Fórum
Kategorie: Elektriky

Warrior-APS ASR119 H BB

Warrior-APS ASR119 H BBZávod tří zbraní (v angličtině 3-gun competition) je velmi populární střelecká disciplína, která vyžaduje od účastníka zvládnutí tří zbraní v jedné soutěži, přesněji pistole, pušky a brokovnice. A tato disciplína není oblíbená jen v rámci ostrých zbraní, ale v poslední době i mezi asijskými hráči airsoftu. A tak není divu, že se na trhu postupně objevují zbraně upravené právě pro tuto disciplínu.

Hong Kongská značka APS se občas ráda pouští tam, kam se obvykle komerční výrobci v dnešní době moc nepouští. Stačí vzpomenout na plynovou brokovnici na patrony CAM870, odstřelovačku APM50, taktéž na patrony a nakonec originální model UAR501. Navíc to byla jedna z prvních nejaponských firem, která začala ve větším množství vyrábět zbraně s elektrickým blowback mechanismem. Není proto divu, že i nyní hledá zákazníky tam, kde by jej velcí výrobci nehledali. Mezi airsoftovými sportovními střelci. Právě zbraně pro sportovní použití v airsoftu jsou obvykle doménou malých firem a kusové výroby. APS se proto rozhodla potěšit právě fanoušky závodu tří zbraní, pro které představila speciální soutěžní verzi útočné pušky na bázi modelů AR-15 a M4.

Krabice od APS úplně nepřekvapí. Plně barevná kartonová krabice s nosným uchem je vyplněna kartonovými výlisky pro ochranu zbraně. Není to úplně dostatečné, ale svůj účel to plní. Uvnitř krabice je navíc krabička ve které je zásobník, vzorek kuliček a odnímatelná sklopná muška a hledí. Společně s anglickým návodem to je vše. Takže co zbraň jako taková?

APS ASR119 je celokovová elektrická zbraň s délkou 90 cm o váze 3,3 kg. Někomu může přijít příliš dlouhá, ale je to otázka zvyku. Naopak váha je dle mého přiměřená. Původní předlohou pro tento model jsou taktéž soutěžní modely ASR117 a ASR118 s licencí Boar Tactical. Zatímco předchozí modely jsou vcelku konzervativního vzhledu, zde se jedná o pravý opak. To co na této zbrani zaujme je nejen její sportovní design ovládacích prvků a keymod pažbení, ale především provedení v červené barvě, jejíž barevnost je shodná se všemi díly zbraně. Barevný povrch je velmi kvalitně proveden s lehkou metalízou. Zajímavé je i designové provedení, kdy je hlaveň stejně dlouhá jako předpažbí. Nicméně pojďme si tuto exotickou krásku rozebrat trochu více podrobně.

Červená barva je tedy asi nejexotičtější prvek. Je to samozřejmě dáno tím, že se jedná o sportovní zbraň. Jak hlásá reklama přímo od APS, správný sportovní střelec musí zaujmout diváky i sponzory nejen svými výkony, ale i vzhledem. A není snad nic víc cool, než barevná křiklavá zbraň. Tedy minimálně pro sportovní střelce. Co však nedokážu zhodnotit, je rychlost, s jakou se případná barevná úprava opotřebí vlivem běžného polního použití.

Tělo APS ASR119 je kovové, složené ze dvou dílů. Horní díl, pouzdro závěru, se tvarově nijak zásadně nevymyká standardu pušek M4. Vcelku klasické provedení s R.I.S. lištou na vrchu. Zajímavostí je samozřejmě červená barva tohoto dílu. Na pravé straně najdeme logo APS a také velmi originální nápis na vnitřku výhozího okénka. Ve výhozím okénku je navíc „zlacená“ imitace závěru, která se samozřejmě při střelbě pohybuje. Kovová natahovací páka závěru má po levé straně prodloužení pro pohodlnější nabíjení.

Naopak spodní díl těla už je o něco zajímavější. Tvarově je upraven pro lepší ergonomičnost, takže v přední části je mírně profrézováno a zakulaceno, podobně jako v prostoru lučíku. Na obou stranách těla je pak logo „3 Gun Nation“ a na levé straně těla taktéž sériové číslo. V této části si dovolím upozornit na velmi praktické ovládací prvky (samozřejmě všechny kovové). Tím prvním je oboustranná pojistka zásobníku. Mechanicky jednoduše provedena a v praxi skvěle fungující. Velmi potěší i téměř funkční záchyt závěru.

Téměř“ píši proto, že sám od sebe záchyt natažený závěr sice nezachytí, ale není problém natáhnout závěr a záchyt ve spodní části zmáčknout, aby závěr zasekl. Pro opětovné uvolnění závěru stačí opět zmáčknout záchyt. Ideální pro seřizování hop-up mechanismu, ale nezapomeňte, že zbraň má blowback, takže před střelbou záchyt odjistěte. Mimochodem tohle není závada zbraně, tak to prostě je vymyšlené.

Rovná spoušť sportovního stylu nemá příliš dlouhý chod, takže ideální pro rychlejší střelbu. Jediné co zůstalo obyčejné, je přepínač režimu střelby dovolující klasicky jednotlivé rány i automat. Na zadní části je pak upevněno kovové ucho popruhu, které je na vodící trubce pažby. Dovoluje pak upevnění popruhu z obou stran. Celkově je tělo pěkně provedené, jen občas člověk nalezne tu a tam nějakou tu stopu po výrobním procesu. Musím říci, že potěšilo i spasování obou dílů těla k sobě. Díly se nijak nehýbou, mezera je rovnoměrná a celé to působí bytelným dojmem.

Když se přesuneme k pažbení zbraně, tak musím hned říci, že mě trochu zklamala pažbička. Na tento design zbraně je příliš jednoduchá. Má sice na povrchu zdrsnění, ale také má hranu otřepu po výrobě, což by u takových zbraní nemělo být. Není to nic výrazného, ale estetický dojem to trochu kazí. Patka pažbičky je kovová, tak jak je u zbraní typu M4 zvykem.

V tomhle ohledu jsem trochu hnidopich a být to normální černá verze zbraně, asi bych si nestěžoval.

Výsuvná pažba je standardního provedení s šesti polohami. Neohromí, ani neurazí. Kovová trubka na které je posuvná pažba typu Crane. Do pažby se samozřejmě dává baterie, ideálně dvoudílná typu Ni-Mh 9,6V s malým konektorem. Lze samozřejmě použít Li-pol, pokud odpovídá rozměry a srovnatelným výkonem. Pažba je plastová a k prostoru pro baterii se lze dostat sejmutím celé pažby, nebo sundáním patky. Tu stačí jednoduše odcvaknout. Patka je pogumovaná. K pažbě lze po obou stranách upevnit QD oko na popruh. Součástí zbraně je jedno kovové QD oko na popruh. A teď k nejzajímavější části zbraně.

Kovové keymod předpažbí je vyrobeno z jednoho kusu a je velmi pěkně provedeno. Je samozřejmě z jednoho kusu, velmi pěkně obrobeno a zpracováno. Ke zbrani je pevně uchyceno a vnější hlaveň je v něm dobře usazena, včetně centrovací vložky na konci předpažbí. Předpažbí končí zároveň s tlumičem výšlehu, což je velmi neobvyklé, ale moderní. Na horní části pažbení je R.I.S. lišta s laserovým ražením číselných pozic a po bocích dodatečné nápisy. Keymod modulární systém na bocích a spodku je plně funkční a dodané R.I.S. lišty ke zbrani jsou již na předpažbí namontovány. Dvě lišty jsou klasické zatímco třetí má možnost uchycení QD oka popruhu (ale samotný otvor pro QD lze z lišty sundat). Všechny mají délku 115 mm. Dodáván je i samostatný návod k montáži lišt na keymod.

Což mi připomíná, tohle je častý neduh mnoha airsoftových zbraní s keymod pažbením. Je super, že výrobce dá na zbraň keymod, ale když nemáte lišty, je to jen cool vzhled vaší zbraně. Jenže mnoho výrobců samostatně lišty pro keymod, či doplňky na něj, ani nedodává. A sehnat je samostatně je taky občas problém. A tady jsou součástí hned tři lišty.

Vnější hlaveň je celokovová, a samozřejmě zakončena velmi pěkným tlumičem výšlehu. Přiznám se, nedokázal jsem ho sundat. Pomineme-li že závit na hlavni je až za centrovací vložkou předpažbí, není tlumič výšlehu nijak pojištěn, takže bude pravděpodobně držet obdobně jako na jiných zbraní od APS, tedy jen našroubován na závitu a pojištěn pérkem. Velmi mě zaujala šroubovatelná centrovací vložka v tlumiči výšlehu pro vnitřní hlaveň.

Co se tlumiče týče, tohle zcela jistě není vhodná zbraň na montování podobných nesmyslů.

Dobrým doplňkem je sklopná muška a hledí, určené pro použití s nasazeným zaměřovačem (puškohled/kolimátor). Jsou provedeny kvalitně a chytře. Vyklopená mířidla dovolují střelbu na delší vzdálenost se stavitelným hledím a světlovodnou muškou. Ve sklopeném stavu však stále umožňují míření neseřiditelnými pistolovými mířidly se zvýrazněním. A přitom můžete stále používat vaší optiku. Bytelnost provedení je podtržena tím, že mířidla jsou plastová, ale upevnění na R.I.S. liště je realizováno skrz kovové elementy.

Poslední částí zbraně je plastový vysokokapacitní zásobník na 300 ran. Žebrování, moderní design, funkčnost, nelze proti němu nic moc říci. Ale nějaké výtky se najdou. První je materiál. Na můj vkus je příliš měkký. Zásobník jsem do zbraně vložil jednou a ihned na něm zůstaly stopy po zasunutí. Druhou výtkou je natahovací kolečko, které je v patce zásobníku moc utopeno, takže člověk má pocit,ž e se bude kolečko špatně natahovat a necítí ho na prstech.

Bohudík, natahování je velmi plynulé, ale nedokážu říci, jak moc snadno to půjde třeba v rukavicích. Naštěstí, jiný zásobník není problém pořídit, zvláště v dnešní době, kdy lidé preferují tlačné zásobníky.

Co vnitřek zbraně? Ten stojí na bází APS blowback mechaboxu „Silver Edge“ verze 2. Tento krásný leštěný mechabox je kompatibilní se standardem Tokio Marui. Mezi jeho hlavní přednosti patří rychlovýměna pružiny, 8mmm kuličková ložiska, kuličková ložiska na trnu i pod hlavou pístu a pružina síly M120. Zbraň má 6,04 mm hlaveň od délce 420 mm, která je usazená v kovové hop-up komoře klasického stylu M4. Celkový výkon u ASR119 je 120 m/s. Takže víceméně není nutné cokoliv řešit a rovnou hrát. Ale potenciál pro upgrade tam je. Blowback mechanismus zbraň nijak zásadně nezatěžuje, protože jde jen o pohyb plíšku ve výhozím okénku. V tomto ohledu zbraně od APS urazili velký kus cesty.

Teď něco málo k manipulaci. Zbraň není zcela ideálně vyvážena. Je to dáno samozřejmě délkou předpažbí (41,5 cm) a faktem, že je celé z kovu. Ale zase vše působí bytelným dojem. Při lícení, míření jsme neshledal žádné nezvyklosti a i pažbička se pohodlně drží. Ač nejsem příznivce moderních zbraní, keymod předpažbí se velmi dobře drží a to i v místech kde jsou montážní lišty. Výsuvná pažba se nijak neviklá a i zásobník až překvapivě pevně drží ve zbrani. Ergonomie ovládacích prvků je znát při natahování závěru. Velmi musím pochválit pojistky zásobníku, protože jeho výměna je díky nim velmi pohodlná. Celkově je znát, že design zbraně je skutečně uzpůsoben soutěžení. V tomto ohledu jsou ale velmi dobře provedeny i modely ASR117 a ASR118.

Takže celkové hodnocení této zbraně je veskrze pozitivní. Pěkný model za velmi slušnou cenu se sice nemůže rovnat skutečně hi-end zbraním, co se týče preciznosti provedení, ale na to si tento model ani nehraje. Cílí na lidi, kteří své zbraně používají, přestože chtějí mít skutečně originální kousek a nemají důvod investovat vysoké částky. V této cenové hladině jde totiž asi o nejhezčí pušku, jakou si lze představit. Originální design, dobrý výkon, skvělé funkční prvky dělají z této zbraně skvělou volbu pro kohokoliv, kdo chce být vidět. Což asi nebude případ military nadšenců...

Warrior-APS ASR119 H BB lze pořídit na Bohemia Air Soft za 7.898 Kč ve standardní záruce, nebo s dekorační slevou 400 Kč. A pokud si nejste jisti červenou barvou, jsou tu i varianty APS ASR117 a ASR118, které mají podobný design, ale už né tak divoké barvy, přestože jde o velmi zajímavé modely.


Vydáno: 16.6.2016 16:23 | 
Přečteno: 13202x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků