Jednoduše proto, že byť uznávám praktický přínos elektrických (AEP) pistolí, tak se mi nelíbí jejich vzhled. Aby se do pistole vešel elektrický mechanismus, musí být obvykle upraveny její rozměry i zásobník. Ve výsledku tak pistole působí vcelku nerealisticky. Jenže pravdou je, že oproti plynovým pistolím jsou nenáročné na údržbu a oproti manuálům nabízí poloautomatickou i automatickou střelbu. Přitom se jedná o zbraně, které jsou vcelku tiché, srovnáme-li to třeba s blowback plynovými pistolemi. Zkrátka, můj názor na ně je stále rozporuplný.
Nemusím připomínat, že se zde bavíme o AEP pistolích, nikoliv o pistolích pohaněných mikrotužkovými AAA bateriemi.
Ale jako vždy, jednou za čas se objeví něco, co mě na nějaké zbrani zaujme a donutí mě to se na ni podívat blíž. A přesně to se velkou náhodou stalo i v tomto případě. Jsem totiž fanoušek hry Rainbow Six: Siege. Po diskuzi s kamarádem, mě zajímalo, zda někdo dělá repliku pistole USP Tactical, kterou pod označením P12 používají členové protiteroristického týmu GSG9, za které je možnost ve hře hrát. Překvapivě jsem nikde nenašel to co jsem hledal, tedy prakticky klasické USP se závitem na tlumič, zvýšenými mířidly a s upravenou patkou na zásobníku. Až úplnou náhodou jsem šel minulý týden po skladě a uviděl krabičku, na které byla přesně ta verze, kterou jsem chtěl, včetně tlumiče. Byl jsem sice trochu překvapen že se jedná o elektrickou pistoli, ale když už jsem ji vyndal z krabičky, přišlo mi na mysl, že nikdy jsem podobný typ pistole nerecenzoval a že vše je jednou poprvé. Po chvíli prohlížení jsem navíc narazil na několik zajímavých prvků, odlišných od jiných AEP pistolí. Proto se v této recenzi podívám na tuto repliku notoricky známé pistole německých speciálních sil.
Pistole Heckler & Koch USP byla vyvinuta na přelomu 80. a 90. let. Jak bylo tehdy v módě, velká část této pistole byla vyrobena z polymerů. USP je velká a rozměrná pistole, která byla předurčena k profesionálnímu policejnímu a vojenskému použití i díky velké škále ráží, ve kterých byla nabízena. A pravdou je, že útvary po celém světě na ní nedají dopustit. A protože Umarex vlastní licenci H&K, bylo logické, že i případná airsoftová replika bude v Evropě prodávána pod jeho hlavičkou. Proto se podrobně podívám na Umarex H&K USP Tactical.
Popisovat hezké a barevné krabičky na pistole od německé značky Umarex je asi zbytečné. Na krabičce je uvedeno vše co by vás mohlo zajímat, od parametrů, vlastností až po obrázek samotné zbraně. Vnitřek krabičky má formu průhledného plastového výlisku, ve kterém je uložena pistole, tlumič, nabíječka, vzorek kuliček a čtyřjazyčný návod.
Hned na začátek jsem chtěl napsat obvyklé řeči o celoplastové konstrukci a tak dále. Ale nakonec jsem zjistil, že konstrukce zdaleka není jen z plastu, ale pistole má i některé vnější kovové díly. Když jsem pistoli vzal do ruky, překvapila mě váha. Ta byla bez pár gramů rovných 0,5 kg. Uvážíme-li délku 34 cm s nasazeným tlumičem, nebo 22 cm bez něj, je to ale pořád vcelku malá váha.
Ostrá verze váží necelých 900 gramů, takže tato elektrická má ještě co dohánět.
Prvotní dojem z vnějšího zpracování je dobrý, pomineme-li fakt, že pistole nemá téměř žádné pohyblivé díly a je o pár milimetrů vyšší a působí trochu robustněji, než klasické USP. Ale toho si všimne člověk, co se ve zbraních vyzná. Pokud jste v rukou moc pistolí nedrželi, možná si toho ani nevšimnete. Jediné co se na zbrani hýbe a má funkci je pojistka zásobníku, přepínač režimu střelby (funguje jako pojistka zbraně) a spoušť. Úderník je pohyblivý, ale nemá žádnou funkci. Jinak celé USP Tactical působí dobře. Žádné velké otřepy nebo stopy po výrobě. Spoje jednotlivých dílů jsou na pár místech viděl, ale při běžném použití si jich nevšimnete. Černý materiál plastu není úplně podle mého gusta, protože se mírně leskne, ale to je subjektivní pohled. Nepohyblivý závěr je sice také černě nabarven, ale má o něco matnější provedení a působí tak věrohodněji. Samozřejmě ke vzhledu ostré zbraně má pořád trochu daleko. Ale celé to vypadá moc pěkně. Především díky realistickému ražení na těle a závěru zbraně. Vše přesně tak, jako je tomu u originálu. Nechybí ani sériové číslo, které je ukryté pod montážní lištou.
Abych to upřesnil, na speciální montážní liště USP je upevněna dodatečná RIS lišta pro svítilnu.
Pažbička má krásně udělané zdrsnění po stranách i na hřbetě. Nechybí ani očko na pojistnou šňůru. Lučík má klasický tvar a vejdou se do něho i prsty v silnějších rukavicích.
Ale abych nechválil jen vzhled. Pokud mi něco vadilo, byla to přítomnost křížových šroubů, kterými byla pistole spojena. Já to samozřejmě chápu, protože z technického hlediska nelze udělat elektrickou pistoli s reálnou rozborkou. Ale i tak mi to vadí. Chápu to, ale vadí mi to.
Zajímavým prvkem zbraně je plastová hlaveň se závitem pro montáž tlumiče. Tlumič jako takový je kovový s pěnovou vložkou. Po našroubování na hlaveň se dá s pistolí stále pohodlně mířit, díky zvýšenému hledí a mušce. Trochu škoda, že mířidla nejsou nijak zvýrazněná a nelze je ani seřídit.
Zásobník je samozřejmě zcela atypického tvaru, jen ve formě patky se zaoblenou šachtou na kuličky. Je vyroben z plastu a má kapacitu 30 ran. Zde ale musím pochválit výrobce, protože kuličky se skvěle plní a v zásobníku drží.
Když už se bavíme o výrobci, tak musím říci, že 100% jistě to nevím, ale vypadá to na původní Taiwanskou výrobu.
Vzhled zajímavý, ale co funkce? Uznávám, zpočátku jsem byl velmi skeptický. A to ke všemu. Oproti nabíjení jiných AEP pistolí, zde není vyměnitelná baterie, ale integrovaný článek 7,2V 360 mAh. Nabíječka ho nabije za 2,25 hodiny, alespoň podle návodu. Jednoduchý adaptér na nabíjení se připojuje do konektoru schovaného pod patkou zásobníku na spodku zbraně.
Bohužel se mi nepodařilo zjistit, zda se adaptér po nabití odpojí, nebo zhasne indikace nabíjení na něm. Jako vždy, nespoléhal bych se na to a nabíjel zcela vybitou zbraň stanovené dvě hodiny a patnáct minut.
Nabitá pistole má slušný zvuk. Zajímalo mě i zda má tato pistole možnost seřízení hop-up mechanismu. Velmi jsme se divil, že ano. Navíc velmi šikovně schovaný pod krytkou výhozího okénka (v podstatě je to blok hlavně). Šroub na seřízení je z kovu, což je dobře. Ale díky krytce nemáte šanci ho vidět, pokud ho zrovna neseřizujete.
Když jsem se rozhodl střílet, neočekával jsem závratný výkon. Elektrické pistole mají obvykle sílu srovnatelnou s manuálními pistolemi. I v tomto případě tomu tak bylo. Nicméně 60 m/s s 0,2 g kuličkami není zas tak špatné. Překvapily mě ovšem dvě věci. První byl fakt, že pistole podávala stabilní výkon 60 m/s a ani o kousek víc nebo míň. Druhým byl vážně dobrý dostřel i s 0,2 g kuličkou. Ano, letěla vcelku pomalu, ale dlouho a daleko. Rozhodně se tato pistole vyrovná i kvalitnějším manuálům. A docela přesně. Na automat už rozptyl jen mírně stoupal, ale to už bylo způsobené otřesy, které způsoboval mechanismus zbraně v automatickém režimu. Dodatečné seřízení hop-up fungovalo taky dobře. Po stránce funkční jsem byl velmi spokojený.
Skutečně, jestli bych šel jen po výkonu a dostřelu a rozhodoval se mezi manuálem a touto pistolí, asi bych určitě volil tuto pistoli. Ale osobně si nemyslím, že těžší jak 0,2 g střelivo bude v této zbrani fungovat dobře, co se dostřelu týče.
Takže co říci závěrem? Ač jsem nikdy neměl v oblibě elektrické pistole, tahle se mi docela líbí. Není to sice žádný hit, ale oproti blowback plynovce je lehčí, tišší a méně náročná na údržbu. Přitom palebnou sílu a dostřel má dle mého názoru lepší než manuál. Konstrukce plastového těla s kovovým závěrem je dostatečně bytelná a i když je tlumič jen ozdobný prvek, vypadá s ním pistole nebezpečněji. Oproti kvalitnímu manuálu má Umarex H&K USP Tactical dvojnásobnou cenu a také je velmi problematické nošení rezervních zásobníků. I tak si ale myslím, že stojí za zvážení, pokud hledáte pistoli do začátku.
Umarex H&K USP Tactical lze na Bohemia Air Soft pořídit za 2304 Kč ve standardní záruce, nebo se slevou 240 Kč v rámci dekorační záruky.
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.