Fórum
Kategorie: Elektriky

Warrior-APS ASR-2 Phantom Extremis MK.II

Warrior-APS ASR-2 Phantom Extremis MK.IINerad to přiznávám, ale i když je dnešní puška v jádru jen další kousek z řady M4, přesto se mi líbí.

Nikdy jsem se netajil averzí vůči puškám řady M4. Obvykle proto, že jsou si velmi podobné a liší se jen v detailech. A hlavně jich je na trhu příliš moc. V tomhle případě ale musím říci, že na pušce je vše uděláno jinak, jak jen to jde. Dneska vám proto chci představit poslední novinku značky APS, Phantom Extremis Rifle (PER).

Když byla v listopadu 2016 oficiálně představena a vydána, zaujala mě už tehdy velmi futuristickým vzhledem. Byl jsem na ni velmi zvědav a napjatě očekával, jestli sliby výrobce budou dodrženy a zda bude zbraň i dostatečně precizně zpracovaná. Přeci jen, její vývoj údajně zabral dva roky. Nakonec musím říci, že jsem byl mile překvapen. Posuďte sami.

Phantom vám dorazí velmi překvapivě v klasické kartonové krabici s odnímatelným víkem. Krabice je v tmavých barvách s logem APS. Zbraň jako taková je uložena v pěnovém výlisku, takže se jí teoreticky nemůže nic stát. Uvnitř najdeme zbraň s jedním zásobníkem, sadu výměnných hřbetů na pažbičku, QD okio popruhu a čistič hlavně.

Velmi vtipný je návod k obsluze, který APS přikládá ve formě QR kódu na kartičce u zbraně.

Dvě slova. Nízká hmotnost. To je přesně to slovo, které vystihuje Phantoma. Jakmile jí totiž vezmete do ruky, budete mít v rukou štíhlou a extrémně lehkou zbraň. Na jednu stranu zbraň působí křehce, díky množství žebrování, různým vybráním, drážkám a odlehčením. Jenže když ji pevně sevřete, poznáte, že zbraň je přesto poctivě a pevně vyrobena. Jakmile se zbraní zalícíte a podíváte se přes mířidla, musíte uznat, že tohle se APS povedlo. Vyrobit celokovovou zbraň, která má na délku 87 – 95 cm ale váží pouhých 2,6 kg, to chce kumšt. Nicméně abychom pochopili proč, chce to podrobnější pohled.

Pro představu, stejnou váhu má třeba celoplastová airsoftová replika pušky G36C.

Kovové tělo zbraně je složeno klasicky ze dvou dílů. Oba díly jsou v matně černé barvě a spojeny zašroubovanými čepy. Takže už se nemusíte bát, že nějaký ztratíte. Oba díly navíc skvěle lícují a nijak se vůči sobě nehýbou či viklají.

Začnu jako vždy tím spodním. Spodní část těla zbraně má v zásadě stejné uspořádání jako u pušek řady M4, ale je na něm několik odlehčení a vybrání. Působí mnohem více hranatěji, než je obvyklé. Přišlo mi, že kde to šlo, tam šel materiál pryč. Součástí těla je i hranatý lučík. Podobně hranatá je i odlehčená spoušť. Na levé straně těla je vyraženo malé logo APS, v prostoru lučíku zase sériové číslo. Co je ještě zajímavější, jsou oboustranné ovládací prvky, tedy pojistka zásobníku a přepínač režimu střelby.

Zvláště přepínač režimu střelby s popisky Hold – Pain – Hell se mi velmi líbil. Konečně trochu zábavy. Velmi zajímavé je i to, že jeden přepínač je delší a druhý kratší a vy si je můžete prohodit tak jak potřebujete, aby vám přepínání vyhovovalo.

Horní část těla, tedy pouzdro závěru je v obdobném stylu jako spodní díl. Celkově jsem velmi překvapen složitostí těchto dvou dílů. I na horním dílu vidíme drážky a žebra pro snížení hmotnosti. Navíc pouzdro závěru není zakulacené, ale hranaté. A asi největší překvapení skýtá absence krytky výhozího okénka. Věc, která mnoho lidí spíše jen otravuje, se na Phantomu nevyskytuje. Nad výhozím okénkem je vylaserován název zbraně, na levé straně pouzdra závěru taktéž. Horní část pouzdra pak zdobí standardní 21 mm R.I.S. lišta. Jediným ovládacím prvkem u tohoto dílu je široká natahovací páka závěru, díky které si otevřete přístup k regulaci hop-up mechanismu.

Přejdeme k pažbení a to rovnou k velmi štíhlé, černé plastové pažbičce. Ta je skutečně neobvykle štíhlá a ergonomicky tvarovaná. O to více překvapí, že můžete vyměnit obě její strany, tedy hřbet i čelo. Tím dosáhnete ideální ergonomie dle vašeho vkusu.

Pažba je vyrobena z černého plastu. Je samozřejmě výsuvná s šesti polohami na kovové trubce. Co překvapí jsou dvě pojistky pro vysunutí. Nechybí ani široký úchyt na popruh nebo QD oko na popruh, které lze na pažbu dát vlevo i vpravo.

Předpažbí je část, která se APS moc povedla. Je 12 palců dlouhé a příhodně pojmenované Phantom Stirker. Celé je samozřejmě vyrobeno z kovu a pevně přišroubováno ke zbrani. Zde mě potěšilo perfektní lícování. Každopádně, v podstatě to je upravené keymod předpažbí s tím, že na jeho horní části je R.I.S. lišta, která tak prodlužuje lištu na pouzdru závěru. Na bocích a spodku předpažbí pak najdeme typické zámečky pro keymod lišty navzájem spojené žebry. R.I.S. lišty s upnutím na keymod bohužel nejsou součástí balení. Jestli se mi něco na keymod předpažbích líbí, tak je to štíhlý profil a pohodlný úchop. Máte pocit, jako byste téměř drželi samotnou hlaveň.

Co mě ale mrzí, je fakt, že předpažbí lze velmi snadno poškrábat především na hranách. A bohužel i na nové zbrani se pár lehkých oděrek najde. Není na něm asi extra silná vrstva laku a spíš mi to přišlo jako nějaká forma černění. Žádná tragédie, ale hlásit se to musí.

Vnější hlaveň je také kovová, ale mě nejvíce zaujal tlumič výšlehu, který APS pojmenovalo Icefyre. Kovový, umístěný na 14 mm levotočivém závitu působí exoticky a přesto funkčně.

APS pojmenovalo na zbrani v podstatě každý díl i páčku. Ale nemá smysl vás s tím zahlcovat.

Míření na zbrani obstarávají sklopná odnímatelná mířidla. Hledí lze seřídit výškově i stranově, mušku pouze výškově. Ač působí trochu hrubě, míří se přes ně skvěle.

Zásobník asi nepřekvapí. Je to standardní plastový vysokokapacitní zásobník na 300 ran. Jako vždy si postěžuji jen na zbytečně utopené dotáčecí kolečko.

Vnitřek Phantoma je osazen spolehlivým Silver Edge mechaboxem verze 2, podobně, jako je tomu u jiných lepších zbraní od APS. Takže kompatibilita s díly Tokio Marui, rychlovýměna pružiny a 8 mm kuličková ložiska. Ložiska ostatně najdete i na kovovém trnu a pod hlavou pístu. Hop-up komora je samozřejmě kovová. Pružina má sílu M120. Tomu odpovídá i výkon 122 m/s s 0,20g kuličkami. Zbraň má také elektrický blowback.

K té rychlovýměně pružiny jen dodám, že pro její výměnu stačí mít pouze dostatečně dlouhý imbus klíč. Stačí totiž sundat pažbu z trubky a rovnou vidíte na trn. Takže výměna probíhá bez dalšího montování přímo skrz trubku. To je z mého pohledu velmi praktické zvláště v poli.

Musím říci, že jsem byl mile překvapen z téhle futuristické krásky. Je lehká, vizuálně zajímavá, přitom používá standardní mechabox a ještě disponuje slušným výkonem. Ve svém jádru to je asi spíše sportovní puška. Není to sice technická revoluce, ale mezi běžně dostupnými modely rozhodně nezapadne. Navíc pokud vm nevyhovuje tato dlouhá verze, lze ještě pořídit kratší verzi s 10 palcovým předpažbím, označenou jako Mark I.

Phantom Extremis Rifles MK2 Black se prodává na Bohemia Air Soft za 7919 Kč, nebo s dekorační slevou 400 Kč. A k dostání je samozřejmě i krátká verze.


Vydáno: 25.5.2017 9:45 | 
Přečteno: 9995x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

, -
Fajn recenzia. :)
Mark II mám v pláne kúpiť... no dozvedel som sa že pažba má poriadnu vôlu a tak isto že nelícuje vrchná časť tela so spodnou... keď už sí ju mal v rukách vieš mi o tomto niečo povedať ? :)
icon odpověděl(a)
Výsuvná pažba má sice vůli, ale dle mého asi jako jakákoliv jiná výsuvka. Není to nic neobvyklého. Samozřejmě, někomu to vadit může, někomu ne. Pro někoho je velká, pro někoho je malá.
Tělo je dle mého názoru slícované dobře a nepřišlo mi, že by tam byla nějaká vůle.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků