Fórum
Kategorie: Návody, Elektriky

UPGRADE G&G M4A1 blow back

UPGRADE G&G M4A1 blow back Zaujaly vás blowback elektriky? Mnoho lidí na ně má rozporuplný názor. Imitaci pohybu závěru při střelbě někteří považují za zbytečnost, jiní naopak za další krok blíže k realitě. Mnoho lidí se ale především bojí určité atypičnosti těchto zbraní, které mají zcela určitě složitý mechanismus se speciálními díly. Ano, u některých blowback zbraní to tak může být. Nikoliv však u všech. Jsou některé blowback zbraně, které rozhodně nejsou nijak zvlášť atypické.

Takové zbraně vyrábí firma G&G. Jejich řada zbraní M4 totiž využívá pneumatický blowback. A abychom si ověřili, že je zbraň skutečně standardního provedení, rozhodli jsme se ji upgradovat a podívat se na její vnitřek blíže.

Pro náš testovací upgrade jsme vybrali zbraň od Taiwanského výrobce G&G, konkrétně model  M4A1 kov blowback, který jsme také představili v jedné z našich videorecenzí.

Jako upgrade jsme zvolili velmi kvalitní díly značky DeepFire od Hong Kongského výrobce, založeného v 2003 několika airsoftovými hráči, kteří od svých zbraní požadovali výkon a spolehlivost.

Naším cílem bylo otestovat kompatibilitu dílů, provést základní upgrade vzduchotechniky a změřit tak vliv pneumatického blowback systému na výkon. Dále vliv kompletního upgradu (tedy včetně kol a hlavně) zbraně při zachování základní pružiny a nakonec výkon při upgradu na pružinu ICS M130. Ale začněme popořadě.

Princip pneumatického blowback systému
G&G M4A1 kov blowback je vybavena systémem pneumatického blowbacku. Ten funguje na principu odběru vzduchu z válce, který pak pohání samotnou imitaci závěru (tedy plech ve výhozím okénku zbraně). Ve válci je malá díra, která je vedena k miniaturnímu válci závěru (blowbacku). Při pohybu pístu vpřed se vzduch opírá do kuličky a stlačuje se. Současně s tím však vniká i do blowback válce, který ihned natahuje závěr. V koncové poloze nataženého závěru se dokončí i pohyb hlavního pístu ve zbrani, tlak vzduchu se zvýší na maximum a ten pak vytlačí (vystřelí) kuličku. Blowback válec se posléze vrátí zpět - tažený pružinou závěru. Aby tedy blowback fungoval, musí být ve zbrani kulička. Pokud kulička ve zbrani není, veškerý vzduch unikne standardně tryskou a závěr se ani nepohne. Tento systém tak má své výhody i nevýhody.

Výhodou je fakt, že závěr po jakémkoliv výstřelu skončí ve stejné poloze. To je například častý nedostatek u mechanického blowbacku, kde páky a závěry zbraní zůstávají v nereálných mezipolohách. Další nespornou výhodou je menší namáhání celého mechanismu a tedy i menší zatížení baterie. I na základních bateriích 8,4V tedy bude zbraň fungovat bez problémů. Nakonec hlavní výhodou je použití zcela běžných dílů a v podstatě (až na velmi malý detail) i standardního mechaboxu verze II. Vše ve standardu TM, jen mírně přizpůsobeno pro blowback. Ale o tom níže.

Jediná velká nevýhoda je hráčům znalých upgradu jasná. Unikající vzduch určený na blowback musí logicky ubrat na maximálním výkonu. A je to tak. Je to cena za realistický a spolehlivý systém. Ale není to tak významné, jak to na první pohled vypadá. Podíváme se na to podrobněji.
 

Kompatibilita
Samotné díly ve zbrani jsou zcela totožné s jinými AEG. Klasický mechabox verze 2 je stejný jako kterýkoliv jiný mechabox, pouze je opatřen malým kanálkem k blowbackovému válci v horní části mechaboxu. Bronzový válec vzduchotechniky je plný, taktéž opatřen malým otvorem pro blowback. A tím výčet drobných odlišností končí. Standardní kovová kola G&G, plastový píst s jedním kovovým zubem, kovový trn, plastová tryska s těsněním, plastová hlava válce s bronzovým nosem a dopadovou gumou, plastová hlava pístu protitlaká s ložiskem, ramínko podavače, kulisa přepínače, ložiska, prostě vše standardních rozměrů, jako je u většiny AEG, je zde ve velmi kvalitním provedení.

Když to vše shrneme, tak pouhou výměnou válce za klasický, tedy i bez díry pro blowback, se ze zbraně stane obyčejná AEG bez blowbacku s dobrým výkonem -tedy teoreticky. Rozhodli jsme se tedy tuto teorii ověřit.

Základní upgrade
Před základním upgradem jsme změřili zbraň v původní konfiguraci. Základní výkon s kuličkami 0,20g Warrior Elite byl 112 m/s. To je velmi pěkný výkon na M4, když uvážíme, že část vzduchu je odváděna pro blowback válec. Znamená to tedy, že potenciál zbraně musí určitě ležet o trochu výše. Vrhneme se tedy na upgrade.

112ms

Jako základní upgrade vyměníme pouze původní G&G vzduchotechniku za DeepFire set vzduchotechniky. Ten obsahuje válec s otvory pro M4, kovovou hlavu válce, kovovou trysku a kovovou protitlakou hlavu pístu.

vzducho technikatrysky
mechabox

Hned při prvním rozebrání mechaboxu bylo jasné, že přeci jen nějaká drobná úprava bude potřeba. Původní válec má totiž drobné vybrání proti pootočení, aby otvor pro blowback ve válci byl stále průchozí. Takže bylo nutné v novém válci vypilovat vybrání. Naštěstí zrovna toto se dá zvládnout v jakýchkoliv podmínkách, takže za malou chvíli bylo s pomocí pilníku hotovo a válec pasoval. Vše ostatní bez problémů pasovalo. Jakmile jsme zbraň složili, už jen zvuk napověděl, že se kouzlo podařilo. Měření pak vše potvrdilo. Výkon stoupl na 120 m/s s 0,20g kuličkami Warrior Elite.

Měřák 120 m/s

Takže aniž by se změnilo zatížení zbraně, máme zde zbraň úrovně M120. Vzhledem k použité lepší kovové hlavě pístu a klasického válce DeepFire se zadními odlehčovacími otvory, odhadujeme snížení výkonu základního provedení zbraně vlivem pneumatického blowback systému o méně jak 5 %. Ale stále zůstávalo otázkou, jaký by byl výkon po kompletním upgradu díly DeepFire.

Kompletní upgrade
V další fázi jsme se rozhodli vyměnit původní bronzovou hlaveň G&G za 363mm dlouhou nerezovou 6,04mm hlaveň DeepFire

hlavně

a také vyměnit základní kola za DeepFire titanová zátěžová kola.

Kola DEEPFIRE

Výměna hlavně proběhla bez problémů a původní G&G kovová hop-up komora nedělala žádné problémy. Naopak u kol se objevil drobný zádrhel, který se však snadno vyřešil. Kola DeepFire jsou vyrobena velmi bytelně, takže středové kolo má větší tloušťku než původní kola od G&G. Nebyl tedy problém v kompatibilitě s mechaboxem, jen bylo nutné upravit původní západku zpětného chodu, nebo ji vyměnit za jinou (bez výstupku pro uvolnění kol zvenčí). Vzhledem k uvažovanému budoucímu použití silnější pružiny jsme volili výměnu západky. Jakmile byla kompletace hotova, se zvědavostí jsme změřili úsťovou rychlost. Všechny díly perfektně sedly, zvuk byl dobrý a zlepšila se přesnost. Výkon 124 m/s s 0,20g kuličkami znamenal pravděpodobně finální výkon.Laborovat dál jsme nemuseli. Takže co dál? Následoval finální krok. Zkusit zvýšit zátěž.

Silnější pružina a základní motorek
Závěrečnou částí našeho testování bylo ozkoušet základní motorek G&G, v konfiguraci upgrade DeepFire i s pístem s celokovovým ozubením, ale tentokrát na silnější pružině. Pružinu jsme zvolili M130 od firmy ICS.

Píst
písty a pružiny
mechabox zavřený
Rozebrání proběhlo již bez problémů a složení taktéž. Zvuk se změnil jen nepatrně. Se zvědavostí jsme vystřelili několik ran do měřáku. Výsledný výkon 150 m/s nás skutečně překvapil.

Měřák s výsledkem 153,8 m/s

Při tomto vysokém výkonu se projevil zásadní vliv kvalitní vzduchotechniky a hlavně. Přesnost se nezměnila, dostřel se zvýšil. Aniž by se zbraň nadměrně přetěžovala, dosáhla dobrých výkonů, při zachování dobré životnosti a spolehlivosti.

Konečný poznatek je tedy ten, že této G&G M4A1 s blowbackem se rozhodně bát nemusíme. Zajímavá zbraň se zajímavou funkcí a s možností upgradu na vcelku vysoký výkon s dobrou životností. Přitom se jedná o modelově hezký kousek, který vám rozhodně neudělá ostudu ani na bojišti, ani doma v poličce.


© AirSoftShop.cz


Vydáno: 5.2.2013 15:50 | 
Přečteno: 21820x

Autor: AirSoft.cz
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif

Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

, baterie
Zdravim chci se zeptat jestli zbran v teto uprave bude strilet uz na baterii 8,4V ? Mam doma 3 a nechci aby mi zbytecne lezeli v kracici jsou pro gg co ted vlastnim a vas upgrade me uchvatil.
odpověděl(a)
Doporučujeme spíše 9,6V.
, M130
Mechaboxy od G&G pružiny M130 při správném poskládání v pohodě zvládaji.
odpověděl(a)
Díky za odpověď , jen mě ještě zajímá jestli tenhle BlowBack mech neni na přední straně atyp a dá se tam dám v pohodě M-Block?

Díky za odpověď
, Životnost
Dobrý den,

Zajímalo by mě, jaká je životnost G&G mechaboxu na těchto dílech?
odpověděl(a)
Mechabox v tomto ohledu není rozdílný oproti běžné dvojce a M-block by proto nemělo být problém použít. My jej s ohledem na již standardně zvýšenou pevnost mechaboxů od G&G nepoužili.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků