Fórum
Kategorie: Manuály

ASG Franchi SAS 12 short

ASG Franchi SAS 12 shortBrokovnice v airsoftu jsou povětšinou reprezentovány především manuálními zbraněmi. Ačkoliv tu bylo mnoho pokusů o jejich plynové provedení a jeden o elektrické, jedná se spíše o zajímavosti a modelářské záležitosti, než o ideální zbraně na airsoftové bojiště. Brokovnice proto stále vládnou především na manuálním poli, kde jsou často využívány jako zbraně do budov, nebo jako spolehlivá záloha, pokud vaše AEG selže.

U manuálních brokovnic existují dvě základní varianty jejich provedení. Tím prvním je klasická jednoranná manuálka. Tedy jedna rána, jeden výstřel. Tento princip je nejpoužívanější. Co se kvality týče, tak asi nejlepší, a zároveň nejhůře dostupnou, volbou jsou brokovnice od Maruzenu či G&P, které jsou výkonné, hezky provedené, ale velmi drahé. Reprezentují především modely Remington M870 a množství jeho variant. Naneštěstí i jiní výrobci takové brokovnice vyrábějí, od levnějších, méně výkonných modelů bezejmenných asijských výrobců (vzpomeňme na legendární stříbrnou brokovnici od vietnamských stánkařů) až po vcelku kvalitní modely novodobých výrobců dlouhých manuálů jako je třeba ASG, Cybergun a další. Tyto modely jsou už za mnohem přístupnější ceny, mají různé varianty a jsou ideální volbu pro začínajícího hráče.

Druhá cesta provedení manuálních brokovnic byla vytyčena značkou Tokyo Marui v roce 1999. Tehdy totiž Marui přinesla zcela nový systém manuální brokovnice se třemi hlavněmi, nabíjené za pomocí imitací brokových patron, které fungovaly jako zásobník. Ve své době to byl zajímavý technický počin a Marui se tohoto konceptu drží dones. Kromě manuálních brokovnic totiž představila i tříhlavňovou brokovnici v plynovém nebo elektrickém provedení, přičemž plynová verze používá stejný typ patron, jaký se používá u manuální verze. Je jasné, že tento systém je ověřený, funkční a dovoluje využívat i potenciál regulovatelného hop-up mechanismu. Ale to už se bavíme opět o vyšší cenové hladině. Já se nicméně pro dnešek budu věnovat pouze manuální brokovnici od ASG, jež vychází z brokovnice Marui M3 Super 90 Shorty.

ASG Franchi SAS 12 short dorazí v barevné kartonové krabici, na které je obrázek brokovnice a množství nápisů, kterým vévodí logo ASG a logo Franchi. Krabice má nosné ucho, takže se dobře transportuje. Uvnitř je polystyrenový výlisek, ve kterém je uložena zbraň a příslušenství. Součástí balení je samotná zbraň, dvě patrony, rychloplnička, jednoduchý popruh, čistič hlavně a vzorek kuliček. Nechybí samozřejmě obrázkový anglický návod. Vše je bezpečně uložené. Teď k samotné zbrani.

ASG Franchi SAS 12 short je manuální pumpovací brokovnice vycházející z konstrukce Marui. Výrobcem tedy není slavná japonská značka, ale brokovnice je vyráběna v Číně exkluzivně pro ASG. Konstrukce je celoplastová s některými kovovými detaily. V tomto ohledu se nijak neliší od původní japonské konstrukce. Brokovnice váží příjemných 1,2 kg takže se nejedná o těžkou zbraň. Navíc je velmi dobře vyvážena. Na délku má 70 cm, takže lze říci, že to je kompaktní zbraň, vhodnou třeba do budov, či stísněnějších podmínek. Hlavní předností ale zůstává manuální pohon, který zaručuje, že bude fungovat v podstatě kdykoliv. Podíváme se tedy na její části blíže.

Tělo brokovnice je plastové, bez funkčního výhozího okénka. Tělo brokovnice je nicméně poskládáno z více dílů. Celý horní díl je vlastně jednolitý kryt, do kterého je uložen mechanismus zbraně a k tomuto tělu jsou pak připojeny další díly zbraně. Na pravé straně nalezneme velmi špatně viditelné ražení ASG a sériové číslo. Na spodní části těla je průhledné kovové výklopné okénko, které ukrývá prostor pro vložení patrony. Vyklopení okénka proběhne ihned po zmáčknutí pojistky na pravé straně přední části lučíku. Lučík je taktéž součástí těla. Je to jednolitý díl vložený do těla a jeho součástí je i pojistka zbraně.

K tělu je dále připevněna zadní část zbraně s pažbičkou. Pažbička je robustní, pogumovaná s žebrovaným povrchem. Velmi dobře se drží. Na levé straně zadního dílu je navíc kovové oko na popruh. To bohužel není otočné a nijak se nehýbe, protože je pevnou součástí těla.

Jelikož tělo tvoří základ zbraně, není problém k němu přidělat nejen pažbičku ale v jiných verzích i výsuvnou či pevnou pažbu.

Přední část zbraně tvoří vnější hlaveň, trubice zásobníku a předpažbí. Vnější hlaveň je z jednoho kusu a je na ní upevněna jak muška, tak hledí. Při pohledu do hlavně si můžete povšimnout trojice hliníkových hlavní.

Velmi se mi líbí reálný průměr hlavně, protože tři vnitřní hlavně jsou cca 4 – 5 cm za ústím hlavně.

Spodní část, tedy trubicový zásobník, je provedena velmi masivně a spojení s vnější hlavní i spojení obou částí s tělem zbraně je překvapivě velmi pevné. Zkoušel jsem tlačit zbraň do krutu, či se jinak pokoušel o její ohýbání, ale celá zbraň neměla žádné tendence se lámat ani kroutit. Na přední části zásobníkové trubice je oko na popruh. To lze nastavit na stranu jež bude vyhovovat uživateli. Stačí povolit pojistný kroužek na čele trubice a pak oko jen přeusadit. Pumpovací předpažbí je plastové, ale taktéž pogumované. Držení celé zbraně je tedy velmi komfortní. Co mě potěšilo, byl fakt, že vodící lišty od předpažbí k mechanismu jsou kovové a tedy by nemělo hrozit jejich zlomení během nabíjení.

Poslední součástí zbraně je plastová imitace brokové patrony. Ta funguje jako zásobník na 30 ran. Takže při plném nabití vystřelíte celkem 10 x 3 rány. Brokovnice samozřejmě pojme jen jednu patronu, pak musíte patronu vyměnit. Velkou výhodou je, že patronu můžete pohodlně plnit plničkou pro AEG zbraně. Usazení patrony ve zbrani je pevné a díky uzavíratelnému výklopnému okénku nehrozí že by vypadla. Více k provedení a vzhledu zbraně není moc co dodat.

Funkce a manipulace s brokovnicí je vcelku snadná. Pojistka na zajištění funguje bez problému, stejně tak otvírání a zavírání výhozího okénka a výměna patrony. Problém trochu nastává při samotné střelbě a pumpování. Tedy při nabíjení pohybem předpažbí. To je oproti všem běžným mauálním zbraním (nejen brokovnicím), velmi náročné a jde ztuha. Chce to sílu a grif hlavně v poslední části pohybu předpažbí. Obtížnost natahování je možná zaviněná i absencí možnosti opření o rameno. Pravdou je, že s pažbou je nabíjení o dost pohodlnější, přestože i tak je potřeba vyvinout určitou sílu. Rozhodně nic pro mladší hráče. Důležité je ještě nezapomenout, že zmáčknout spoušť lze pouze v případě, že je předpažbí v přední poloze. Jinak hrozí poškození mechanismu. Velkou výhodou je díky tomu možnost rychlé střelby stylem „pump action“. Zkrátka zmáčknete spoušt, držíte jí a pak jen pumpujete. Jakmile předpažbí dorazíte do přední polohy, brokovnice ihned vystřelí. Sám si pamatuji efektivitu u starší SPA12 od Marui, kde jste takto patronu vyprázdnili za pár vteřin. Bylo to efektivní a cool. Naneštěstí, mám pocit, že zde je odpor při nabíjení příliš veliký, aby střelba v rámci „pump action“ byla efektivní. Možná u modelu s pevnou pažbou. Toliko k praktické funkci a manipulaci.

Vnitřek zbraně je směsicí kovů a plastů. Dominantní částí je však troj-válec. Ano, každá z hlavní má svůj válec. A každý z nich má vlastní píst i pružinu. To znamená, že odpor který překonáváte reprezentují hned tři pružiny naráz. Výkon cca 85 m/s s 0,20 g kuličkami (které jsou mimochodem pro střelbu nejefektivnější) je proto na můj vkus velmi dobrý. Rozptyl hlavní není až tak vysoký, ale dostatečný na to, aby alespoň jedna kulička trefila stojící cíl. Dostřel je o něco menší než u brokovnic střílející jednu ránu. Dle mého dobrá věc do velmi hustého lesa, kde se bojuje na kratší vzdálenosti, nebo do budov. Z mého pohledu ideální záložní zbraň na akci, pokud si nemůžete dovolit druhou elektriku a chcete mít styl. Což mi připomíná, že není nic stylovějšího, než brokový pás přes rameno...

ASG Franchi SAS 12 short reprezentuje kvalitní manuální brokovnici, k jejíž ovládnutí je potřeba trochu síly, ale o to více zábavy skýtá. Navíc jako manuální zbraň nepotřebuje zásadní údržbu a k jejímu provozu jsou nutné jen kuličky a vaše svaly. Pro váš začátek to nemusí být špatná volba, protože po pořízení elektrické zbraně najde tato stále uplatnění jako zlatá a spolehlivá rezerva. A abyste něco trefili, nemusíte být extra střelec.

ASG Franchi SAS 12 short 3-rány lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 1667 Kč nebo v rámci dekorační slevy o 250 Kč levněji. K dostání od ASG jsou i modely s pažbou, nebo krátký model v provedení jednoranné brokovnice. Více ZDE.


Vydáno: 9.6.2016 15:13 | 
Přečteno: 11146x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků