Fórum
Kategorie: Elektriky

Warrior JG W16A1VN kov

Warrior JG W16A1VN kovŠedesátá léta byla ve znamení souboje západu a východu, lokálních konfliktů po celém světě a překotného rozvoje palných zbraní. Jednou z tehdy nových zbraní byla i zbraň M16. První útočná puška s plastovým pažbením (především rozporuplnou plastovou pažbou) nahradila bytelnou dřevěnou pušku M14 a mnoho vojáků k ní zpočátku přistupovalo s nedůvěrou. Ale válka ve Vietnamu plně prokázala možnosti této pušky. Vyzdvihována pro svoji dobrou přesnost a nízkou hmotnost se stala symbolem americké armády na několik desetiletí.

Ačkoliv firma JG už jednu verzi repliky M16 kdysi vydala, jednalo se o pušku, která se vietnamové verzi této pušky blížila jen vzdáleně. Nyní má ale JG ve svém arzenálu skutečně hezkou a velmi dobře provedenou repliku této klasické americké pušky. Proto se na ni podíváme blíže.

Všeobecně nové řady pušek JG W4/W16/W733 jsou jedny z nejhezčích a nejfunkčnějších pušek nižší cenové hladiny. Navíc JG, jako jedna z mála firem, opět vypustila na trh několik replik vietnamových zbraní, jako je právě recenzovaná replika pušky M16A1 a nebo též repliky karabiny XM177 a dalších. Je to příjemný vítr v současné nabídce plné moderních úprav M4 karabin.

Zbraň Warrior-JG W16A1VN kov vám dorazí v černé kartonové krabici s velkým nápisem „Airsoft J.G.Works“. Kromě tohoto nápisu najdete ještě na obalu odkaz na jejich domovské stránky (www.jgworks.hk). Uvnitř krabice je pěkná pěnová výplň s přesným výřezem pro zbraň a všechny její doplňky. Kromě samotné zbraně a zásobníku je součástí balení také baterie Ni-Cd 1100 mAh s malým konektorem, nabíječka, čistič hlavně, klíč na dotáčení zásobníku, vzorek kuliček a podrobný manuál v angličtině, včetně obrázků.

Pro ty, kteří neumějí anglicky je naneštěstí návod i v přehledné čínštině...

Jako vždy bych rád zhodnotil první dojem. Je to dlouhá, přesto štíhlá a relativně lehká puška. Na první dotyk působí lehce plastově. To je dáno designově archaickým typem trojúhelníkového plastového pažbení. Ale přitom je zbraň stále vcelku příjemná na držení. Vizuálně je první dojem velmi dobrý, nikde nejsou násilné přechody mezi odstíny. Matně černé pažbení nijak ostře nekontrastuje s tmavě šedým matným tělem zbraně. Nejsou také nikde viditelné otřepy na plastových dílech. Celková délka zbraně je přesně 100 cm a váha 2,7 kg (bez zásobníku). Ačkoliv je tedy model celokovový s plastovým pažbením, tedy stejně jako originál, je přeci jen puška o půl kila lehčí, než ostrá verze taktéž v nenabitém stavu. Ale pro potřeby airsoftu to nijak nevadí a možná i lépe. Probereme si tedy jednotlivé části.

Jednotlivé části budu lehce podrobovat srovnáním s ostrou předlohou vietnamové verze, aby se dalo posoudit, jak moc se tato verze originálu blíží.

Tělo zbraně je celokovové s kovovými detaily, složené klasicky ze dvou částí. Horní část závěru má pevné nosné ucho s klasickými seřiditelnými mířidly starší varianty. V horní části závěru je natahovací páka závěru, výhozí okénko a doražecí páka závěru, opět staršího typu. V tomto provedení je horní část závěru tak, jak by měla být u standardní ostré verze M16A1. Spodní díl těla je taktéž celokovový, s charakteristickými výstupky pod výhozím okénkem a okolo pojistky zásobníku.

Ty byly na tělo přidány po špatných zkušenostech s testovaným předchůdcem XM16E1, kdy výhozí okénko občas po otevření odjistilo pojistku zásobníku, nebo si o ní voják sám zavadil při manipulaci. Původně byla tato část těla úplně hladká.

Přepínač režimu střelby je tří-polohový (zajištěno/jednotlivé rány/dávka), funkční je i záchyt závěru (ideální pro seřizování hop-up). Na samotném těle je vyraženo logo J.G.Works a sériové číslo zbraně.

Celé tělo má jednolitou, tmavou, matně šedou barvu. Všechny ovládací prvky na těle  jsou kovové ve stejném odstínu. Tedy i spodní díl těla vypadá přesně tak jak má.

Když se přesuneme k pažbení zbraně, asi nejvýraznější částí je trojúhelníkové dvojdílné předpažbí. Předpažbí je černé, vyrobené z matného, hladkého plastu. Sice působí plastově, ale k této zbrani to prostě patří. Pozitivní je, že pažbení pevně drží a nehne se. To je především dáno imitací plynové trubice nad vnější hlavní, která funguje jako výztuž samotné hlavně a také díky kovovým plechům, které zpevňují samotné plasty předpažbí. Přesně jako v originále.

Plastová pažba je klasické délky 27 cm s plastovou patkou, která je však odlišná od originálu. Na konci pažby je též kovové očko na popruh. Do pažby se pak vkládá baterie – samotná zbraň má malý konektor.

Bohužel patka pažby neodpovídá modelu M16A1, ale novější verzi M16A2. U verze M16A1 nebylo buď otevírací okénko na patce vůbec, nebo sice bylo, ale celá patka byla zaoblená. Mimochodem u klasických verzí M16A1 byl plast skutečně plastově lesklý, temně černý, teprve u následujících verzí se změnil materiál a trochu více zmatnil. Očko na popruh je v provedení taktéž z novější verze A2, protože starší typ očka byl podobný popruhovým očkům na klasických puškách.

Vnější hlaveň celé pušky je kovová. Na přední části hlavně je samozřejmě kovový blok mušky. Ten je na hlavni fixován dvěma čepy. Muška je seřiditelná, na bloku je též kovový kroužek na popruh a montáž na bodák. Hlaveň je zakončena kovovým trojrohým tlumičem výšlehu. Tlumič výšlehu ukrývá 14 mm levotočivý závit.

Zde je opět drobná odchylka, protože trojhrotý tlumič výšlehu byl jen u rané verze XM16A1, ale u standardního modelu M16A1, který nejčastěji uvidíte na dobových fotkách, byl nahrazen nám známým tlumičem výšlehu typu „birdcage“, který je používán dodnes.

Ke zbylým detailům (hledí, muška, spoušť, čepy) lze jen celkově dodat, že jsou všechny kovové a pohyblivé. Až na doražecí páku závěru jsou i veškeré prvky funkční.

Zásobník je kovový krátký, v provedení na 190 ran (tedy točák). Zásobník lze pak dotáčet nejenom kolečkem na spodku zásobníku, ale lze použít i klíček. Je torchu škoda, že kvůli možnosti dotáčení klíčkem má z jedné strany zásobník otvor.

Vnější vzhled shrnu tak, že dané odlišnosti směrem k modernější verzi A2 se týkají jen pažby a nejsou tak výrazné. Naopak tlumič výšlehu z ranější verze působí stylově, i když není dobově přesný. Rozhodně si tedy nemyslím, že by si případný fanoušek vietnamového airsoftu udělal na akci ostudu s tímto modelem.

Vnitřek zbraně je velmi kvalitní, zvláště s ohledem na cenu zbraně a její výkon.

Uvnitř zbraně naleznete standardní mechabox verze 2, ale už přiměřeně zesílený na krizových místech, pro jeho vyšší odolnost. Mechabox má 8mm kuličková ložiska. Vzduchotechnika se sestává z niklovaného válce, mosaznou hlavou válce a kovovým trnem. Dále je ve zbrani píst se sedmi ozubenými zuby a kvalitní protitlakou kovovou hlavou pístu. Motor je dlouhý základní zátěžový.

Tryska i regulovatelná hop-up komora jsou plastové, ale výkon je přesto velmi vysoký na základní zbraň. Částečně i díky 510 mm bronzové hlavni. Regulace hop-up mechanismu je ukryta pod výhozím okénkem a dostanete se k němu natažením páky zavěru.

Zbraň totiž dosahuje výkonu cca 130 m/s s 0,20g kuličkami a to je skutečně dobrý výkon.

Z výše uvedených parametrů je tedy jasné, že tato zbraň je vhodnou volbou nejen pro fanoušky války ve Vietnamu, ale také pro obyčejné hráče, kteří chtějí kvalitní a výkonnou útočnou pušku.

Musím říci, že mě mile mě překvapilo, jak funkční novější řady pušek M16/M4 od JG jsou. Rozhodně palec nahoru.

Když si to celé shrneme, máme tu skutečně velmi pěknou repliku známé americké pušky, která poslouží nejen reenactorům, či nadšencům pro vietnamský konflikt, ale také všem, kteří potřebují kvalitní a spolehlivou zbraň s dobrým výkonem. S touto zbraní se totiž na bojišti určitě neztratíte. A k dovršení všeho, je tato zbraň za velmi rozumnou cenu, s ohledem na to, co nabízí.

Warrior JG W16A1VN kov totiž pořídíte na airsoftshop.cz za 4.359 Kč ve standardní záruce, nebo s dekorační slevou 300 Kč.


Vydáno: 17.6.2015 14:25 | 
Přečteno: 12864x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků