Fórum
Kategorie: Elektriky

Warrior-APS WAU-A4

Warrior-APS WAU-A4Bullpup konstrukci není nutné představovat. Co se týče airsoftových modelů kopírujících nebo vycházejících ze známé rakouské útočné bullpup pušky, dlouho existovalo jen málo možností.

Buď Classic Army nebo Tokio Marui. Pokud jste chtěli ušetřit, mohli jste pořídit čínskou kopii Marui od JG. A to bylo vše. V druhé půlce roku 2013 se ale do rodiny značek vyrábějících tento model pušky zařadila i značka APS. A nutno podotknout, že na rozdíl od jiných se vydala jako vždy vlastní originální cestou.

Zatímco staré značky se zmohly jen na pouhé kopírování reálné předlohy, APS naopak na zbrani změnila co šlo, aby byla co nejpoužitelnější v současném airsoftovém boji. A nutno říci, že právě model od APS je pro současný airsoft asi nejpraktičtější, protože nabízí spoustu vymožeností, které jeho starší konkurenci chybí. A tak vznikla APS WAU-A4.

APS vyrábí tuto pušku v 5 variantách. Klasickou vojenskou s puškohledem v zelené barvě, civilní bez puškohledu s montážní lištou v černé barvě, pak variantu se střední délkou hlavně, s krátkou hlavní, oboje v zelené barvě. Nakonec pak moderní R.I.S. verzi s integrovaným tlumičem. Standardní modely s puškohledem, dlouhá i krátká hlaveň pak APS nabízí v různých kamuflážích. Já si pro tuto recenzi zvolil nejkratší „Para“ verzi s puškohledem v zelené barvě.

Warrior-APS WAU-A4 je zabalena v kartonové krabici, kterou je možné přenášet jako kufr s plastovým uchem. Krabice ze černo zelená s logem Competitor, což je řada zbraní od APS. Uvnitř je zbraň zabezpečena v kartonových výliscích proti poškození se samostatně uloženým zásobníkem. Kromě vzorku kuliček, čističe hlavně a anglického obrázkového manuálu už v krabici nic víc nenajdete.

Celá zbraň má na délku 67 cm což není mnoho. Je to skutečně kompaktní zbraň. S váhou necelých 3,5 kg to také není tak strašné, uvážíme-li, že těžiště zbraně je v zadní části zbraně. To vyvolává pocit, že je lehčí než ve skutečnosti je.

Díky tomuto dobrému vyvážení není problém vést palbu i při držení jednou rukou, což oceníte v situacích, kdy musíte něco nést či tahat.

Samozřejmě provedení je celokovové, tedy plastové tělo a kovový přední díl s hlavní. Co mě překvapilo, že celá zbraň působí už na první pohled modulárněji, hranatěji a více hrubě, než elegantní klasická verze zbraní typu Steyr-AUG. Na každé volné ploše zbraně totiž najdeme montážní lištu nebo zdrsnění. Ale popořadě.

Warrior-APS WAU-A4 je složena ze dvou hlavních dílů. Kovové přední části a plastového pažbení.

Plastové pažbení je z kvalitního tvrdého plastu a slouží jako rám pro celou zbraň. Z toho důvodu se nikde nekroutí, nelze ho nijak promáčknout a vůbec je celé pevné. Povrch je zdrsněný, v zelené barvě. Výraznější zdrsnění je pak v oblasti pažbičky a obou boků pažby. Když už hovořím o pažbičce, velmi mě zaujal její tvar. Je o něco hranatější než u ostatních výrobců, ale drží se dobře.

Na těle nechybí typické ovládací prvky jako je pojistka pro rozebrání zbraně, pojistka spouště a pojistka zásobníku.

Spoušť je vyrobena z plastu, lehce se hýbe, ale u toho typu zbraně to není nic neobvyklého. Naopak co je neobvyklé, je provedení spouště pro střelbu jak jednotlivými ranami, tak automatem. Chcete-li vystřelit jednu ránu, zmáčknete spoušť lehce. Chcete-li střílet dávkou, musíte spoušť promáčknout více. Ač se to nezdá, velmi rychle vám tento systém vejde do krve.

Osobně mi to vyhovuje při CQB, kde v mnoha případech dokážu vystřelit jednotlivou ránu, aniž bych musel přepínat. Ano, lze vystřelit jednotlivou ránu i v automatu, ale nikdy si nemůžete být jisti, zda píst neskončil v mezipoloze a zda bude další rána plnohodnotná.

Na pravé straně pažbení najdeme malé výhozí okénko. Okénko se otevírá natažením napínací páky závěru, která je na levé straně v přední části zbraně. Zde je přístup k regulaci hop-up. Na okénku je také sériové číslo zbraně.

V zadní části pažbení najdeme QD oko na popruh a nechybí ani gumová odnímatelná patka, k jejíž sejmutí není nutný žádný nástroj. Pod ní je prostor pro uložení baterie. Konektor pro připojení baterie je malý Tamiya. A tady bych viděl první nedostatek. Místo ve zbrani je určeno pro 8,4V SP baterii. Větší baterie by se tam už nevešla. Možná Li-Pol baterie, která by mohla být o nějaký ten milimetr tlustší než klasická SP.

Nedostatek místa pro baterii bych v éře Li-Pol baterií neviděl až tak problematicky. Navíc klasická 8,4V baterie je pro chod zbraně v základní konfiguraci dostačující.

Velmi výrazným prvkem na pažbení jsou dodatečné R.I.S. lišty. Ty jsou vyrobeny z plastu a k tělu pevně přišroubovány. Osobně se mi nelíbí, ale pravdou je, že díky nim lze na zbraň umístit dodatečný kolimátor nebo svítilnu, což není úplně špatné. Na těle jsou upevněny dvě dvojice lišt po obou stranách.

Jak jsem se tento víkend přesvědčil u jiné bullpup zbraně, tak občas se vyskytnou situace, kdy zjistíte, že i upevnění svítilny za pomocí lepenky není zcela úplně ideální a dali byste cokoliv za jedinou montážní lištu na zbrani.

Ve spodní části pažbení je zásobníková šachta.

Přední díl zbraně je kovový a složený ze dvou částí. Hlavní část s puškohledem a vnější hlaveň. Část s puškohledem je z jednoho kusu. V této části je na levé straně napínací páka závěru. Je hodně mohutná, moc vzhledná není a vyrobená je z plastu. Vzhledem k použití, nehrozí její poškození, ale mohla být zcela určitě lépe tvarována. Svůj účel ale splní. Dokonce je možnost páku závěru zaseknout a díky tomu i pohodlněji regulovat hop-up. Na pravé straně je pak poslední montážní R.I.S. lišta, která je taktéž plastová. Celkem tak na zbrani najdete 5 montážní R.I.S. lišt.

Lišty jsou ovšem vyrobeny z velmi tvrdého plastu. Pokud si ovšem mohu trochu postěžovat, přeci jen by mohly být vyrobeny trochu precizněji. Sem tam nějaký otřep či stopa po lití mě trochu mrzí, byť na funkčnost nemají vliv.

Zajímavou částí je ale seřiditelný puškohled. Osobně mám zkušenosti s puškohledy pro AUG od všech značek. Dlouhou dobu jsem považoval verzi od Classic Army za nejlepší. V tomto případě ale mohu říci, že u APS WAU-A4 je puškohled zcela srovnatelné kvality, né-li o něco lepší. Má čistý obraz bez jakékoliv deformace, dobrou ohniskovou vzdálenost a záměrný kříž vypadá také dobře. Navíc je puškohled plně seřiditelný, byť to chce trochu cvik pro jeho seřízení. Dva šrouby slouží pro seřízení ve dvou osách, třetí je pak pojistný. Na vrchní části puškohledu je pak dodatečná muška a hledí, přes které se sice nemíří bůhví jak skvěle, ale třeba pro CQB jsou plně dostačujcí.

Abych moc nechválil, seřízení jsem netestoval, ale určitě nezapomeňte nejdříve povolit pojistný šroub a pak seřizovat šrouby pro jednotlivé osy. V případě poškození puškohledu nejsou pevná mířidla moc vhodná pro míření na větší vzdálenosti. Takže seřizujte s citem.

Vnější hlaveň je u této zbraně vcelku zanedbatelné délky, ale je k ní upevněna plastová sklopná rukojeť. Velmi dobře drží zvolenou pozici a nehýbe se. Co mě zaujalo, je její tvar. Ten je oproti klasické rukojeti Stey-AUG lépe uzpůsoben i pro držení ve sklopené poloze podél hlavně. Musím říci, že pocitově to bylo jako by zbraň měla krátké předpažbí. Pri vyklopení zase nepůsobila tak křehce jako je tomu u jiných značek. Čelo celé zbraně zdobí další oko popruhu na otočném čepu.

Pokud znáte problematiku sklopné rukojeti u pušek typu AUG, jistě víte, že není otázkou jestli se ulomí, ale kdy. A ano, mnoha lidem vydržely dlouhou dobu, mnoha ale také jen pár akcí. V řadě případů se pak nakonec nešťastnou náhodou ulomily obvykle vinou špatné manipulace. V tomto případě nemohu zaručit že se to nestane i zde, ale bytelnost uchycení rukojeti ve mně vyvolává dojem, že by tato mohla vydržet více. Ale to je jen můj osobní dojem. I proto radím, zacházejte s ní opatrně. Preventivně.

Nesmíme opomenout i na tlumič výšlehu, který je kovový, nezajímavý a ukrývá 14 mm levotočivý závit. Takže příznivci tlumičů mohou klidně nějaký použít.

Poslední částí je zásobník. Vysokokapacitní točák je zhruba na 330 ran a je vyroben z plastu. Velkou devizou tohoto zásobníku je fakt, že je vyroben z průhledného plastu. To oceníte nejen v případě poruchy zásobníku, ale hlavně v boji, kdy snadno poznáte, že vám dochází kuličky. Provedení zásobníku je průměrné a jediné co mě trochu vadilo, byla mírně se hýbající patka zásobníku. Naopak pozitivně hodnotím vložený zásobník ve zbrani. Jakmile ho totiž zajistíte ve zbrani, nehne se ani o milimetr a drží jako skála. A to není úplně běžné.

Co se mi na tomto typu zbraní líbí, je jednoduchá rozborka. Povolíte pojistku rozborky, a z pažbení vytáhnete celý přední díl i s hlavní. Zmáčknutí další pojistky pak z předního dílu povolí i vnější hlaveň. Pokud jde o mechabox, tam stačí jen sejmout krytku mechaboxu a i ten je rázem venku. I když to s mechaboxem není tak jednoduché jak to popisuji, především kvůli přepákování od spouště, přesto je to vcelku pohodlné. Mechabox je ve zbrani verze 3 s 8 mm ložisky a rychlovýměnou pružiny. U APS už je to téměř standard, což je skvělé pokud jezdíte na akce s limity, kde potřebujete snížit výkon. Je fajn, že výměna trnu s pružinou je u této zbraně otázka chvilky, aniž byste museli něco složitě rozebírat. Vnitřní díly jsou standardní pro novější řady APS, ale pro vyšší upgrade je bude určitě potřeba vylepšit. Je ovšem otázkou, zda je do této zbraně s krátkou hlavní nějaký upgrade potřeba. Výkon je totiž moc pěkný na základní zbraň.

Výkon je totiž 125 m/s s 0,20g kuličkami. To je na základ moc dobré. Zbraň je přes svoji délku i přesná, protože má 39 cm vnitřní bronzovou hlaveň o průměru 6,08 mm a velmi dobře seřiditelnou plastovou hop-up komoru. Nicméně v této nejkratší verzí má Warrior-APS WAU-A4 delší vnitřní hlaveň, než nejdelší verze airsoftového BRENa od ASG.

Pro představu, nejdelší verze Warrior-APS WAU-A2 má vnitřní hlaveň o délce 51 cm a pořád je celá zbraň kratší, než výše zmíněný BREN se sklopenou pažbou.

A jsme opět na konci. Co k Warrior-APS WAU-A4 říci? Je to krátká kompaktní zbraň, která bude dobrá do CQB, ale díky dlouhé hlavni i do lesa. Výkon je taktéž univerzální a to nemluvím o modulárnosti díky pěti montážním lištám a celkové konstrukční odolnosti těla zbraně. Ano, provedení není tak jemné a vyladěné jako třeba u Classic Army, ale jinak zbraň dobře poslouží a to za vcelku nízkou cenu.

Warrior-APS WAU-A4 lze na Bohemia Air Soft koupit za 4467 Kč ve standardní záruce, nebo pak s dekorační slevou o 300 korun levněji. A jestli se vám nelíbí tato verze, klidně zkuste nějakou jinou, kterou APS nabízí ZDE.


Vydáno: 23.1.2017 17:07 | 
Přečteno: 9921x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků