Fórum
Kategorie: Elektriky

START Mk43

START Mk43Je mnoho slavných kulometů a mezi nimi i legendární americký kulomet M60. Od roku 1957 provází americké jednotky všemi konflikty až do dnešních dní. A i když už se nejedná o standardní podpůrnou zbraň americké pěchoty, její moderní verze stále používají jiné útvary a nedají na ni dopustit.

M60 se tak stále objevuje jako palubní zbraň v helikoptérách, či na obrněných vozidlech a jiných prostředcích. Dnešní verze M60 se vyznačují nižší váhou, menší délkou, lepší ovladatelností a snadnější údržbou než v současnosti používané varianty kulometu M240. Nicméně v testech bylo prokázáno, že M60 má horší výsledky, co se zasekávání a životnosti týče, tedy zjednodušeně řečeno, že je o něco méně spolehlivá. A tak je model Mk43 MOD0 jednou z posledních variant M60 (skoro by se dalo říci labutí písní M60), kterou můžete zahlédnout v rukou amerických vojáků, tedy přesněji řešeno námořnictva a jednotek SEALs.

V dnešní době na poli airsoftových kulometů jasně vládnou čínští výrobci. A pokud bychom měli hledat krále mezi výrobci kulometů, jedná se zcela určitě o značku A&K, z jejíž dílny pochází nejen dále recenzovaný model Mk43, ale také standardní model M60, M249 a konečně ruský kulomet PKM. Všechny tyto modely samozřejmě nabízí A&K v různých variantách. Nicméně na stole (nebo spíše pod stolem) mám kulomet Mk43 MOD0 a tak se dnes budu věnovat právě jemu.

Jak je u levnějších výrobců zvykem, nelze očekávat nijak honosné balení zbraně, jako tomu je třeba u ICS nebo G&G. Velká krabice z čistého kartonu bez jakéhokoliv označení ukrývá dvě půlky polystyrenu, mezi kterými je uložen samotný kulomet a příslušenství k němu.

Zde bych si trochu postěžoval, že ačkoliv polystyren zaručuje, že se zbrani nemůže nic stát, ocenil bych možná trochu silnější karton samotné krabice. I když je zbraň dobře uložena, obal se snadno poškodí a to, dle mého názoru, na zákazníka nedělá dobrý dojem.

Obsah krabice tedy čítá zbraň, zásobník (krabicový), baterie Ni-Mh 9,6V 1200 mAh, jednoduchá nabíječka a přemostění pro regulaci dávky a velmi přehledný a podrobný anglický návod.

Návod je překvapivě bez čínských titulků, ale také bez rozkresu zbraně.

Nejsem nijak zásadní fanoušek kulometů, takže moje představa o těžké, neohrabané zbrani se rozplynula ihned, jak jsem vyjmul zbraň z krabice. Tedy ne že by těch 6 kg váhy bylo lehkých (stále o 3,3 kg méně než ostrá verze), ale rozhodně nemohu říci, že by zbraň byla neohrabaná. Právě naopak. Jakmile jsem si zvykl na váhu, uvědomil jsem si, že zbraň je dobře vyvážená a díky druhé pažbičce pod hlavní i skvěle ovladatelná. Není těžká ani na předek, ani na zadek. Věřím tomu, že po odejmutí dvojnožky by váha ještě o něco klesla a zlepšila se ovladatelnost. Pro střelbu z ramene by pak byla Mk43 ještě pohodlnější.

Mimochodem ostrá verze Mk43 má necelých 10 kg váhy, zatímco konkurenční M240 je i po moderní odtučňovací kůře stále o skoro 0,5 kg těžší – před ní vážila M240 přes 12 kg. Takže je jasné, že být střelcem z kulometu je skutečně za trest.

Jako člověk, který si pamatuje první čínské kulomety, mohu říci, že jejich modelářské zpracování se za ty roky rozhodně zlepšilo. Minimálně na tomto modelu. Při pevném úchopu není znát, že by se na zbrani cokoliv mohlo hýbat či viklat a zbraň tak působí velmi bytelným dojmem. Na zbrani naleznete pouze dva barevné odstíny. Metalickou šedou barvu kovových dílů a pak matně černé díly plastových dílů pažbení. Tělo, hlaveň a dvojnožka jsou kovové. Totéž platí o veškerých funkčních prvcích a detailech (spoušť, natahovací páka, kryt závěru, rukojeť, mířidla). Na těle naleznete množství imbusových šroubů, které jsou však vybaveny pojistnými podložkami. Co na těle naopak nenaleznete, je jakékoliv ražení, protože A&K samozřejmě nevlastní žádné licence. K tělu zbraně je pak upevněno plastové pažbení a vrchní díl černého kovového výklopného závěru. Na levém boku už je pouze uchycení krabicového zásobníku a otvor pro podávání kuliček. Na spodku těla je pažbička se spouští (pažbička je plastová, zbytek spouště kovový).

Vnější hlaveň je hladká, vyrobena z jednoho kusu a zakončena odnímatelným tlumičem výšlehu. Ten zakrývá 14mm levotočivý závit na hlavni. Nicméně sundání rozptylovače je značně složité a u kulometu asi i zbytečné. Celá hlaveň je uchycena na mohutném předním čepu a zbraň tak může být rychle a snadno rozložena. Na hlavni je také upevněna nosná rukojeť.

Pod hlavní je pak kovová plynová trubice s dvojnožkou a předpažbím. Jak je na obrázcích vidět, přední pažbička i předpažbí jsou vyrobeny z jednoho kusu, není se tedy nutné bát že by se pažbička nějak uvolnila, či dokonce ulomila. K této trubici je uchyceno také kovové oko na popruh. Nakonec je v přední části plynové trubice regulace kadence.

Z ostatních funkčních dílů mohu zmínit kovové seřiditelné hledí a mušku. Hledí je odklopné a snadno se seřizuje. Ke seřízení mušky je nutný imbusový klíč. Pojistka je na zbrani z obou stran pažbičky. Závěr se odklápí uvolněním páčky vzadu na pravé straně těla.

Jako zásobník používá zbraň výhradně plastový vysokokapacitní krabicový zásobník s motorkem, který se připevňuje na levou stranu z braně, k tomu určenému úchytu. Zásobník je uložen v textilním obalu. Kuličky se do zbraně dostávají za pomocí kovové trubičky v plastovém obalu. Celková kapacita zásobníku je 3500 ran. V zásobníku je kromě kuliček i prostor pro uložení baterie pro pohon zbraně a prostor pro motorek, pohánějící podávací mechanismus. Baterie do zbraně se zapojuje pomocí Tamiya konektorů. Ze zbraně se pak do zásobníku připojuje konektor pro podavač kuliček. Baterie do tohoto podavače se vkládá zespodu krabicového zásobníku, po odšroubování čtyř šroubů.

Zásobník pak může podávat několika způsoby. První možností je připojit si spoušťový kabel (není obsahem balení). Pak se zásobník při jakémkoliv zmáčknutí spínače začne dotáčet

Tak jak to znají například uživatelé elektrických zásobníků do RPK či M249.

Druhým je nastavení kontinuálního nabíjení, tedy že motorek podavače nepřetržitě dotáčí zásobník Bohužel to často znamená, že motorek nepřetržitě vrčí.

Poslední režim funguje tak, že motorek se spíná ve chvíli, kdy zmáčknete spoušť.

Zde se zase občas může stát, že při velmi vysoké kadenci nemusí stíhat zásobník podávat.

Jádrem všech zbraní M60 je mechabox M60, někdy též přezdívaný „Cihla“ díky jeho tvaru a vysoké odolnosti. Tento typ mechaboxu je vynikající pro silnější upgrady a ze zbraně ho lze velmi snadno vyjmout. V základu jsou díly slušné, ale po výměně některých z nich lze bez problémů zatížit mechanismus ještě více. Navíc má tento mechabox možnost snadné výměny pružiny. Stačí jen vyjmout mechabox a za pomoci imbusového klíče uvolnit trn pružiny a pružinu vyměnit.

Hlaveň je standardní bronzová hlaveň průměru 6,08 mm, o délce 430 mm, uchycená v kovové hop-up komoře. Regulace hop-up mechanismu je velmi plynulá. Stačí pouze odklopit závěr a jemně pootáčet regulačním kolečkem.

Zbraň je schopna pouze střelby v automatickém režimu. Základní kadence zbraně může být regulována (snížena) pootočením regulátoru na předku plynové trubice. Pokud ale chcete nechat kadenci na maximální hodnotě, stačí použít přiložené přemostěni, čímž negujete funkci regulátoru. K tomu stačí jen odejmout hlaveň ze zbraně a odhalí se vám příslušný konektor v plynové trubici na který přemostění připojíte.

Výkon zbraně je v základní verzi pouze 95 m/s s 0,20g kuličkami. Pro kulomet samozřejmě není tento výkon asi dostatečný, nicméně upgrade potenciál této zbraně je skutečně veliký, takže lze ze zbraně získat vyšší úsťové rychlosti i při jednodušším upgradu. Soustřel zbraně je dobrý, ale není problém tyto parametry vylepšit přesnější hlavní a jiným typem hop-up gumičky.

Nebudeme si však lhát, ať už je výkon kulometu jakýkoliv, stejně si mnoho z nás kulomet rovnou upgraduje, aby z něj byl skutečný postrach bojiště. Jen nezapomínat, že všeho moc škodí.

Jak vidno, Mk43 je ideální pro ty, jež chtějí vysokou palebnou sílu kulometu, ale chtějí si zachovat mobilitu a pohyblivost běžné zbraně. Zároveň se však díky dvojnožce osvědčí jako klasická zbraň v obranném postavení.

Vysoká kapacita zásobníku, upgrade potenciál a celková bytelnost zbraně jsou jasnými klady této zbraně, stejně jako dobré modelářské zpracování a příznivá cena.

Příznivá cena z hlediska cen kulometů samozřejmě také.

Nevýhodou je naopak její váha a nemožnost používat jiný než vysokokapacitní zásobník pro M60. Ale na druhou stranu, kulomet nepotřebuje jiné než velké zásobníky.

START Mk43 celokov zakoupíte na airsoftshop.cz za 8.388 kč se standardní zárukou, nebo se slevou 400 Kč v dekorační záruce.


Vydáno: 30.4.2015 11:31 | 
Přečteno: 13425x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků