Fórum
Kategorie: Elektriky

Umarex AR16 Elite

Umarex AR16 EliteOsobně, když jako airsoftový hráč slyším slovo Beretta, představím si ihned pistoli. Věřím, že lidé od ostrých zbraní si možná ještě dříve vybaví brokovnice značky Beretta. Ale spojení Beretta a útočné pušky, to nenapadne asi nikoho z nás. Zní to exoticky že? Upřímně, když by se mě někdo ještě před rokem zeptal, čím to vlastně italští vojáci střílí, vůbec bych netušil. Ale pak se na airsoftovém trhu objevila zbraň, která vypadala jinak. Zaujala mě. Zvláštní tvary, spousta plastů, ale nic co bych mohl přiřadit k nějaké existující řadě zbraní. O to větší bylo mé překvapení, když jsem poprvé uviděl krabici airsoftové repliky této zbraně, na které bylo velkým písmem napsáno Beretta.

Německá značka Umarex je na poli airsoftu velkým konkurentem dánského ASG a francouzského Cybergun. Tyto tři firmy se navíc přetahují nejen o přízeň zákazníků, ale také o loga velkých značek zbraní, které pak mohou používat na svých výrobcích. A jednou z těchto značek je i Beretta. Tu si nakonec uzmul právě Umarex (tuším že na úkor Cybergunu). A tak není divu, že replika útočné pušky Beretta ARX160 vyšla právě pod hlavičkou značky Umarex.

Jestli si v airsoftu něčeho cením, tak je to originalita. Vždy mě potěší, když se kterýkoliv airsoftový výrobce odváží vyrobit zbraň, která ještě není na trhu. O to více, když se jedná o zbraň, která je stará skutečně jen pár let. Podobnou věc kdysi udělaly třeba značky Tanio Koba a Tanaka s airsoftovou verzí pistole H&K USP, kterou shodně vydali jen dva roky po uvedení ostré verze, nebo Toytec se svojí replikou P90, vydanou necelý rok po uvedení ostré P90 na trh. Ale to byly jiné časy.

Umarex AR16 Elite je blowback elektrická zbraň vyrobena značkou S&T, což je firma z Hong Kongu. Ta se v roce 2009 stala hlavním dodavatelem elektrických zbraní právě pro Umarex. Kromě těchto pušek ještě dodává pro Umarex třeba modely MP5, UMP nebo TAVOR. Nicméně ve svém portfoliu toho má samozřejmě více, včetně několika skutečně zajímavých, na trhu málo známých, zbraní. Koho to zajímá, může kouknout na web S&T ZDE. Teď něco k samotné AR16 Elite.

Zbraň dorazí v barevné kartonové krabici. „Barevná“ možná není úplně přesné, protože z většiny je krabice v zelenomodrém odstínu s velkým logem a nápisem Beretta. Pouze na boku krabice je miniatura zbraně s několika informacemi k ní a logem Umarex.

Nicméně na obal nehleďme a do krabice pohleďme.

Zbraň leží ve velmi pěkném výlisku z pěny, kde je na ni přesný výřez, ve kterém je bezpečně uložena, takže nehrozí její poškození. Kromě samotné zbraně nalezneme v balení ještě zásobník a vícejazyčný manuál s podrobnými popisky a obrázky.

Musím říci, že manuály od Umarexu jsou provedeny skutečně poctivě. Jediné co v manuálu chybí je rozpad zbraně. Na druhou stranu, je v něm dokonale popsána každičká vlastnost zbraně a veškeré její funkce.

Při vyjmutí zbraně z krabice máte pocit velmi robusní zbraně, která musí být zákonitě těžká. Faktem ale je, že zbraň je vcelku štíhlá, lehká a pouze při pohledu z profilu se jeví relativně vysoká. Ale uchopení jako takové se nijak neliší od jiných zbraních, které jste mohli držet v rukou. Snad jen předpažbí je pro držení mnohem pohodlnější, než je tomu obvyklé u jíných pušek. Samozřejmě že právě toto tvarované pažbení umožňuje úchop dost blízko zásobníku zbraně.

Což Chris Costa a jeho fanoušci určitě neocení.

Na délku má celá puška až 91 cm při prodloužené pažbě a naopak jen 67 cm při sklopené. A přitom si zachovává váhu 3 kg. Na to jak rozměrně puška působí to není vůbec zlé.

Ačkoliv se tomu nechce věřit, je zbraň složena ze tří hlavních dílů. Horní část těla zbraně je spojená s předpažbím, k tomuto dílu je samozřejmě uchycen spodní díl s pažbičkou a zásobníkovou šachtou a nakonec třetí díl, výsuvná pažba. Všechny tyto díly jsou vyrobeny z velmi kvalitního plastu zesíleného nylonovým vláknem. Každý díl je tedy pevný a odolný. Samozřejmě jak je u rámů z polymeru zvykem, už samo konstrukční a designové řešení ostré verze přispívá k větší pevnosti všech dílů. Velmi se mi líbí sjednocený povrch veškerých dílů, který je matné černé barvy a je lehce zdrsněný. Působí velmi realisticky, což podtrhuje dodržení stejného černého odstínu na všech dílech zbraně. Nicméně vezmeme všechny části hezky popořadě.

Design zbraně je velmi zvláštní, protože celá zbraň působí ladně a přechody jsou velmi plynulé. Narozdíl od pušek typu M4, působí ARX160 velmi elegantně. Není tak hrubá a hranatá jako M4. Někdo by možná řekl, že působí velmi futuristicky. A vzhledem k tomu, že originální předloha je produktem italského programu vojáka budoucnosti, není se co divit.

Dominantní částí zbraně je samozřejmě její tělo. Tento masivní díl zahrnuje nejen samotnou horní část těla zbraně, ale také celé předpažbí. Tělo už na začátku zaujme jednou z hlavních výhod této zbraně. Možnost použití jak pravákem, tak levákem. Na horním dílu zbraně je totiž výhozí okénko na obou stranách zbraně a natahovací páku závěru si můžete namontovat na libovolnou stranu. Nicméně v základním provedení je na pravé straně. Páku lze samozřejmě přehodit i u airsoftové verze na druhou stranu. Ale tento koncept jde ještě dál. I zapuštěné, hranaté kovové průvleky na popruh jsou jak na levé, tak na pravé straně těla. Výrazným prvkem je samozřejmě ražení Beretta na levé straně těla a značka ARX160 (ta je na obou stranách zbraně). Nechybí pak ani originální sériové číslo zbraně.

Předpažbí je po vzoru originálu s dvěma řadami otvorů na každé straně. Pokud postrádáte na vnějším provedení kovy, tak vězte, že minimálně R.I.S. lišty jsou kovové. Na horní části zbraně je našroubována velmi dlouhá dvojdílná R.I.S. lišta, stejně tak na obou stranách přepažbí jsou našroubované kovové R.I.S. lišty. Pouze spodní lišta je z plastu a je pevnou součástí těla. Pro lepší držení je na ní upevněna tvarovaná plastová krytka, která vytváří onen charakteristický ergonomický přechod. Lze ji samozřejmě sundat, nicméně pod krytkou už není R.I.S lišta v klasickém provedení, protože je na ní méně drážek. Tato lišta je určena především pro upevnění speciálního granátometu (ten se v airsoftu zatím nevyrábí). Součástí masivního těla je i kloub s kovovým čepem pro sklopnou pažbou.

Tělu není co vytknout. Homogení kus plastu je odolný, funkční a pěkný. Snad jen škoda spodní R.I.S. lišty, která mohla pokračovat i pod ergonomickou krytkou předpažbí. A osobně netuším, jak moc praktické jsou průvleky na popruhy. Ano, je jich hodně a na spoustě místech, což je dobře, ale už si nejsem jist, že všechny typy spon od popruhů půjdou uchytit. Toto doporučuji předem vyzkoušet a zvolit správný popruh.

Stejně jako horní díl, i spodní díl pažbičky s lučíkem a zásobníkovou šachtou, je z jednoho dílu. Má velmi ladný tvar a to včetně hrany, která přiléhá k hornímu dílu. Zde je zajímavostí, že tato hrana je nepravidelná a vlnitá. Ve své podstatě je to chytrý prvek, protože spodní díl se v horním ustavuje nejen díky čepům, ale také doléháním nepravidelného těla, což brání proti pohybu všemi směry. Povrch je taktéž matně černé barvy, ale je hladší než horní díl. Na pravé straně spodního dílu je pak ražení Umarex. Pažbička má lehké zdrsnění vroubkováním. Spodní díl zbraně ukrývá samozřejmě veškeré ovládací prvky. Po obou stranách najdeme jak přepínač režimu střelby, umožňující jednotlivé rány i automat, tak ale i pojistku zásobníku. Přepínač bez problémů funguje a krásně se s ním přepíná. Na spodní části lučíku je pak pojistka záchytu závěru, která ale funguje i jako pojistka zásobníku.

Cítíte trochu podivné technické řešení? Cítíte dobře. Zde to S&T úplně nedomyslelo. Když chcete seřídit hop-up, otevřete si samozřejmě výhozí okénko. Ale když ho pak chcete zavřít, tak zmáčknutím pojistky závěru riskujete i to že se uvolní pojistka zásobníku. Je tedy nutné na toto vždy myslet a zásobník si při odjišťování závěru přidržovat. Ale zase, na jaké zbrani se vám stane, že máte pojistku zásobníku ze tří různých stran? Jestli tohle funguje i u ostré zbraně, tak italského vojáka budoucnosti čeká jistě pár horkých chvilek.

Jak bylo již řečeno, pažba je sklopná, opět vyrobena ze zesíleného plastu. Výsuvná část pažby umožňuje čtyři stupně vysunutí a celá pažba jako taková může být sklopena na pravou stranu zbraně. Pojistný mechanismus zbraně je v podstatě na stejném principu jako u G36. Takže po uvolnění kloubové pojistky sklopíte pažbu a zaháknete ji o výstupek na těle zbraně. Výhodou je, že lze takto sklopit a zajistit i vysunutou pažbu, což není u ostatních zbraní běžné.

Sklopení vám nicméně zamezí přístup k přepínači režimu střelby z pravé strany, takže pokud bude mít v rukou zbraň levák, bude to mít velmi nepraktické.

Na patce pažby je vroubkované zdrsnění konec pažby je též opatřen dalším kovovým průvlekem na popruh. Do pažby se ukládá i menší akumulátor s malým konektorem. Překvapivě je v ní mnoho místa, takže by neměl být problém se standardními rozměry akumulátorů.

Velmi pěkně je provedena hlaveň. A to nejen po modelářské stránce, ale i po stránce technické. Vnější hlaveň zbraně je samozřejmě kovová a je v ní upevněna i hop-up komora. Co je však zajímavé, je řešení uchycení celé hlavně ve zbrani a možnost jejího vyjmutí bez nutnosti jakkoliv rozebírat zbraň. Stačí povolit pojistku hlavně a můžete jedním pohybem vyjmout celou vnější hlaveň i s hop-up mechanismem. Samozřejmě, že pod kovovým tlumičem výšlehu pak naleznete 14 mm levotočivý závit pro montáž tlumiče.

Řešení sundavání hlavně shledávám jako velmi praktické. V případě poškození hop-up gumičky či zádusu, což jsou relativně běžné poruchy, není nic horšího, než když musíte složitě zbraň rozebírat. Díky tomuhle triku lze tuto závadu odstranit velmi snadno i v polních podmínkách a není nutné žádné náčiní.

Málem bych zapomněl na mušku a hledí. Obojí je plně seřiditelné a také sklopné. Co se ale upevnění na zbrani týče, nejedná se o montáž na R.I.S. liště. Muška i hledí jsou upevněny přímo na rámu zbraně a ohraničují tak délku R.I.S. lišty. A obojí je dle mého velmi dobře použitelné a lze přes ně dobře mířit.

Nakonec tu je zásobník. Zbraň používá standardní airsoftový zásobník pro pušky M4. Zásobník je celokovový, vysokokapacitní (točák) na 300 ran. Ve zbrani se lehce hýbe, ale na podávání to nemá vliv. Prostě obyčejný zásobník pro M4.

Teď k těm údajům co zajímají většinu z vás. Umarex AR16 Elite má bronzovou 410 mm dlouhou hlaveň. Ta je usazena v plastové hop-up komoře. Hop-up má plynulou regulaci a lze ho relativně snadno seřizovat. Relativně snadno říkám proto, protože výhozím okénkem se k regulačnímu prstenci dostanou jen spíše tenčí prsty. Pro ty ostatní je lepší vyndat celou hlaveň ven (nesmíte mít ale zásobník ve zbrani) a kolečkem si pootočit mimo zbraň.

Výkon je kolem 100 m/s s 0,20g kuličkami. Ano, není to hitparáda, ale to už v dnešní době upgrade dílů není problém, navíc vnitřek zbraně má potencíál.

Příjemně mě překvapila rozborka zbraně, pokud chcete vyjmout mechabox. Stačí vyjmout hlaveň, odklopit pažbu, sundat krytku na kloubu, odpojit konektory kabeláže, pak cvaknout jeden spínač a máte mechabox venku. Pak už je to klasika s odmontováním přepínačů a patky pažbičky.

Co se mechaboxu týče, je to atypický mechabox, ovšem bytelně se tvářící. Uvnitř něho nejsou zas tak špatné díly jak jsem čekal. Chromovaný válec a s plastovou hlavou a kovovým nosem. Dále polykarbonátový píst s celokovovým ozubením a dobře fungující protitlakou hlavou. Tryska je sice plastová a dlouhá jak do kulometu M60, ale těsní vcelku rozumně. Kola jsou standardní zátěžová a na první pohled vypadají, že by mohla vydržet i větší zátěž. Trn je plastový s kovovou základnou bez ložiska. Základní zátěžový motorek nijak nepřekvapí. Blowback mechanismus funguje jednoduše. V zadní části mechaboxu je plastové táhlo, které se společně s pohybem pístu sune vzad a pružinou závěru je zase tlačeno vpřed.

Výhodou je, že odpojení blowback mechanismu je vcelku snadné. Vyjmete mechabox, odšroubujete jediný šroubek v zadním rohu mechaboxu a plastový element tahající za závěr prostě vysunete ven. Teoreticky. Ten kdo tohle vymyslel, si zaslouží diplom.

Ano, Umarex AR16 Elite aka Beretta ARX160 není zrovna známou zbraní. Ani film, ani počítačové hry si této zbraně zásadně nevšimli a na svém kontě má tak jen ojedinělé role. O tom, že by někdo dělal reenacting italské armády, jsem taky neslyšel, byť jejich maskovací vzor není špatný. Na druhou stranu, tohle je kvalitní móda z Itálie, licencovaná v Německu a vyrobená v Hong Kongu. Hodí se k veškeré moderní výstroji jež máte. Můžete používat i vaše oblíbené sumky k M4. Jen prostě budete vypadat líp a moderněji.

A přitom tato zbraň nabízí zajímavé vychytávky (snadno vyměnitelnou hlaveň) a skutečnou příchuť Itálie (kombinovaná pojistka záchytu závěru a pojistky zásobníku).

Ale teď vážně. Střelecky a funkčně se jedná o klasickou útočnou pušku. Parametrově není nejvýkonnější, ale to v dnešní době není zásadní problém, protože upgradovat lze skoro vše, navíc vnitřek je pěkný. Velmi praktické je provedení mnoha průvleků na popruh a prostor pro baterii. Výměna hlavně je skvělá věc a modulárnost je dostačující díky mnoha R.I.S. lištám. Vlastně to není vůbec špatné.

Umarex AR16 Elite můžete zakoupit už za 7.492 Kč ve standardní záruce nebo se slevou 400 Kč v dekoračním použití. A pokud vám přijde tato verze drahá a i tak ji chcete, je tu jako vždy ekonomičtější varianta Umarex AR16 Sport za 4.653 Kč.


Vydáno: 14.12.2015 12:33 | 
Přečteno: 12226x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

, -
Zbrane sou cim dal hnusnejsi neen ze neni hezka postrada krasu a eleganci starejch zbrani a hlavne berreta dela posledni dobou sammy hnusy predrazeny zbrane ktery sou z plastu sou levne vyrobeny nejsou o nic lehci nez z kovu a je to hnus
, -
Vypadá zajímavě, ale neni to jenom okapotovaná M4 nebo něco z rodiny AR15? Je to fakt nová zbraň?
icon odpověděl(a)
Ano je to kompletně Italský design a vývoj. Velmi zajímavou puška byl i předchůdce - Beretta AR70 a AR90. Obojí má plně italský koncept, tři režimy střelby (auto, tří-ranná dávka, jednotlivé) a velmi dobré vlastnosti, v mnoha ohledech lepší než soudobé zbraně z rodiny AR15.
ARX160 je pak úplně nový koncept stavěný od nuly na zakázku pro italskou armádu.

Pokud se bavíme o softové verzi, tak to rozhodně není jen nějaká nástavba/přestavba M4 ale opět originální koncept.
odpověděl(a)
Jo, už jsem si o tom něco našel. Má to spíš blíž asi k rodině SCAR než k AR15.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků