Fórum
Kategorie: Elektriky

START CM.030 (mod. 127)

START CM.030 (mod. 127)Klasická CM.030 s novou kapotou a osvědčeným motorem.

Takhle nějak by se podle mě dala shrnout AEP pistole, jejíž správné označení je CM.127. Postavena je na základě ověřené čínské kopie japonské AEP pistole Glock 17, která byla uvedena na trh už v roce 2004 a představovala vůbec první AEP zbraň na trhu. Japonská Marui se svým modelem tehdy slušně rozvířila vody airsoftového světa. Sice se jí nakonec nepodařilo zákazníky zcela odradit od plynových zbraní, které nabízí mnohem vyšší dávku realističnosti (funkční i vzhledem), přesto si třída elektrických pistolí našla mezi hráči své místo. Oproti spolehlivým manuálním pistolím totiž nabízí možnost automatické střelby a výhodou proti plynovkám je spolehlivost, nenáročná údržba a lepší provozní odolnost elektrických pistolí v nízkých teplotách. Jako vždy, klání manuál-plyn-elektrika nemá jasného vítěze a vždy jde především o to, co od zbraně očekáváte.

Platforma elektrických pistolí se časem rozrostla o další populární modely a nikoho nepřekvapilo, že čínští výrobci začaly tyto pistole v hojném počtu a modifikacích kopírovat. Kvalitou zpracování sice na japonské předlohy nedosáhly, ale funkčně nabízeli prakticky to samé. Doba ovšem pokročila a nyní už i čínské elektrické pistole vládnou trhu. Cena u těchto zbraní je příznivá, funkce už léty prověřená a pro potřeby záložní zbraně jsou plně vyhovující. Elektrické pistole prostě nejsou tak špatné. Jaké tedy jsou levné elektrické pistole? Vrátíme se zpátky k CM.127 a podíváme se na to.

CM.127 je dodávána v hezké oranžové krabičce, ve které je kromě zbraně a zásobníku ještě baterie 7,2V 500 mAh, nabíječka s redukcí, plnička, vzorek kuliček, imbus klíč a čistič hlavně. Samozřejmě tu je i velmi přehledný a podrobný návod v anglickém jazyce s množstvím obrázků.
Ti kdož si netroufají na angličtinu určitě ocení čínské popisky, které jsou tak jasné, jako rozsypané lístky čaje v dopitém šálku.

CM.127 je vyrobena v Číně značkou CYMA, která je u nás známá především svými elektrickými AK a manuálními brokovnicemi. Samozřejmě, portfolio modelů této známé značky je větší, ale tyto dvě řady zbraní jsou nejpopulárnější. Kromě nich jsou populární právě i repliky elektrických pistolí, kterých CYMA vyrábí hned několik a to v mnoha variacích. V dnešní době už CYMA replikuje jen vnitřní uspořádání AEP, které Marui kdysi vymyslela, ale z venku už své zbraně vcelku hodně modifikovali. Model CM.127 patří k těm novějším.

Pistole jako taková je příjemně těžká a váží půl kilogramu, přesněji 572 g a na délku má 20 cm. Tělo i závěr jsou samozřejmě z černého plast. Pažbička, nebo spíše rám zbraně, má velmi pěkně a věrohodně provedený povrch, který má lehké zdrsnění a nepůsobí, jako by šlo o hračku. Hřbety pažbičky jsou žebrované, boky mají dodatečné zdrsnění. V předu je zase klasická 21 mm RIS montáž pro příslušenství.

Závěr je z jednoho kusu plastu a je to nádherný a precizní díl bez jakýchkoliv stop po výrobě. Až mě to zaskočilo, jak pěkně je provedený. Trochu mě zamrzela absence jakéhokoliv ražení či značení, ale o to více pistole vyzývá k nějaké vnější modifikaci. Hledí i muška jsou skvěle provedené a navíc zvýrazněné. Po závěrem se ukrývá prostor pro speciální baterii pro AEP pistole. Abyste sundali závěr, stačí zezadu závěru zmáčknout pojistku a závěr sundáte.
Není nijak nevyvážená, protože většina váhy je soustředěna ve vaší dlani. Asi bych se mohl rozepsat víc, ale v podstatě z této pistole máte pocit, jako z jakékoliv jiné zbraně moderního designu inspirovaného pistolemi Glock.

Ovládací prvky jsou samozřejmě uzpůsobené tomu, že jde o AEP pistoli. Záchyt závěru je jen naimitován, pojistka zásobníku je tam kde má být, stejně jako přepínač režimu střelby. Vše funguje dobře a plynule. Naopak pojistku zbraně najdete na pravém boku, kde se tváří, jako pojistka pro rozborku u pistolí Glock. Jiné ovládací a pohyblivé prvky na zbrani nehledejte.

Poslední částí je zásobník. Ten je vyrobený z kovu, je na 30 ran a samozřejmě je v nerealistickém provedení, protože většinu prostoru v pažbičce zabírá samotný mechanismus zbraně. To je všeobecný nedostatek většiny elektrických pistolí, protože na tyto zásobníky jen obtížně najdete vhodné sumky, pokud byste chtěli mít rezervní.

Vnitřek pistole je zcela shodný se standardní AEP pistolí Glock a jejími replikami a napodobeninami. Máme tu základní bronzový válec, zmenšená kovová kola, motorek a zbytek vzduchotechniky. Vše jako u klasické AEG zbraně, jen prostě v menším měřítku. Tyto zbraně nejsou vhodné na upgrade, přesto že třeba značka LayLax vyrábí i pro tyto pistole upgradní díly. Baterie se vkládá pod hlaveň, ale je nutné sundat závěr. Po sejmutí závěru snadno vložíte baterii. Jen nezapomeňte, že se musí vkládat vždy tak, aby šipka na baterii směřovala dolů. Chcete-li pak baterii vyjmout, má pistole jednoduchý výklopný mechanismus, kterým baterku vytlačíte ven. Kromě vkládání baterie lze na zbrani ještě seřídit hop-up, který je umístěn za hlavní a jeho kolečko snadno seřídíte i v rukavicích.
Jako vždy, hlavně to nepřežeňte a neutahujte hop-up moc, ať se vám v něm nezasekne kulička.

Celkově ale už pak na pistoli není moc co vymýšlet, ladit a upravit. Svým způsobem ani nemůžete moc udělat pro její údržbu. Tím, že má pistole pevný závěr i hlaveň, není co promazávat, nemají se vám kudy dostat do mechanismu nečistoty. Jako každé AEG zbrani, i této pistoli určitě jednou za rok prospěje rozebrání a nějaká hlubší údržba, ale nemyslím si, že byste se někdy dostali do takové situace. Ostatně je to záložní zbraň, takže z ní tak moc nenastřílíte a nakonec jí rozeberete až při první poruše. Do té doby vám totiž dle mého názoru bude sloužit spolehlivě.

Málem jsem zapomněl zmínit střelecké parametry. Základní hlaveň o délce 100 mm nenabízí nějakou uchvacující přesnost. Ve srovnání s jinými zbraněmi se tato pistole drží průměru. Výkon je 60 m/s s 0,20 g kuličkami, což vám dovoluje střílet po nepříteli prakticky z jakékoliv vzdálenosti. Nebo spíše z jakékoliv blízké vzdálenosti. V současné době je mezi některými hráči trend, aby záložní pistole měla pokud možno co nejvyšší výkon. Nevím jak vy, ale osobně používám pistoli hlavně do budov a na blízko, nikoliv abych se s ní pokoušel nahrazovat mojí hlavní zbraň (což je obvykle nějaká AEG o délce Castrova proslovu). Samozřejmě, záleží na případu. Odstřelovač asi vyšší výkon využije, ale pokud bojujete s běžnou AEG, která nemá nijak přemrštěný výkon, je i těch 60 m/s plně dostačující. Mimochodem výkon okolo 60 m/s mají všechny AEP pistole.

Z funkčního a provozního hlediska START CM.030 (mod. 127) nijak nepřevyšuje, ale ani nezaostává, za ostatními AEP pistolemi. Je to dáno tím, že vnitřní uspořádání a díly jsou téměř u všech AEP pistolí totožné. Naopak čím si může získat vaší přízeň, je originální design, kde se povedlo skloubit jednoduchost a moderní praktičnost. Vzhled i vnější provedení jsou až překvapivě na velmi vysoké úrovni. Neočekávejte, že spatříte nějaké povrchové nedokonalosti, nedodělky, nebo že by snad pistole působila lacině. To určitě nehrozí. Váháte-li, zda je AEP pistole pro vás, pak uvažte, že můžete mít pistoli do téměř jakýchkoliv podmínek, která navíc umí střílet plně automatickou dávkou. Navíc používá malé a kompaktní baterie, které není problém do rezervy pořídit. Celkově vás tak vyjdou levně i provozní náklady. Třešničkou na dortu je i velmi příznivá cena, která je srovnatelná s levnými blowback plynovými pistolemi.

START CM.030 (mod. 127) lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 1504 Kč ve standardní záruce, nebo pak s dekorační slevou 100 Kč.


Vydáno: 4.2.2019 15:55 | 
Přečteno: 7001x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků