Fórum
Kategorie: Elektriky

Warrior W47 R.I.S. celokov UPG.

Warrior W47 R.I.S. celokov UPG.Pěknou chvíli jsme tu neměli žádnou zbraň typu AK, takže je na čase to napravit. Jako vždy jsem si ale vybral zajímavější verzi, kterou moc často na bojišti nepotkáte. A ačkoliv se nejedná o přesnou repliku, ale jen model velmi podobný jedné ostré zbrani, zaslouží si tato airsoftová zbraň pozornost.

V roce 1962 byla do výzbroje finské armády zařazena útočná puška na bázi licencované polské verze AK. Nová zbraň se samozřejmě vyznačovala všemi kvalitami ruského AK, ale díky domácí výrobě závodů Valmet a Sako byla zbraň byla ještě kvalitnější. Dost kvalitní na to, aby na její bázi vznikla konstrukce slavného Galila. Finská útočná puška Rk 62 se stala na dlouhá léta symbolem finské armády a dodnes na ni nikdo nedá dopustit. O kvalitách svědčí i to, že kromě moderní verze Rk 95 Tp je modenizovaná i stará verze, nyní označována jako Rk 65M. Nebudu lhát, přesná replika v airsoftu tuším neexistuje. Rozhodně ne sériově vyráběná. Ale existuje verze, která je této finské řadě zbrani nápadně podobné. A jednu z nich má na svědomí moje oblíbená značka, J.G.Works.

Warrior W47 R.I.S. celokov UPG je dodáván v černé krabici s víkem, na kterém je vyobrazena zbraň a několik nezbytných textů a popisků. Po sejmutí horního víka krabice najdeme zbraň uloženou v pěnovém výlisku, který je dle mého asi nejlepší možno volbou pro uložení jakékoliv zbraně. Otvory na zbraň a příslušenství jsou přesně vyřezané, takže nehrozí poškození při přepravě. Když se podíváme na obsah balení, nalezneme zbraň s odmontovanou pažbou, zásobník, vzorek kuliček, čistič hlavně, malý křížový šroubovák, 8,4V 1100 mAh baterii tvaru SP a jednoduchou nabíječku. Dále jsou u zbraně i krytky na R.I.S. lišty. Nechybí samozřejmě anglický obrázkový návod. Stručně řečeno, zbraň přichází tak, aby bylo možné ji ihned použít. Což není zlé.

Ale zlá je ta jednoduchá nabíječka. Osobně doporučuji vždy pořídit raději automatickou nabíječku, než používat jednoduché levné nabíječky. V dnešní době to je malá a dobrá investice. A pokud máte něco peněz nazbyt, je dobré investovat i do lepší baterie, byť ta co je u zbraně chvíli vydrží, pokud je dobře nabíjena.

Při bližším prozkoumání je jasné, že nejdříve musíme zbraň sestavit, což znamená jen přišroubovat pevnou pažbu třemi šrouby. Otázka pár vteřin a je to. V tu chvíli před sebou držíte zbraň velmi podobnou AK, ovšem s několika výraznými rozdíly, které naopak připomínají spíše finské Rk 95 Tp. Warrior W47 R.I.S. celokov UPG má na délku 88 cm a váží 4,1 kg. Není z nejlehčích, ale rozměry jsou prakticky shodné s W47 (tedy s klasickým AK), ale tato verze je těžší na předek. Není tak dobře vyvážena, ale to v dnešní době není nic neobvyklého, vzhledem k příslušenství, které se montuje na předpažbí. Asi největší předností této zbraně je právě možnost osadit ji všemi možnými doplňky, díky mnoha R.I.S. lištám na jejím těle. Je to zkrátka jen W47 ve velké úpravě. Koukneme se tedy blíže na jednotlivé části.

Mimochodem, tvar těla AK a zároveň rovné pažbení působí dojmem, že zbraň je zalomená směrem dolu, ale je to jen optický klam.

Tělo je samozřejmě kovové. Jedná se o standardní kovové tělo, které nevypadá nijak výjimečně. Matně černá barva, hladký povrch, zkrátka nic neobvyklého. Žádné otřepy či stopy po nástroji.

Pokud na zbrani jsou nějaké stopy, je spíše po manipulaci při balení, či skvrny od oleje. Ale to je obvyklé u mnoha výrobců.

Na levé straně je laserem ražené logo J.G.Works včetně sériového čísla. V zadní části je pak oko na popruh. Na pravé straně zase značky přepínače režimu střelby a samotný přepínač. Vrch těla kryje samozřejmě lisovaný ocelový závěr. Závěr má stejný odstín i barvu jako tělo. Tvarově je shodný s klasickým závěrem pro AK, ale se dvěma odlišnostmi. Na jeho vrchní části je umístěna kovová R.I.S. lišta jejíž součástí je i hledí. Druhá odlišnost je fakt, že závěr je k tělu přišroubován. Narozdíl od klasické lišty na AK, nebo podobně provedené liště u Galila, zde se závěr nijak nehýbe. To hodnotím jako velký klad. Na druhou stranu, je to vykoupeno tím, že středový díl a přední část celé zbraně jsou zcela atypické.

Středový díl zde totiž není proveden jako je tomu u běžného AK, ale v podstatě chybí. Nebo spíše nechybí, jen je součástí plynové trubice v horní části předpažbí. Ta má k sobě přišroubovanou R.I.S. lištu. A ona vůbec celá zbraň je tak nějak různě prošroubována a různě pojištěna, že to činí celou konstrukci zbraně velmi odolnou. Samozřejmě, že středová část i celá plynová trubice jsou vyrobeny z kovu, stejně jako vnější hlaveň. Asi nejvýraznější částí zbraně je ale R.I.S. předpažbí. To je z jednoho kusu. A opět je ke zbrani přišroubováno a pojištěno čepem. Celkem jsou na předpažbí tři lišty,, dvě po stranách, jedna na spodku. Díky všem lištám na zbrani, lze na tuto zbraň nasadit v podstatě jakýkoliv doplněk, který vás napadne. To činí tuto W47 velmi modulární. Co mi ale přišlo velmi sympatické, byla sada krytek na lišty. Pro boční lišty jsou přibaleny dvě plastové krytky a na spodní liště už je nasazena gumová ochranná mřížka. Díky tomu se zbraň drží velmi pohodlně. Celé předpažbí si zachovává barevnou jednolitost.

Vnější hlaveň má pak našroubovaný tlumič výšlehu ve stylu M4, pojištěný červíkem a se 14 mm levotočivým závitem.

Opravdu mě překvapila bytelnost celé konstrukce. Ta zbraň je prostě pevná. Na druhou stranu, rozebírat bych ji nechtěl.

Málem bych zapomněl zmínit zbytek pažbení, tj. pažbičku a pažbu. Pažbička je plastová, ale ergonomicky tvarovaná. Drží se pohodlně a není jí moc co vytknout. Zpracování je na běžné úrovni.

Pažba je plastová, ale s pogumovaným povrchem a kovovou patkou. Patka se odcvakává směrem dolu, stejně jako u běžného AK. Zde mě trochu mrzí, že patka nemá žádné zdrsnění. Co se povrchu pažby týče, je velmi příjemný na omak, ale z vlastní zkušenosti vím, že časem na něm bude vidět každý škrábanec.

Ale o to rychleji zbraň získá určitou bojovou patinu, ne?

K drobným dílům mohu jen dodat, že všechny jsou kovové. Přepínač režimu střelby, lučík, pojistka zásobníku, hledí i muška. Muška i hledí jsou seřiditelné. Akorát muška se seřizuje klíčem pro mušky M4, který jsem v krabici nenašel a místo kterého je tam klíč pro klasické mušky AK. Co ovšem na zbrani chybí, je oko popruhu na předpažbí.

Zásobník je plastový v moderním stylu, ale jinak se jedná o standardní zásobník pro AK. Je to vysokokapacitní točák na 600 ran. Samozřejmě ho lze dotáčet nejen kolečkem na spodku, ale i klíčkem. Jeho chod není tak hladký jako třeba u zásobníků ICS, ale funguje jinak zcela normálně. Nic co by mohlo být na závadu.

Vnitřek zbraně je víceméně standard základu JG zbraní s pružinou M130. V3 kovový mechabox se základními díly. Plastový seřiditelný hop up drží 455 mm bronzovou základní hlaveň. Výkon zbraně je 135 m/s s 0,20g kuličkami. Na základní zbraň velmi silný výkon.

Ano, tohle je v jádru obyčejná W47 od Warrioru (tedy AK od J.G.Works). Nicméně má jiný vzhled, vysoký výkon a vysokou odolnost. A to ji v porovnání s klasickou W47 staví zcela jistě výše. Pokud totiž chcete nějakou futurističtější verzi AK, tak tohle je ta správná volba. Hodně montážních lišt dovolí udělat z této zbraně moderní monstrum plné doplňků. Zkrátka potencionální vánoční stromeček nejen pro fanoušky finských ozbrojených sil.

Warrior W47 R.I.S. celokov UPG lze zakoupit na Bohemia Air Soft již za 5911 Kč a nebo s dekorační slevou 300 Kč.


Vydáno: 31.5.2016 12:12 | 
Přečteno: 10478x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků