Když se podívám na principy AEG, tak kromě několika výjimek, fungují mechaboxy jako uzavřený mechanismus pro pohon zbraně. Jaké bylo však moje překvapení, když jsme zjistil, že jedna AEG zbraň trn nemá. Zprvu jsem tomu nevěřil, ale po pečlivějším zkoumání jsem se na vlastní oči přesvědčil, že tohle není standardní AEG. Je jasné, že jako vždy mě moje zvědavost přivede k podrobnějšímu zkoumání a popisu této zbraně. Koukneme se tedy na zbraně od TFC a jejich zvláštnosti. A výjimečně tuto recenzi obohatím i o fotky z vnitřku zbraně, protože ten je na ní to nejzajímavější.
Opět M4 karabina, tentokrát v modernější magpul verzi s pískovým pažbením. Celá zbraň je velmi pevná, drží a je dobře vyvážená. Pažbení jako takové má průměrné provedení, jsou vidět sice vidět otřepy po formě, ale všechny díly pasují a jejich povrchová úprava je velmi dobrá.
Povrch plastových dílů je zdrsněný a nijak neklouže. Výsuvná pažba se skoro neviklá a dobře se posunuje. Pažba má pět poloh a pojistku proti posunutí. Patka pažby je pogumovaná. Co se těla týče, to je vyrobeno z velmi pevné zesílené slitiny hliníku. Tělo je tak velmi pevné a stěny jsou silnější, než je obvyklé. Aby toho nebylo málo, tak vnější hlaveň je kompletně vyrobená z oceli a stejně tak i rámová trubka pažby. Všechny ocelové díly jsou zesíleny a hlaveň je podepřena ještě pevným drátem. Ocelové jsou i veškeré detaily. Podle Taiwanského výrobce by tak měla být zbraň odolná proti lomu o síle 60-70kg. Zkusmo jsem zkusil zapáčit o hrany stolů a kupodivu držela. Stoupnout na zbraň, jako výrobce na jednom obrázku co jsem viděl, jsem se neodvážil. On vážil cca 60kg, já o trochu více, takže nebudu riskovat.
Povrch všech kovových částí je hladký a matný. Kovové detaily jsou jenom černěné, takže mají trochu šedší odstín. Ucho zbraně je odnímatelné, hledí i muška jsou seřiditelné.
Závit na zbrani je 14mm levotočivý a na těle pod nosným uchem je R.I.S. lišta pro montáž různých puškohledů či kolimátorů. Co překvapilo, byla nemožnost otevření výchozího okénka, po natažení páky závěru. Na první pohled jasný nedostatek se však proměnil v klad, když jsem zjistil, že na tomto okénku je pružina, která ho drží zavřené a odklopit se dá jedním prstem. Takže už se vám nestane, že by se oběhala pojistka okénka a to bylo už navždy otevřené. Co se přepínání střelby týče, tak při přepnutí máte pocit, že sedí jenom v poloze Save a Auto. V poloze Single jakoby nezacvakne. Nenechte se zmást. Je to dáno mechanismem zbraně. Při přepínání totiž smíte přepnout ze Save na Single a pak na Auto. Ale co už nesmíte je přepnout z Auto zpět na Single. Vždy musíte přepnout zpět na Save a pak teprve na Single. Když to uděláte, tak sice uslyšíte zacvaknutí, ale zbraň se zasekne. Není to vada zbraně. Účelem tohoto systému je, že když přepnete na Save, tak se uvolní kola a tedy i pružina. Takže na toto je nutné dávat velký pozor. Pěkný kus zbraně. Co mě mrzí, je absence jakéhokoliv ražení a trochu odlišný odstín barvy zásobníku. Jinak vypadá celá zbraň velmi dobře. Na druhou stranu, není alespoň potřeba brousit ražení, pokud budete chtít kamuflovat celou zbraň. Bytelná, pevná, vyvážená, tak by se na první pohled dala M4A1 Carbine shrnout. A co druhý pohled?
Délka pušky je 88 cm při vysunuté pažbě a 79 cm. Váha je standardních 3,2 kg. Zásobník je kovový točák na 300 ran standardního provedení pro M4. Trochu škoda, asi bych si dokoupil magpul zásobník od STARu v pískové barvě, aby celá zbraň byla více stylová. Baterie se vkládá standardně do předpažbí a vejde se do něj standardní SP baterie 8,4V nebo 9,6V. Místa v předpažbí je vcelku dost, ale hlavně se předpažbí nijak nehýbe.
Bronzová přesná hlaveň má délku 416mm a průměr 6,03mm. Hop-up komora je kovová standardní pro M4. Hop gumička je u zbraní TFC modré barvy a je klasická pro AEG. Zde se ale dostáváme k hlavní přednosti zbraně, a tou je výkon. Zbraň střílí s 0,20g ICS kuličkami skvělých 144 m/s. To v základu nemá žádná z obvyklých AEG zbraní, tím méně M4. Pokud přemýšlíte nad tím, zda to zbraň vydrží, mohu vás upokojit, že ano.
TFC mají totiž ve zbraních dělený mechabox speciálního tvaru. V horním díle je standardně vzduchotechnika, kde však nenajdete trn, protože pružina, se opírá o trn, který je až na konci rámové trubky pažby. Takže celý válec i píst jsou delší, než je obvyklé. Pružina však zůstává standardní pro AEG. Píst je odlehčený, s kovovým ozubením a protitlakou hlavou.
\
Hlava válce je rovná, plastová s gumovou dopadovou plochou. Tryska klasicky plastová. Klec tohoto horního dílu mechaboxu je velmi pevná, má silné stěny a konstrukčně působí mnohem lépe než standardní nedělený mechabox verze 2. Spodní díl mechaboxu obsahuje samozřejmě převody a motorek. Kola jsou oproti klasickým AEG mohutnější a měli by vydržet i větší zátěž. Pro porovnání jsem je srovnal se zátěžovými koly od CA.
Kola jsou v 6mm ocelových kluzných ložiscích. Navíc vnitřní mechanismus západek a ramínek je také působivý a jen umocňuje dojem pevnosti celého soukolí. Motorek je krátký, ale nebyl jsem schopen určit, o jaký typ motorku se přesně jedná. Klec spodního dílu mechaboxu je opět pořádný kus kovu a nevěřím tomu, že by vám praskl. Všechny díly mechaboxu jsou atypické (vyjímku tvoří pružina, gumička a pravděpodobně i tryska) a tedy v případě problémů je nutné kupovat přímo díly TFC. Naneštěstí v prodeji jsou pouze celé půlky mechaboxu, Hop-komora, motorek a hop-up gumička. Věřím ale, že podle povahy případné poruchy, by se daly obstarat i jednotlivé díly. U baterií stojí za uvážení. Určitě je minimum 9,6V baterie, ale nebránil bych se bateriím Li-pol vzhledem k parametrům zbraně. Díky rozdílnému ústrojí mají zbraně TFC trochu jiný zvuk než jiné AEG. A to je vlastně vše co by se dalo říci. Takže když bych to shrnul, předností vnitřních dílů je jejich odolnost a hlavně s koupí zbraně už nutně nemusíte myslet na upgrade.
V balení se zbraní nic neočekávejte. Zbraň, zásobník, obligátní čistič hlavně. Co se mi však velmi líbilo, byl ilustrovaný, anglický návod, kde byla nejen popsaná manipulace se zbraní, ale i jak se zbraň rozebírá, princip přepínání, podrobná rozborka zbraně, mechaboxu a jeho dílů. Ale také jak musí být kola nastavena, než se zbraň zase složí. Takže spoustu užitečných rad s obrázky. U atypické zbraně takový návod velmi potěší.
Nakonec musím říci, že TF 4A1 Carbine AEG TAN je velmi dobře zhotovenou zbraní. Modelářské zpracování je průměrné kvality, ale vnitřní díly jsou udělané moc dobře. Je sice trochu nemilé že zbraň má mnoho atypických dílů, na druhou stranu by neměla teoreticky trpět velkou poruchovostí oproti běžným AEG, díky pevnosti a kvalitě celého vnitřního ústrojí. Ale to je teorie, která se musí otestovat v praxi. Vysoký výkon zbraně nemá vliv na životnost a je možné, že by šlo leccos ještě se zbraní vymyslet, pokud by člověk chtěl víc. Podrobný manuál ke zbrani vidím jako velké plus a některé firmy by se mohli od TFC učit. Cena je sice stejná jako u dražších modelů jiných značek, ale při pohledu na vnitřní díly a kvalitu celého výrobku bych ji viděl jako oprávněnou. Hledáte-li kvalitu, výkon a spolehlivost a nutně vyžadujete zbraň typu M4, určitě bych doporučil tento model. A s pískovými magpul zásobníky od firmy STAR vypadá celá zbraň podle mě ještě lépe (viz. obrázek).
© AirSoftShop.cz
Foto, text a servisní podpora - Petr, Alfred a Jiří
Komentáře
Fakt nevím jestli bych za to dal těch 10tis.
Ano co se týče 8,4V baterie tam to opravdu nebude nijak vykoné ideální tvrdé články 9,6V nebo Li-pol baterie. Nic méně v článku se nepíše že 8,4V baterie by se do zbraně doporučovala, ale že 8,4 a 9,6V baterie typu SP se vejdou do předpaží.
Jinak u nás na eshopu BAS naleznete v popisku že se doporučuje baterie 9,6V http://airsoftshop.cz/product_info.php/products_id/7165 a co se ceny týče je 7.673,00Kč s DPH nikoliv 10 000,- jak píšete.
měl bych drobnou otázečku, jak funguje ten přepínač ? V článku je napsáno: " Účelem tohoto systému je, že když přepnete na Save, tak se uvolní kola a tedy i pružina " znamená to, že pokud dám polohu save, tak zbraň vystřelí ? Laicky mě to tak připadá, mohl by mě to někdo osvětlit ? Děkuji,
Softu zdar!
První rozdíl mezi AT a TFC v tom, že TFC nemá klasický dvojkový mech, ale mnohem odolnější ústrojí. Pokud máš pocit že TFC je nic moc, dej tam silnější pružinu. Vnitřní díly zvládnou i mnohem více. Rozhodně více než klasický dvojkový mech. Narozdíl od dvojkových mechů, zde měníš pouze pružinu a neřešíš nic více (jistě, je potřeba příslušný motor a baterie).
AT má plastový hop, 6,04 hlaveň. TFC má hop kovový, 6,03 hlaveň, která je i o pět čísel delší.
Píst má AT klasický plastový, TFC má odlehčený kovový, protože jejímu mechu nevadí rázy, nepotřebuje žádné výstuhy. A nemluvě o tom, válec je delší, takže potenciál této zbraně je dál než AT.
A nakone tahle zbraň je skutečně jedna z nejpevnějších M4 co se dá sehnat.
Takže pokud máš pocit, že rozdíl 1500Kč je neadekvátní, tak už si skutečně nejsem jistý co by lidé dnes chtěli