Fórum
Kategorie: Elektriky

Warrior-JG W5K PDW

Warrior-JG W5K PDWNedávno jsem byl dotázán na malou a lehkou zbraň pro ženy.

Dotazy na lehké a kompaktní zbraně nejsou nic neobvyklého. Nejde jen o ženy, ale také mladší hráče, nebo hráče, kteří potřebují jako zálohu krátkou, lehkou, přesto plnohodnotnou elektriku, protože AEP zbraně obvykle svým výkonem nevyhovují a plynové zbraně nejsou pro každého, nemluvě o ceně. A první co mě napadlo byla právě replika MP5K. Má řadu výhod a velký potenciál. A právě o nich vám popíšu v dnešní recenzi, která se na rozdíl od mých obvyklých článků zaměří i na možnosti dalších modifikací této zbraně, které já sám říkám „Kabelková zbraň“.

Nejprve si pohovořme o tom, co vlastně skutečně chceme. Chceme totiž ukázat, že máme VKUS, protože klademe důraz na:
Váhu – Hmotnost zbraně pod 2,5 kg, v případě dodatečných modifikací nesmí váha přesáhnout 3 kg
Kompaktnost – Délka zbraně by měla být ideálně vždy okolo 30 cm ve složeném stavu
Upgrade – Nesmí chybět možnost zlepšit střelecké parametry zbraně
Standard – Musí se jednat o běžně dostupnou zbraň, tedy i náhradní díly, včetně vnějších modifikací

A právě MP5K vyhovuje všem požadavkům na VKUS. Základní hmotnost je pod 2 kg, délka těsně pod 30 cm, jedná se o standardní model s bytelným mechaboxem a lze ji díky tomu upgradovat. Je to ideální zbraň pro výše uvedené skupiny hráčů a hráček.

Pro začátek je tedy nutné najít vhodný model, ze kterého bychom mohli vycházet. Já se rozhodl jít cestou spíše levnější, ale prověřené zbraně W5K od Hong Kongské značky J.G. Works. Takže výjimečně opustím moje oblíbené vody fancy zbraní pro fajnšmekry a budu stavět na obyčejné levnější produkci. Model Warrior-JG W5K PDW bude pro dnešní článek výbornou volbou.

Warrior-JG W5K PDW je dodávána ve velmi pěkné černé krabici s barevným logem J.G.Works s odnímatelným víkem. Uvnitř je zbraň uložena v šedém pěnovém výlisku společně se zbytkem příslušenství. Zbraň a zásobník jsou samozřejmostí. Dále je v balení 8,4V 800 mAh Ni-Mh baterie, jednoduchá nabíječka (jako vždy, doporučuji koupit novou a kvalitní), vzorek kuliček a velmi pěkný návod v angličtině i češtině.

Celokovová W5K PDW určitě nepřekvapí svojí kompaktností, protože to je hlavní přednost replik řady W5K. 63 cm změníme sklopením pažby na pouhých 40 cm, přičemž sejmutím tlumiče výšlehu a pažby můžeme zbraň ještě zkrátit na 34 cm. Ale o tom dále. Co vás asi trochu zaskočí je váha zbraně. Tabulkově není špatná, protože to je jen 2,3 kg, což je velmi málo. Klasické útočné pušky váží o kilo více. Jenže vzhledem k malému rozměru zbraně je váha pocitově větší. Na to si ovšem zvyknete, protože s takto malou zbraní se skvěle manipuluje a člověk si s ní přijde velmi obratný. Ač to někdo neuslyší rád, je W5K vynikající pro manipulaci v jedné ruce, přestože třeba bullpup zbraně jsou pro manipulaci jednou rukou také dobré. Držení nijak neohromí, ani neurazí. Je zkrátka funkční.

W5K PDW má tělo ze dvou částí v matně černé barvě Pouzdro závěru a zásobníková šachta je z jednoho kusu kovu, zatímco spodní díl lučíku s pažbičkou je plastový, taktéž z jednoho kusu. Vše je spojeno čepy, které drží celou zbraň pohromadě.

Pažbička je z hladkého plastu a po bou stranách najdeme barevné piktogramy režimu střelby, na levé straně také logo J.G.Works a sériové číslo. Kovový přepínač režimu střelby je oboustranný, má trochu tužší chod, ale jinak přecvakává bez problémů a drží si pozici. Spoušť je taktéž kovová.

Kovové pouzdro závěru se zásobníkovou šachtou jsou pěkně detailně provedené a navíc obsahují minimum prvků. Trochu zamrzí absence funkčního výhozího okénka, na stranu druhou, natahovací páka závěru je pohyblivá. Pojistka zásobníku je samozřejmě funkční a kovová. Na horní části závěru je seřiditelné hledí a také prostor pro montážní stůl s R.I.S. lištou, který si však musíte dokoupit. Přední část zbraně pak tvoří muška, která však není seřiditelná. Pod závěrem se pak schovává prostor pro baterii.

Pažbení zbraně se omezuje na vcelku jednoduchou plastovou sklopnou pažbu s kovovým kloubem s okem na popruh a na předpažbí s taktickou pažbičkou. Použité plasty jsou vcelku tvrdé, ale příjemné na omak. Zatímco sejmutí pažby je nutné pro vložení baterie, sejmutí předpažbí je nutné pro její zapojení a také pro regulaci hop-up mechanismu. Pažbení lze sejmout velmi snadno, stačí vytáhnout pár čepů. Snad jen sundání předpažbí chce trochu grif.

Co mi zcela nevyhovovalo, je držení se sklopenou pažbou. Kvůli ní totiž nelze pohodlně držet zbraň za pažbičku na předpažbí. A to mi velmi vadilo. Myslím, že pažba by měla být o cca 2 cm kratší aby nepřekážela.

Obvykle se sluší zmínit něco o hlavni, ale zde hlaveň téměř není. Přesto po sejmutí tlumiče výšlehu najdeme úzkou vnější hlaveň, jejíž elegantní krytka zakrývá 14 mm levotočivý závit. Hlaveň má totiž W5K PDW velmi krátkou.

Zásobník je vysokokapacitní točák na 100 ran vyrobený z kovu. Je to kratší verze zásobníku pro W5K. Klasický dlouhý lze samozřejmě dokoupit ZDE.

Vnitřek zbraně je postaven na mechaboxu verze 3. To je hlavní rozdíl, oproti klasické replice MP5 a je to největší přednost replik MP5K. Jednak se jedná o odolnější a spolehlivější mechabox a zároveň ideální pro upgrade. Vnitřní díly jsou sice základní, ale ničemu to nijak zvlášť nevadí, protože i v základu zbraň vydrží. Vzhledem k základní, 120 mm krátké hlavni, upevněné v plastové hop-up komoře, nelze od zbraně očekávat velkou přesnost, přestože dostřel v základu není tak špatný. Výkon je totiž 90 m/s s 0,20 g kuličkami. To není mnoho. Dobré tak do baráku, nebo na kratší vzdálenosti i s ohledem na větší rozptyl. Mysleme ale stále na to, že se jedná o kompaktní samopal, který je i ve skutečnosti určen na krátké vzdálenosti.

Warrior-JG W5K PDW lze na Bohemia Air Soft zakoupit za 3563 Kč ve standardní záruce, nebo s dekorační slevou 300 Kč.

Slíbil jsem, že se zmíním potenciál, který tato zbraň má. Je jím snadná modifikovatelnost. Jak jsem říkal na začátku, z MP5K lze udělat jak záložní zbraň, tak i hlavní zbraň a to jak do budov, tak do lesa.

Záložní zbraň pro snipera nebo jako rezerva do batohu.
V této variantě doporučuji pouze čistou verzi zbraně, bez tlumiče výšlehu, bez pažby, kde v místě kloubu máte jen oko na popruh. Pro snipera stačí krátký zásobník. Pokud jí máte jako záložní zbraň pro případ poruchy hlavní zbraně, klidně zvolte velký zásobník, nebo máte-li to štěstí, klidně nějaký dvojitý vysokokapacitní.
Velmi důležité je, že je možnost upgradovat zbraň. Zde ovšem upozorním, že více než cca M110 upgrade nemá vzhledem k délce hlavně význam.
Základní výhodou je dobrá skladnost a minimální hmotnost.

Verze do budov
Tato verze už může mít sklopnou pažbu MP5, ale není to podmínkou. Určitě doporučuji montážní lištu na závěr, na kterou upevníte nějaký otevřený kolimátor. Dlouhý nebo dvojitý zásobník se neztratí a pokud máte velké chutě a dáte si práci, lze sehnat i buben. Lze provést i upgrade pro zvýšení kadence.
Pokud chcete být více tacticool, lze pořídit upravené R.I.S. předpažbí, které dovolí na zbraň namontovat svítilnu či laser.
Tato varianta nabízí kompaktnost a palebnou převahu.

Verze do lesa
Zde doporučuji určitě verzi s pažbou. Jedno zda sklopná MP5 nebo výsuvná ve stylu M4. Povinností je montážní lišta s tubusovým kolimátorem. Opět doporučím spíše větší zásobníky. Buben moc ne, ale zachoval bych klasický dlouhý zásobník, případně dva spojené.
Nesmí chybět tlumič o délce cca 15 – 21 cm, do kterého je prodloužená vnitřní hlaveň. Rázem není problém, aby vnitřní hlaveň měla délku okolo 270 – 330 mm, což už je délka srovnatelná s kratšími útočnými puškami. V takové situaci se už vyplatí namontovat do zbraně upgrade o síle pružiny M120 – M130. Zbraň už bude dostatečně přesná a výkonná pro běžný boj.
Opět, pro lepší „tacticool look“ lze použít R.I.S. verzi předpažbí, které dovolí nejen montáž svítilny, ale třeba i granátometu...
Hlavní předností bude výkon, slušná přesnost a nízká hmotnost. Velkou výhodou jsou lehké a malé zásobníky.

Poslední fotka tohoto článku je ukázka sestavy od hráče Kamikaze, který velmi troufale osadil svojí repliku MP5K krátkým granátometem M203. Uznejte sami, má to styl.


Vydáno: 19.9.2017 11:36 | 
Přečteno: 9311x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků