Fórum
Kategorie: Elektriky

STAR – ARES 36

STAR – ARES 36Když byla v roce 1995 zavedena do výzbroje německého Bundeswehru, byla to jedna z mála zbraní, která byla vyrobená převážně z polymerových dílů, ačkoliv to v té době už nebyla taková rarita. Přesto se ze zbraně stal symbol německé armády a firma H&K slavila s touto puškou velké komerční úspěchy. I když se v posledních letech objevilo několik afér okolo kvality této pušky, stále je to jedna z nejmodernějších zbraní současnosti.

Firma ARES se po několika letech útlumu opět vrací na trh a znovu útočí na všechny trhy, kde působila ještě v dobách spolupráce se značkou STAR. Zbraně značky ARES se vyznačovali dobrým modelářským zpracováním, zaměřením na neobvyklé typy zbraní a u některých modelů přišli i se zajímavými technickými řešeními. Tentokrát se mi dostala do rukou zbraň STAR-ARES 36 z nedávno dorazivší dodávky z Hong Kongu.

ARES má na svědomí takové speciality, jako repliky PPSh-41, TAR-21, L1A1, L85, FNC nebo nejnověji, náš Samopal vz. 58.

Krabice značek STAR - ARES nebyly nikdy zajímavé a ani teď se ARES v tomto trendu nezměnil. Hnědá kartonová krabice a uvnitř ní kartonový výlisek, pro uložení zbraně. Na krabici samotné je jen pár barevných samolepek s miniaturou zbraně a logem ARES. Uvnitř krabice pak naleznete zbraň s jedním zásobníkem, složený návod, čistič hlavně a nakonec rezervní gumovou očnici na integrovaný puškohled.

STAR-ARS 36 je samozřejmě replikou G36 ve standardní délce 100 cm (se sklopenou pažbou pouze 77 cm). Přestože je zbraň převážně plastové konstrukce, vyrobená z kvalitního a odolného polymery s nylonovými vlákny, je váha zbraně překvapivých 3,6 kg. Nejedná se tedy o nějakou plastovou hračku, ale repliku, jejíž váha je téměř shodná s ostrou verzí.

Pro každou zbraň, která má tělo a pažbení vyrobené z plastu, je stěžejní kvalitní provedení a vylisování jednotlivých dílů, stejně jako kvalita materiálu, správná barva a povrch. A až na jediný parametr nemohu tuto zbraň hodnotit jinak než kladně, co se modelářského zpracování týče. Barevné provedení je matně černé po celém povrchu zbraně a co se plastů týče, není zde rozdílů v odstínech. Jednoduše jeden jako druhý, bez odlišností ve struktuře povrchu.

Nicméně zkušené oko přeci jen pozná, že plast nosného ucha s kolimátorem a dvojnožkou je z trochu jiné směsi, než zbytek zbraně. Především povrch je trochu hladší. Toho si ale člověk všimne jen při podrobném zkoumání.

Všechny plasty mají také mírně zdrsněný povrch, který vytváří dojem nerovné struktury, tak jako originál. To ocení především ti, jež plánují své zbraně opatřit kamuflážním nástřikem. Tato zdrsněná struktura povrchu navíc přispívá k tomu, že zbraň nepůsobí lacině, což se často stává u levných výrobců, kteří mají plasty hladké, nebo hůře, dokonce lesklé.

Jak jsem ale zmínil výše, jeden parametr přeci jen není na 100%. Tím jsou stopy po lisování. Na zbrani jsou drobné otřepy, které nikterak nepřekáží a na většině míst nijak nevadí, ale jsou tam a jsou vidět.

To jen dokazuje, že vyrobit kvalitní plastový díl není nic jednoduchého a i ty nejlepší firmy se s tímto problémem stále potýkají.

Co naopak u ARES nepřekvapí je kvalitní sestavení vnějších dílů. Nic se nehýbe, neviklá, neodstává. Všechno sedí tak jak má. Přechody jsou pravidelné a čisté takže se zkusme zaměřit na jednotlivé části zbraně.

Tělo zbraně je ze tří dílů. Horní část závěru s výhozím okénkem, zásobníková šachta a díl s přepínačem režimu střelby a pažbičky. Vše je spojeno dvěma čepy. Zbraň nemá žádné ražení, kromě označení přepínače režimu střelby. Ten umožňuje zbrani střílet standardně jednotlivými ranami i dávkou. Přepínání funguje bez problémů a přecvakávání mezi polohami je znatelné. V oblasti lučíku se také ukrývá záchyt závěru.

Funguje tak, že natáhnete závěr, zmáčknete záchyt závěru a pustíte závěr. Závěr zůstane v zadní poloze. Můžete tak pohodlně seřídit hop-up. Pro povolení závěru pak už stačí jen jednoduše znovu natáhnout závěr a záchyt se sám odjistí.

Předpažbí zbraně ukrývá prostor pro uložení baterie typu SP s malým konektorem a nebo jinou baterii podobné velikosti. Na zbrani předpažbí drží za pomocí jediného kovového čepu a zarážek na těle. K předpažbí je také upevněna dvojnožka. Ta má kovový střed, ale samotné nožičky jsou plastové, bez možnosti seřízení jejich délky. Tak jak to má originál. Co nepotěší, je absence jakékoliv montážní lišty na předpažbí, například pro taktickou rukojeť či svítilnu.

Pažba je sklopná do boku s gumovou patkou. Je velmi bytelná a při zaklapnutí se ani nehne. V poloze na boku je pojištěna záchytem.

Pokud se zaměříme na kovové díly, má zbraň samozřejmě kovovou vnější hlaveň a tlumič výšlehu. Pod tlumičem výšlehu je schován 14 mm pravotočivý závit pro montáž tlumiče.

Dalším kovovým dílem je páka natahování závěru (vhodná pro praváky i leváky), veškeré čepy na zbrani a přední očko na popruh.

Očka na popruh jsou tři. Jak bylo zmíněno výše, jedno kovové je vlevo na přední části nosného ucha, druhé plastové je taktéž po levé straně u kloubu sklopné pažby. Poslední kovové očko je na čele předpažbí u dvojnožky.

Asi nejzajímavější částí zbraně je nosné ucho s integrovaným puškohledem a kolimátorem. Puškohled má 3,5 násobné zvětšení se záměrným křížem. Obraz má puškohled dobrý, ale je nutné mít oko velmi blízko čočce.

Což s některými typy brýlí může být trochu problém

Kolimátor má záměrný bod ve tvaru tečky a funguje na baterie typu N (LR1 N). Což jsou baterie trochu neobvyklejší, ale nikoliv nesehnatelné.

Osobně si myslím, že funkce na jednu AAA baterii, by byla po praktické stránce lepší volbou. Nechápu, proč nebyl kolimátor dimenzován na ně.

Jak puškohled, tak kolimátor lze plně seřizovat. Nosné ucho na zbrani drží za pomocí tří šroubů.

Nakonec zásobník. Ten je celoplastový z neprůhledného černého plastu, vysokokapacitní na 470 ran (točák).

Vnitřek zbraně zdobí atypický mechabox s blowback mechanismem a rychlovýměnou pružiny.

Zde ještě zmíním rozborku, která je jednoduše řečeno dokonalá. Je rychlá, jednoduchá a bezproblémová. Vytáhnete tři čepy a je to.

Mechabox se tváří velmi bytelně a nějaké to zatížení patrně snese. Blowback mechanismus není pevně propojen s pístem ani s pákou, takže nemá zásadní vliv na výkon zbraně. Při střelbě ale funguje bezchybně.

Co se vnitřních dílů týče, nalezneme zde ARES základ. Plastová hlava válce, nerezový plný válec, plastová tryska, polykarbonátový píst s celokovovým ozubením a červenou polykarbonátovou protitlakou hlavou pístu. Trn je plastový s kovovým jádrem. Kola standardní zátěžová a motor je krátký základní zátěžový. Spoušť spíná přes mikrospínač.

Hop-up mechanismus je plastový s plynulou regulací za pomocí kolečka. Regulace je schovaná pod výhozím okénkem. V hop-up je uložena bronzová hlaveň 6,04 o délce 380 mm.

Výkon je 135 m/s s 0,20g kuličkami. A to je si myslím na základ velmi dobré.

Jak celkově zhodnotit zbraň? Určitě ocením možnost rychlovýměny pružiny, dostatku místa pro baterii. Modelářské provedení není vůbec špatné. Vzhledem k délce zbraně je dobré, že lze pažbu sklopit. Velmi se mi líbí vysoký výkon v základu.

Co naopak neocením, je absence jakýchkoliv pevných mířidel. Pokud se vám vybije baterie v kolimátoru, musíte spoléhat pouze na puškohled. Také nemohu pochválit volbu atypické baterie do kolimátoru.

Do lesa, či na delší vzdálenosti se jedná o velmi dobrou zbraň. Množství zaměřovacích prvků, délka hlavně i výkon ji pro takové bojiště předurčují.

STAR – ARES 36 lze zakoupit na airsoftshop.cz za 9.098 Kč ve standardní záruce, nebo s dekorační slevou 400 Kč.

Kromě této dlouhé verze lze ještě zakoupit i další tři zkrácené verze této skvělé pušky.


Vydáno: 12.6.2015 10:06 | 
Přečteno: 12383x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků