Fórum
Kategorie: Elektriky

Umarex/VFC H&K MP7 A1

Umarex/VFC H&K MP7 A1AEG se základním výkonem nebo AEP na steroidech?

Máte pocit, že článek o MP7 už tu byl? Máte pravdu. Právě před dvěma lety, plus mínus nějaký ten den, jsem recenzoval Umarex H&K MP7 A1. Musím říci, že samotná zbraň mě zaujala, přestože šlo jen o klasický plynový automat. Pořád je to MP7. Hezky tvarovaná, kompaktní a lehká zbraň. Měla dobré parametry. Jako vždy jsem doplnil i něco zajímavého k historii ostré zbraně, stejně jako airsoftové verze. Takže proč tu mám další MP7 od Umarexu? Proč bych o ní měl vlastně psát, když je to zase Umarex MP7, zase vyrobená značkou VFC, akorát v elektrické verzi? A liší se od běžných AEP? Čtěte dál a dozvíte se víc.

Když taiwanská značka VFC uvedla na trh plynovou MP7, nebyl to až tak velký rozruch. Verze od KWA, Marui či WE už byly dávno na světě. To samé platilo i o AEP verzi, která se kromě značkové výroby dočkala i mnoha čínských kopií. VFC přesto v tomto produktu musela vidět potenciál, protože začala usilovně pracovat na nové elektrické verzi. Tu uvedla na trh v roce 2019. V první moment mnoha hráčům nedošlo, o jak velký skok se jedná. Vizuálně stále obyčejná MP7. Jenže hlavní novinka zůstala ukryta uvnitř zbraně. Zcela nový typ mechaboxu S-AEG, co lze přeložit jako Short-AEG. Zkrátka zkrácený AEG mechabox, který část dílů používá shodnou se standardem AEG a část má naopak atypickou, nebo spíše kratší, oproti běžné AEG. Nestává se často, aby se výrobce pouštěl do zásadních nových projektů, zvláště tvorby nového vnitřku již existujícího airsoftového modelu. VFC tu odvahu mělo a já se s vámi dnes podělím o plod jejího úsilí.
Krátce ještě k problematice AEP zbraní. V první řadě je nutné si říci, co jsou zbraně AEP – Automatic Electric Pistol. Jsou to airsoftové zbraně, obvykle velikosti malých samopalů a pistolí, jako je Škorpion nebo Glock. Pro ně byly sestaveny speciální zmenšené mechaboxy, které mají uspořádání podobné jako běžné mechaboxy, jen je v nich prostě vše zmenšeno a vše je atypické. Tomu odpovídá i poloviční výkon, který se pohybuje okolo 60-65 m/s s 0,20g kuličkami. Výkon, který překoná prakticky každá plynová a AEG airsoftová zbraň. Dokonce i některé manuální pistole. Pokud má být nová verze něčím zajímavá, musí mít srovnatelný výkon s AEG zbraněmi. Minimálně s těmi základními. Ale to samozřejmě AEP mechaboxy nezvládají, ani když jsou nějakou formou upgradovány. Tím, že jsou menší, není šance nijak zásadně zesílit silové díly. Motorek je malý, neutáhne silnější pružinu. Objem vzduchu v malém válci je také výrazně menší a ani ten nelze navýšit a tak dále. Zkrátka, nedá se s tím příliš pracovat, protože prostoru je ve zbrani málo.

Umarex/VFC HK MP7 A1 je dodávám, podobně jako jiné zbraně od Umarexu, v černé krabici s logem H&K. Zbraň je uložena v pěnovém výřezu, takže je velmi dobře chráněna. Součástí balení je kromě zbraně s jedním zásobníkem už pouze návod ke zbrani a její údržbě, za to hned v několika světových jazycích, vyjma toho českého, jak je zvykem. Nicméně co byste k elektrice chtěli víc?

Po vybalení z igelitu je jasné, že tohle je skutečný mazlík. Kompaktní, vcelku lehký, skvěle padnoucí do ruky, dobře vyvážený. Není divu, že americké speciální jednotky si ho velmi oblíbili, stejně jako policisté po celém světě. Na délku má jen 42 cm, ale po vytažení výsuvné pažby má 64 cm. Celé tělo, nebo spíše rám, zbraně je vyrobeno z jednoho kusu plastu. Tělo je velmi pevné a nekroutí se. Navíc působí velmi realisticky, nejen díky originálnímu ražení. Váha je velmi přiměřená i díky tomu, že se zbraň drží v prostředku, takže těch 1,6 kg není zas tolik znát, pokud držíte tento samopal v obou rukou. Jako u každého samopalu, bez vytažené pažby se s ním moc dobře mířit nedá, natož lícit, ale jakmile ji vytáhnete, víte, že tohle je přesně ono. Krásně sedí a dokonce i do výklopných mířidel se krásně kouká. Zkrátka paráda. Koukneme se na jednotlivé části.

Tělo zbraně bylo zmíněno o odstavec dříve. Pěkný, kvalitně zpracovaný polymer, který má krásnou povrchovou úpravu, která nepůsobí lacině. Stále mi ale trošku vadí některé viditelné otřepy či hrany po výrobě. Nejsou to výrazné věci, ale pozornému oku neujdou. Ovládací prvky jsou oboustranné, vyrobené z kovu, případně v kombinaci plast/kov. Nad prostorem pažbičky je umístěn přepínač režimu střelby, nad lučíkem zase záchyt závěru. Spoušť je kovová s pojistkou. Výhozí okénko je na pravé straně a otvírá se za pomocí napínací páky závěru. Na obou stranách nechybí ani oka na popruhy. Pažbička, která je součástí těla, má hezky zdrsněný povrch plný drážek a vroubků, pro lepší úchop.
Malou výtku mám k napínací páce závěru. Nevadí ani tak to, že je vyrobena z plastu, protože ten je velmi dobře zpracován a zcela jistě něco vydrží. Vadí mi spíše fakt, že pro natažení je nutné použití velké síly, aby se páka pohnula tak maximálně o 2 cm, což je přesně tolik, o kolik se pootevře výhozí okénko, pod kterým je regulace hop-up mechanismu. Fakt je, že mám pocit, jako bych tu páku mohl poškodit. Natahuji větší silou, než je nutné, aby se závěr pohnul. Možná je to jen síla zvyku a očekávání, že na airsoft zbraních se vše hýbe vcelku snadno.

Čelo těla zbraně je v podstatě krytka prostoru pro baterii s malým konektorem.

Na horní části těla je přišroubována standardní montážní lišta, na které jsou namontována sklopná mířidla, která jsou použitelná v obou polohách. Je ovšem jasné, že je určitě nahradíte nějakým kolimátorem, či jiným obdobným zaměřovačem.

Přední část těla zdobí na každé straně dvojice otvorů se závity. Ty slouží pro případnou montáž lišty s roztečí děr 86 mm. Spodní část reprezentuje plastová výklopná rukojeť, která je k tělu pevně upevněna a stačí jen zatáhnout její vyklopení. Na zaklopení do původní polohy už je nutné zmáčknout příslušnou pojistku.

Pažbení zde reprezentuje i výsuvná pažba. Má kovové vodící lišty, ale samotná patka pažby je plastová. Při zmáčknutí pojistky pažby, poskočí pažba asi o 5 milimetrů, čímž se uvolní a může být vysunutá do jedné ze tří poloh. Patka je vroubkovaná a má rovný tvar. Až mě překvapilo, jak je lícení pohodlné, zvláště, pokud využíváte současně držení za výklopnou rukojeť. Jinak na ní není nic víc zajímavého.

Tlumič výšlehu je kovový a nepodařilo se mi odhalit, zda náhodou neskrývá nějaký závit na tlumič. Nakonec jsme narazil jen na speciální 12 mm pravotočivý závit. Na samotný tlumič výšlehu pak lze dokoupit příslušný tlumič s rychloupínáním.
Poslední částí je tlačný zásobník, který je replikou zásobníku na 40 ran. Je vyrobený z plastu středně kapacitní zásobník na 120 ran. Je to moc pěkně provedený zásobník, který se po vložení do zbraně ani nehne a jeho provedení zaručí, že vystřelí i poslední kuličku.

Až doposud nic speciálního. Z venku sice velmi hezká, ale stále jen obyčejná MP7. Koukneme proto na vnitřní díly, které odhalí hlavní přednosti tohoto modelu.

K vnitřku musím říci, že tahle nádhera nemá vůbec složitou rozborku...tedy to si alespoň člověk na první pohled myslí. K vyjmutí mechaboxu s hlavní a kabeláží stačí totiž povolit jen tři čepy (dva drží vnitřní mechanismus, třetí drží spoušť). Jakmile máte venku celý mechanismus zbraně i s hlavní, musíte ocenit jednoduchost konstrukce. Na druhou stranu, po vyjmutí celého mechanismu není vyjmutí už samotného mechaboxu až tak triviální záležitostí, jak by se mohlo zdát a je potřeba postupně sundavat různé části, než se mechabox uvolní.
Mechabox má označení S-AEG. V praxi má jen málo dílů shodných s klasickou AEG, nicméně musím připustit, že díly i mechabox jsou rozhodně vymyšlené lépe, než u klasických AEP zbraní a kvalita a jejich provedení jsou plně srovnatelné s AEG.

Mechabox má tvar malé cihly a trošku mi připomněl mechaboxy do kulometů, protože působí stejně bytelně. Zde je ovšem vše patřičně zkráceno, aby MP7 nový mechabox pojala. Mechabox si zachovává moderní vymoženosti soudobých mechaboxů, jako třeba. 8 mm kuličková ložiska či rychlovýměna trnu pružiny. Z hlediska systému uspořádání dílů ovšem nedochází k žádné zásadní revoluci. Je zde sada převodových kol, jež mají atypické rozměry, dále atypický motorek a nakonec vzduchotechnika, která má ale řadu odlišností.
Zatímco průměr válce a vůbec vzduchotechniky jako takové zůstává stejný, tak délka je zkrácená cca na polovinu běžné vzduchotechniky. Stejnému zkrácení tak podlehl píst i pružina. Píst má opět rozměry prakticky identické s běžným AEG pístem, jen je prostě krátký. Dokonce má i pěkné celokovové kovové ozubení a je vyroben z polykarbonátu jako jiné AEG písty. Hlava pístu je jeden z dílů vzduchotechniky, který má stejný rozměr jako u klasické AEG. Naopak hlava válce, byť na první pohled vypadá jako standardní hlava verze 7, je přeci jen trochu jiná, jelikož má jiný rozměr délky – má proto jen jednu těsnící gumičku s válcem, nikoliv dvě, jak je třeba u hliníkových hlav běžné. Není na ní zkrátka už místo. Vložit upgrade hlava V7 tedy asi jde, ale je možné, že přijdete o část objemu vzduchu ve válci, což úplně nechcete. Tryska má na délku 23.55 mm. Hop-up gumička i 202 mm vnitřní hlaveň jsou standardu AEG.

Převody jsou vyrobené bytelně, motorek má také slušný výkon. Spoušťové kontakty jsou sice speciální, ale zbraň má mos-fet a elektronické spínání a také elektrickou pojistku pro případ prázdného zásobníku. Ano, Tahle MP7 zastaví střelbu jakmile vystřílíte poslední kuličku. Takže ve finále je na tom nový mechabox jak?

V základu je postaven solidně. Díly jsou dobré a kvalitní, lepší než u AEP. Díky tomu dosahuje Umarex/VFC HK MP7 A1 výkonu 100 m/s s 0,20g kuličkami což je výrazně víc, než zvládne klasická AEP verze MP7. Seřízení hop-up není vůbec špatné a dostatečně citlivé, ačkoliv s ohledem na krátkou hlaveň očekávejte o trošku větší rozptyl. Přesto střílí krásně.

A jsme u konce. Co říci více? Vyplatí se koupě tohohle kousku? Záleží jak se to vezme. Pokud to budete srovnávat s klasickou AEG, tak spíše ne, protože ve stejné ceně máte možnost koupit i jiné zajímavé, plnohodnotné AEG. Také s ohledem na minimální rozměr 42 cm, lze také pořídit třeba MP5K, které bude výkonnostně určitě lepší, či jiné krátké verze běžných zbraní do 50 cm. Jenže, přiznejte, kdo by se dnes tahal zrovna s obstarožní MP5K, když může mít hogo fogo frajerskou MP7, kteoru nebude mít každý druhý? Jsi přeci fajnšmekr, když už jsi to dočetl až sem ne?

Ano, MP7 je totiž především o stylu. Je to pro milovníky moderních zbraní. Zbraní, které dnes vojáci či policisté skutečně používají. Přestože do této doby existovala jen slabší AEP verze, našlo se mnoho milovníků této zbraně, kteří si ji v AEP verzi koupili a byli z ní nadšeni. Jenže zatímco jste předtím mohli frajeřit s AEP zbraní, která byla i na CQB tak tak, tak nyní si můžete vzít stejnou zbraň s prakticky plným výkonem AEG a být v ní zcela rovnocenní v boji na kratší a střední vzdálenosti. Do lesa to pořád asi nebude úplně vhodná zbraň, ale v budovách a na hřištích, tam všude to bude efektivní záležitost.

Zároveň VFC ukázalo novou cestu krátkých automatů. Nová S-AEG mechabox má totiž velký potenciál. Zatím na něj upgrade díly nejsou, ale věřím, že právě tento mechabox se brzo nějakých dočká. Přímo si o to říká. Za mě asi jedna z nejzajímavějších záležitostí, která se v roce 2019 objevila. Vychytávky, jako mosfet, rychlovýměna pružiny, dostatečný prostor pro baterii a detekce prázdného zásobníku, pak považuji za třešničku na dortu, přestože cena je trochu vyšší. Ale taková je cena za kvalitu, kterou právě VFC poskytuje.

Umarex/VFC HK MP7 A1 lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 10969 Kč.

FOTO: Ondra


Vydáno: 24.1.2020 13:15 | 
Přečteno: 8617x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků