Fórum
Kategorie: Elektriky

Warrior-JG AEP MC10

Warrior-JG AEP MC10Když v roce 2005 představila Tokio Marui řadu zbraní AEP (Automatic Electric Pistol), byly modely G18C a M93R velmi zajímavou alternativou proti klasickým plynovkám. Ano, AEP sice nemá blowback, ale také ho netrápí problémy s plynovkami spojené (tedy nižší teploty a provozní údržba). Jenže zmenšený mechanismus podobný elektrickým zbraním (tzv. Mini gearbox) byl jasně předurčen i pro jinou řadu zbraní, než jen pistolí. Malé samopaly jako Škorpion či Ingram byly totiž vždy populární. A tak se záhy objevují „Mini mechaboxy“ i pro ně. V roce 2007 se tak objevuje i první elektrická verze MAC-10. Nutno podotknout, že prodeje Marui byly vcelku dobré, ale zbraň rychle zmizela z nabídky a přesto po ní byla dlouhá léta poptávka, stejně tak jako po dalších elektrických samopalech. No a když se Marui léta neměla k reedici (k té došlo až v roce 2015), musel se objevit někdo jiný. V letech 2012/13 se tak na trh dostává i její kopie od J.G.Works MC-10.

Možná vás zajímá, proč jsem zvolil zrovna tuto zbraň. Jak jsem se já, člověk vyhledávající především exotické kousky, dostal k AEP? Když jsem před dvěma týdny začal připravovat zbraně na výstavu IWA 2016, kde bude mít Bohemia Air Soft svůj stánek, vybíral jsem zbraně, které tam moc neuvidíte. A právě MAC-10 mě zaujal už jen tím, že byl dodáván s tlumičem a jsem si na 100% jistý, že není šance, že by ho tam někdo přivezl (Tokio Marui ani J.G.Works se výstavy jako vystavovatelé neúčastní). No a když jsem měl možnost si tento zajímavý samopal podrobně prohlédnout, musel jsem si vystřelit i pár ran. A v tu chvíli jsem věděl, že se vám s ním musím pochlubit a něco o něm napsat.

Takže co tu vlastně máme? Máme tu vcelku pěknou krabici od J.G.Works v šedé barvě. Na první pohled nic moc, ale když nic jiného, nechybí logo J.G.Works a pár typických nápisů vyjadřujících, že uvnitř krabice je airsoftová zbraň. Uvnitř této hezké krabice najdeme bezpečně uloženou zbraň i s příslušenstvím. Vše je perfektně zasazené v pěnovém výlisku, takže žádné poškození nehrozí. V krabici nalezneme zbraň, zásobník, tlumič, 7,2V baterii, nabíječku a nezbytný vzorek kuliček. Nesmí samozřejmě chybět přehledný obrázkový návod v anglickém jazyce.

Ještě trochu teorie. Předně, J.G.Works MC-10 není klasická AEG, ale AEP. Tedy Automatic Electric Pistol – Automatická Elektrická Pistole. Já vím, je to samopal, ale tak to prostě je. AEP zbraně jsou ve své podstatě zmenšené AEG zbraně. Ve smyslu jejich mechanismu, nikoliv měřítka zbraně. Oproti AEG zbraním mají většinou zhruba poloviční až dvoutřetinový výkon. Kategorie AEP zastupuje především pistole a malé samopaly. V současnosti jsou asi nejznámější elektrické repliky pistole Glock a samopalu Škorpion. Ale vyrábí se i další, vcelku pěkné udělané modely (třeba USP či SIG). A samozřejmě i velmi ošklivé modely (třeba M1911 nebo Desert Eagle). AEP zbraně v zásadě dělíme na samopaly a pistole. Je to důležité, protože samopaly mají jiné mechaboxy, než pistole a především používají větší baterie. Tato kategorie zbraní není dimenzována pro upgrade, přesto s určitou investicí lze nějaký ten upgrade pořídit. Nezvyšuje se ani tak výkon, jako spíše celková životnost zbraně. A stojí to sakra hodně peněz. Toliko k AEP. Teď už konečně něco k našemu MC-10.

MC-10 je malý, lehký osobní samopal. Základní délka je 30 cm. Po vysunutí pažby má zbraň 54 cm, ale fajnšmekři ji nosí zásadně s nasazeným tlumičem, takže ve finále má tento „kompaktní“ samopal až 79 cm na délku. Tím pádem je jen o kousek kratší než obyčejné AK47.

Pro puntičkáře, bez vysunuté pažby, ale s nasazeným tlumičem má MC-10 stále 54 cm.

Váha je naproti tomu až směšná. Pouhých 1,6 kg. S touhle zbraní může prostě hrát i malé dítě.

Konečně můžete na airsoft vzít i vašeho desetiletého bratra. Konec skuhrání, že to AK je moc těžké.

Co asi nepřekvapí, je to, že MC-10 je celoplastový model. Celé tělo je vyrobeno z tvrdého ABS plastu. Hlavní díly těla zbraně jsou dva. Horní část pouzdra závěru, ve které je natahovací páka a výhozí okénko a samozřejmě spodní díl, jehož součástí je i pažbička. Plast jako takový má pěkný povrch, není nijak lacině vyhlazený a nechybí ani typická žebra na levém boku zbraně. Ačkoliv jsou občas vidět stopy po výrobě, nejedná se o nic dramatického. Celkově je zbraň robustní a bytelné konstrukce. Není tu nic, co by se mohlo hýbat či kroutit. Takový pěkný hrubý kvádr bez hlubšího designu.

Když si prohlédneme tělo ještě blíže, můžeme si povšimnout mnoha detailů, které bychom na první pohled asi přehlédli. Z těch pozitivních je to ražení režimů střelby a pojistky na těle, hezké a svítivé logo J.G.Works a lučík, který je taktéž součástí těla a pažbičky. Muška je kovová, krásně naohýbaná. Jsou tu ovšem i negativní detaily, jako jsou otvory v hledí, které jsou však zaneseny otřepy po lisování. Takže bez jejich úpravy jen těžko zamíříte.

Na druhou stranu, tento nedostatek lze skutečně snadno opravit. A po této drobné úpravě budete mít krásně průhledné hledí a zjistíte, že sklopená drátová opěrka pažby nepřekáží při míření jako je tomu u plynové M11 od ASG.

Ale všeobecně není k tělu moc co dodat. Pouze že dlaňová opěrka na pažbičce je tvarovaná s příjemně zdrsněným povrchem.

Pažba je samozřejmě kovová, výsuvná s výklopnou ramenní opěrkou. Není to sice vrchol ergonomie, ale je funkční.

Pokud si chcete připadat více „gangsta“, není problém ramenní opěrku zcela vysunout a odstranit ze zbraně. Je pak mnohem vhodnější na vkládání do pouzder či nošení pod kabátem.

Velmi zajímavým prvkem zbraně je replika tlumiče. Tlumič pro tyto malé samopaly si člověk obvykle musí dokupovat zvlášť, ale zde je součástí balení. Tlumič je vyroben z plastu, je vcelku objemný, avšak působí realisticky. Jeho dotažení také zafixuje oko na popruh. Pro pohodlné držení má navíc pogumovaný povrch a na zbraň se nasazuje přes speciální pravotočivý závit. Závit je velký a hrubý, takže drží na zbrani pevně a nehýbe se. Ano, tento malý samopal totiž lze držet při střelbě za tlumič, takže je nanejvýš nutné, aby byl pro držení pohodlný, proto to pogumování.

Standardně se také drží za pomocí popruhu upevněného k hlavni. A nestandardně se na tento tlumič umisťují puškohledy pro lepší zaměřování. Samozřejmě že je to jen fiktivní úprava, ale kdo viděl Útěk z New Yorku s Kurtem Russelem, ví o čem mluvím. A tohle je airsoft, tak proč ne?

Pokud bych měl shrnout ovládací prvky, není moc co říci. Přepínač režimu střelby funguje dobře, je dvoupolohový, stejně tak pojistka. Spoušť má také standardní chod. Všechny tyto drobné díly jsou vyrobené z kovu.

Poslední částí je zásobník. Vysokokapacitní točák je vyroben z kovu s kapacitou zhruba 400 ran. Co jsem trochu testoval, podával spolehlivě. Já obvykle nemám moc důvěru k úzkým zásobníkům, proto jsem si to musel vyzkoušet. Na automat i jednotlivé nebyl problém. Rozměrem je zásobník veliký asi jako zásobník do Thompsona. Na výšku má pěkných 26 cm včetně koncovky, takže najít vhodnou sumku nemusí být jen tak. Ale zase 400 ran je dostačujících, takže možná druhý zásobník není potřeba, pokud nemáte MC-10 jako primární zbraň.

Vnitřek MC-10 nestojí příliš za řeč. Je to mini mechabox pro AEP. Má kovový skelet, nějaké díly kov, nějaké plast. Rozebírat to nějak složitě nemá význam, protože upgrade díly pro tyto zbraně se obvykle nedělají (byť jsou výjimky), takže musíte válčit s tím co ve zbrani je. Vždy rád říkám, že se jedná o základní díly. Hop-up mechanismus je taktéž plastový, seřiditelný. Seřizování je snadné a dostanete se k němu přes výhozí okénko, které otevřete za pomoci natahovací páky navrchu závěru. MC-10 má pouze 15 cm dlouho bronzovou hlaveň v základním provedení. Zda jde vyměnit za nějakou přesnější, jsem vůbec nezkoumal.

Velmi se mi líbí vkládání baterie, kdy stačí jenom povysunout čep na předku zbraně, posléze sundat čelo a vložit baterii. Je to jednoduché a praktické.

A jak tedy MC-10 střílí? Výkon překvapil nejen mě. Úsťová rychlost je totiž 90 m/s s 0,20g kuličkami, plus mínus dva metry. Ano, je to tak, samotnému jsem tomu úplně nevěřil, ale dva měřáky to nezávisle na sobě potvrdily. Je to o to překvapující, že obvykle mají AEP zbraně výkon kolem 60 – 65 m/s. Přeci jen mají menší objem válce a kratší hlaveň. Každopádně jsem byl překvapen. I to byl důvod, proč jsem si musel vystřelit. Když se mi podařilo zbraň dobře seřídit, létaly 0,20g kuličky stejně daleko, jako při střelbě s průměrnou plynovou pistolí. S 0,23g kuličkami jsi sem téměř jist, že by se dostřel ještě kapku zvedl, ale netestoval jsem. Není to sice zbraň s nějakou úžasnou přesností, rozptyl tam je, nebudu lhát. Na to je zkrátka hlaveň moc krátká, ale rozhodně to není tak, že byste minuli stojící cíl, pokud budete jen trochu mířit. Tahle zbraň prostě musí střílet hlavně dávkou, i kdyby jen krátkou.

Hodně mi to připomnělo éru bojů se základními zbraněmi od Marui s pružinami M90.

K té jednotlivé ráně. Já jsem moc mířidla nepoužíval, takže nemohu hodnotit, jak snadno a přesně se střílí jednotlivými ranami, ale v budově bych se nebál, že bych nějak zásadně míjel, pokud by došlo na střelbu jednotlivými.

Ale když už mám zásobník na 400 ran, jednotlivé bych považoval za zbytečnost. To si můžu pořídit pistoli.

Je otázkou, zda MC-10 berete jako větší airsoftovou pistoli, nebo jako menší elektrický samopal. Od obojího má trochu. Od pistole malé rozměry, od samopalu velký zásobník. Výkon je navíc na úrovni základní AEG zbraně. Takže určení této zbraně je jasné. Buď kvalitní záložní zbraň, nebo kropidlo do budov. Dle mého se jedná o velmi podařenou zbraň. A to i vzhledem a zpracováním. Kvalita J.G.Works se navíc za posledních pět let velmi zvýšila. Ale největším překvapením této zbraně zůstává především její vysoký výkon – mezi AEP zbraněmi asi největší vůbec. Pro fandy krátkých samopalů povinnost. A co se záložky týká, cena je srovnatelná s běžně dostupnými plynovými pistolemi, takže je to na zváženou. MC-10 totiž pořád může fungovat jako primární zbraň na kratší vzdálenosti, což poloautomatická pistole nemůže. Pro samopal hovoří nejen příznivá cena zbraně, ale i rezervních zásobníků.

Warrior JG AEP MC10 zakoupíte na www.airsoftshop.cz za 2.272 Kč ve standardní záruce, nebo s dekorační slevou o 240 korun méně. Pokud vás zajímá rezervní zásobník, tak ten vychází pouhých 241 Kč.

A kdyby vás zajímalo, jak přepravovat takový příruční samopal, tady jsou dvě varianty pouzder pro ostrou verzi MAC-10.


Vydáno: 18.2.2016 17:22 | 
Přečteno: 12024x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků