Fórum
Kategorie: Elektriky

START MP40

START MP40Je na čase oprášit nějakou tu druhoválečnou krásku.

Když Německo ve 30. vytvářelo koncept bleskové války, vyvstala potřeba vybavit některé jednotky samočinnými zbraněmi, především tankové vojsko a výsadkáře. Na konci 30. let se tak do výzbroje zavádí jeden z nejlepší samopalů své doby, slavná MP40.

Pro tento samopal se mezi lidmi vžilo označení „Schmeisser“. Dodnes není známo proč, nicméně slavný konstruktér Hugo Schmeisser s tímto samopalem nemá co dočinění, neb autorem této konstrukce je Heinrich Vollmer. Jak se na toto označení přišlo, těžko soudit, ale pravděpodobně to mají na svědomí předchozí samopaly, které H. Shmeisser navrhl a mnoho lidí si tak jakýkoliv německý samopal automaticky spojovalo s jeho jménem.

Samopaly MP40 nejsou v airsoftu úplně běžnou věcí. Ačkoliv se to nezdá, do dnešních dnů vzniklo jen pár airsoftových modelů. Takže opět blesková sonda do historie airsoftu.

První manuální MP40 od japonského Marushinu se datuje do roku 1986. Celoplastová manuálka vypadala pěkně, ale stále to byl jen manuál. Marushin se ale pochlapil a už v roce 1988 uvedl na trh plynovou verzi. Sice neuměla střílet ještě automaticky, ale střílela. Vizuálně šlo ale o stejnou zbraň jako předchozí manuální model. V roce 1991 nabídla automatickou verzi na plyn/vzduch japonská Asahi ve spolupráci s JAC. Celokovový kousek se nesl ve znamení éry klasického airsoftu, takže sláva hadičkám a externím nádržím. A pak se dlouho nic neděje. Japonská ekonomika je v krizi, navíc nastupují elektrické zbraně. Ale na elektrickou MP40 si musíme počkat ještě mnoho let.

Japonská značka totiž TOP uvádí na trh první elektrickou verzi MP40 až roce 2005. Velmi drahá hi-end zbraň, která je kompletně vyrobená z kovu (často i lisovaná ocel) je první skutečná MP40 pro airsoftový boj. Dodnes oceňovaná jako kvalitní a spolehlivá zbraň 100% reálného vzhledu.

Nebylo překvapením, že čínští výrobci vycítili příležitost udělat další kopii něčeho, co geniálně vymyslel někdo jiný. Čínská AGM tak ve velmi krátkém čase představila vlastní upravenou kopii elektriky od TOPu. Hlavní úpravy se týkaly především vylepšeného vnitřku zbraně. Atypický vzduchový píst od TOPu byl nahrazen klasicky uspořádaným mechaboxem. Dovoloval tedy upgrade, což u TOPu nebylo možné. A samozřejmě nesměla chybět relativně nízká cena.

Netrvalo dlouho a na pole s elektrickou MP40 vstoupilo v roce 2009 i SRC. Oproti japonské verzi od TOPu se nejednalo o až tak propracovanou zbraň, ale její cena byla poloviční, výkon vyšší a hlavně měla blowback mechanismus. A to se počítá. Společně s AGM MP40 se stal model od SRC jedním z nejrozšířenějších.

Jednu z posledních verzí představil v roce 2012 Marushin. Vydává novou verzi MP40, tentokrát plynovou s blowback mechanismem na 8 mm kuličky. A to je prakticky poslední verze, která se na trhu objevila. Ale teď už k recenzi.

V dnešním článku se budu věnovat asi nejrozšířenější verzi u nás, tedy replice od čínské značky AGM. Není nutno nic předstírat, druhoválečné zbraně jsou v současnosti ke koupi většinou od čínských výrobců. Právě AGM má na svědomí třeba neméně známou MP44. Je vidět, že značka si umí vybrat správnou část trhu, kde je konkurence pomálu. Ale zpět k MP40, která je u nás distribuovaná pod značkou START.

START MP40 Dorazí v obyčejné krabici. Kartonové víko bez označení a polystyrenový výlisek, ve kterém je uložena zbraň a celé příslušenství. To je ostatně vcelku bohaté. Najdeme zde zbraň s jedním zásobníkem, SP baterii 8,4V 1100 mAh, nabíječku,, rychloplničku, čistič hlavně, vzorek kuliček, jednoduchý popruh na zbraň a přehledný anglický návod.

Pro neznalce angličtiny jsou popisky i v přehledné čínštině.

Samotný samopal překvapí svojí vahou. Je malý, robustní a těžký. Přesně tak, jak si ho člověk představuje. Váží 3 kg, ale díky kompaktnosti máte pocit, že váží více. Na délku má 62 nebo 84 cm, podle toho, zda máte nebo nemáte vyklopenou ramenní opěrku. Provedení tohoto modelu by se mělo podobat verzi z druhé poloviny války, tedy 1943 – 45. Není překvapením, že MP40 je těžká na předek a její ergonomie a držení jsou značně staromódní. Zbraň se drží za pažbičku a zásobníkovou šachtu. Ve filmech viděné držení za zásobník totiž obvykle způsobovalo zaseknutí zbraně. Zbraň se trochu kroutí, díky konstrukci tvořené ze dvou hlavních částí, ale nic co by mělo vliv na střelbu. MP40 je ale jinak vcelku praktický samopal, na kterém není co rozbít a který je zároveň odolný a snadno se rozebírá. Ale o tom až později. Koukneme blíž.

Celá zbraň je ze dvou částí. Hlaveň se zásobníkovou šachtou a pouzdrem závěru tvoří jednu část a druhou zase spodní díl těla s pažbičkou a zadní díl zbraně. Pouzdro závěru je z jednoho kusu lisovaného ocelového plechu. Leskle černý povrch je proveden vcelku precizně a nenajdete žádné stopy po výrobě, vyjma pár drobných oděrek z kompletace. Po levé straně je pak pohyblivá kovová natahovací páka, po jejímž natažení máte přístup k hop-up mechanismu. Bohužel není vybavena vratnou pružinou a tak se do původní polohy musí ručně dorazit. Vrchní část zase zdobí seřiditelné hledí (dvě polohy seřízení).

Pod samotným závěrem je v zadní části i prostor pro baterii.

Na pouzdro závěru je pak připevněna, taktéž ocelová, zásobníková šachta. Stejně jako originál i ona má žebrování. Na pouzdru závěru je pojištěna křížovými šrouby a její barva je shodná s pouzdrem závěru. Na levém boku šachy najdeme velkou kulatou pojistku zásobníku. Přední část pouzdra závěru zakončuje oko popruhu s masivní pojistnou maticí. Dál už máme jen kovovou vnější hlaveň s neseřiditelnou muškou. Konec hlavně zdobí 14 mm pravotočivý závit.

Což je podle mě hnus, velebnosti. Jestli někoho napadne dát na tuhle zbraň tlumič, tak by měl shořet v pekle. Horší už je snad jen PPŠ-41 s kolimátorem... samozřejmě, věřím že se najde pár lidí co tento závit ocení, ale já to určitě nebudu.

Spodní díl těla je ze dvou částí. Kovová část pažbičky a plastová část, imitující bakelit. Kovová část s pažbičkou je v podstatě rám, ve kterém je uložen mechabox. V zadní části najdeme kloub pro sklopení pažby a také oko na popruh. Lučík je součástí těla zbraně a pažbičky a nechybí ani kovová spoušť. Na spodku pažbičky ještě najdeme pojistku zbraně. Pokud hledáte přepínač režimu střelby, tak ten je umístěn na levé straně těla a přepíná mezi jednotlivými ranami a dávkou.

Tento přepínač na zbrani neexistoval, protože MP40 střílela pouze dávkou. Vzhledem k nižší kadenci ale nebyl problém pro zručného střelce střílet jednotlivě.

Další část tělo zbraně zakrývá samozřejmě pažbení. Tato část, imitující bakelit, je mírně nahnědlé barvy, ale jedná se samozřejmě o současný ABS plast. Pro ty mladší z vás, bakelit byl tvrdý, velmi tepelně odolný materiál, který byl předchůdcem plastů.

Sklopná pažba je prakticky shodná s tou, kterou známe ze zbraní AK. Sklápí se směrem dolů a je relativně pohodlná. Vyrobena je samozřejmě z kovu. Stejně jako u jiných zbraní, i v tomto případě je nutné při jejím sklápění dávat pozor.

Nesmím zapomenout zmínit zásobník. Kovové tělo je už dnes samozřejmostí. Co mě ale překvapilo byl fakt, že se jedná o tlačný zásobník na 50 ran. Co je zajímavější, jedná se o stejný zásobník, jaký se používá v airsoftovém STENu. Tím jsme si víceméně popsali vzhled. Ale co nás čeká uvnitř zbraně?

Je nutné upozornit, že rozborka START MP40 je velmi jednoduchá. Za zásobníkovou šachtou je v pažbení čep, po jehož vysunutí se zbraň rozdělí na dvě půlky. Toto rozebrání je mimochodem nezbytné pro výměnu baterie. Mechabox drží v pažbičce a je atypický, určený přímo pro MP40. Používá 6 mm plastová ložiska a je osazen krátkým základním motorkem. Uvnitř něj je plný válec, trn i ramínko podavače verze 3 a základní vzduchotechnika. Nechybí ani plastová tryska, která zapadá do základní hop-up komory. Zkrátka absolutní základ se kterým zbraň střílí 90 m/s. Vzhledem k 27 cm hlavni nelze očekávat vyšší výkon. Potenciál pro upgrade tu jistě je, ale nevidím důvod to přehánět.

START MP40 nelze zhodnotit jinak, než jako jednoduchou a funkční airsoftovou zbraň. Modelářsky věrohodná, prakticky použitelná na airsoft, i když se slabším výkonem. Nicméně opět je to ten kousek, který si nepořizujete jako konkurenci kamarádově AK nebo M4. Chcete ho mít pro ten pocit. Protože není přeci nic lepšího, než si pěkně zastřílet nějakým klasickým samopalem. Zároveň ho jeho jednoduchá konstrukce předurčuje k různým úpravám. Viděl jsem předělávky na varianty s pevnou pažbou nebo na americké samopaly M3 Greasegun. Tak jako tak, příznivá cena je jedním z velmi silných argumentů pro pořízení této krásky, i kdyby jen do sbírky.

START MP40 lze zakoupit na www.airsoftshop.cz za 4242 Kč ve standardní záruce, nebo se slevou 300 Kč v rámci dekorační záruky. Va nabídce je též varianta s černým pažbením za shodnou cenu.


Vydáno: 30.6.2017 17:54 | 
Přečteno: 16020x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

icon , STEN
Mimochodem, kdyby vás zajímala trochu starší recenze na STENa, kterého máme stále v nabídce nyní za 6990 Kč. 10

http://airsoft.cz/elektriky/stti-sten-celokov
, kozmetika
Čau Alfréde, krásně napsaná recenze/jako vždy. Osobně nejsem příznivcem airsoftových tlumičů na čemkoli, ale doplnil bych s dovolením poměrně známou fotografii k tématu 3
http://www.ww2incolor.com/german/t-34_85_25.html
Jinak ke komentářům bych dodal, že dvoupolohový přepínač na této MP40 nemá nic společného s pojistkou, která je skryta coby "rozpojovač el.obvodu" ve dně pažbičky/sice není na žádném fotu vidět, ale je po čase zdrojem občasných "nevysvětlitelných poruch" jinak perfektní zbraně, kterou obvykle stačí rozebrat, vyčistit, pečlivě slícovat a složit, čímž se bez jakýchkoli grejdových úprav posune z cca 90m/s na solidních 110-115m/s! 10
Zmínka ohledně kompatibility zásobníků reálných MP40 a Stengunů je samozřejmě nesmysl/svádí k tomu stejné střelivo a vzhledově geometrická podobnost, ale v reálu bylo vše naprosto odlišné! 8
icon odpověděl(a)
Uznávám, že by se už za druhé války dávali tlumiče na MP40 jsem netušil, ale rád jsem byl poučen. Nicméně pro mě stále fuj :-D

Správně. I v recenzi je napsáno, že přepinač jen přepíná a pojistka je na spodku pažbičky.

Původní Steny tuším vycházeli ze zakoupených německých MP28 pro anglické námořnictvo. Na jejich bázi byly postavené a právě zásobníky pro MP28 snad byly schopny i pojmout (minimálně první verze stena určitě). Ale u MP40 je podobnost jen náhodná. Proto jsem v textu zdůraznil, že jsou shodné s airsoftovým Stenem, nikoliv reálným 1
, kozmetika
Škoda toho prepínača streľby, no len kvôli "safe" by som ho tam nechal keďže zaseknutie záveru ako u ostrej na AEG ako poistka logicky nefunguje 5
Tak už len ju trošku obúchať a ošúchať a vymeniť tie otrasné krížové šróby za klasické ploché 1
Kompatibilita so zásobníkmi do stenu poteší, pokiaľ sa nemýlim, tak angláni vyrobili sten práve tak, aby doň pasovali magy z MP40. Takže číňanovi palec nahore :-D
, -
"blessková sonda" 10

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků