Fórum
Kategorie: Elektriky

Warrior-JG AU-1G

Warrior-JG AU-1GPři pohledu na některé futuristicky vyhlížející zbraně by člověk neřekl, že se v podstatě jedná o staré zbraně. Záměrně říkám staré, nikoliv zastaralé. To je totiž případ slavné rakouské útočné pušky Steyr AUG. I přes svůj nadčasový design se totiž jedná o téměř 40 let starou zbraň. A přesto svými parametry a konstrukční filosofií vyhovuje dnešním standardům a požadavkům na útočné pušky. Zbraň tak prochází jen skutečně drobnými úpravami.

Steyr AUG totiž předběhl svojí dobu. A to hned v několika ohledech. Tím prvním a nejvýraznějším je bullpup konstrukce. Tedy umístění mechanismu zbraně (obvykle i zásobníku) až za spouští. Ačkoliv už na počátku 50. let s podobným designem pracovali angličané (jenž vyústil ve vývoj pušek EM-1 a EM-2), teprve rakouské zbrojovce Steyr se povedlo přesvědčit Rakouskou armádu, aby ji zavedla jako pěchotní zbraň. Tím se Steyr AUG stal první standardně zavednou bullpup zbraní v armádě. Jen o rok později totéž udělala i francouzská armáda s puškou FA-MAS. Obě pušky měli několik předností, oproti soudobým protějškům. Nabízeli především nižší hmotnost, menší rozměry při zachování délky hlavně a v neposlední řadě i bytelnou odolnou konstrukci. Ale to nebylo vše. Zatímco M16 způsobila pozdvižení použitím polymerových dílů na své pažbení, tak Steyr AUG šel ještě o krok dál a polymerové pažbení tvořilo většinu zbraně. Navíc byla zbraň už ve standardu vybavena taktickou pažbičkou, optickým zaměřovačem a byla modulární. Tedy ji šlo relativně snadno upravovat a přestavovat. I po střelecké stránce byla puška velmi přesná. To vše způsobilo, že se stala jednou z nejúspěšnějších pušek této kategorie a velmi rychle se objevila jak ve výzbroji několika armád (Rakousko, Austrálie, množství asijských států), tak i ve výzbroji mnoha policejních útvarů. A to vše začalo už v roce 1977 a pokračuje v podstatě dodnes.

Koho zajímá historie airsoftové verze této zbraně, nechť si prohlédne kategorii Zajímavosti v sekci článků, kde bude v brzku podrobnější povídání.

Já tu samozřejmě budu popisovat především airsoftovou verzi. Ačkoliv obvykle se snažím popisovat spíše fancy zbraně, nebo věci, jež považuji za unikátní a zajímavé, tentokrát se rozhodnu popsat něco z kategorie pro obyčejné lidi. Tedy popsat zbraň, kterou si může dovolit každý. A tou bude, v nadpise zmíněná, AEG Warrior-JG AU-1G vyrobená firmou J.G.Works.

Jak každý z vás asi ví, je značka J.G.Works čínským výrobcem, který se zaměřuje především na elektrické zbraně a manuální pušky (byť by se výjimky v sortimentu našly). Většina čínských výrobců se obalu zbraní nijak nevěnuje, nicméně JG se v tomto ohledu postupně zlepšuje (například u jejich řady zbraní M4). Ale v případě AU-1G se žádné grafické orgie nekonají. Obal se nápadně podobá stylu krabic, jaké používala dříve Tokyo Marui. Dvoubarevná krabice se siluetou zbraně a popisky všech úžasností, které uvnitř najdete. My se nenecháme zmást a koukneme dovnitř...

...kde nás nic nového nepotká. Zbraň jsme očekávali, stejně jako zásobník. Baterie s nabíječkou této produkce nás taktéž nijak zásadně neosloví (doporučuji koupit kvalitní značkové - minimálně nabíječku). Vzorek kuliček a čistič hlavně jsou taktéž standardní výbavou. Jedinou zvláštností jsou odnímatelná mířidla, která jsou určená na montážní lištu v případě, že si nepořídíte žádný jiný zaměřovací fundament.

I když, střílet tzv. „podle hada“ můžete i vždy.

Warrior-JG AU-1G je klasická levnější elektrická zbraň. Váží 3,3 kg a na délku má 80 cm. Je to dobře ovladatelná zbraň se špičkovou ergonomií. Velmi dobře se s ní míří. Na zbrani je velmi znát, že důraz byl kladen více na funkci, než na zásadní vizuální dojem. Výrobce se nijak nesnaží zakrývat drobné otřepy či precizní spasování. Na druhou stranu, když vezme pušku do ruky, nic se nijak zásadně nehýbe. Ať už zkusmo vezmete za jakýkoliv díl, bude na zbrani pevně držet. Zde jinak není co vytknout.

Tedy až na sklopnou pažbičku. Ta nejen že nedrží pevně a lehce se viklá (vzhledem k tomu, že je sklopná, tak to není až tak překvapující), ale i drnčí. Přesně tak. Jakékoliv zavadění o přední rukojeť rozezvučí pružinku, která drží rukojeť v dané poloze. Je to drobnost a je to trochu otravné, byť na funkci to nemá vliv. Jinak je pažbička vyrobena z plastu.

Bytelný dojem dotváří především jednodílné pažbení zbraně vyrobené z plastu. Nejedná se však o nápadně lesklý plast, jak by někdo čekal, ale o příjemně zdrsněný polymer s pěkným realistickým povrchem. Na dotek je to velmi příjemný pocit. Nemusíte se bát, pokud se zapotíte, povrch totiž funguje vcelku dobře jako protiskluzový (jako vždy do určité míry). Naneštěstí, je to ten typ pažbení, na kterém bude vidět každá čmouha. Takže po pár akcích určitě nebude vypadat tak dokonale jako při vybalení z krabice. Na pravé straně je pak ražení a logo JG. Patka pažby je gumová a po jejím sundání naleznete prostor pro baterii s malým konektroem. Rozměrově je asi nejvhodnější 8,4V Ni-mh baterie.

Mimochodem tento typ zbraní je populární pro tvorbu různých nástřiků a kamufláží.

V pažbení je usazen závěr zbraně, který je vyroben z kovu. Má matně černou barvu a je z jednoho kusu. Závěr přechází přímo v montážní lištu. To dává usazení lišty velkou tuhost. Navíc závěr drží i vnější kovovou hlaveň. Celý závěr ve zbrani drží za pomoci hlavního čepu v těle a pojistky na čele zbraně. K závěru není moc co dodat. Je to prostě jeden kus kovu, který vám drží hlaveň a puškohled.

Lišta pro montáž puškohledu má standardní šíři 21mm tedy není problém upevnit jakýkoliv puškohled.

Co se kolimátorů týče, zde opatrně. Lišta nemá klasické žebrování, jako běžná R.I.S. lišta. Drážky jsou v různých rozestupech od sebe, takže pokud se váš kolimátor upevňuje ve více než jednom bodu a rozteč mezi nimi nelze regulovat, doporučuji nejdříve ozkoušet či změřit.

Vnější hlaveň je kovová a na svém konci má 14mm levotočivý závit. Ten je schován pod ocelovým tlumičem výšlehu.

Pokud se podíváme na ovládací prvky, nečekejme opět nic, co bychom už nikde neviděli. Plastová natahovací páka slouží pro otevření výhozího okénka, pod kterým je schována regulace hop-up mechanismu. Spoušť je také plastová, stejně jako pojistka zbraně. Pro neznalé, zbraň nemá přepínač režimu střelby. Pokud chcete vystřelit jednotlivou ránu, stačí zmáčknout spoušť. Pokud chcete vystřelit plně automaticky, pak je nutné promáčknout spoušť ještě o něco více.

V tomto ohledu se jedná o velmi praktickou záležitost, která vám dovoluje neřešit uprostřed boje správnou polohu přepínače.

Dvě oka popruhů jsou na zbrani kovová. Zadní oko lze navíc libovolně nastavit buď na levou, či pravou stranu.

Nakonec zásobník. Jednoduchý, neprůhledný plastový zásobník s žebry má kapacitu 330 ran - točák. Je kupodivu docela spolehlivý, ve zbrani dobře drží a snadno se natáčí.

Funkční stránka zbraně nepotřebuje podrobný rozbor. Mechabox verze 3 má základní díly s pružinou M120. Vše je dostatečné na dobrou funkci zbraně. Z mé zkušenosti není problém, aby jste se zbraní vystříleli pár tisíc ran před prvním servisem. Hop-up komora je plastová s velmi snadnou regulací. Díky bronzové hlavni o délce 510 si zbraň udržuje vysoký výkon 118 m/s s 0,20g kuličkami. Teakový výkon na základní zbraň je více než ideální. Délka hlavně a použitý mechabox navíc dovolují zbraň případně upgradovat.

Shrnuto a podtrženo. Načekejte žádný zázrak. Warrior-JG AU-1G vám dobře poslouží protože si na nic nehraje. Je to funkční zbraň, která nemusí nutně být zdobná a dokonalým modelem, zato bude střelecky velmi dobrá, přesná a spolehlivá. Osobně bych se nebál ji doporučit začínajícímu hráči. Není totiž nutné se bát o vnějšek zbraně, který něco vydrží, zároveň zbraň není příliš těžká, je dobře vyvážená a manipulace s ní je o několik tříd vyšší, než u jiných modelů s podobně dlouhou hlavní. Jediným neduhem je nemodulárnost tohoto modelu. Kromě puškohledu už na tuto pušku víc věcí nepřiděláte. Pokud chcete Podobný model ale s možností montáže doplňků, doporučuji jiné modely od JG nebo APS, které má Bohemia Air Soft také v nabídce.

Aktuálně je Warrior-JG AU-1G nejlevnější airsoftová verze tohoto typu pušky na Bohemia Air Soft za cenu 3.437 Kč ve standardní záruce, nebo pak se slevou 300 Kč v případě koupě v dekorační záruce. A pro ty kteří by volili klasičtější verze, nabízí značka J.G.Works další varianty.


Vydáno: 12.11.2015 18:01 | 
Přečteno: 12333x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:



Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

, -
Zajímavě napsané, ale je tam pár technických nepřesností, které se bohužel v airsoftové mluvě vyskytují často.

Závěr u každé zbraně uzavírá nábojovou komoru, proto závěr. Tudíž se vždy nachází v oblasti u konce hlavně nad zásobníkem plus nějaký prostor za, aby bylo možné otevření, vyhození nábojnice a opětovné nabití. Z toho vyplývá, že u AUGu NENÍ A NUBUDE závěr ta část, na které je montáž puškohledu a táhlo závěru, ale ta část zbraně, která se schovává v pažbě v okolí výhozního okénka a na začátku článku je označená jako mechanismus.

Docela mě mrzí, že v airsoftu, jakožto zbrojní kategorii, zná tak málo lidí správné názvosloví zbraní. Přeci není takový problém si správnou terminologii najít a zapamatovat. Pořád se jedná o zbraně a ne hračky pro děti. A když už si chceme hrát na vojáčky, tak se vším všudy a měli bychom znát i správné názvy!!!

Je to koníček, tak proč by si každý vlastník zbraně nemohl zjistit a znát funkci a názvosloví ostré předlohy své zbraně. Tomuto koníčku/sportu by to jen prospělo.
icon odpověděl(a)
Nebudu lhát, expert na zbraně nejsem, nazvosloví až tak skvěle neovládám (byť se to snažím pomalu zlepšovat). Velmi dobře se vyznám v airsoftových zbraních, ale vzhledem k tomu, že ostré zbraně mají s airsoftovými společný jen vzhled, nemluvě o tom, že názvosloví neovládá i množství čtenářů, až tak často klasické názvosloví nepoužívám.
Považme jen to, že u elektrik žádný závěr který by uzavíral nábojovou komoru není. Máme pouzdro závěru, máme páku závěru, imitaci závěru, ale funkční závěr žádný.

Pokud máte pocit, že názvosloví je špatně, či lidé ho neumí používat (a klidně včetně mě) napište nám o tom článek, přidejte obrázky s popisky u pár obvyklých airsoftových zbraní a můžeme ho zveřejnit. Pokud byste měl chuť, pošlete ho na akce@airsoft.cz

A osobně nevidím důvod proč by se mělo na airsoft koukat jako na hraní na vojáčky? Je snad ježdění na motorovém člunu hraní na námořníky? Airsoft nemá se skutečností kromě svého vzhledu nic společného. Já sám na airsoftové zbraně koukám spíše jako na RC model letadla. Ten také lítá, ale neproletíte se v něm. A airsoftové zbraně jsou na tom podobně. Vypadají jako zbraně, něco to střílí, ale se skutečnou zbraní si jsou jen podobné. Čímž netvrdím že airsoftové jsou pouhé hračky, ale snaha především českých hráčů tlačit airsoft směrem k realitě je napříč airsoftovými komunitami zcela ojedinělá.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků