Fórum
Kategorie: Elektriky

START M41A Pulse Rifle

START M41A Pulse RifleKoloniální mariňáci vědí, co je pro ně nejlepší!

Ano, říkal jsem si, že bych si zpestřil recenze nějakou nerealistickou zbraní. Něčím zábavným. A bylo mi hned jasné, co bude nejlepší volba! Klasická filmová zbraň, kterou všichni znáte z filmů Vetřelci a Vetřelec 3. A tak tentokrát trochu upozadím popis airsoftové repliky na úkor popisu reálné/fiktivní předlohy této pušky. Přišlo mi totiž velmi zajímavé sledovat původ filmové repliky i vývoj této zbraně v rámci fiktivního světa Vetřelce. A tak zatímco filmová replika byl slepenec několik zbraní, tak ve skutečném světě vycházela z reálných prototypů. Schválně posuďte sami.
Musím říci, že tenhle článek jsem psal snad víc pro své pobavení, než pro vás, naše čtenáře. No co? Pokud vám to vadí, můžete mi na akce@airsoft.cz poslat třeba váš článek, který zveřejním a rád si ho přečtu. Věřím, že se někdo rád pochlubí vlastní recenzi na zbraň, se kterou má zkušenosti. :-)

Začneme propracovanou fikcí. Armat M41A Pulse Rifle je puška americké výroby používající beznábojnicovou munici 10x24 mm. V pozdním 22. století jsou touto útočnou puškou vybaveni nejen vojáci Americké armády, ale taktéž Koloniální Mariňáci, jakožto svojí standardní zbraní. V rukou USCM bojovala tato puška jak proti vetřelcům, tak predátorům.
Pušku vyvinul vysloužilý koloniální mariňák Jonathan LaForce jako součást programu Marine 70 program, jehož cílem bylo nahradit stávající dosluhující útočné pušky Harrington. Právě z Harringtonu vycházel design modelu M41A, který byl obohacen o prvky revoluční pušky Weyland Storm. I když puška byla vyvinuta v domácích podmínkách a stála proti konkurenci mezinárodních korporací, byla to právě M41, která byla v roce 2171 zařazena do výzbroje.
Původní model M41 nebyl příliš spolehlivý a velmi často se zasekával. V případě přehřátí se vyskytovaly poruchy na zásobnících a též v místě pouzdra závěru, což způsobovala beznábojnicová munice. Tyto problémy stály život nejednoho mariňáka. Velmi rychle se tedy muselo něco udělat a zbraň podstoupila mnoho úprav. Tak vznikla verze M41A, která měla diametrálně odlišnou reputaci a stala se velmi oblíbenou a ukázkově spolehlivou zbraní všech vojáků.

Pulsní puška M41A byla stavěna tak, aby byla odolná korozi, nečistotám a její elektronika je odolná i proti radiaci. Jako správná vesmírná zbraň je schopná střílet i v prostředí vakua. Mechanismus pohání elektrický pulz poháněný lithiovým článkem s výdrží 10000 ran, než je nutné ho dobýt v puškovém stojanu nebo mobilní stanici. Samotná puška váží 3,2 kg, ale po nabití municí a namontování popruhu váží 4,9 kg. Ano, zásobník na 99 ran váží 1,5kg, ale standardně se plní jen na 95 ran, aby se předešlo jeho zasekávání. Stav munice ukazuje LCD displej.
M41A dále používá granátomet U1, což je podvěsný pumpovací granátomet ráže 30x71 mm s vestavěným zásobníkem na čtyři rány. Může používat několik druhů munice.
Děkuji podrobnému popisu na avp.wikia.com, abyste si nemysleli že to mám z vlastní hlavy. Sám jsem netušil, že je to tak promáklé, ale o to více jsem byl překvapen, když jsem z vlasní zvědavosti pátral dál, mimo fanouškovské stránky. Čtěte dál.

S fiktivním popisem se ovšem váže pár zajímavostí. Velmi obšírně a s minimem podrobností je zmíním. Fiktivní vývoj M41 je parafrází na skutečný vývoj pušky M16. M16 byla na začátku také nic moc a po několika vylepšeních se velmi zlepšila a nyní už nelze o její následovnici M4 říci křivého slova. Výše zmíněná puška Harrington ale skutečně existuje, byť šlo jen o prototyp v rámci programu Special Purpose Individual Weapon (SPIW), což byl sakra ambiciózní a sakra neúspěšný program americké armády mezi lety 1959 – 1974. Cílem projektu bylo vybavit vojáka revoluční útočnou puškou, schopné efektivní automatické střelby proti živým cílům, zvýšení šance zásahu a zároveň plošné střelby za pomocí víceraného granátometu. Zkrátka dvě zbraně v jedné. Byl to následování projektů SALVO a NIBLICK z počátku 50. let. Programu SPIW se zúčastnili firmy Winchester, Springfield, AAI a Harrington & Richardson (H&R). Všechny čtyři firmy nabídly své prototypy, ale pouze design pod označením H&R SPIW byl nejpokročilejší. Byla to puška mající tři hlavně v ráži 5,6 x57 mm střílející beznábojnicovou munici. Kapacita bubnového zásobníku byla dvacet ran, což znamenalo ekvivalent 60 výstřelů. Zvažovala se i futuristická ráže .17 Triplex, vznikající v rámci jiného programu, který byl později ale ukončen. Součástí projektu NIBLICK byl i vývoj podvěsného granátometu. Tato puška tak dostala navíc tříranný revolverový granátomet. Níže je obrázek, který hovoří sám za sebe.

Tohle monstrum vážilo 11 kilogramů, bylo velmi těžké na předek a vše se ještě zhoršilo s přidáním granátometu. Otevřený revolverový zásobník byl navíc svým pohybem velmi nepraktický a nebezpečný i pro střelce, nemluvě o bubnovém zásobníku pro samotnou pušku. Pro posouzení ostatních designů v rámci programu SPIW, dávám jeden odkaz ZDE, ale dá se najít i více informací na různých webech. Notnou chvíli jsem si myslel, že je to výmysl, ale takhle se opravdu v 50. a 60. letech v konstrukci zbraní i munice experimentovalo. Nicméně výsledkem neúspěchů původního projektu SALVO z roku 1951 byl nakonec vývoj a zařazení méně progresivní, přesto moderní a funkční, pušky Armalite AR-15, která později dostala označení M16 a také granátometu M203.
Experimenty s flešetovou a beznábojnicovou municí byli v druhé polovině 20. století velmi populární, stejně jako filozofie vícehlavňových zbraní, nebo zbraní střílející vysokou kadencí. Z podobného soudku, jako byl projekt SPIW, je třeba i Západo-Německá puška H
&K G11. Puška, která používala také beznábojnicovou munici a střílela buď automaticky, nebo super rychlou třírannou dávkou, která zněla jako jednotlivý výstřel. Projekt měl nahradit pušku G3, ale skončil fiaskem a nikdy se nedostal přes stádium testovaných prototypů, přestože se v 80. letech G11 ucházela i o post nové zbraně pro americkou armádu v rámci programu Advance Combat Rifle. Celý koncept zanikl po pádu železné opony a sjednocení Německa, protože nebylo možné pušku uzpůsobit pro standardní ráži v rámci NATO. Což je oficiální vyjádření. Nicméně některé prvky z této zbraně inspirovali jiné následovníky, například FN P90. Chcete-li vidět další zajímavé zastavené a neúspěšné projekty zbraní pro běžného vojáka, mrkněte třeba ZDE.

Zajímá vás filmová skutečnost? Filmová replika byla vyrobena na základě jednoduchého náčrtku Jamese Camerona. Postavená byla na bázi samopalu Thompson a uříznuté brokovnice Remington 870 jako granátometu, který byl dán jako podvěs pro hlaveň Thompsona. Granátomet byl zakryt předpažbím a krytem z brokovnice SPAS 12. Zbraň dostala pak futuristický hnědý hliníkový lak, který ovšem v nasvětlení většině scén filmu Vetřelci vypadal jako že je olivově zelený. Několik zbraní bylo postaveno tak, aby bylo schopno střelby slepých projektilů a jedna z nich měla dokonce funkční podvěsnou brokovnici. Původně ale byla Pulzní puška navržena podle samopalu H&K MP5A3 s rovným zásobníkem, který se ještě v 70. letech používal. Cameron však chtěl pušku, která bude veliká a bude dělat při střelbě velké záblesky. To bohužel ráže 9 mm nesplňovala a tak se sáhlo po samopalu M4A1 Thompson, který používal ráži .45, která Cameronem požadovaný efekt vytvářela.

START (Snow Wolf) M41A Pulse Rifle

Ale dost už o předloze. Přišel čas se podívat na pulzní pušku M41A v airsoftu. Matně si vybavuji, že repliky M41A už tu byli dříve, ale jen ve formě konverzního kitu. Ten jediný, na který si teď vzpomenu, byl od G&P určený na Thompsona od Marui a stál něco okolo 350 USD. Samozřejmě, že dnes se už nedá sehnat. Další podobné kity né-li celé zbraně byli předmětem spíše kusové produkce. No a tím se dostáváme k naší airsoftové replice, která mi leží na stole. Tuhle repliku přinesla čínská značka Snow Wolf pod označením SW-11 a nebudu vám lhát, jsem vážně zvědav na podrobnější ohledání. I proto, že už je celá zbraň dodávaná hotová a není ji potřeba nijak skládat, narozdíl od níže zobrazeného kitu od G&P.

Snow Wolf M41A Pulse Rifle je dodávána v jednoduché polystyrenové krabici s výřezy a kartonovým víkem. Uvnitř krabice najdete pouze zbraň, zásobník, vzorek kuliček a čistič hlavně. Nechybí ani velmi podrobný obrázkový návod v angličtině, který vás provede krok za krokem při obsluze, ale i kompletní rozborce zbraně. A to včetně neuvěřitelného množství černobílých obrázků.

Už na první pohled je to velká zbraň. Trochu mi připomněla stejně futuristicky vyhlížející Cybergun GSG G-14. To je jediná, srovnatelně robustní a velká zbraň, na kterou si vzpomenu. A přesto je M41A o fous větší. Nebudu vám lhát, podle toho i váží. Rovné 4 kg při délce 68 – 78 cm podle vysunutí pažby. Uznávám, je to hodně. Už při prvním zalícení zbraně musím upozornit na jeden fakt, který mě praštil do očí jako první. Tahle puška nemá mířidla! Jako vůbec žádná! Jediné, podle čeho se můžete pokusit mířit, je zhruba 1 cm široká a hluboká drážka v nosném uchu. A to je úplně vše. Nicméně jsem byl překvapen dobrou vyvážeností. Ty čtyři kila nebyla zase tolik znát. M41A není těžká na předek a i po vysunutí jednoduché pažby se drží pohodlně. Snad jen přirozený úchop za brokovnicové předpažbí je zbytečně dlouhý a mohl by být blíže. Ovšem to je jen detail. Barva celé zbraně je černá s některými šedými díly. Celkový vizuální dojem je slušný, byť puška působí značně plastově, vzhledem k tomu, že většina vnějších dílů je plastová. Vezmu-li to ale pozitivně, je to dobře. Co se případného barvení a vizuálních úprav týče, tak plasty jsou mnohem lepší na takové úpravy. Takže pokud si někdo bude chtít udělat přesnou repliku z filmu, má štěstí, zde to půjde dobře.
Ano, černá barva není úplně ideální pro klasické mariňáky z Vetřelců, ale v černé barvě se puška objevila i ve třetím díle.

Jak je z předchozích textů jasné, jádro celé pušky tvoří obyčejný elektrický Thompson. Ten má tělo v kombinaci plast a kov. Thompson tvoří rám, na který jsou pak přidělány další díly. Tím hlavním je asi kryt pouzdra závěru, zásobníku a nosné ucho. Vše je to jeden černý plastový díl (resp. výlisek), tvořený ze dvou sešroubovaných půlek. Nevypadá to zle. Díl je vyroben čistě, má spoustu zaoblených hran, přesto že design působí vcelku hranatě.
Co jsem ovšem nepochopil je volba šroubů. Celá zbraň je smontována za pomoci šroubů různých velikostí a typů. A co hůře. Typ hlaviček šroubů se liší, i když jde o dva šrouby stejného průměru vedle sebe. Pro příklad díl, který je přišroubovaný čtyřmi šrouby stejného průměru. Takže naprosto nelogicky tu máme tři imbusy a jeden torx. A o kousek dál zase díl drží za pomoci jednoho imbusu a jednoho torxu. Aby toho nebylo málo, tak nechybí ani křížové šrouby nebo šrouby pro plochý šroubovák. Jako tohle jsem nečekal. Působí to, jako kdyby výrobci docházeli šroubky a bral to co má zrovna po ruce a vyhovuje to průměrem závitu. Je to detail, který mě dost překvapil.

Jak jsme již zmínil, v nosném uchu nejsou žádná mířidla, jen drážka. Po pravé straně je natahovací páka závěru a také regulace hop-up mechanismu, který je velmi pohodlně dostupný. Na levé straně jsou naopak klasické ovládací prvky z Thompsona, tedy přepínač režimu střelby, pojistka zbraně a pojistka zásobníku. Plastová černá pažbička má v zásadě podobný tvar jako u klasického Thompsona, ale přesto je udělána trochu více futuristicky.

Asi nejzajímavějším prvkem je plně funkční počitadlo ran na pravé straně těla. Digitální dvouciferný displej je skutečně funkční. K jeho zapojení je nutné použít 9V baterii, která se vkládá po odstranění krytky na spodku zbraně, kde se vkládá i zásobník. Pro baterii je speciální místo. Jakmile baterii připojíte, stačí zmáčknout tlačítko pro zapnutí displeje a na displeji se rozsvítí dvě nuly. Jakmile vložíte zásobník, naskočí na displeji číslo 95. No a pak už jen počitadlo spočítá každý váš výstřel. Vyjmutí zásobníku a jeho opětovné vložení počitadlo vyresetuje na původních 95 ran. Byl jsem potěšen, že počitadlo je spolehlivé a i při plně automatické střelbě fungovalo bezchybně. Musím přiznat, že už jen kvůli tomu počitadlu má M41A skutečné charisma.

Když jsme zmínili zásobník, tak zbraň používá klasický krátký točák pro Thompson. Má kapacitu 190 ran a kovové tělo. Není ničím zajímavý. Ale jeho výměna je vzhledem k nutnosti sundavat krytku, velmi nepraktická. Rozhodně nechcete přebíjet uprostřed boje, to mi věřte.

Vidíte, zapomněl bych i na další části zbraně. Vcelku jednoduchá, ale funkční kovová pažba je výsuvná. Má jednoduché tlačítko v zadní části těla. Po jeho zmáčknutí lze pažbu vysunout. Jednoduché a funkční.
Osobně by se mi více líbilo, kdyby byla pažba vybavena nějakou pružinou, která by pažbu při zmáčknutí pojistky prostě vystřelila do koncové polohy.

Asi vás zajímá i přední část zbraně že? Vnější hlaveň a její oplechování je kovové. Spodní imitace granátometu je překvapivě celá z plastu, což je škoda, ale alespoň se ušetřilo na váze.

Granátomet má pohyblivé výhozí okénko i předbažbí, podobně jako je tomu u brokovnic. Bohužel, je zcela nefunkční. Do výhozího okénka byla umístěna jen imitace patrony, ale celkově slouží tato imitace jen jako prostor pro baterii typu LL, tedy tyčovou baterii s malým konektorem. Přístup k ní je velmi pohodlný přes čelní krytku granátometu.
Ačkoliv by mělo jít o granátomet, spodní díl působí, i díky výhozímu okénku, spíše jako podvěsná brokovnice. Ale i podvěsná brokovnice je cool.

Střelecky je M41A klasická čínská elektrika. Výkon je 115 m/s 0,20g kuličkami. Seřiditelný hop-up zajišťuje slušnou přesnost. Nechci zastírat, vnitřní díly jsem příliš nestudoval, ale předpokládám, že se bude jednat o základní díly, s jakými s v čínských zbraních obvykle setkáváme. Jelikož je zbraň na bázi Thompsona, nepřekvapí vás, že uvnitř bude mechabox verze 6.

START (Snow Wolf) M41A Pulse Rifle je jako airsoftová zbraň průměrná a přesto extravagantní. Absence mířidel, divná ergonomie a nepraktická výměna zásobníků z ní dělají absolutně nevhodnou zbraň na běžný airsoft. Naopak celkový vzhled, digitální počitadlo a fakt, že je to replika pulzní pušky, znamenají, že tahle puška necílí na běžného airsoftového hráče, ale na fanouška vetřelecké série. Je to zbraň pro fajnšmekry a vůbec nevadí, že se jedná o levnějšího čínského výrobce. Možná právě naopak vám nebude líto si tuhle pušku pořádně a stylově poladit. Trocha jemných vnějších úprav a máte doma dokonalou rekvizitu. A navíc si s ní můžete i trochu zastřílet, i když....jsem ovšem zvědav co trefíte.

START M41A Pulse Rifle lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 7772 Kč ve standardní záruce, nebo pak s dekorační slevou 400 Kč.


Vydáno: 14.9.2018 16:57 | 
Přečteno: 11410x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:



Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků