Fórum
Kategorie: Elektriky

STTi CSI XR-5 C

STTi CSI XR-5 CMají futuristické zbraně své místo v airsoftu?

Airsoft byl odjakživa koníčkem, který těžil z možnosti držet v rukou repliku skutečné zbraně. Postupem let ale hráči i výrobci zhodnotili, že některé věci lze obětovat, pokud přispějí k lepším výkonům na airsoftovém bojišti, spolehlivosti a praktičnosti. Ty odvážnější značky začali navrhovat airsoftové zbraně, které už nemají reálnou předlohu. Ovšem funguje to, protože jejich design působí věrohodně. Přesto se občas objeví firmy, které se rozhodnou, že nabídnou hráčům něco skutečně jiného. Jednu takovou zbraň si dnes ukážeme a hned na úvod ji uvedu slovy přímo jejího výrobce, taiwanského CSI: „Každý má M4 nebo její variantu. Airsoft se stal mořem pušek stylu AR, oceánem AR předpažbí s montážními lištami, AR závěrů a nepřeberného množství pažeb. Osvoboď se z tohoto moře šedi a nudných pušek. Vstup do 21. století a zvol si CSI XR-5 Advanced Main Battle Rifle“. Hráči si tuto pušku mohli poprvé pořídit v květnu 2016, kdy byla uvedena na trh.

Jakmile někdo řekne 21. století, určitě by se hned nevybavila nějaká sci-fi puška, ale spíše jen lehce modernizovaná současná karabina. Nicméně CSI XR-5 je puška skutečně jak ze sci-fi, přesto vnitřek zbraně vám bude povědomý. Rozhodně nelze upřít, že z vnějšku nenajdete snad jediný povědomý díl. Tohle je možná puška z 21. století, ale spíše z jeho konce. Takže co tu vlastně máme?

CSI XR-5 C je elektrická airsoftová puška, jejíž základní schéma se zas tolik neliší od současných pušek. Pažbička, výsuvná pažba, zásobník, hlaveň, všechno v klasickém uspořádání. Design je ovšem na zcela jiné úrovni. Na délku má 80 cm, při vysunuté pažbě až 88 cm. Váha je přiměřených 3,1 kg. Parametry tedy nejsou mimo rank běžných útočných pušek s ohledem na to, že tělo celé zbraně je vyrobeno z plastu, vyjma několika kovových dílů. Co mě ovšem překvapilo, byla velká bytelnost celé konstrukce. Puška se nijak nekroutí, neohýbá, drží pevně jako kámen, stejně jako je tomu třeba u celoplastových G36. Ohledně odolnosti si tedy nedělám starosti. Příjemným překvapením byla i dobrá ergonomie, která je občas kamenem úrazu těchto futuristických designů. S XR-5 se sice dobře lící, ale sklopná mířidla budou u zbraně dobrá možná tak do budovy a možná ani tam ne. Prakticky se přes ně nedá mířit. XR-5 přímo křičí po tom, že byste na ní měli mít nějaký kolimátor.

Zaměříme-li se dále na jednotlivé komponenty, zjistíme, že ač je zbraň sešroubována z mnoha dílů, vše působí kompaktně a máme tu prakticky jen tři hlavní části, nepočítáme-li zásobník. Horní díl těla, který prochází celou délkou zbraně, spodní díl těla se spodním předpažbím a samozřejmě pažbu.
Pažba je výsuvná, máš šest poloh a není to jen klasická trubka od M4, což se mi osobně moc líbí. Má docela malou ramenní opěrku, hezky vroubkovanou. Lícnice bohatě dostačuje.

Vrchní část zbraně je z pevného šedého plastu, na pravé straně s výhozím okénkem, což je zajímavé. Musíte si ho totiž otevírat ručně, nikoliv za pomoci napínací páky, kterou byste na XR-5 jen těžko hledali. Okénko se díky pružině samo drží zavřené. Nepřekvapí, že pod okénkem je schovaná regulace hop-up mechanismu. Na vrchní dílu těla najdeme i několik montážních lišt. Jednu na puškohled kolimátor, další na mušku a dvě boční na příslušenství. Součástí zbraně jsou i odnímatelná RIS mířidla, která lze sklopit.

Kdo by ale chtěl mířit přes pevná mířidla, když může mít fajnový kolimátor, že? Navíc tady se skvěle vyjímá. Pro pěkné fotky jsem na tuhle krásku nasadil moderně vyhlížející kolimátor SRS 1x38 s kill flash. Je to pěkný kolimátor, není-li již pravda.

V přední části je už jen kovový tlumič výšlehu, upevněný na kovové vnější hlavni.
Zde upozorním, že zbraň má levotočivý závit pro tlumič výšlehu. Tlumič výšlehu je pojištěn červíkem a samotný tlumič slouží jako centráž vnější hlavně. Když jsem napoprvé omylem zabral na druhou stranu, tak tlumič výšlehu šel bez problémů šroubovat, jako by byl pravotočivý. Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že tlumič výšlehu se na hlavni ani nehnul, za to se mi povedlo vyšroubovat celou vnější hlaveň. Tak na to opatrně.

Spodní rám těla je z černého plastu, a zahrnuje jak zásobníkovou šachtu, lučík, pažbičku i rám, ve kterém je upevněna pažba. Design je na první pohled ladný a oblý, ale přeci jen by některé části mohli být zaoblené trochu více, protože třeba pažbička je pořád docela hranatá. Na levé straně je přepínač režimu střelby, umožňující zajištění zbraně, střelbu jednotlivými ranami a automatem. Na pravé straně je pojistka zásobníku. Předpažbí je maximálně zaoblené u této verze, ale v nabídce je i verze s RIS, která ovšem dle mého názoru kazí dojem. Pod tímto dílem je prostor pro baterii a je skutečně veliký. K odklopení stačí posunout RIS lištu v přední části a je to. Velmi pohodlné a praktické.

Zásobník je celý z plastu a v zásadě jde o M4 zásobník akorát doplnění o tvarovanou spodní část, jež je pevnou součástí zásobníku. Je to spolehlivý vysokokapacitní točák na cca 200 ran. Dle výrobce by měl do XR-5 pasovat jakýkoliv zásobník typu M4 standardu Marui. Bohužel, co jsem zkoušel, není to úplně pravda, nebo jsem měl holt smůlu. Zásobníky do šachty vložit šly, někdy snadněji, jindy trochu více ztuha, ale pojistka zásobníku nechtěla nikdy plně zacvaknout. Pokud jsem dobře vypozoroval, neoriginální zásobníky by chtěli trošičku rozšířit okénko pro záchyt pojistky, dle mého názoru jen o malý kousek. Ale těžko říci, nepodroboval sjem to bližšímu zkoumání. Věřím však, že to je jen malý detail se kterým si každý poradí.

Vnitřek stojí na klasickém mechaboxu verze 2, včetně standardní kovové hop-up komory pro M4. Mechabox nemá rychlovýměnu pružiny, ani žádnou jinou technickou vychytávku, pokročilou elektroniku, či něco takového. Je to základní mechabox, který však dokáže zbrani dát výkon pěkných 125 m/s s 0,2g kuličkami a to není vůbec zlé.

Když jsem CSI XR-5 C uviděl poprvé, věděl jsem, že je to sice zajímavá puška, ale asi nebude přehnaně oblíbená. Přesto jsem postupně narazil na několik zajímavých aspektů, které hovoří pro koupi této zbraně. Pominu-li originalitu celého designu a jeho velmi pěkné provedení, tak je tu standardní vnitřek, téměř standardní zásobníky, dobrý výkon a především překvapivě nízká cena. Ta mě potěšila nejvíce, protože takové zbraně si obvykle výrobce nechá zaplatit. Přesto si myslím, že tohle je puška především pro ty, kteří si dále rádi upravují zbraně ve velkém stylu, aby pak mohli na bojišti střílet z něčeho jiného, než jen ze šedé a nudné M4.

CSI XR-5 C lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 3968 Kč ve standardní záruce, nebo pak se s dekorační slevou o 200 korun méně.
Kromě této verze lze pořídit i několik dalších, v různých provedeních, které najdete v nabídce ZDE.


Vydáno: 30.9.2020 11:10 | 
Přečteno: 3448x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků