme poznal hned jak jsem vzal LCT AK47 do ruky. Bylo neskutečně těžké. Váha téměř čtyři kila (přesně 3,75 kg a dílka 88 cm) koncentrovaná ve střední části zbraně mě překvapila. Aby ne, když jediné co je na zbrani prakticky použito je ocel a dřevo. Jakmile si ale člověk na váhu zvykl, bylo to zase staré dobré AK, které z airsoftu všichni známe. Dobře se s ním míří, manipuluje, všechno je víceméně po ruce. Vše se také hýbe tak jak má. Vizuální dojem je špičkový. Stopy po výrobě jsou minimální, vše pevně drží pohromadě a působí odolně a realisticky. Budeme-li hovořit jen o vnějšku, není pušce co vytknout. Takže se podíváme blíže a zkusíme provedení jednotlivých částí zbraně srovnat s ostrou předlohou, když už se LCT tak chlubí.

Začneme tělem zbraně, tedy pouzdrem závěru. Zatímco ostré AKM a pozdější verze měli pouzdro závěru ze svařených kovových výlisků, původní AK47 mělo frézované tělo z ocelového bloku. Ve 40. a 50. letech bylo toto provedení velmi nákladné i pro výrobu v komunistických podmínkách. A co na to LCT, které se původně zabývalo výrobou ocelových výlisků? Ano, skutečně, po vzoru ostrého AK, vyrobili celé tělo zbraně – pouzdro závěru, z jednoho ocelového bloku, který pak na CNC strojí frézovali. Žádná hliníková slitina, dural, či cokoliv podobného. Hezky po staru z kvalitní ocele. Výsledkem je velmi těžký, ale také velmi odolný díl. Díky tomuto výrobnímu postupu, se zlepšila i pevnost pažby, protože packy, které pažbu drží, jsou pevnou součástí těla, nikoliv vložkou, jako je tomu u jiných airsoftových výrobců či pozdějších ostrých verzí AKM a AK74. Teoreticky tak odpovídá tělo finálnímu provedení frézovaného pouzdra závěru z poloviny 50. let. Z hlavy si hned nevybavuji výrobce, který by se rozhodl pro takhle drahé, zároveň bytelné, řešení.
Možná Inokatsu, nebo jiný japonský výrobce by udělal takto bláznivou a nákladnou věc. Mimochodem, ostrá verze AK47 měla pouzdro závěru frézované z jednoho kusu ocelové tyče.

I přes kvalitně udělané černění jsou na mnoha místech těla vidět jemné stopy po obrábění, občas nějaký zub, nicméně hlavní plochy jsou broušeny do hladka, takže nic dramatického co by narušovalo vzhled. Svým způsobem občasné stopy po výrobě dodávají AK47 realistický vzhled poválečné výroby. Většina hran je strojově zaoblena a celé tělo je pak na několika místech ozdobeno gravírováním výrobních značek či označení režimů střelby. Bohužel, většina značek není reálná, byť je na správných místech, a jsou tak spíše na ozdobu a dotvoření dojmu reálné zbraně. Ale je to logické, protože přesné kopie výrobních značek se nevyskytují snad na žádné airsoftové zbrani, nemáte-li příslušnou licenci. Unikátní sériové číslo na spodku zbraně je tak jako jediné vypáleno laserem. Mimochodem toto číslo máte napsané i v přiložené brožurce u zbraně.

Na pravé straně těla je hezky tvarovaný přepínač režimu střelby z lisovaného plechu. Jeho přepínání je trochu tužší, ale né tolik, abyste měli pocit, že s ním nepohnete. Vybranou pozici ovšem drží skálopevně, takže se nebojte, že třeba ve tmě špatně přepnete. Na levé straně zase oko na popruh. Zde si ovšem nejsem jist, které všechny verze AK47 ho měli zde a které na pažbě. Kryt závěru je taktéž z kovového plechu. Proveden je tak dobře, že se nijak nehýbe ani neviklá. Nesmím opomenout i bytelnou natahovací páku závěru, která je taktéž z kovu, nicméně v tomto případě půjde už o nějaký odlévaný kovový materiál. Na celém vnějším provedení zbraně ale asi půjde o jediný, neocelový kovový díl. Na tělo zbraně je napojen i ocelový středový díl se stavitelným hledím.

Tím se dostáváme k pažbení. Stejně jako u originálního AK47, i zde je pažbení kompletně ze dřeva a to i včetně pažbičky. Dřevo je provedeno velmi precizně a je krásně nalakované. O to více potěší, že je na zbraň napasováno přesně a nijak se nehýbe. Pažba je pevně k tělu upevněna díky třem šroubům a na jejím konci najdete plechovou patku. Po jejím odšroubování najdete prostor pro uložení baterie s malým konektorem. Velmi hezkým detailem je otvor v patce pro vkládání čištění na zbraň.

Pažbička je také detailně provedena. Velmi hezky je na ní udělané vroubkování, podobně jako tomu bylo u ostré verze. Opět, nijak se neviklá a nehýbe. Na jejím spodku spatříte jen šroub, kterým se upevňuje ke kleci motoru.

Předpažbí je klasicky ze dvou dílů. Velmi se mi líbí lisované ocelové objímky, které ho drží pevně na zbrani. Zkoušel jsem také povolit pojistku pro rozborku, abych mohl oba díly ze zvědavosti sundat ze zbraně, ale páka je docela tuhá a já nechtěl riskovat zbytečné poškrábání zbraně. Nicméně se vše tváří, že rozebrat předpažbí lze stejně jako u ostré verze. Takže to ať zkusí raději hrdý majitel zbraně.

Předpažbí je samozřejmě upevněno na vnější hlavni. Ta je ocelová, krásně hladká, ovšem se stopami po poctivém soustružení. Na této vnější hlavni jsou všechny prvky poctivě fixovány kolíky a pojištěny šrouby. Nechybí ani oko na popruh. Na konci hlavně je upevněn blok mušky. Stejně jako hledí, i muška je seřiditelná. Součástí bloku mušky je i 14 mm levotočivý závit pro montáž tlumiče.

Zásobník zbraně je na 130 ran, vyrobený z ocelového plechu. Funguje krásně, ale při nasazení do zbraně je nutné ho pevně dorazit, aby zaklapl záchyt zásobníku. Je to zcela obvyklý tlačný zásobník pro airsoftové AK.
Zde musím podotknout, že mě překvapilo, že při nasazení zásobníku neuslyšíte takové to klasické cvaknutí, jak zaskočí pojistka zásobníku. Zásobník přesto drží pevně.

Co se vzhledu týče, hezčí AK47 jsem doposud neviděl. Působí realisticky, bytelně a je zkrátka krásné. Velmi mě ale zajímala i funkční a praktická stránka. Vnitřek celé zbraně stojí na mechaboxu verze 3 od LCT s 9 mm kuličkovými ložisky, který je ale kompatibilní s díly Marui. Mechabox je osazen jen kvalitními díly, většinou kovovými. Hlavy válce a pístu jsou kovové protitlaké, válec je samozřejmě také kovový. Ocelový trn pružiny je vybaven kuličkovými ložisky. Polykárbonátový píst má celokovové ozubení a tryska je z POM plastu. Zmiňovat zátěžová kola či motor snad ani nemusím. Hop-up komora je plastová, ale dovoluje vcelku precizní seřízení. Regulace hop-up mechanismu je klasicky ukrytá pod natahovací pákou závěru, ale díky vodící liště páky závěru je jeho regulace trochu krkolomná. Celkově jsou ale vnitřní díly skoro až naddimenzované, než by bylo potřeba. Výkon zbraně je lehce přes 130 m/s s 0,20 kuličkami, což je na tovární verzi velmi pěkný výkon. Faktem je, že v téhle konfiguraci by puška určitě snesla i o řád vyšší pružinu. Vnitřní mosazná hlaveň o délce 435 mm dává pušce velmi slušnou přesnost. Ačkoliv nedisponuje toto AK47 MOS-FETem, tak výrobce doporučuje použití 11.1V 20C Li-Pol baterie, pro kterou je samozřejmě dimenzovaná kabeláž.

Takže jak zhodnotit tohle na první pohled skutečně drahé AK47? Ano, je to zbraň pro fajnšmekry, kteří ocení přesnost a realističnost provedení. Pro ty, kteří neváhají utratit větší peníze za něco extra. Na první pohled si toho asi méně znalé oko nevšimne, ale celoocelové CNC provedení je skutečně jiná třída, než lisovaná ocel či lité hliníkové slitiny. Nemluvě o tom, že těchto pušek je po světě jen 500 kusů. Zároveň si však myslím, že i trochu movitější hráč, ochotný investovat, ocení odolné provedení a vysoký výkon na běžném bojišti. Možnost montáže tlumiče je příjemný bonus. Pro fanoušky vietnamského konfliktu nebo poválečné ruské armády je tahle zbraň takřka povinnost. Jediné, co by mohlo někomu vadit je absence možnosti montáže optických doplňků. Ale tyhle věci zkrátka na AK47 nepatří. Pokud si už někdo koupí tuhle pušku, tak proto, že si je vědom, že i když to na první pohled nebude znát, bude mít něco extra a nebo má prostě rád klasiku. U téhle zbraně předpokládám, že vám pěkných pár let vydrží. Je to prostě „kalach“ s vlastnostmi ostré předlohy. Odolnost, jednoduchost a výkon!

LCT LCK-47 Limited Edition lze na Bohemia Air Soft zakoupit za 15059 Kč ve standardní záruce, nebo pak se slevou 400 Kč v rámci dekorační záruky. A pokud vám nevyhovuje verze s pevnou pažbu, je tu i varianta se sklopnou pažbou za stejnou cenu. O této pažbě naši technici prohlásili, že je to snad první model AK47S, u kterého věří, že by jeho pažba mohla pár let vydržet a nezlomit se.


Vydáno: 5.10.2018 11:40 | 
Přečteno: 8522x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:



Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků