Fórum
Kategorie: Elektriky

SRC SR5 (SDU) kov gen. II

SRC SR5 (SDU) kov gen. IIVětšina dnešních výrobců airsoftových zbraní má své modely MP5 velmi podobné. Konstrukčně se nijak zásadně neliší. Liší se obvykle pouze kvalitou zpracování. Ale jsou tu i výjimky. Jednou z nich je například značka SRC. Ačkoliv její SR5 nejsou zrovna nejžhavější novinkou, mají rozhodně co nabídnout. Třeba velmi bytelné vnější zpracování. Někde jsem viděl starší vtipnou, ale trefnou, poznámku nazývající SR5 „Ocelová bestie“. A já vám povím proč.

Když vyšla první řada elektrických SR5 od SRC, vzbudilo to u nejednoho hráče zájem. Relativně málo známá značka totiž po dlouhé době nabídla trhu něco jiného, než jen technicky okopírovaný a vylepšený model jiného výrobce. SRC se totiž rozhodlo jít vlastní cestou s cílem přinést hráčům realistickou a vskutku reálně odolnou MP5. Jak by řekl klasik Jára Cimrmam „Aby to bylo jako ze života“.

Naneštěstí tu nehovoříme o cestě k nějakému blowbacku či tak něco, takže se máte na co těšit. Ale všechno se dozvíte.

V listopadu 2009 se objevuje první série SRC SR5 a je to více než zajímavé. Princip výroby údajně probíhá velmi podobně jako u ostré zbraně, ale i materiály jsou stejné. Žádné slitiny. Poctivá lisovaná ocel a spousty svárů. Plast skutečně jen tam, kde má být a nikde jinde. A ani ty plasty nevypadají vůbec zle. To bylo velmi příjemné oproti soudobým modelům. Také nechybělo funkční výhozí okénko, které v té době měli pouze MP5 od Classic Army.

A vlastně doteď se jedná o velkou vzácnost. Není mnoho modelů MP5, jež mají funkční výhozí okénko. Aktuálně kromě Classic Army a SRC je mají i modely od G&G a některé novější modely od ICS.

Je červenec 2010 a na trh se dostává druhá generace SR5 od SRC. Ta ještě vylepšila celkový vzhled zbraně ale především poladila vnitřní díly. Ne že by SR5 dosahovala nějakých závratných výkonů, ale vnitřní díly už nebyly úplně marné a byl zesílen i mechabox. Právě druhá generace SR5 je ta, která se v současnosti na trhu stále prodává. A o jedné zbrani z této druhé generace SR5 vám dnes povím něco blíže.

Je zvláštní, že přes svoje skvělé zpracování a často velmi chválený vzhled, se SRC v konkurenci jiných výrobců replik MP5 prosazuje jen velmi obtížně. Vnitřní díly rozhodně nevybočují z airsoftového průměru, stejně jako výkon. Značce SRC se jednoduše nedaří dostatečně protlačovat své výrobky na rozdíl od G&G či ICS. Nicméně je nutné podotknout, že třeba ICS je ve velké výhodě díky dobré reputaci svých verzí MP5 a G&G má sama o sobě docela agresivní marketing.

SRC SR5 (SDU) kov gen. II dorazí ve velmi hezké krabici. Na víku krabice je barevný obrázek a značení zbraně. Samotná zbraň je pak uložena v polystyrenovém výlisku.

Mimochodem drobná zajímavost, fotky na krabice, manuály a další propagační materiály pro SRC nafotili členové KSK Kommando Spezialkräfte z Prahy. Najdete je třeba na krabicích SRC SR36. Dokonce jsou na veškerých materiálech zmíněni, takže se nejedná o sadu anonymních fotografií.

V krabici nalezneme samozřejmě zbraň, zásobník a dále čistič hlavně se vzorkem kuliček. Nechybí ani nezbytný manuál ke zbrani, který je univerzální pro celou řadu SRC SR5, je plně barevný a v anglickém jazyce. Obal pěkný, ale ten vám střílet nebude. Co tedy samotná zbraň?

SRC SR5 vypadá na první pohled moc dobře. Délku má 79 cm a při sklopené pažbě 57 cm. Váha je vcelku rozumných 2,5 kg. Takže nic co byste neunesli a nemohli s tím dobře manipulovat. Samopal není temně černý, spíše to je taková ta matná černá, jakou by člověk očekával u ostrých zbraní. To samé platí i o plastech. Nikde není nic, co by narušovalo celkový vzhled zbraně nějakým odstínem mimo, nebo prvkem, který vysloveně nesedí. I červená a bílá barva značek a číslic na zbrani nijak nesvítí a není příliš sytá. Ale to mě tolik netrápí. Mě osobně (a jistě i vás) zajímá především provedení ocelového těla zbraně.

Kdo by to v úvodu minul, teď budeme hovořit pouze o oceli. To je ten materiál, který se zas tak často u airsoftových zbraní nepoužívá. Jednak proto, že výroba z oceli je nákladná, a většina z vás nerada utrácí za drahé zbraně, a taky proto, že výroba ze zinko-hliníkových slitin je v airsoftu prostě tradiční a velmi praktická záležitost převzatá z Japonska. A právě díky nepraktičnosti výroby z oceli jsou ocelové airsoftové zbraně zajímavé a ceněné. Pro normální lidi, kteří se umí ke zbrani chovat, jsou zinko-hliníkové slitiny dostačující a pro ty ostatní tu je ocel.

Stejně jako ve skutečnosti, i u SR5 je celý horní díl zbraně z oceli. Ba co víc. Celá horní část se závěrem, šachtou zásobníku a plynovou trubicí je z jednoho kusu. Základ tvoří lisovaný 1,2 mm tlustý ocelový plech. A pokud jste trochu znalí, víte jaká je největší výhoda oceli oproti klasickým slitinám v airsoftu používaných. Dobrá svařitelnost. Jednotlivé části zbraně jsou proto k sobě svařeny. Na zbrani vlastně není jediný šroub, vyjma šroubů na hledí. Vše co najdete budou jen dva čepy. I bloky mušky a hledí jsou natvrdo přivařeny. Svár za svárem a další svár. Je to prostě skvělé. A jestli někdo z vás čekal, že pod předpažbím nic nebude, tak i tam je přivařený plechový válec a na něm je pouze nasazeno pogumované předpažbí. Takže ani kdybyste měli sakra pevný stisk, předpažbí nezničíte. Normálně bych se zabýval jednotlivými díly zbraně, ale tady máte jednoduše zbraň pár kusů. Ocelové tělo, tlumič, plastovou pažbičku a výsuvnou pažbu. A to je vše. Nic víc. Takže pokud mám shrnout tělo zbraně, je to prostě pevný ocelový výlisek plný svárů, kde se prostě nemá co rozbít, co viklat a hýbat.

Pro lepší představu přikládám ilustrační obrázek, kde vidíte celé ocelové tělo zbraně. Není to tedy přímo tělo této zbraně, ale toto vše je z oceli, svařené z několika dílů. Více než jak to vidíte na obrázku nelze tělo rozebrat. A pro hnidopichy – samozřejmě můžete sundat pojistku zásobníku a hledí a natahovací páku s výhozím okénkem...a vyndat hlaveň, ale pořád vám zůstane ohromný ocelový blok. Mimochodem, víte že v rámci reklamy nechávalo SRC samostatný díl těla přejet autem? A tělo to samozřejmě přežilo. Já bych si na to tedy netroufl...

Díky tomu, že se jedná o ocel, je i nápis Kal. 9mm x 19 skutečně vyražen, stejně jako značení na horní části závěru. Samozřejmě nejvíce zaujme funkční výhozí okénko, pod kterým se ukrývá regulace hop-up mechanismu. Ale na to jsem vás lákal už na začátku, takže to nebudu rozvádět. Prostě natáhnete páku závěru a okénko se otevře.

Nechci vám ale lhát, neseřizuje se to tak pohodlně jako za pomocí páčky u klasických verzí MP5. Páčku používá třeba ICS či JG a je to určitě praktičtější, protože u SR5 v rukavicích hop-up neseřídíte. Ale funkční okénko má prostě své kouzlo, protože natažení páky závěru, jakkoliv bezdůvodné, vám prostě tím okénkem pohne. I kdyby jen na efekt, což mi rádi potvrdíte, je to fajn a osobně to mám u zbraní rád.

Hledí zbraně je přivařeno, ale lze ho seřídit stejně jako je tomu u jiných výrobců. Velmi mile mě překvapily červené číslice na hledí a také fakt, že s ním lze otáček sice na obě strany, ale má koncové polohy. To proto, že otočné hledí je nasazeno na závitu. Takže na rozdíl od jiných modelů MP5 se vám hledí skutečně zvedá výše.

Chtěl jsem něco dodat k mušce, ale je přivařena. A taky k očku popruhu vedle mušky, ale to je taky přivařeno. Ovšem pozor!! Oko popruhu na zásobníkové šachty je... snýtované třemi nýty. Každopádně všechny výše zmíněné elementy jsou stále ocelové a nebál bych se o ně.

Ale nechme tělo tělem a přejděme k pažbení. Jelikož se SRC chtělo co nejvíce přiblížit reálným materiálům, jsou i na pažbení zbraně použity zesílené plasty z nylonu a skelných vláken. To dává pažbičce nejenom dobrý vzhled, ale především dobrou mechanickou odolnost.

Vlastně veškeré plastové díly jsou z těchto kvalitních materiálů. Naneštěstí moc plastů na této zbrani nenajdete.

Pažbička má standardní tvar jaký u MP5 známe. Jsou sice vidět určité stopy po výlisku, ale to není nic až tak neobvyklého. Samozřejmě, že je celý tento blok z jednoho kusu a drží na těle za pomocí dvou kovových čepů. Přepínače režimu střelby jsou vyrobeny z plastu. SR5 má oboustranné přepínání, řádně ozdobené červenými a bílími značkami, které vyjadřují jednotlivé režimy střelby. Co se samotného přepínání týče, na jednotlivých polohách přepínač krásně cvakne, jen přepnutí na automat zacvakne až skutečně na konci chodu přepínače. Jelikož je levý přepínač upevněn za pomocí malého křížového šroubku, lehce odstává, ale to není nic zásadního.

Teda dokud vám náhodou neupadne. Osobně mám u modelů MP5 raději starý systém přepínače na jedné straně.

Na patce pažbičky pak naleznete ražení SRC a seřizování přítlaku motorku (nesahat).

Pažba je u tohoto modelu sklopná, ale jiné modely od SRC mají samozřejmě pažby pevné i výsuvné, případně nemají pažbu vůbec. Pažbe je opět vyrobena z plastu, stejně jako pažbička. Sstejně tak je i v úpravě s matným zdrsněným povrchem. Osobně mi pažba přijde pevná a bytelná, jen lehce se v kloubu hýbe. Praktickým doplňkem je pohyblivé kovové oko na popruh, uchycené na šroubu v kloubu pažby na levé straně. Samotná pažba se sklápí doprava, takže při manipulaci se zbraní nepřekáží a oko popruhu také zůstává stále na levé straně zbraně. Co ovšem moc nechápu, je určité nedomyšlení systému sklápění pažby. Pro základní polohu má pažba pojistku (a bohudík velmi prozřetelně z velkého bloku tvrdého plastu – palec nahoru), ale v případě sklopení už žádnou pojistku nemá a tak se vám prostě bude tak nějak kymácet sem a tam, jak zrovna půjdete. To rozhodně není praktické řešení.

A přitom by stačilo upravit kloub, dát tam pružinku, nebo prostě nějaké zaháknutí jako je tomu u G36. Nic takového se ale nekoná. Takže v praxi podle mě necháte pažbu zajištěnou a sklápět ji spíše nebudete.

Mimochodem velkou devizou SRC SR5 má být kompatibilita s reálnými pažbami od MP5 včetně čepů. Takže kdo má chuť mít zase něco extra, směle do toho. Celkově jsou na SR5 použita technická řešení z ostré verze ve více případech.

Poslední částí pažbení je předpažbí. Jak jsem zmínil předtím, je to jen pogumovaný plast, nasazený na kovovém rámu předpažbí. A dle mého je to také ten nejošklivější díl zbraně. Velmi mi vadí, že na tvarovaném předpažbí vidíte přesně stopu po lisování. Je nesmyslně z boku, takže ji nemůžete přehlédnout, také v rukou ji cítíte. Dle mého by mnohem lepší řešení bylo, kdyby tento spoj zůstal schován dole pod hlavní, kde si ho nikdo nevšimne. Jinak se materiálově nejedná o špatnou volbu. Každopádně držet zbraň máte za co. Nikoho asi nepřekvapí, že v prostoru pod pažbením se schovává baterie, ale opět nečekejte standardní přístup k baterii. U tohoto modelu musíte odšroubovat tlumič, který je našroubován na 14mm závitu vnější kovové hlavně. O to aby dobře seděl a centroval se stará i jeden velký o-kroužek na obvodu tlumiče. Když nic jiného, máte spoustu místa pro různé typy baterií s malým konektorem. A co říct k tlumiči samotnému? Prostě kovový válec se 14mm závitem, bez jakékoliv vnitřní vložky, ale se zdrsněním na povrchu.

Úplně poslední částí je zásobník zbraně. Samozřejmě kovový s pěkným ražením a kapacitou 260 ran. Že to je točák snad ani připomínat nemusím. Natahování nijak nevybočuje z průměru. Ale líbí se mi, že nemám pocit, že by natahovací kolečko viselo ve vzduchu nebo mělo velkou vůli. Přijde mi takový pěkně vyrobený a dobře sedí ve zbrani. Ale jinak je řešen stejně jako u ostatních výrobců. Jedinou jeho zásadnější vadou je to, že se velmi rychle odře barva z horní části, která je v zásobníkové šachtě, jak můžete vidět na obrázku níže. Toto odření vznikne už někdy po třetím vyjmutí zásobníku. Možná to je vada jedné série lakování, ale nepřijde mi.

A to je asi tak vše co bych k vnějšku zbraně mohl říct.

Vnitřek SR5 vás rozhodně nepřekvapí a není v něm nic co stojí za podrobnější rozbor. Dvojkový mechabox s kovovými 6 mm kluznými ložisky a pak klasická sestava základu AEG zbraně. Kovová kola, základní píst, trn, tryska, také protitlaká hlava pístu i válce. Velmi dobrý je ovšem zátěžový motorek SRC. V základu zbraň funguje dobře a její životnost není vůbec špatná, ovšem při jakémkoliv upgradu je už nutně měnit větší počet dílů.

Hop-up má zbraň kovový a krátkou bronzovou základní hlaveň o délce 23 cm. Takže nelze očekávat nic zásadního, než jen slušnou kadenci. Výkon samopalu SR5 je 96 m/s s 0,20g kuličkami.

Ideální výkon pro celou Asii a Německo.

Máme tu tedy opravdovou ocelovou bestii? Já si myslím že ano. Jestli totiž hledáte skutečně pevné tělo, tak tady je. Nikde jinde asi tak dobrý vnějšek nenaleznete. Pokud něco do polních podmínek, SRC SR5 je jasná volba. Ovšem chcete-li základní výkon na dobré úrovni a se zbraní si dál nehrát (s ohledem na to, že MP5 je samopal a má krátkou hlaveň), tak bych možná zvážil prohlédnout sortiment ICS a jejich SMG5, především ve verzích Upgrade. Každopádně celá řada SRC SR5 není nikterak špatná a jen bůh ví, kde se stala chyba, že tyto zbraně tak zapadly.

Já to vím. Chlapi z marketingovýho to pos....

SRC SR5 (SDU) kov gen. II můžete zakoupit za 5.049 Kč na airsoftshop.cz ve standardní záruce, nebo pak v dekorační záruce se slevou 400 Kč. A kdyby jste nechtěli verzi s integrovaným tlumičem, jsou v nabídce i jiné klasičtější verze, které si můžete prohlédnout ZDE.


Vydáno: 1.12.2015 18:32 | 
Přečteno: 11297x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků